x

Michał Pezda szefem kuchni restauracji Zakopiańska

Kategoria: Ludzie    28.10.2021

Restauracja Zakopiańska w Zakopanem pochwaliła się w końcu swym nowym szefem kuchni. Jest nim znany z miłości do slow foodu Michał Pezda, który wcześniej kierował kuchnią Restauracji Aruana w Hotelu Narvil.

Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Szef kuchni Zakopiańskiej jest pasjonatem idei slow food. Doskonale interpretuje kulinarną sztukę regionu, przyprawiając ją subtelną domieszką awangardy i finezji. Do każdej potrawy podchodzi z niespotykaną uważnością. Konsekwentnie buduje świadomość kulinarną Polaków, wkładając w to całą swoją pasję, uczciwość, profesjonalizm i ciężką pracę. Jego kuchnia to nieszablonowa wariacja na temat tradycyjnych receptur związanych z regionem, a co za tym idzie z produktem dostarczanym przez selekcjonowanych, lokalnych dostawców.

Doświadczony szef kuchni

Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Pezda pochodzi ze Śląska, z Czańca. Gotuje od 15 roku życia. Pierwsze kroki w kuchni stawiał pod okiem mamy. To właśnie z domu wyniósł smak, szacunek do zawodu, produktu, regionalnych, tradycyjnych potraw i umiłowanie kuchni polskiej.

Zawodowe doświadczenia zdobywał na południu Polski. Swój kunszt i techniki kulinarne doskonalił w roli sous chefa u Sebastiana Olmy. Ambicja i chęć rozwoju zawodowego zaprowadziła go również na staż do gwiazdkowej restauracji City Social i do Corrigan’s Mayfair w Londynie. Pełnił rolę szefa kuchni w hotelu Natura Mazur, a przez ostatnie lata zachwycał smakiem gości Restauracji Aruana w Hotelu Narvil.

Restauracja Zakopiańska
Od 7 lat serwuje autentyczną kuchnię regionu oraz przemyślany wybór win organicznych i biodynamicznych - za ich selekcję odpowiada jeden z najbardziej uznanych sommelierów na świecie Piotr Pietras. Wszystko to w wyjątkowym anturażu - restauracja mieści się w ponad stuletniej willi zaprojektowanej przez Witkiewicza.

- Chcemy tworzyć przestrzeń, która będzie schronieniem dla osób szukających doskonałego jedzenia skomponowanego z najlepszych produktów. Autentyczność jest dla mnie szalenie istotna. Surowa, modrzewiowa deska, na której podajemy kawałek bundzu z najsłodszym pomidorem, wyselekcjonowanym spośród tych najsmaczniejszych - to nasza wizja prawdziwej podhalańskiej tradycji w nowoczesnym wydaniu - podsumowuje właściciel Zakopiańskiej Tomek Gut.
 


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Paweł Balcerek szefem sprzedaży wszystkich tytułów VFP Communications

Od grudnia 2022 r. za komercyjne aktywności magazynów "Food Service", "Media Marketing Polska" i "Handel" oraz przypisanych im portali i eventów będzie odpowiadał Paweł Balcerek. VFP Communications łączy tym samym funkcjonujące dotychczas oddzielnie dwa działy sprzedaży i upraszcza strukturę.

Janusz Garncarczyk (Lemon Resort SPA) - szef kuchni 24 godziny na dobę

Jego ścieżka kariery dowodzi, że dzięki ciężkiej pracy można wejść na sam szczyt. JANUSZ GARNCARCZYK jest dziś szefem kuchni prestiżowego LEMON RESORT SPA. Czym wyróżnia się praca w takim obiekcie? Jak mądrze zarządzać pracownikami? I czy jest tu miejsce na rozwój?

Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe o sukcesie jednej z pierwszych roślinnych kawiarni w Polsce

Fukafe powstało dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych roślinnych miejsc w naszym kraju. Jak radzi on sobie po dekadzie funkcjonowania w branży? Co wyróżnia ten koncept na tle innych? Na pytania odpowiada Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe.

Tomasz Tracz szefem kuchni w restauracji Folga w Krakowie

Nowym szefem krakowskiej restauracji Folga został Tomasz Tracz. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Bigaja, który otrzymał propozycję pracy w trzygwiazdkowej restauracji Cheval Blanc by Peter Knogl w Bazylei.

Adrian Górniak, właściciel restauracji Źródło: w tym szaleństwie jest metoda

Po ponad 5 latach pracy w topowych warszawskich restauracjach zdecydował się na otwarcie własnego lokalu - ŹRÓDŁO. O konsekwentnym dążeniu do celu i szukaniu równowagi w życiu opowiada człowiek orkiestra ADRIAN GÓRNIAK.

Adam Pawłowski w zarządzie Court of Master Sommeliers. To nowy impuls do rozwoju sztuki sommelierskiej w Polsce

Rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na moje wsparcie - zapewnia Adam Pawłowski, który został członkiem zarządu Court of Master Sommeliers, najbardziej prestiżowej organizacji szkolącej i zrzeszającej sommelierów na całym świecie.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej