x

"Rice: a Savor the South Cookbook" Michaela Twitty'ego

Kategoria: Lifestyle - książki    11.10.2021

Książka historyka jedzenia Michaela Twitty’ego przedstawia ryż w kuchniach wielu krajów i drogę, jaką ten produkt przemierzał na przestrzeni lat, a wszystko to z punktu widzenia historii i kulturowych kontekstów.

\"Rice: a Savor the South Cookbook" Michaela Twitty'ego. Fot. materiały prasowe
\"Rice: a Savor the South Cookbook" Michaela Twitty'ego. Fot. materiały prasowe
Ryż ma wiele odmian z ziarenkami o odmiennej konsystencji i strukturze, które przyrządza się w różny sposób. To składnik o równie wszechstronnym zastosowaniu jak ziemniak, co udowadniają nie tylko opisy i opowieści autora, ale także przepisy. Wśród 51 receptur znajdziemy m.in. pudding ryżowy będący współczesną wersją deseru z XVIII w. czy gulasz z kraba z Ghany. Szczególne miejsce w publikacji zajmuje kuchnia amerykańskiego Południa łącząca wpływy azjatyckie, afrykańskie i karaibskie. Wiele tych potraw to dania, które niewolnicy przywieźli z centralnej i zachodniej Afryki. „Rice” przypomina, że kuchnia, historia i kultura tworzą nierozerwalną całość. 

„RICE: A SAVOR THE SOUTH COOKBOOK”, MICHAEL TWITTY, WYD. THE UNIVERSITY OF NORTH CAROLINA PRESS, 2021.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 9/2021 nr 208.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Banki Żywności ruszają z kampanią "Ratuj jedzenie, które dla innych jest marzeniem"

Z początkiem grudnia ruszyła kampania "Ratuj jedzenie, które dla innych jest marzeniem" Federacji Polskich Banków Żywności.

"Gościnność od kuchni" w finale Gourmand World Cookbook Awards

"Gościnność od kuchni" Patrycji Siwiec, Adama Chrząstowskiego i Adama Pawłowskiego oraz angielski e-book "Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii" ("On hospitality") znalazły się w finale Gourmand World Cookbook Awards - konkursu dla książek kulinarnych i gastronomicznych.

Luksusowy duet

"Food & Beer", Daniel Burns, Jeppe Jarnit-Bjergsø, wyd. Phaidon 2016

"Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany w roku 1757 dnia 24 lipca"

Jarosław Dumanowski od lat bada kuchnię staropolską. W wydawanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie serii "Monumenta Poloniae Culinaria" przedstawia najstarsze książki kucharskie.

SIŁA ŻYWIOŁÓW

Wśród opisywanych tutaj książek wcale nieczęsto pojawiają się pozycje kultowe czy wręcz klasyki - dominują nowości. Do grupy klasyków zdecydowanie można zaliczyć "Magię gotowania" sprzed kilku lat, której polskie (niestety, niedoskonałe) tłumaczenie ukazało się właśnie na polskim rynku.

"The Book on Pie: Everything You Need to Know to Bake Perfect Pies" Erin Jeanne McDowell

Ostatnio ukazuje się coraz więcej książek cukierniczych i z przepisami na wypieki, bo mnóstwo ludzi zaczęło piec w czasie pandemii.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej