x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Pierwsza polska wódka wróciła na Ziemię z kosmosu. Można jej spróbować!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    25.10.2021

100 butelek wódki wyBUHowa zakończyło swoją podróż w kosmos. Trunku, który pokonał granicę stratosfery będzie można wkrótce spróbować.

Zgodnie z złożonymi latem tego roku zapowiedziami, nowy destylat Janusza Palikota, Kuby Wojewódzkiego i Tomasza Czechowskiego poleciał w przestrzeń kosmiczną. Teraz będzie można spróbować, jak smakuje “kosmiczny” trunek.

– Gdy w czerwcu tego roku wódka wyBUHowa inicjowała swoją obecność na Ziemi w towarzystwie Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego polskiego kosmonauty, obiecaliśmy wtedy, że 100 butelek wyślemy w kosmos. I słowa dotrzymaliśmy. Dzisiaj każdy może nabyć jedną ze 100 unikalnych butelek, które wysłaliśmy w kosmos – powiedział Janusz Palikot, pomysłodawca i współwłaściciel marki wyBUHowa.

Polska wódka w kosmosie
Pierwszy lot odbył się w połowie sierpnia 2021 roku. Przetransportowano wówczas jedną butelkę wódki wyBUHowa, by 35 km nad poziomem morza nastąpiło rozlanie jej do kieliszka. Trzeba było w tym celu użyć specjalnego urządzenia w technologii druku 3D, składającego się z ramienia trzymającego butelkę oraz sprzętu, który regulował ciśnienie wódki podczas nalewania na granicy kosmosu. Nalanie wódki w kosmosie urosło do rangi naukowego eksperymentu.

Pierwszy lot trwał ok. 2 godzin. By wywieźć w przestrzeń kosmiczną 100 butelek konieczne było zorganizowanie kolejnych dwóch lotów. Miały one miejsce w drugiej połowie września i pierwszej połowie października 2021. Każda ze 100 butelek wódki wyBUHową odbyła swój lot w kosmos i bezpiecznie powróciła do bazy z pomocą specjalnego balonu.

Na aukcje i do sieci
Butelki te są dzisiaj bezpiecznie przechowywane i zabezpieczone. Trafią na aukcje charytatywne, kolekcjonerskie oraz w ograniczonej części do sprzedaży na stronie Browaru Tenczynek.  Lot w kosmos rozpoczyna sprzedaż wódki wyBUHowej o pojemności 700 ml w sieciach i sklepach detalicznych. W sieci Żabka nadal na zasadzie wyłączności sprzedawana pozostanie butelka o pojemności 500 ml.

Za organizację lotu balonu z wódką wyBUHowa odpowiadała brytyjska firma Spent into Space – światowi eksperci w wysyłaniu przedmiotów w kosmos. Przez ostatnie lata zrealizowali oni wiele podobnych projektów, które przełożyły się na ponad 100 milionów odsłon wideo nagranych przez nich materiałów. Firma ma siedzibę w Wielkiej Brytanii w Sheffield.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej