x

Kongres Szefów Kuchni powrócił na żywo

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    29.10.2021

Szefowie kuchni, kucharze, firmy z branży HoReCa spotkali się po raz kolejny na jednej z największych imprez branżowych. Kongres Szefów Kuchni powrócił w tym roku do swojej dotychczasowej formuły, umożliwiając spotkania i wymianę doświadczeń na żywo.

Warszawska Hala Expo XXI po raz kolejny miała okazję gościć jedno z największych wydarzeń branży HoReCa - Kongres Szefów Kuchni, który odbył się 12 października. Podczas jednego dnia spotkali się ze sobą szefowie kuchni, kucharze, producenci sprzętu gastronomicznego oraz wszystkie osoby związane z branżą.

Crème de la crème branży gastronomicznej
Podstawowym celem kongresu, jak deklarują jego organizatorzy, jest rozwój zawodowych kompetencji szefów kuchni oraz wymiana opinii na temat najnowszych trendów w gastronomii. W programie znalazło się więc miejsce na indywidualne wystąpienia zaproszonych gości oraz na debaty na temat aktualnych problemów i wyzwań gastronomii, między innymi w obszarze zatrudnienia.

Poza możliwością wysłuchania debat i prelekcji, odwiedzający kongres mogli zapoznać się z ofertą firm w strefie ekspozycyjnej. Był to także doskonały pretekst do wymiany doświadczeń oraz opinii. — Mam wrażenie, że jest tutaj crème de la crème. Są tutaj wszyscy „najważniejsi” tej branży i ci, którzy niedawno do tej branży weszli — mówił Maciej Wroński Dyrektor Zarządzający firmy RATIONAL.

Wszystko, czego potrzebuje gastronomia
Jak podkreślają uczestnicy, kongres był także okazją o do spotkania się w gronie specjalistów, którzy rzadko gromadzą się w jednym miejscu. — Widać, że frekwencja dopisała, dopisali też wystawcy. Wszystko czego potrzebuje polska gastronomia jest w jednym miejscu. Nie brakuje także przyjaciół. Po wejściu tutaj, chyba przez pół godziny się ze wszystkimi witaliśmy — śmieje się Janusz Profus, Maestro Czekolady E. Wedel.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Jakub Żymelski i Bartosz Zajdel mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny

Tegorocznymi mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny są Jakub Żymelski, zastępca szefa kuchni hotelu i restauracji Antonińska w Lesznie oraz Bartosz Zajdel, szef kuchni restauracji Loft w Gostyniu.

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej