x

Gdzie zjeść gęsinę na św. Marcina? Slow Food rekomenduje prawie 100 restauracji

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    04.11.2021

Od 5 do 28 listopada potrwa XIII edycja slowfoodowej akcji "Gęsina na św. Marcina". W tym okresie blisko 100 restauracji zaproszonych do udziału w inicjatywie przez Slow Food Polska będzie serwować przynajmniej trzy dania na bazie gęsiny.

Gęsina pieczona z dynią - sezonowy duet na medal! Zdjęcie: Shutterstock.com
Gęsina pieczona z dynią - sezonowy duet na medal! Zdjęcie: Shutterstock.com
W tej edycji akcji kucharze najwięcej uwagi poświęcą gęsi biłgorajskiej. Każdego z szefów Slow Food Polska zachęca do poszukiwania tych rodzimych ras gęsi na własnym terenie. W inicjatywie „Gęsina na św. Marcina” wezmą udział, między innymi, tacy szefowie kuchni i restauracje jak: Sebastian Olma (Restauracja Stara Wozownia, Pałac Mała Wieś), Tomasz Madera (Park Hotel - Szczecin), Krystian Szidel (Sheraton – Sopot), Marcin Sołtys (Filipa 18 - Kraków), Paweł Kras (Pałac Goetzów – Brzesko), Łukasz Rakowski (Hotel Cristal – Białystok), Tomasz Gregorowicz (Kuchnia Otwarta – Lublin) czy Dawid Klimaniec (Figa – Poznań).

Imprezy towarzyszące
Oprócz specjalnego menu w restauracjach nie zabraknie także festynów, np. w skansenie w Swołowie na Pomorzu z Rafałem Niewiarowskim (Dym na Wodzie) czy na Lubelszczyźnie w Puchaczowie (Zbyszek Kołodziej Majątek Rutka, Gęś Biłgorajska).

Odbędzie się impreza plenerowa w Folwarku Kamyk pod Częstochową, jak również kolacje tematyczne w Pałacu Goetzów w Brzesku czy też w Park Hotelu w Szczecinie. Podczas kolacji w Brzesku 6 listopada weźmie udział aż trzech Królów Gęsiny: Mateusz Ciołko, Mateusz Guzik, Dawid Klimaniec oraz Szef kuchni Pałacu Goetzów Paweł Kras.

Uwaga! Konkurs!
Jak co roku zorganizowany również zostanie konkurs na najlepszy przepis na gęsinę, który wybiorą spośród nadesłanych propozycji sami szefowie kuchni, biorący udział w akcji. Zwycięża receptura, która otrzyma największą liczbę głosów, zaś jej autor ogłoszony zostanie Królem Gęsiny 2021/2022.

Przypominamy, że ten tytuł w przeszłości wywalczyli: Adam Chrząstowski, Aleksander Baron, Przemek Błaszczyk, Tomasz Dziura, Adrian Gabryszak, Marcin Pławecki, Mateusz Guzik, Mateusz Ciołko i Dawid Klimaniec.

Poleje się wino
Od kilku lat gęsinie towarzyszy również rodzimej produkcji Wino Świętomarcińskie. Podobnie jak i w latach poprzednich, przygotowała je na potrzeby akcji Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim.

– Tegoroczne młode wino z Winnicy Turnau powstało na bazie szczepu seyval blanc. Jego jabłkowo-cytrusowy kręgosłup czyni je świeżym i orzeźwiającym, a przy okazji przemyca kwiatowy kierunek i otula usta delikatną limonkową kwasowością – mówi Jacek Turnau, współwłaściciel winnicy. – Winogrona na Wino Świętomarcińskie zostały zebrane na początku października. Pozwoliło to zachować lekkość wina, dzięki czemu idealnie odnajdzie się ono w towarzystwie gęsiego pasztetu, sałat nasyconych oliwą, będzie współgrać z owocami morza i morskimi rybami i na pewno z łatwością wcieli się w aperitif – dodaje.

To się opłaca!

Grafika: materiały prasowe Slow Food Polska
Grafika: materiały prasowe Slow Food Polska
Zdaniem Jacka Szklarka, pomysłodawcy akcji, efekty tego typu działań są bardzo wymierne – spożycie gęsiny w Polsce z 17 gramów 13 lat temu urosło dzisiaj do około 300 gramów, czyli prawie 18-krotnie. Jednak wciąż z 12 milionów sztuk gęsi hodowanych rocznie, 90% czyli około 22 tys. ton trafia na rynek niemiecki.

– To co cieszy, to powrót do hodowli gęsi w przydomowych gospodarstwach. Owszem, gęsina jest najdroższa spośród drobiu, co odpowiada jej jakości, jednak ceny czasami są spekulacyjne, na co składa się zbyt wysoki koszt jaj gęsich czy też wylęgniętych gąsiąt oraz marże zakładów drobiarskich i sklepów detalicznych. Jeśli producentom faktycznie zależy na uniezależnieniu się od rynku niemieckiego, muszą długoterminowo zainwestować w polski rynek, oferując gęsinę w bardziej przystępnych cenach, tak by na rodzimym rynku nie kosztowała więcej niż w Niemczech – mówi Szklarek.

Lista restauracji na stronie: www.gesina.pl

Terminarz akcji
5 XI – Otwarcie pierwszych butelek Wina Świętomarcińskiego z Winnicy Turnau w restauracjach biorących udział w akcji.
5-14 XI – Festiwale i konkursy poświęcone gęsinie w Swołowie pod Słupskiem, w Kamyku pod Częstochową oraz w Puchaczowie na Lubelszczyznie.
23 XI – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy przepis na gęsinę i wybranie spośród Szefów Kuchni „Króla Gęsiny 2021/2022”.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Letnia odsłona Fine Dining Week

Od 6 do 31 lipca odbędzie się festiwal sztuki restauracyjnej Fine Dining Week. Szefowie kuchni z ponad 100 restauracji przygotowali dla festiwalowych gości popisowe, autorskie menu spoza karty oraz niespodzianki smakowe, dzieląc się swoją filozofią kuchni.

Bocuse d’Or Poland on Tour - kolacje dla szerokiej publiczności

Bocuse d’Or Poland On Tour to projekt Akademii Bocuse d’Or Polska skierowany do szerszej publiczności. Podczas cyklu kolacji będzie można spróbować dań uczestników krajowych selekcji i szefów z Akademii oraz spotkać autorytety polskiej sceny kulinarnej. Najbliższa kolacja 24 czerwca w Sopocie.

Glovo dostarczy zamówienia na festiwal muzyczny Kortowiada. Koniec z kolejkami po jedzenie!

To pierwsze tego typu rozwiązanie oferowane przez platformę delivery na imprezie masowej - na terenie 61. Juwenaliów Olsztyńskich Glovo uruchomi punkt odbioru zamówień złożonych za pomocą aplikacji. Nie zabraknie konkursów, zniżek i promocji.

Robot-kelner w Pizza Hut. Sieć stawia na innowacje

Pizza Hut prowadzi od maja test robotów BellaBot w dwóch lokalizacjach w Polsce. Obsłużeni przez roboty-kelnerów mogą zostać goście warszawskiego Zodiaka przy ul. Widok 26 oraz lokalu Wrocław Rynek. Roboty z sympatycznymi buziami kotów wspierają pracę zespołu, wywołując uśmiechy konsumentów.

Za nami Whisky Day Cracow

Czwarty raz z rzędu Kraków stał się polską stolicą obchodów międzynarodowego dnia whisky, nieoficjalnego święta, które dało początek festiwalowi Whisky Day Cracow.

Ginweek - rusza nowy festiwal poświęcony ginowi

Moda na gin rozkwita w polskich barach! Od 1 do 19 czerwca w pięciu największych polskich miastach odbędzie się premierowa edycja festiwalu promocji kultury ginu - GinWeek. W ponad 60 topowych barach można skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 39 zł.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej