x

Coca-Cola HBC wyróżniona za odpowiedzialne gospodarowanie wodą

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    12.10.2021

Zakład Coca-Cola HBC Polska w Tyliczu, który produkuje wody Kropla Beskidu i Kropla Delice, stał się pierwszym obiektem w Polsce, którego zarządzanie zasobami wodnymi zostało wyróżnione najwyższym światowym certyfikatem, przyznawanym przez niezależnych audytorów.

Ilustracja: materiały prasowe
Ilustracja: materiały prasowe
AWS to ceniony na całym świecie certyfikat, którego przyznanie potwierdza zgodność działalności ze światowym wzorcem odpowiedzialnego gospodarowania wodą. Od zeszłego roku Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie wdrażała ten międzynarodowy standard w swoich fabrykach. Teraz wszystkie zakłady Coca-Cola w Polsce i Krajach Bałtyckich spełniają najwyższe standardy w ramach AWS – włącznie z jedynym w Polsce najwyższym, platynowym certyfikatem. W ramach procesu certyfikacji, zakłady Coca-Cola HBC zostały poddane zewnętrznej ocenie pod kątem działań podjętych w celu poprawy jakości i ilości wody.

– Najwyższy platynowy certyfikat dla Tylicza i złote dla zakładów w Staniątkach k. Krakowa i w Radzyminie to dla nas uhonorowanie wieloletniej pracy na rzecz realizacji ambitnych zobowiązań w zakresie odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych i ciągłego doskonalenia naszych procesów oraz podnoszenia standardów środowiskowych – mówi Jaak Mikkel, Dyrektor Generalny Coca-Cola HBC i Kraje Bałtyckie. – Dla nas każda kropla ma znaczenie, dlatego nieustannie podejmujemy działania na rzecz ograniczenia wpływu naszej działalności na środowisko. W tym celu w ostatnich latach zredukowaliśmy zużycie wody na 1 litr produkowanego napoju o 15 proc. Zrównoważone korzystanie z zasobów wodnych jest jednym z istotnych filarów naszej Misji Zrównoważonego Rozwoju 2025, dlatego chcemy stale ograniczać zużycie wody w procesach produkcyjnych. Nie tylko przestrzegamy międzynarodowych standardów, ale nasze praktyki wodne poddajemy regularnym zewnętrznym audytom – dodaje Mikkel.

Każda kropla ma znaczenie
Zakłady Coca-Cola HBC korzystają z nowoczesnych technologii, które pozwalają oszczędzać zużycie wody. Ciekawym przykładem jest system zautomatyzowanego odzyskiwania wody z płukania filtrów węglowych jako finalnego etapu uzdatniania czy też odzysk wody z procesów membranowych.
–  Te pozytywne zmiany to w znacznym stopniu wynik zaangażowania naszych zespołów. W naszych zakładach prowadzimy szereg programów i kampanii, jak np. „Near loss” lub „Polowanie na wycieki”, w których podkreślamy, że każda kropla ma znaczenie – mówi Sławomir Babiarz, Dyrektor Zakładu w Tyliczu. – Minimalizowanie naszego wpływu środowiskowego jest wpisane w kulturę organizacji. Nasi pracownicy bardzo dobrze rozumieją konieczność odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych, są jego ambasadorami i działają tak, by te założenia przekładały się na optymalne efekty – dodaje Babiarz.

Zakłady Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie
Coca-Cola HBC posiada trzy zakłady produkcyjne w Polsce: w Radzyminie, Staniątkach i Tyliczu oraz jeden w Varenie, na Litwie. Zakłady w Radzyminie, Varenie i Staniątkach otrzymały złote certyfikaty AWS. Zakład w Radzyminie jest największym zakładem produkcyjnym należącym do Coca‑Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie. To także centrum produkcyjne Grupy Coca‑Cola HHBC. Produkty z tej części Polski trafiają do różnych krajów europejskich. Oprócz napojów, zakład w Radzyminie produkuje również preformy do butelek PET, które zasilają wszystkie nasze zakłady produkcyjne w Polsce.

Osiem linii produkcyjnych działających w zakładzie pozwala na produkcję wszystkich napojów gazowanych naszej firmy: Coca-Cola, Coca-Cola Zero, Coca-Cola Lime, Cherry Coke, Fanta, Sprite, Kinley Tonic oraz dwie tzw. linie aseptyczne do produkcji napojów bez konserwantów - soków i nektarów Cappy, herbat mrożonych - Fuze i napoju izotonicznego - Powerade.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kurt scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

GASTROTARGI SMAKKi: Czy gastronomii opłaca się być "eko"?

Rozmowy o byciu "eko" często sprowadzają się do dyskusji o kosztach. Wciąż pokutuje przekonanie, że to drogie rozwiązanie. Podczas GASTROTARGÓW SMAKKi, które odbędą się 23-25 marca w EXPO XXI w Warszawie, HoReCa przekona się, że "eko" to nie tylko eko-logia, ale też eko-nomia, czyli eko-efektywność.

Roślinne wyzwanie: misja oszczędzanie

Z powodu wysokiej inflacji oraz rosnących cen produktów spożywczych podczas podejmowania zakupów intuicyjnie sięgamy po tańsze opcje. Czy bazując na tanich artykułach, możemy stworzyć pełnowartościową dietę roślinną?

Plebiscyt RoślinnieJemy na najlepszy roślinny produkt 2022 r

Głosy na najlepszy roślinny produkt roku oddają konsumenci, więc dla producentów żywności nagroda jest szczególnie wartościowa. Wyróżnienia w Plebiscycie kampanii RoślinnieJemy zostaną przyznane w sześciu kategoriach.

Madrid Fusión Alimentos de España - w styczniu 2023 roku

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej