x

Michał Pezda szefem kuchni restauracji Zakopiańska

Kategoria: Ludzie    28.10.2021

Restauracja Zakopiańska w Zakopanem pochwaliła się w końcu swym nowym szefem kuchni. Jest nim znany z miłości do slow foodu Michał Pezda, który wcześniej kierował kuchnią Restauracji Aruana w Hotelu Narvil.

Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Szef kuchni Zakopiańskiej jest pasjonatem idei slow food. Doskonale interpretuje kulinarną sztukę regionu, przyprawiając ją subtelną domieszką awangardy i finezji. Do każdej potrawy podchodzi z niespotykaną uważnością. Konsekwentnie buduje świadomość kulinarną Polaków, wkładając w to całą swoją pasję, uczciwość, profesjonalizm i ciężką pracę. Jego kuchnia to nieszablonowa wariacja na temat tradycyjnych receptur związanych z regionem, a co za tym idzie z produktem dostarczanym przez selekcjonowanych, lokalnych dostawców.

Doświadczony szef kuchni

Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Pezda - szef kuchni restauracji Zakopiańska. Zdjęcie: materiały prasowe
Michał Pezda pochodzi ze Śląska, z Czańca. Gotuje od 15 roku życia. Pierwsze kroki w kuchni stawiał pod okiem mamy. To właśnie z domu wyniósł smak, szacunek do zawodu, produktu, regionalnych, tradycyjnych potraw i umiłowanie kuchni polskiej.

Zawodowe doświadczenia zdobywał na południu Polski. Swój kunszt i techniki kulinarne doskonalił w roli sous chefa u Sebastiana Olmy. Ambicja i chęć rozwoju zawodowego zaprowadziła go również na staż do gwiazdkowej restauracji City Social i do Corrigan’s Mayfair w Londynie. Pełnił rolę szefa kuchni w hotelu Natura Mazur, a przez ostatnie lata zachwycał smakiem gości Restauracji Aruana w Hotelu Narvil.

Restauracja Zakopiańska
Od 7 lat serwuje autentyczną kuchnię regionu oraz przemyślany wybór win organicznych i biodynamicznych - za ich selekcję odpowiada jeden z najbardziej uznanych sommelierów na świecie Piotr Pietras. Wszystko to w wyjątkowym anturażu - restauracja mieści się w ponad stuletniej willi zaprojektowanej przez Witkiewicza.

- Chcemy tworzyć przestrzeń, która będzie schronieniem dla osób szukających doskonałego jedzenia skomponowanego z najlepszych produktów. Autentyczność jest dla mnie szalenie istotna. Surowa, modrzewiowa deska, na której podajemy kawałek bundzu z najsłodszym pomidorem, wyselekcjonowanym spośród tych najsmaczniejszych - to nasza wizja prawdziwej podhalańskiej tradycji w nowoczesnym wydaniu - podsumowuje właściciel Zakopiańskiej Tomek Gut.
 


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Dagmara Piasecka Ramos nową dyrektor generalną i prezes zarządu w PepsiCo Polska

Zmiany w PepsiCo Polska. Od 4 lipca Dagmara Piasecka Ramos obejmie stanowisko dyrektor generalnej i prezes zarządu. Zastąpi Michała Jaszczyka, który awansował na wiceprezesa ds. rozwoju i transformacji rynków franczyzowych w Europie i dyrektora generalnego rynków franczyzowych w Europie Centralnej.

Krzysztof Bielawski szefem kuchni w bydgoskim Słonecznym Młynie

Po 10 latach Krzysztof Bielawski powrócił do bydgoskiego hotelu Słoneczny Młyn, tym razem na stanowisko szefa kuchni. - To miejsce, które otworzyło mi oczy na gastronomię - przyznaje. Serwuje tu dania z sałatami, kwiatami i ziołami z hotelowej szklarni.

Agnieszka Rojewska mistrzynią World Coffee in Good Spirits Championship!

Ogromny sukces baristki Agnieszki Rojewskiej! Zajęła pierwsze miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Świata Coffee in Good Spirits w Mediolanie organizowanych przez Specialty Coffee Association (SCA).

Jacek Majcherek szefem kuchni w toruńskiej restauracji Szeroka No. 9

Znany z udziału w programie Top Chef Jacek Majcherek powrócił do toruńskiej restauracji Szeroka No. 9 na stanowisko szefa kuchni. Zapowiada, że lada dzień poznamy szczegóły nowego, sezonowego menu.

Krzysiek Rzyman: ekologiczna droga kawiarni STOR

Gdy mówimy o ekologicznej rewolucji w gastronomii, na myśl przychodzą kawiarnie STOR. To tam na co dzień króluje idea less waste i zielona energia. Z właścicielem kawiarni, aktywistą i podcasterem Krzyśkiem Rzymanem rozmawiamy o tym, jak mała zmiana może wpływać na kształtowanie świata.

Dawid Szkudlarek - transfer z Folwarku Folińscy do cateringu Smaczna Dieta

Dawid Szkudlarek po prawie 10 latach rozstał się z restauracją Siedem Stołów w Folwarku Folińscy. Od niedawna jest szefem kuchni cateringu dietetycznego Smaczna Dieta - Restauracja w pudełku.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej