x

Michał Pezda szefem kuchni restauracji Zakopiańska

Kategoria: Ludzie    28.10.2021

Restauracja Zakopiańska w Zakopanem pochwaliła się w końcu swym nowym szefem kuchni. Jest nim znany z miłości do slow foodu Michał Pezda, który wcześniej kierował kuchnią Restauracji Aruana w Hotelu Narvil.

Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Szef kuchni Zakopiańskiej jest pasjonatem idei slow food. Doskonale interpretuje kulinarną sztukę regionu, przyprawiając ją subtelną domieszką awangardy i finezji. Do każdej potrawy podchodzi z niespotykaną uważnością. Konsekwentnie buduje świadomość kulinarną Polaków, wkładając w to całą swoją pasję, uczciwość, profesjonalizm i ciężką pracę. Jego kuchnia to nieszablonowa wariacja na temat tradycyjnych receptur związanych z regionem, a co za tym idzie z produktem dostarczanym przez selekcjonowanych, lokalnych dostawców.

Doświadczony szef kuchni

Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Pezda pochodzi ze Śląska, z Czańca. Gotuje od 15 roku życia. Pierwsze kroki w kuchni stawiał pod okiem mamy. To właśnie z domu wyniósł smak, szacunek do zawodu, produktu, regionalnych, tradycyjnych potraw i umiłowanie kuchni polskiej.

Zawodowe doświadczenia zdobywał na południu Polski. Swój kunszt i techniki kulinarne doskonalił w roli sous chefa u Sebastiana Olmy. Ambicja i chęć rozwoju zawodowego zaprowadziła go również na staż do gwiazdkowej restauracji City Social i do Corrigan’s Mayfair w Londynie. Pełnił rolę szefa kuchni w hotelu Natura Mazur, a przez ostatnie lata zachwycał smakiem gości Restauracji Aruana w Hotelu Narvil.

Restauracja Zakopiańska
Od 7 lat serwuje autentyczną kuchnię regionu oraz przemyślany wybór win organicznych i biodynamicznych - za ich selekcję odpowiada jeden z najbardziej uznanych sommelierów na świecie Piotr Pietras. Wszystko to w wyjątkowym anturażu - restauracja mieści się w ponad stuletniej willi zaprojektowanej przez Witkiewicza.

- Chcemy tworzyć przestrzeń, która będzie schronieniem dla osób szukających doskonałego jedzenia skomponowanego z najlepszych produktów. Autentyczność jest dla mnie szalenie istotna. Surowa, modrzewiowa deska, na której podajemy kawałek bundzu z najsłodszym pomidorem, wyselekcjonowanym spośród tych najsmaczniejszych - to nasza wizja prawdziwej podhalańskiej tradycji w nowoczesnym wydaniu - podsumowuje właściciel Zakopiańskiej Tomek Gut.
 


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Marta Dymek: Przyszłość jest roślinna

Rok 2019 okrzyknięty został rokiem weganizmu. Według ostatnich badań już ponad połowa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa. Marta Dymek - ambasadorka kuchni roślinnej - podpowiada, co mogą zrobić polscy restauratorzy i szefowie kuchni, aby nie przegapić tej rewolucji.

Tomasz Janiczek nowym szefem kuchni w Opasłym Tomie

Miejsce Flavii Borawskiej za sterami kuchni warszawskiej restauracji Opasły Tom zajął Tomasz Janiczek. Młody szef kuchni zaprasza na dania sentymentalne, które otulają, rozgrzewają i przypominają idylliczne dzieciństwo.

Dominik Dobosz Mistrzem Polski Latte Art 2020

Tegorocznym mistrzem w tworzeniu najpiękniejszych wzorów mlecznych na kawie jest Dominik Dobosz, barista z Green Caffè Nero. To on zwyciężył Mistrzostwa Polski Latte Art 2020 organizowane przez polski oddział SCA Poland (Speciality Coffee Association). Gratulujemy!

Kelnerzy: Szczepan Sorota

Dziką satysfakcję daje mu przekonanie przeciwnika podrobów do spróbowania grasicy. Pracę w gastronomii łączy ze studiami na wydziale wokalnym Akademii Muzycznej.

PIOTR BIKONT

To był król. Gdy wchodził do pomieszczenia, wszystkie oczy zwracały się na niego. Zajmował sobą przestrzeń, skupiał uwagę, przyciągał. W naturalny sposób aranżował sytuację towarzyską, kulinarną i artystyczną.

Beata Śniechowska i Tomasz Czechowski: Otwieramy serca i zmysły

Są parą w życiu zawodowym i prywatnym. Gastronomiczna power-couple: Beata Śniechowska i Tomasz Czechowski. Ona z ambicją podchodząca do kuchni dzieciństwa, on ceniący jakość i smak bon vivant. Wspólnie stworzyli Bistro Młoda Polska. Jaki jest sekret ich sukcesu?

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej