x

"Ziemniak" Katarzyny i Zofii Pilitowskich

Kategoria: Lifestyle - książki    11.10.2021

Kasia i Zosia Pilitowskie - mama i córka - to znany duet kulinarny stojący za sukcesem krakowskiej śniadaniowni Ranny Ptaszek (Kasia prowadzi też Hummus Amamamusi) oraz książki "Jajko".

\"Ziemniak" Katarzyny i Zofii Pilitowskich. Fot. materiały prasowe
\"Ziemniak" Katarzyny i Zofii Pilitowskich. Fot. materiały prasowe
Oto wracają z kolejną publikacją – „Ziemniak”. Jeśli jeszcze czegoś nie wiecie o zastosowaniu tego produktu, to teraz wszelkiego rodzaju ziemniaczane kluski, placki, zapiekanki i sałatki nie będą dla was już tajemnicą. Przepisy podzielono m.in. na rozdziały: „Zagniecione”, „Z ziemniakami dookoła świata” i „Ziemniak na słodko”. Autorki nazywają książkę podróżą, zachęcając nas do ugotowania afrykańskiej zupy z masłem orzechowym, francuskiego gratin, austriackiego rosti czy polskich pyz, kopytek i klusek śląskich. Dzięki nim odkryjemy, że nasza ukochana bulwa z dużą zawartością skrobi, często kojarząca się z rodzinnym domem, ma wszechstronne zastosowanie także w odległych zakątkach świata.

„ZIEMNIAK”, KATARZYNA PILITOWSKA, ZOFIA PILITOWSKA, WYDAWNICTWO BUCHMANN, 2021.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 9/2021 nr 208.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Jedząc Londyn

"East London Food", Rosie Birkett, wyd. Hoxton Mini Press 2016

"Śledzie bałtyckie. Naturalnie" Giena Mientkiewicza i Andrzeja Szylara

Otto von Bismarck podobno mawiał, że gdyby śledzie były droższe i nie było ich tak dużo, ceniono by je tak samo jak kawior czy homary. I coś w tym jest - wciąż nie dostrzegamy wartości i potencjału tej ryby.

"Signature dishes that matter"

Ile to już książek określano mianem kulinarnych Biblii? "Signature Dishes That Matter" nie będzie pierwszą publikacją z takim przydomkiem, ale jak najbardziej na niego zasługuje.

"Sztuka mięs ze szlachtuza. Nieopowiedziana historia mięsa" Magdaleny Kasprzyk-Chevriaux

Po napisaniu wraz z prof. Jarosławem Dumanowskim świetnej książki "Kapłony i szczeżuje" o korzeniach polskiej kuchni Magdalena Kasprzyk-Chevriaux sięgnęła po wzbudzający emocje temat - mięso. Podeszła do niego z historyczną rzetelnością i bez z góry założonej tezy.

WARZYWNA SIŁA

Marta Dymek przygotowuje potrawy z całego świata z użyciem polskich, sezonowych warzyw - pokazuje, że drogie egzotyczne dodatki wcale nie są potrzebne. Chłodnik z kalafiora, krem z pietruszek z tahiną, koreańska mizeria czy węgierski gulasz z boczniaków i papryki to tylko kilka ciekawych przepisów.

Agenda inspiracji

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej