- Grafika: materiały prasowe
– W innych grupach wiekowych nie odnotowano takiego efektu - informuje Inuiry na podstawie swojego badania*.
Za pozytywnymi opiniami wśród młodych ludzi idzie w ślad poprawa wizerunku McDonald’s: dla przykładu, w ostatnim tygodniu ocena pod względem „value for money” dla McDonald’s poprawiła się w grupie wiekowej 18-29 lat aż o 13 p.p., obserwujemy przy tym duży wzrost satysfakcji klientów. Mimo to nie zanotowano (jeszcze?) zwiększonego napływu nowych klientów (odsetek osób, które kupiły coś w McDonald’s w ciągu ostatniego miesiąca pozostaje stały).
Jednocześnie w ostatnich dwóch tygodniach zaobserwować można niewielki, ale jednak wzrost negatywnych opinii w grupie wiekowej 30-44 lata i znaczny spadek w kontekście rozważania zakupu, a także spadek wskaźników wizerunkowych, takich jak opinia o jakości.– To ważna grupa docelowa, bo często są to rodzice, którzy decydują, gdzie pójdą na obiad z dziećmi. Jeśli ten negatywny trend się utrzyma, może się okazać, że kampania przyniesie mieszany efekt – czytamy w komentarzu Inquiry.
– Rezultaty kampanii z Michałem Matczakiem w grupie 18-29 lat są wyjątkowe. McDonald’s pokazuje, że w dzisiejszych czasach w komunikacji warto przełamywać standardy i sięgać po świeże tematy. Jednocześnie widzimy, że Generacja Z, która weszła już w dorosłość i niedługo zacznie kształtować rynek konsumencki, wymaga zupełnie nowej narracji. Nie jest jednak jasne, czy da się pogodzić Matę z wizerunkiem ciepłej, rodzinnej marki – konkluduje Agnieszka Górnicka, prezes agencji Inquiry.
McDonald's rozpoczął współpracę z Matą w drugiej połowie października. Chodzi o Michała Matczaka, rocznik 2000, znanego rapera i syna medialnego prawnika Marcina Matczka. Mata ma w McDonald's „własny" zestaw, wspólnie z siecią przygotował też limitowaną kolekcję ubrań, łączącą estetykę Maty oraz McDonald’s.
Współpraca Maty z McDonald's odbiła się głośnym echem w mediach, zarówno wśród fanów rapera (który uważany jest za głos młodego pokolenia), ale i niektórych osób publicznych. Zarzucają oni raperowi, że stał się twarzą marki kojarzonej z niezdrowym jedzeniem i szkodami wyrządzanymi planecie (chodzi o sprzedaż ogromnych ilości przetworzonego mięsa).
*Badanie YouGov BrandIndex to jedyny w Polsce syndykatowy tracking pozycji marek, realizowany w trybie ciągłym metodą CAWI na próbie do 9000 osób rocznie (sondaż online na panelu YouGov).