x

Jakimi kawoszami są Polacy? Kawowe liczby i rekordy

Kategoria: Twój biznes - wiedza    29.09.2021

Jaką kawę najchętniej wybierają Polacy? W jakich porach dnia zamawiamy ją najczęściej? Jakimi kawoszami jesteśmy na tle innych państw europejskich? Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy, który obchodzony jest 29 września, publikujemy dane Glovo.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kubka kawy. To swego rodzaju rytuał rozpoczynający poranek lub dodający energii popołudniowy przysmak. Kawa dostępna jest niemal na każdym rogu, dzięki czemu stała się elementem codzienności większości ludzi na świecie. Coraz częściej decydujemy się także na kawę w dostawie wprost z ulubionej kawiarni.

Przez ostatni miesiąc globalnie w Glovo kawa została zamówiona przez aplikację ponad 77 000 razy, co czyni napój jedną z najchętniej wybieranych pozycji. Miejscy kurierzy najczęściej dostarczają ją w Barcelonie, drugie miejsce na podium zajmuje Warszawa, a czołową trójkę zamyka Mediolan. Największymi kawoszami w 2019 roku byli Gwatemalczycy, w zeszłym roku tytuł ten należał do Hiszpanów i Włochów.  

Polacy uwielbiają kawę, zarówno w domowym zaciszu, jak przy stoliku ulubionej kawiarni. Coraz częściej kubek aromatycznego naparu trafia w nasze ręce właśnie wprost od miejskiego kuriera. Jak pokazują dane Glovo, Polacy także pokochali kawę w dostawie. W Polsce miesięcznie zamawiamy w ten sposób około 18 000 kubków, a z roku na rok ta liczba rośnie. W porównaniu do zeszłego roku, platforma odnotowała już 30 proc. wzrost zainteresowania tym napojem, a mamy dopiero wrzesień.

Rodacy uwielbiają poranne rytuały z aromatem palonych ziaren kawy w tle, dlatego kawę najchętniej zamawiają mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia pomiędzy 8:00 a 10:00 rano, później z godziny na godzinę zainteresowanie nią maleje. Rekord kawowego zamówienia w Glovo padł w Warszawie. Jej fan zamówił bowiem łącznie 22 kawy - 12 z mlekiem i 10 zwykłych czarnych.

Najchętniej wybieramy kawę latte, ice latte, a dopiero potem kawę z mlekiem lub klasyczną czarną.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kuchnia roślinna w dostawie? Koniecznie!

Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby zamawianych potraw roślinnych - podał w listopadzie Uber Eats. Choć to dane tylko z jednej platformy delivery, to potwierdzają wcześniejsze badania dotyczące zmian w diecie Polaków i stanowią ważny komunikat dla gastronomii.

Gastronomia walczy o przetrwanie! Na jaką pomoc państwa może liczyć?

Aż 67 proc. firm branży gastronomicznej oraz eventowej w Polsce całkowicie wstrzymało działalność z powodu pandemii - wynika z ankiety serwisu Briefly. 32 proc. działa w ograniczonym stopniu, oferując jedzenie na wynos lub z dowozem, a jedynie 1-2 proc. funkcjonuje normalnie.

Współpraca browaru stacjonarnego z browarem kontraktowym - poradnik

Jak powinna wyglądać dobra współpraca podmiotu, który chciałby uwarzyć własne piwo, bądź posiadać swoją markę prywatną, z browarem stacjonarnym, w którym de facto to piwo powstaje?

Czas na street food!

Jedzenie na świeżym powietrzu - uliczne i w restauracyjnych ogródkach - nigdy wcześniej nie zyskiwało tak szybko na popularności jak dzisiaj, po czasie spowolnienia w funkcjonowaniu gastronomii. Teraz, w letnich miesiącach, ich znaczenie może tylko rosnąć.

Piwo z owocami jagodowymi? To coraz częstszy mariaż!

Owoce jagodowe to najpopularniejsza grupa polskich owoców używanych przez rzemieślniczych piwowarów. Nieustanny wzrost ich udziału w grupie dodatków do piw rzemieślniczych to efekt dobrej dostępności towaru i współpracy browarów z plantatorami, a także rozpoznawalnego przez konsumentów smaku.

Zmiany w przepisach o franczyzie? Ministerstwo chce ukrócić nieuczciwe praktyki

Ukryte opłaty, brak możliwości rozwiązania umowy, narzucanie kanałów odbioru towaru - to tylko niektóre z praktyk we franczyzie, na które zwraca uwagę raport na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wkrótce sieci franczyzowe czekać mogą poważne zmiany.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej