x

Kongres Szefów Kuchni powrócił na żywo

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    29.10.2021

Szefowie kuchni, kucharze, firmy z branży HoReCa spotkali się po raz kolejny na jednej z największych imprez branżowych. Kongres Szefów Kuchni powrócił w tym roku do swojej dotychczasowej formuły, umożliwiając spotkania i wymianę doświadczeń na żywo.

Warszawska Hala Expo XXI po raz kolejny miała okazję gościć jedno z największych wydarzeń branży HoReCa - Kongres Szefów Kuchni, który odbył się 12 października. Podczas jednego dnia spotkali się ze sobą szefowie kuchni, kucharze, producenci sprzętu gastronomicznego oraz wszystkie osoby związane z branżą.

Crème de la crème branży gastronomicznej
Podstawowym celem kongresu, jak deklarują jego organizatorzy, jest rozwój zawodowych kompetencji szefów kuchni oraz wymiana opinii na temat najnowszych trendów w gastronomii. W programie znalazło się więc miejsce na indywidualne wystąpienia zaproszonych gości oraz na debaty na temat aktualnych problemów i wyzwań gastronomii, między innymi w obszarze zatrudnienia.

Poza możliwością wysłuchania debat i prelekcji, odwiedzający kongres mogli zapoznać się z ofertą firm w strefie ekspozycyjnej. Był to także doskonały pretekst do wymiany doświadczeń oraz opinii. — Mam wrażenie, że jest tutaj crème de la crème. Są tutaj wszyscy „najważniejsi” tej branży i ci, którzy niedawno do tej branży weszli — mówił Maciej Wroński Dyrektor Zarządzający firmy RATIONAL.

Wszystko, czego potrzebuje gastronomia
Jak podkreślają uczestnicy, kongres był także okazją o do spotkania się w gronie specjalistów, którzy rzadko gromadzą się w jednym miejscu. — Widać, że frekwencja dopisała, dopisali też wystawcy. Wszystko czego potrzebuje polska gastronomia jest w jednym miejscu. Nie brakuje także przyjaciół. Po wejściu tutaj, chyba przez pół godziny się ze wszystkimi witaliśmy — śmieje się Janusz Profus, Maestro Czekolady E. Wedel.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Smak domu za oceanem

Wydarzenie performatywne "Polish Table: Mine, Yours, Ours", koprodukcja nowojorskiego MOFAD - Museum of Food and Drink i Instytutu Adama Mickiewicza odbyło się 6 i 7 listopada 2018.

Przewodnik Michelin wkracza do Moskwy. Pierwsze rekomendacje poznamy w 2021 roku

Michelin Guide, najbardziej prestiżowy kulinarny przewodnik po światowych restauracjach zadebiutuje w Rosji. Pierwszym miastem, którego lokale inspektorzy Michelin wezmą pod lupę będzie Moskwa.

Szkolenie Tork VR Clean Hands otrzymuje nagrodę Interclean Innovation 2020

Interaktywne szkolenie z zakresu higieny rąk, dostępne w aplikacji Tork VR Clean Hands Training, zostało nagrodzone w kategorii "Produkty powiązane/Usługi" w tegorocznej edycji konkursu Interclean Innovation.

Targi INTERNORGA 2020 w Hamburgu odwołane

Poznaj nowy termin targów branży hotelarskiej i gastronomicznej w 2021 roku!

WHISKY NAD BAŁTYKIEM

W dniach 26-27 sierpnia 2017 r. w Jastrzębiej Górze odbyła się IV edycja Festiwalu Whisky Jastrzębia Góra. Wydarzenie odwiedziło niespełna 7000 gości - zarówno miłośników whisky, jak i osób, które rozpoczynają przygodę z tym szlachetnym trunkiem.

Znamy wyniki konkursu kucharskiego Archimagirus 2020!

Drużyna pod przewodnictwem Tomasza Ziółkowskiego, wspomaganego przez Oliwiera Kowalczyka i Oskara Wiewiórskiego (restauracja Powidok w Łodzi), zajęła pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym Archimagirus, który odbył się 3-4 września w Hotelu Zamek Gniew. W tym roku na talerzach królował łosoś.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej