x

Gdzie zjeść gęsinę na św. Marcina? Slow Food rekomenduje prawie 100 restauracji

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    04.11.2021

Od 5 do 28 listopada potrwa XIII edycja slowfoodowej akcji "Gęsina na św. Marcina". W tym okresie blisko 100 restauracji zaproszonych do udziału w inicjatywie przez Slow Food Polska będzie serwować przynajmniej trzy dania na bazie gęsiny.

Gęsina pieczona z dynią - sezonowy duet na medal! Zdjęcie: Shutterstock.com
Gęsina pieczona z dynią - sezonowy duet na medal! Zdjęcie: Shutterstock.com
W tej edycji akcji kucharze najwięcej uwagi poświęcą gęsi biłgorajskiej. Każdego z szefów Slow Food Polska zachęca do poszukiwania tych rodzimych ras gęsi na własnym terenie. W inicjatywie „Gęsina na św. Marcina” wezmą udział, między innymi, tacy szefowie kuchni i restauracje jak: Sebastian Olma (Restauracja Stara Wozownia, Pałac Mała Wieś), Tomasz Madera (Park Hotel - Szczecin), Krystian Szidel (Sheraton – Sopot), Marcin Sołtys (Filipa 18 - Kraków), Paweł Kras (Pałac Goetzów – Brzesko), Łukasz Rakowski (Hotel Cristal – Białystok), Tomasz Gregorowicz (Kuchnia Otwarta – Lublin) czy Dawid Klimaniec (Figa – Poznań).

Imprezy towarzyszące
Oprócz specjalnego menu w restauracjach nie zabraknie także festynów, np. w skansenie w Swołowie na Pomorzu z Rafałem Niewiarowskim (Dym na Wodzie) czy na Lubelszczyźnie w Puchaczowie (Zbyszek Kołodziej Majątek Rutka, Gęś Biłgorajska).

Odbędzie się impreza plenerowa w Folwarku Kamyk pod Częstochową, jak również kolacje tematyczne w Pałacu Goetzów w Brzesku czy też w Park Hotelu w Szczecinie. Podczas kolacji w Brzesku 6 listopada weźmie udział aż trzech Królów Gęsiny: Mateusz Ciołko, Mateusz Guzik, Dawid Klimaniec oraz Szef kuchni Pałacu Goetzów Paweł Kras.

Uwaga! Konkurs!
Jak co roku zorganizowany również zostanie konkurs na najlepszy przepis na gęsinę, który wybiorą spośród nadesłanych propozycji sami szefowie kuchni, biorący udział w akcji. Zwycięża receptura, która otrzyma największą liczbę głosów, zaś jej autor ogłoszony zostanie Królem Gęsiny 2021/2022.

Przypominamy, że ten tytuł w przeszłości wywalczyli: Adam Chrząstowski, Aleksander Baron, Przemek Błaszczyk, Tomasz Dziura, Adrian Gabryszak, Marcin Pławecki, Mateusz Guzik, Mateusz Ciołko i Dawid Klimaniec.

Poleje się wino
Od kilku lat gęsinie towarzyszy również rodzimej produkcji Wino Świętomarcińskie. Podobnie jak i w latach poprzednich, przygotowała je na potrzeby akcji Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim.

– Tegoroczne młode wino z Winnicy Turnau powstało na bazie szczepu seyval blanc. Jego jabłkowo-cytrusowy kręgosłup czyni je świeżym i orzeźwiającym, a przy okazji przemyca kwiatowy kierunek i otula usta delikatną limonkową kwasowością – mówi Jacek Turnau, współwłaściciel winnicy. – Winogrona na Wino Świętomarcińskie zostały zebrane na początku października. Pozwoliło to zachować lekkość wina, dzięki czemu idealnie odnajdzie się ono w towarzystwie gęsiego pasztetu, sałat nasyconych oliwą, będzie współgrać z owocami morza i morskimi rybami i na pewno z łatwością wcieli się w aperitif – dodaje.

To się opłaca!

Grafika: materiały prasowe Slow Food Polska
Grafika: materiały prasowe Slow Food Polska
Zdaniem Jacka Szklarka, pomysłodawcy akcji, efekty tego typu działań są bardzo wymierne – spożycie gęsiny w Polsce z 17 gramów 13 lat temu urosło dzisiaj do około 300 gramów, czyli prawie 18-krotnie. Jednak wciąż z 12 milionów sztuk gęsi hodowanych rocznie, 90% czyli około 22 tys. ton trafia na rynek niemiecki.

– To co cieszy, to powrót do hodowli gęsi w przydomowych gospodarstwach. Owszem, gęsina jest najdroższa spośród drobiu, co odpowiada jej jakości, jednak ceny czasami są spekulacyjne, na co składa się zbyt wysoki koszt jaj gęsich czy też wylęgniętych gąsiąt oraz marże zakładów drobiarskich i sklepów detalicznych. Jeśli producentom faktycznie zależy na uniezależnieniu się od rynku niemieckiego, muszą długoterminowo zainwestować w polski rynek, oferując gęsinę w bardziej przystępnych cenach, tak by na rodzimym rynku nie kosztowała więcej niż w Niemczech – mówi Szklarek.

Lista restauracji na stronie: www.gesina.pl

Terminarz akcji
5 XI – Otwarcie pierwszych butelek Wina Świętomarcińskiego z Winnicy Turnau w restauracjach biorących udział w akcji.
5-14 XI – Festiwale i konkursy poświęcone gęsinie w Swołowie pod Słupskiem, w Kamyku pod Częstochową oraz w Puchaczowie na Lubelszczyznie.
23 XI – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy przepis na gęsinę i wybranie spośród Szefów Kuchni „Króla Gęsiny 2021/2022”.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej