x

The World’s 50 Best Restaurants 2021: Noma przed Geranium

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    06.10.2021

Poznaliśmy tegoroczne zestawienie najlepszych restauracji świata. Prestiżowa lista World's 50 Best Restaurants po raz kolejny wyróżniła restaurację René Redzepiego.

René Redzepi i zespół Nomy / Zdjęcie: materiały prasowe
René Redzepi i zespół Nomy / Zdjęcie: materiały prasowe
W tegorocznym zestawieniu The World's 50 Best Restaurants pierwsze miejsce przypadło prowadzonej przez René Redzepiego restauracji Noma, która otwarła się ponownie po zmianie lokalizacji. Na drugim miejscu znalazła się inna kopenhaska restauracja - prowadzone przez Rasmusa Kofoeda Geranium. Podium zamknęła zaś Asador Etxebarri z hiszpańskiego Atxondo, gdzie szefem kuchni jest Victor Arguinzoniz.

W pierwszej dziesiątce pojawiły się kolejno: na miejscu 4. Central (z Limy), 5. Disfrutar (Barcelona), 6.Frantzén (Sztokholm), 7. Maido (Lima), 8. Odette (Singapur), 9. Pujol (Mexico City), 10. The Chairman (Hong Kong).

Tylko Noma wygrywa dwa razy?
Na liście nie znalazła się natomiast żadna z triumfujących w ubiegłych latach restauracji, gdyż zgodnie z regulaminem nie mogą już brać udziału w rywalizacji w latach kolejnych. Wyjątkiem okazała się oczywiście Noma, której ponowne otwarcie w 2018 roku w innej lokalizacji sprawiło, że mogła zostać potraktowana jako kompletnie nowy byt, nazywany często Nomą 2.0.

Drogo i eurocentrycznie
Ogłoszenie pięćdziesiątki najlepszych nie obyło się także bez kontrowersji. Po raz kolejny, jak pokreśla amerykański Eater, lista "faworyzuje drogie, prowadzone przez mężczyzn, eurocentryczne lokale z menu degustacyjnym". Serwis przypomina także, że przez 19 edycji World's 50 Best miejsca na podium zajmowały jedynie lokale z Europy i Ameryki Północnej.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej