x

Dlaczego kochamy chleb? Wyjaśniają specjaliści z piekarni Chaud Pain

Kategoria: Karta - dania    15.10.2021

16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba. Przy tej okazji specjaliści z warszawskiej piekarni rzemieślniczej Chaud Pain wyjaśniają, z czego wynika miłość do tego wypieku - zarówno w Polsce, jak i we Francji.

Chleb z piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Chleb z piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Czy wiecie, że chleb występuje w diecie człowieka od przeszło 10 tysięcy lat? Od dawna jest czymś więcej niż zwykłym produktem. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy w naszej kulturze?

Tradycja nadaje pieczywu większego i głębszego znaczenia. Już według staropolskiego zwyczaju, do nowego domu wnoszono chleb upieczony w poprzednim miejscu zamieszkania, aby zapewnić sobie spokój, bezpieczeństwo i bogactwo. Na pewno znana jest wam także tradycja witania gości chlebem i solą, aby zapewnić ich, że poczują się jak u siebie w domu. Dawniej wierzono także, że chleb sprawdza się jako lekarstwo na migrenę lub ukąszenie żmii.

– Jestem pewien, że na pytanie, co jest podstawowym produktem spożywczym w twoim domu, zarówno mieszkańcy Polski, jak i Francji, z której pochodzę, śmiało odpowiadaliby, że jest nim właśnie chleb. Jest on tak głęboko zakorzeniony w naszej kulturze, że wielu nie wyobraża sobie dnia bez tego wypieku, ja oczywiście również – wskazuje Antoine Azaïs, dyrektor grupy Project Warszawa, w której skład wchodzi m. in. rzemieślnicza piekarnia Chaud Pain (dosł. gorący chleb).

Choć „pain” językowo zupełnie nie przypomina polskiego „chleba”, to zamiłowanie do tego wypieku wśród sąsiadów z Europy Zachodniej jest porównywalne do naszych polskich odczuć. Jak podkreśla Azaïs, podczas francuskiego śniadania nie może zabraknąć pieczywa, a spożywanie go to swego rodzaju celebracja, której z ogromną pasją oddają się Francuzi na co dzień. Warto podkreślić, że chętniej niż w Polsce sięga się tam jednak po bagietki, które stały się swego rodzaju symbolem kraju.

Bagietki z piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Bagietki z piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Co ciekawe, większa popularność bagietek niż klasycznego chleba we Francji może wynikać z przepisów prawa. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak, w latach 20. XX wieku uchwalono w Paryżu prawo, które zabraniało piekarzom pracować od 22 do 4, przez co poranki były bardzo pracowite, a czasu na przygotowanie świeżego pieczywa coraz mniej. To właśnie bagietki okazały się dużo szybszym wypiekiem i dzięki temu spopularyzowane zostały nie tylko w Paryżu, ale i całej Francji.

Jedząc chleb, niejednokrotnie przenosimy się do beztroskich czasów dzieciństwa czy miejsc, o których w codziennej gonitwie zupełnie zapominamy. Pomocą w kulinarnym powrocie do przeszłości może być wybór chleba rzemieślniczego, który jest wykonany ręcznie, z wysokiej jakości produktów na bazie zakwasu i z poszanowaniem czasu potrzebnego do wyrośnięcia perfekcyjnego bochenka.

Paweł Albert, szef piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
Paweł Albert, szef piekarni Chaud Pain. Zdjęcie: materiały prasowe
– W Chaud Pain używamy polskich i francuskich mąk, mieszamy je ze sobą, a także korzystamy z tradycyjnych i często zapomnianych produktów. W ten sposób trafiliśmy na krzycę, czyli jedną z najstarszych odmian żyta, którą sami mielimy na miejscu i dodajemy do naszych wypieków – opowiada Paweł Albert, szef piekarni Chaud Pain.
Mąka specjalnie sprowadzana z Francji i z zaprzyjaźnionych polskich młynów to nie wszystko. Właściwie wszystkie wypieki w Chaud Pain bazują na zakwasie –  trzydziestoletnim, na bieżąco dokarmianym przez szefa piekarni.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej