x

The World’s 50 Best Restaurants 2021: Noma przed Geranium

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    06.10.2021

Poznaliśmy tegoroczne zestawienie najlepszych restauracji świata. Prestiżowa lista World's 50 Best Restaurants po raz kolejny wyróżniła restaurację René Redzepiego.

René Redzepi i zespół Nomy / Zdjęcie: materiały prasowe
René Redzepi i zespół Nomy / Zdjęcie: materiały prasowe
W tegorocznym zestawieniu The World's 50 Best Restaurants pierwsze miejsce przypadło prowadzonej przez René Redzepiego restauracji Noma, która otwarła się ponownie po zmianie lokalizacji. Na drugim miejscu znalazła się inna kopenhaska restauracja - prowadzone przez Rasmusa Kofoeda Geranium. Podium zamknęła zaś Asador Etxebarri z hiszpańskiego Atxondo, gdzie szefem kuchni jest Victor Arguinzoniz.

W pierwszej dziesiątce pojawiły się kolejno: na miejscu 4. Central (z Limy), 5. Disfrutar (Barcelona), 6.Frantzén (Sztokholm), 7. Maido (Lima), 8. Odette (Singapur), 9. Pujol (Mexico City), 10. The Chairman (Hong Kong).

Tylko Noma wygrywa dwa razy?
Na liście nie znalazła się natomiast żadna z triumfujących w ubiegłych latach restauracji, gdyż zgodnie z regulaminem nie mogą już brać udziału w rywalizacji w latach kolejnych. Wyjątkiem okazała się oczywiście Noma, której ponowne otwarcie w 2018 roku w innej lokalizacji sprawiło, że mogła zostać potraktowana jako kompletnie nowy byt, nazywany często Nomą 2.0.

Drogo i eurocentrycznie
Ogłoszenie pięćdziesiątki najlepszych nie obyło się także bez kontrowersji. Po raz kolejny, jak pokreśla amerykański Eater, lista "faworyzuje drogie, prowadzone przez mężczyzn, eurocentryczne lokale z menu degustacyjnym". Serwis przypomina także, że przez 19 edycji World's 50 Best miejsca na podium zajmowały jedynie lokale z Europy i Ameryki Północnej.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Polscy jurorzy w konkursie S.Pellegrino Young Chef

W gronie jurorów prestiżowego konkursu S.Pellegrino Young Chef znaleźli się Iwona Niemczewska i Marcin Popielarz. Do udziału w międzynarodowej rywalizacji młodych kucharzy można się zgłaszać do 30 kwietnia.

BACARDI LEGACY GLOBAL COCKTAIL COMPETITION

To jeden z najbardziej znanych konkursów barmańskich, skierowany do najlepszych barmanów na świecie. Zwycięzcą etapu regionalnego został Grzegorz Nowicki.

SWEET EXPO 2019

Trwające od 17 do 20 lutego 2019 r. targi Expo Sweet przyciągnęły ogromną liczbę wystawców z branży cukierniczej, lodziarskiej i piekarskiej oraz jeszcze większą liczbę odwiedzających. Program targów obfitował w atrakcje.

Jakub Kasprzak przygotowuje się do europejskiej rozgrywki Bocuse d’Or

Polska reprezentowana przez Jakuba Kasprzaka zakwalifikowała się do europejskiej selekcji Bocuse d’Or, która odbędzie się w dniach 3-4 września w Tallinie. Po raz kolejny nasz kandydat ma możliwość zaprezentowania się na międzynarodowej scenie kulinarnej.

POLAGRA 2021: 200 firm, 13 krajów, 3 dni wymiany doświadczeń

Od 4-6 października, na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyły się targi branży spożywczej POLAGRA. Wydarzeniu towarzyszyły Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania TAROPAK. Ekspozycje zajęły łącznie 2 pawilony, a swoją ofertę zaprezentowało blisko 200 firm z 13 krajów.

ODLICZANIE DO WIELKIEJ GALI

Za nami już wszystkie tegoroczne regionalne edycje. Dwa ostatnie wydarzenia miały miejsce kolejno: w Krakowie i Sopocie. Już 27 listopada we Wrocławiu odbędzie się finałowa gala i premiera przewodnika Gault & Millau 2018.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej