x

The World’s 50 Best Restaurants 2021: Noma przed Geranium

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    06.10.2021

Poznaliśmy tegoroczne zestawienie najlepszych restauracji świata. Prestiżowa lista World's 50 Best Restaurants po raz kolejny wyróżniła restaurację René Redzepiego.

René Redzepi i zespół Nomy / Zdjęcie: materiały prasowe
René Redzepi i zespół Nomy / Zdjęcie: materiały prasowe
W tegorocznym zestawieniu The World's 50 Best Restaurants pierwsze miejsce przypadło prowadzonej przez René Redzepiego restauracji Noma, która otwarła się ponownie po zmianie lokalizacji. Na drugim miejscu znalazła się inna kopenhaska restauracja - prowadzone przez Rasmusa Kofoeda Geranium. Podium zamknęła zaś Asador Etxebarri z hiszpańskiego Atxondo, gdzie szefem kuchni jest Victor Arguinzoniz.

W pierwszej dziesiątce pojawiły się kolejno: na miejscu 4. Central (z Limy), 5. Disfrutar (Barcelona), 6.Frantzén (Sztokholm), 7. Maido (Lima), 8. Odette (Singapur), 9. Pujol (Mexico City), 10. The Chairman (Hong Kong).

Tylko Noma wygrywa dwa razy?
Na liście nie znalazła się natomiast żadna z triumfujących w ubiegłych latach restauracji, gdyż zgodnie z regulaminem nie mogą już brać udziału w rywalizacji w latach kolejnych. Wyjątkiem okazała się oczywiście Noma, której ponowne otwarcie w 2018 roku w innej lokalizacji sprawiło, że mogła zostać potraktowana jako kompletnie nowy byt, nazywany często Nomą 2.0.

Drogo i eurocentrycznie
Ogłoszenie pięćdziesiątki najlepszych nie obyło się także bez kontrowersji. Po raz kolejny, jak pokreśla amerykański Eater, lista "faworyzuje drogie, prowadzone przez mężczyzn, eurocentryczne lokale z menu degustacyjnym". Serwis przypomina także, że przez 19 edycji World's 50 Best miejsca na podium zajmowały jedynie lokale z Europy i Ameryki Północnej.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

MAKRO Polska zrealizowało założenia strategii odpowiedzialnego biznesu na rok 2022

Realizacja założeń strategii odpowiedzialnego biznesu jest istotnym elementem działalności MAKRO Polska. W 2022 roku firma skupiła się między innymi na: rozwoju kultury bezpieczeństwa żywności, minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko oraz wdrożeniu programów wspierających pracowników.

Selgros Cash & Carry sponsorem Ogólnopolskiego Turnieju Kucharskiego dla uczniów szkół gastronomicznych

16 uczestników z 8 szkół walczyło o tytuł najlepszego młodego kucharza podczas finału VII Ogólnopolskiego Turnieju Kucharskiego. Sponsorem wydarzenia był Selgros Cash & Carry.

Foodsi, Restaurant Week i Free Now we wspólnej kampanii

Tej wiosny Foodsi kontynuuje przekaz "Tu się nie marnuje", zwracający uwagę na problem marnotrawienia jedzenia, a dodatkowo zachęca do dbania nie tylko o planetę, ale również o własne samopoczucie. Aby lepiej realizować te misję Foodsi łączy siły z Free Now i Restaurant Week.

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Yannick Lohou i Tomasz Łagowski prowadzącymi 8 warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Ósme warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere odbyły się 6 marca w restauracji Belvedere. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli tym razem możliwość pracy z dwoma wybitnymi szefami kuchni oraz wzięcia udziału w kolejnym wykładzie eksperckim w budynku XVIII - wiecznej Nowej Oranżerii.

Poznańskie restauracje dołączają do przewodnika Michelin

Poznań dołączy do miast, których restauracje opisane są w słynnym przewodniku Michelin. Znajdzie się w nim obok Warszawy i Krakowa.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej