x

Dlaczego kochamy chleb? Wyjaśniają specjaliści z piekarni Chaud Pain

Kategoria: Karta - dania    15.10.2021

16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Przy tej okazji specjaliści z warszawskiej piekarni rzemieślniczej Chaud Pain wyjaśniają, z czego wynika miłość do tego wypieku - zarówno w Polsce, jak i we Francji.

Chleb z piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Chleb z piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Czy wiecie, że chleb występuje w diecie człowieka od przeszło 10 tysięcy lat? Od dawna jest czymś więcej niż zwykłym produktem. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy w naszej kulturze?

Tradycja nadaje pieczywu większego i głębszego znaczenia. Już według staropolskiego zwyczaju, do nowego domu wnoszono chleb upieczony w poprzednim miejscu zamieszkania, aby zapewnić sobie spokój, bezpieczeństwo i bogactwo. Na pewno znana jest wam także tradycja witania gości chlebem i solą, aby zapewnić ich, że poczują się jak u siebie w domu. Dawniej wierzono także, że chleb sprawdza się jako lekarstwo na migrenę lub ukąszenie żmii.

– Jestem pewien, że na pytanie, co jest podstawowym produktem spożywczym w twoim domu, zarówno mieszkańcy Polski, jak i Francji, z której pochodzę, śmiało odpowiadaliby, że jest nim właśnie chleb. Jest on tak głęboko zakorzeniony w naszej kulturze, że wielu nie wyobraża sobie dnia bez tego wypieku, ja oczywiście również – wskazuje Antoine Azaïs, dyrektor grupy Project Warszawa, w której skład wchodzi m. in. rzemieślnicza piekarnia Chaud Pain (dosł. gorący chleb).

Choć „pain” językowo zupełnie nie przypomina polskiego „chleba”, to zamiłowanie do tego wypieku wśród sąsiadów z Europy Zachodniej jest porównywalne do naszych polskich odczuć. Jak podkreśla Azaïs, podczas francuskiego śniadania nie może zabraknąć pieczywa, a spożywanie go to swego rodzaju celebracja, której z ogromną pasją oddają się Francuzi na co dzień. Warto podkreślić, że chętniej niż w Polsce sięga się tam jednak po bagietki, które stały się swego rodzaju symbolem kraju.

Bagietki z piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Bagietki z piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Co ciekawe, większa popularność bagietek niż klasycznego chleba we Francji może wynikać z przepisów prawa. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak, w latach 20. XX wieku uchwalono w Paryżu prawo, które zabraniało piekarzom pracować od 22 do 4, przez co poranki były bardzo pracowite, a czasu na przygotowanie świeżego pieczywa coraz mniej. To właśnie bagietki okazały się dużo szybszym wypiekiem i dzięki temu spopularyzowane zostały nie tylko w Paryżu, ale i całej Francji.

Jedząc chleb, niejednokrotnie przenosimy się do beztroskich czasów dzieciństwa czy miejsc, o których w codziennej gonitwie zupełnie zapominamy. Pomocą w kulinarnym powrocie do przeszłości może być wybór chleba rzemieślniczego, który jest wykonany ręcznie, z wysokiej jakości produktów na bazie zakwasu i z poszanowaniem czasu potrzebnego do wyrośnięcia perfekcyjnego bochenka.

Paweł Albert, szef piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Paweł Albert, szef piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
– W Chaud Pain używamy polskich i francuskich mąk, mieszamy je ze sobą, a także korzystamy z tradycyjnych i często zapomnianych produktów. W ten sposób trafiliśmy na krzycę, czyli jedną z najstarszych odmian żyta, którą sami mielimy na miejscu i dodajemy do naszych wypieków – opowiada Paweł Albert, szef piekarni Chaud Pain.
Mąka specjalnie sprowadzana z Francji i z zaprzyjaźnionych polskich młynów to nie wszystko. Właściwie wszystkie wypieki w Chaud Pain bazują na zakwasie –  trzydziestoletnim, na bieżąco dokarmianym przez szefa piekarni.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Chleb nasz powszedni

Dobry chleb na zakwasie powraca do łask konsumentów. Potrafimy już docenić takie pieczywo, szukamy go na sklepowych półkach. Nic więc dziwnego, że zaczyna powstawać coraz więcej rzemieślniczych piekarni, w których chleb wypieka się ręcznie wyłącznie z mąki, wody i dzikich drożdży.

GRZYBY KUNG PAO

Grzyby Kung Pao możemy znaleźć w menu Reginy - jednej z restauracji Pauliny Jaskólskiej i Kamili Mroczkowskiej.

Polacy przy grillu - klasycznie czy nowocześnie?

Zwyczaj wspólnego grillowania jest popularny w Polsce od wielu lat. Sezon grillowy to z kolei jeden z najdłuższych okresów w gastronomii. Co więcej, z sezonu na sezon obserwujemy jego rozciąganie w czasie.

Nie tylko kawa i ciastko - co jemy w kawiarniach?

Mimo że pierwsze skojarzenie z kawiarnią to nadal kawa i ciastko, wiele lokali zdaje sobie sprawę, że goście oczekują czegoś więcej. Poszerzenie oferty o oryginalne śniadania, codziennie inne lunche czy limitowane wersje słodkości jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań.

Rogale świętomarcińskie w wersji polsko-francuskiej

Co łączy Francję z Poznaniem? Unikatowy wypiek, którego niepowtarzalnego aromatu migdałów z mielonymi daktylami i skórką pomarańczową nie sposób pomylić z inną słodkością. Rogal świętomarciński, którym zajadamy się 11 listopada, cieszy się od dekad niesłabnącą popularnością.

Kolejna premiera wegańskiego burgera. Tym razem w sieci Max

Szwedzka sieć restauracji MAX Premium Burgers wprowadza bezmięsnego burgera - Delifresh Plant Beef. Choć bazuje na białku roślinnym, wygląda i smakuje jak mięso. Recepturę opracował szef kuchni Jonas Mårtensson.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej