x

The World’s 50 Best Restaurants 2021: Noma przed Geranium

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    06.10.2021

Poznaliśmy tegoroczne zestawienie najlepszych restauracji świata. Prestiżowa lista World's 50 Best Restaurants po raz kolejny wyróżniła restaurację René Redzepiego.

René Redzepi i zespół Nomy / Zdjęcie: materiały prasowe
René Redzepi i zespół Nomy / Zdjęcie: materiały prasowe
W tegorocznym zestawieniu The World's 50 Best Restaurants pierwsze miejsce przypadło prowadzonej przez René Redzepiego restauracji Noma, która otwarła się ponownie po zmianie lokalizacji. Na drugim miejscu znalazła się inna kopenhaska restauracja - prowadzone przez Rasmusa Kofoeda Geranium. Podium zamknęła zaś Asador Etxebarri z hiszpańskiego Atxondo, gdzie szefem kuchni jest Victor Arguinzoniz.

W pierwszej dziesiątce pojawiły się kolejno: na miejscu 4. Central (z Limy), 5. Disfrutar (Barcelona), 6.Frantzén (Sztokholm), 7. Maido (Lima), 8. Odette (Singapur), 9. Pujol (Mexico City), 10. The Chairman (Hong Kong).

Tylko Noma wygrywa dwa razy?
Na liście nie znalazła się natomiast żadna z triumfujących w ubiegłych latach restauracji, gdyż zgodnie z regulaminem nie mogą już brać udziału w rywalizacji w latach kolejnych. Wyjątkiem okazała się oczywiście Noma, której ponowne otwarcie w 2018 roku w innej lokalizacji sprawiło, że mogła zostać potraktowana jako kompletnie nowy byt, nazywany często Nomą 2.0.

Drogo i eurocentrycznie
Ogłoszenie pięćdziesiątki najlepszych nie obyło się także bez kontrowersji. Po raz kolejny, jak pokreśla amerykański Eater, lista "faworyzuje drogie, prowadzone przez mężczyzn, eurocentryczne lokale z menu degustacyjnym". Serwis przypomina także, że przez 19 edycji World's 50 Best miejsca na podium zajmowały jedynie lokale z Europy i Ameryki Północnej.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

XXI Madrid Fusion w styczniu 2023 roku

XXI edycja światowego kongresu gastronomicznego Madrid Fusion odbędzie się 23 - 25 stycznia w 2023 roku.

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej