x

Gdzie zjeść gęsinę na św. Marcina? Slow Food rekomenduje prawie 100 restauracji

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    04.11.2021

Od 5 do 28 listopada potrwa XIII edycja slowfoodowej akcji "Gęsina na św. Marcina". W tym okresie blisko 100 restauracji zaproszonych do udziału w inicjatywie przez Slow Food Polska będzie serwować przynajmniej trzy dania na bazie gęsiny.

Gęsina pieczona z dynią - sezonowy duet na medal! Zdjęcie: Shutterstock.com
Gęsina pieczona z dynią - sezonowy duet na medal! Zdjęcie: Shutterstock.com
W tej edycji akcji kucharze najwięcej uwagi poświęcą gęsi biłgorajskiej. Każdego z szefów Slow Food Polska zachęca do poszukiwania tych rodzimych ras gęsi na własnym terenie. W inicjatywie „Gęsina na św. Marcina” wezmą udział, między innymi, tacy szefowie kuchni i restauracje jak: Sebastian Olma (Restauracja Stara Wozownia, Pałac Mała Wieś), Tomasz Madera (Park Hotel - Szczecin), Krystian Szidel (Sheraton – Sopot), Marcin Sołtys (Filipa 18 - Kraków), Paweł Kras (Pałac Goetzów – Brzesko), Łukasz Rakowski (Hotel Cristal – Białystok), Tomasz Gregorowicz (Kuchnia Otwarta – Lublin) czy Dawid Klimaniec (Figa – Poznań).

Imprezy towarzyszące
Oprócz specjalnego menu w restauracjach nie zabraknie także festynów, np. w skansenie w Swołowie na Pomorzu z Rafałem Niewiarowskim (Dym na Wodzie) czy na Lubelszczyźnie w Puchaczowie (Zbyszek Kołodziej Majątek Rutka, Gęś Biłgorajska).

Odbędzie się impreza plenerowa w Folwarku Kamyk pod Częstochową, jak również kolacje tematyczne w Pałacu Goetzów w Brzesku czy też w Park Hotelu w Szczecinie. Podczas kolacji w Brzesku 6 listopada weźmie udział aż trzech Królów Gęsiny: Mateusz Ciołko, Mateusz Guzik, Dawid Klimaniec oraz Szef kuchni Pałacu Goetzów Paweł Kras.

Uwaga! Konkurs!
Jak co roku zorganizowany również zostanie konkurs na najlepszy przepis na gęsinę, który wybiorą spośród nadesłanych propozycji sami szefowie kuchni, biorący udział w akcji. Zwycięża receptura, która otrzyma największą liczbę głosów, zaś jej autor ogłoszony zostanie Królem Gęsiny 2021/2022.

Przypominamy, że ten tytuł w przeszłości wywalczyli: Adam Chrząstowski, Aleksander Baron, Przemek Błaszczyk, Tomasz Dziura, Adrian Gabryszak, Marcin Pławecki, Mateusz Guzik, Mateusz Ciołko i Dawid Klimaniec.

Poleje się wino
Od kilku lat gęsinie towarzyszy również rodzimej produkcji Wino Świętomarcińskie. Podobnie jak i w latach poprzednich, przygotowała je na potrzeby akcji Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim.

– Tegoroczne młode wino z Winnicy Turnau powstało na bazie szczepu seyval blanc. Jego jabłkowo-cytrusowy kręgosłup czyni je świeżym i orzeźwiającym, a przy okazji przemyca kwiatowy kierunek i otula usta delikatną limonkową kwasowością – mówi Jacek Turnau, współwłaściciel winnicy. – Winogrona na Wino Świętomarcińskie zostały zebrane na początku października. Pozwoliło to zachować lekkość wina, dzięki czemu idealnie odnajdzie się ono w towarzystwie gęsiego pasztetu, sałat nasyconych oliwą, będzie współgrać z owocami morza i morskimi rybami i na pewno z łatwością wcieli się w aperitif – dodaje.

To się opłaca!

Grafika: materiały prasowe Slow Food Polska
Grafika: materiały prasowe Slow Food Polska
Zdaniem Jacka Szklarka, pomysłodawcy akcji, efekty tego typu działań są bardzo wymierne – spożycie gęsiny w Polsce z 17 gramów 13 lat temu urosło dzisiaj do około 300 gramów, czyli prawie 18-krotnie. Jednak wciąż z 12 milionów sztuk gęsi hodowanych rocznie, 90% czyli około 22 tys. ton trafia na rynek niemiecki.

– To co cieszy, to powrót do hodowli gęsi w przydomowych gospodarstwach. Owszem, gęsina jest najdroższa spośród drobiu, co odpowiada jej jakości, jednak ceny czasami są spekulacyjne, na co składa się zbyt wysoki koszt jaj gęsich czy też wylęgniętych gąsiąt oraz marże zakładów drobiarskich i sklepów detalicznych. Jeśli producentom faktycznie zależy na uniezależnieniu się od rynku niemieckiego, muszą długoterminowo zainwestować w polski rynek, oferując gęsinę w bardziej przystępnych cenach, tak by na rodzimym rynku nie kosztowała więcej niż w Niemczech – mówi Szklarek.

Lista restauracji na stronie: www.gesina.pl

Terminarz akcji
5 XI – Otwarcie pierwszych butelek Wina Świętomarcińskiego z Winnicy Turnau w restauracjach biorących udział w akcji.
5-14 XI – Festiwale i konkursy poświęcone gęsinie w Swołowie pod Słupskiem, w Kamyku pod Częstochową oraz w Puchaczowie na Lubelszczyznie.
23 XI – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy przepis na gęsinę i wybranie spośród Szefów Kuchni „Króla Gęsiny 2021/2022”.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Transatlantyk Festival po raz kolejny zaprasza na Kino Kulinarne

Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotują w tym roku jedni z najwybitniejszych w Polsce szefów kuchni. To niecodzienne wydarzenie, łączące sztukę filmową i kulinarną, podobnie jak w latach ubiegłych przygotowywane jest we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Berlinale.

Women in Coffee - wsparcie dla kobiet popłynie także z Polski

Women in Coffee to projekt mający na celu wsparcie emancypacji kobiet z krajów rozwijających się zaangażowanych w proces produkcji kawy. W tym roku w projekt angażuje się także Polska.

Warszawskie restauracje świętują #Jabłonki. Co i gdzie zjemy?

Kampania Fundacji State of Poland #Jabłonki zachęca do kulinarnej celebracji rodzimych jabłek. Do świętowania #Jabłonek we wrześniu, gdy nasze jabłka są najsmaczniejsze, dołączyły warszawskie lokale, przygotowując specjalne jabłkowe potrawy w menu. Będą serwowane od 15 września do 4 października.

Kulinarne oblicze Święta Dziękczynienia w USA i w Polsce. Opowiada Artur Jarczyński

Jak obchodzone jest Święto Dziękczynienia w USA, a jak w Polsce? Czym faszeruje się indyka i co oprócz niego musi znaleźć się na świątecznym stole? O Thanksgiving Day rozmawiamy z Arturem Jarczyńskim, właścicielem sieci restauracji amerykańskich Jeff’s.

MACIEJ ROSIŃSKI ROZSTAŁ SIĘ Z RESTAURACJĄ AFFOGATO

Pod koniec lutego po 10 latach swoją pracę na stanowisku szefa kuchni łódzkiej restauracji Affogato zakończył Maciej Rosiński.

ADRIAN KLONOWSKI OBEJMUJE NOWE STERY

W ostatnim numerze informowaliśmy o zamknięciu restauracji Metamorfoza. Teraz wiemy, że na początku marca Adrian Klonowski, wieloletni szef kuchni restauracji, objął stanowisko szefa kuchni w Pädaste Manor i Alexander Restaurant na wyspie Muhu w Estonii.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej