x

Coca-Cola HBC wyróżniona za odpowiedzialne gospodarowanie wodą

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    12.10.2021

Zakład Coca-Cola HBC Polska w Tyliczu, który produkuje wody Kropla Beskidu i Kropla Delice, stał się pierwszym obiektem w Polsce, którego zarządzanie zasobami wodnymi zostało wyróżnione najwyższym światowym certyfikatem, przyznawanym przez niezależnych audytorów.

Ilustracja: materiały prasowe
Ilustracja: materiały prasowe
AWS to ceniony na całym świecie certyfikat, którego przyznanie potwierdza zgodność działalności ze światowym wzorcem odpowiedzialnego gospodarowania wodą. Od zeszłego roku Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie wdrażała ten międzynarodowy standard w swoich fabrykach. Teraz wszystkie zakłady Coca-Cola w Polsce i Krajach Bałtyckich spełniają najwyższe standardy w ramach AWS – włącznie z jedynym w Polsce najwyższym, platynowym certyfikatem. W ramach procesu certyfikacji, zakłady Coca-Cola HBC zostały poddane zewnętrznej ocenie pod kątem działań podjętych w celu poprawy jakości i ilości wody.

– Najwyższy platynowy certyfikat dla Tylicza i złote dla zakładów w Staniątkach k. Krakowa i w Radzyminie to dla nas uhonorowanie wieloletniej pracy na rzecz realizacji ambitnych zobowiązań w zakresie odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych i ciągłego doskonalenia naszych procesów oraz podnoszenia standardów środowiskowych – mówi Jaak Mikkel, Dyrektor Generalny Coca-Cola HBC i Kraje Bałtyckie. – Dla nas każda kropla ma znaczenie, dlatego nieustannie podejmujemy działania na rzecz ograniczenia wpływu naszej działalności na środowisko. W tym celu w ostatnich latach zredukowaliśmy zużycie wody na 1 litr produkowanego napoju o 15 proc. Zrównoważone korzystanie z zasobów wodnych jest jednym z istotnych filarów naszej Misji Zrównoważonego Rozwoju 2025, dlatego chcemy stale ograniczać zużycie wody w procesach produkcyjnych. Nie tylko przestrzegamy międzynarodowych standardów, ale nasze praktyki wodne poddajemy regularnym zewnętrznym audytom – dodaje Mikkel.

Każda kropla ma znaczenie
Zakłady Coca-Cola HBC korzystają z nowoczesnych technologii, które pozwalają oszczędzać zużycie wody. Ciekawym przykładem jest system zautomatyzowanego odzyskiwania wody z płukania filtrów węglowych jako finalnego etapu uzdatniania czy też odzysk wody z procesów membranowych.
–  Te pozytywne zmiany to w znacznym stopniu wynik zaangażowania naszych zespołów. W naszych zakładach prowadzimy szereg programów i kampanii, jak np. „Near loss” lub „Polowanie na wycieki”, w których podkreślamy, że każda kropla ma znaczenie – mówi Sławomir Babiarz, Dyrektor Zakładu w Tyliczu. – Minimalizowanie naszego wpływu środowiskowego jest wpisane w kulturę organizacji. Nasi pracownicy bardzo dobrze rozumieją konieczność odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych, są jego ambasadorami i działają tak, by te założenia przekładały się na optymalne efekty – dodaje Babiarz.

Zakłady Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie
Coca-Cola HBC posiada trzy zakłady produkcyjne w Polsce: w Radzyminie, Staniątkach i Tyliczu oraz jeden w Varenie, na Litwie. Zakłady w Radzyminie, Varenie i Staniątkach otrzymały złote certyfikaty AWS. Zakład w Radzyminie jest największym zakładem produkcyjnym należącym do Coca‑Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie. To także centrum produkcyjne Grupy Coca‑Cola HHBC. Produkty z tej części Polski trafiają do różnych krajów europejskich. Oprócz napojów, zakład w Radzyminie produkuje również preformy do butelek PET, które zasilają wszystkie nasze zakłady produkcyjne w Polsce.

Osiem linii produkcyjnych działających w zakładzie pozwala na produkcję wszystkich napojów gazowanych naszej firmy: Coca-Cola, Coca-Cola Zero, Coca-Cola Lime, Cherry Coke, Fanta, Sprite, Kinley Tonic oraz dwie tzw. linie aseptyczne do produkcji napojów bez konserwantów - soków i nektarów Cappy, herbat mrożonych - Fuze i napoju izotonicznego - Powerade.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Krakowski TAG. na liście 100 najlepszych koktajlbarów na świecie

Na tydzień przed ogłoszeniem listy najlepszych koktajbarów The World’s 50 Best Bars 2022, poznaliśmy drugą pięćdziesiątkę lokali, które uplasowały się na pozycjach od 51 do 100. Wśród wyróżnionych na 97. lokacie znalazł się krakowski TAG.

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Znamy uczestników "Czas na rybę!"

Po burzliwych obradach jurorzy zdecydowali, kto przyjedzie do Niemodlina na Opolszczyźnie, aby zaprezentować swój kunszt podczas V edycji Konkursu Kulinarnego "Czas na rybę!". Rywalizacja, która odbędzie się 1 i 2 października, jest nominowana do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry łowią kulinarne talenty

Ruszyły eliminacje do Les Chefs en Or - polskiej edycji konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych. Do 16 października chętni mogą zgłosić propozycję autorskiego dania rybnego poprzez formularz na stronie internetowej konkursu.

Next Day Studio - ruszamy od 2 listopada

Magazyny "Food Service", "Media Marketing Polska" oraz "Handel" łączą siły w kolejnej edycji projektu Next Day Studio. W każdą środę listopada poruszać będziemy tematy ważne z punktu widzenia pracowników i właścicieli gastronomii.

SushiMaster Class niebawem w kolejnych miastach Polski

Dotychczas przedstawiciele Grafen Europe (wraz z marką SUZUMO) pojawili się z warsztatami SushiMaster Class w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku. Kolejne wydarzenia już wkrótce!

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej