x

Kongres Szefów Kuchni powrócił na żywo

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    29.10.2021

Szefowie kuchni, kucharze, firmy z branży HoReCa spotkali się po raz kolejny na jednej z największych imprez branżowych. Kongres Szefów Kuchni powrócił w tym roku do swojej dotychczasowej formuły, umożliwiając spotkania i wymianę doświadczeń na żywo.

Warszawska Hala Expo XXI po raz kolejny miała okazję gościć jedno z największych wydarzeń branży HoReCa - Kongres Szefów Kuchni, który odbył się 12 października. Podczas jednego dnia spotkali się ze sobą szefowie kuchni, kucharze, producenci sprzętu gastronomicznego oraz wszystkie osoby związane z branżą.

Crème de la crème branży gastronomicznej
Podstawowym celem kongresu, jak deklarują jego organizatorzy, jest rozwój zawodowych kompetencji szefów kuchni oraz wymiana opinii na temat najnowszych trendów w gastronomii. W programie znalazło się więc miejsce na indywidualne wystąpienia zaproszonych gości oraz na debaty na temat aktualnych problemów i wyzwań gastronomii, między innymi w obszarze zatrudnienia.

Poza możliwością wysłuchania debat i prelekcji, odwiedzający kongres mogli zapoznać się z ofertą firm w strefie ekspozycyjnej. Był to także doskonały pretekst do wymiany doświadczeń oraz opinii. — Mam wrażenie, że jest tutaj crème de la crème. Są tutaj wszyscy „najważniejsi” tej branży i ci, którzy niedawno do tej branży weszli — mówił Maciej Wroński Dyrektor Zarządzający firmy RATIONAL.

Wszystko, czego potrzebuje gastronomia
Jak podkreślają uczestnicy, kongres był także okazją o do spotkania się w gronie specjalistów, którzy rzadko gromadzą się w jednym miejscu. — Widać, że frekwencja dopisała, dopisali też wystawcy. Wszystko czego potrzebuje polska gastronomia jest w jednym miejscu. Nie brakuje także przyjaciół. Po wejściu tutaj, chyba przez pół godziny się ze wszystkimi witaliśmy — śmieje się Janusz Profus, Maestro Czekolady E. Wedel.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Zwycięzcy I Mistrzostw Polski Barmanów SPB OPEN - Classic oraz Flair

Znamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Barmanów. W kategorii klasycznej I miejsce zdobył Artur Wawrzyszczak, a w kategorii flair Kacper Smarz. Uczestnicy zawodów walczyli o wyjazd na Kubę, gdzie w listopadzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej