x

Trzy najsmaczniejsze ulice i dzielnice w Warszawie

Kategoria: Twój biznes - wiedza    28.10.2021

Bodźcem, który wywołuje apetyt jest nie tylko aromatyczny zapach dań, ale także przestrzeń miejska - wynika z badania “Jedzenie a styl życia" przeprowadzonego na zlecenie Pyszne.pl. Które ulice i dzielnice są najbardziej apetyczne dla mieszkańców Warszawy?

Z badania wynika, że trzy dzielnice, które mieszkańcom Warszawy najbardziej kojarzą się z jedzeniem to:

Krakowskie Przedmieście - najsmaczniejsza ulica w Warszawie? Zdjęcie: Shutterstock.com
Krakowskie Przedmieście - najsmaczniejsza ulica w Warszawie? Zdjęcie: Shutterstock.com
Śródmieście (wskazało na nie 55 proc. ankietowanych), Saska Kępa (22 proc.) i Mokotów (19 proc.) Natomiast wśród stołecznych ulic i miejsc, które najmocniej pobudzają myśl o jedzeniu prym wiodą: Krakowskie Przedmieście (45 proc. wskazań), Francuska (30 proc.) i Hala Koszyki (26 proc.)

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Badanie zlecono w ramach kampanii Pyszne.pl, która obejmuje współpracę serwisu z 20 wybranymi restauracjami w Warszawie. W miejscu mijanym codziennie przez tysiące przechodniów - na tzw. “Patelni” pojawił się mural ilustrujący trzy ulubione przez mieszkańców stolicy kuchnie: polską, amerykańską i włoską.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
- Warszawa to jedno z ważniejszych miejsc na mapie kulinarnej Polski. W stolicy strefa gastronomiczna rozwija się bardzo dynamicznie, co widać po liczbie nowo otwartych restauracji i rodzących się trendach. We współpracy z 20 lokalnymi restauracjami rozpoczynamy kampanię promocyjną, w której chcemy zachęcić mieszkańców Stolicy do poznania kuchni z różnych zakątków świata – mówi Karolina Jastrzębska, manager działu ds. doradztwa i rozwoju B2B Pyszne.pl (Account Management).

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Na muralu umieszczono specjalny kod QR przekierowujący do strony z listą restauracji objętych promocją i zniżką 10 zł do wykorzystania podczas zamówienia w Pyszne.pl.

W kampanii bierze udział 20 lokalnych marek restauracyjnych: LAS, Salsiccia, Zdrowa Krowa, Bong Bong, Krowarzywa, Kura Warzyw Gemüse Kebap, Pizzeria San Giovanni, Tel Aviv Urban Food, Thai Wok, Staroświecka, India Express by Mandala, PaTaThai, Gaumarjos, Pink Flamingo, Chmeli Suneli, Creme de la Creme, Sushi Roll Bistro, Ochota na Sushi, Buenos Nachos i FoodPorn Bar.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Polacy pracują 62,5 minuty, aby zarobić na Big Maca

Przez ostatnie 10 lat inflacja znacząco wpłynęła na koszt zakupów, także w branży fast food. Cena Big Maca w Polsce wzrosła o ponad 59%. W 2012 roku trzeba było pracować 36 minut, aby na niego zarobić, dziś - 62,5 minuty. Gdzie na świecie popularne burgery są najtańsze, a gdzie najdroższe?

Drastyczny wzrost cen pieczywa. Czy grozi nam 30 zł za bochenek chleba?

Wojna w Ukrainie, która jest jednym z kluczowych dostawców pszenicy na świecie, wywołała trudną sytuację na rynku zbóż - wysokie koszty i problem z dostępnością. Rekordowe wzrosty cen pszenicy na giełdzie w Paryżu zmuszają producentów do podnoszenia cen swoich produktów.

Jak znaleźć pracownika sezonowego? [PORADNIK]

Ponad 50 tysięcy ofert pracy sezonowej w gastronomii zanotowano od stycznia do maja 2022 roku - to wzrost o ponad 92% w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku. W sektorze hotelarskim w tym samym czasie nastąpił wzrost o 95%. "Bitwa o pracowników" zatem trwa. A jak ją wygrać? Podpowiadamy.

Jak Polacy odżywiają się podczas wakacji? Nie żałujemy sobie jedzenia!

Podczas urlopu pozwalamy sobie na więcej kulinarnych przyjemności i mniej przejmujemy się zdrowym odżywianiem - wynika z badania marki Cateromarket. 43% ankietowanych stosowało dietę odchudzającą przed sezonem letnim, ale prawie połowa wróciła z urlopu z poczuciem przybrania na wadze.

Salad Story otworzy 16 nowych restauracji. Ruszyła emisja crowdfundingowa spółki

Salad Story - polska sieć fast food ze zdrową żywnością - otworzyła dwie nowe restauracje. Do końca 2023 roku chce rozbudować sieć z 41 do 57 lokali. Wystartowała emisja crowdfundingowa spółki - cel to zgromadzenie 3,2 mln zł.

Sezon na grilla. Jak się przygotować?

Wiosna i lato to czas, gdy w ogródkach wielu restauracji pojawiają się grille, a wraz z nimi krótkie sezonowe menu potraw obfitujących w grillowane mięsa, ryby i owoce morza.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej