x

Jakimi kawoszami są Polacy? Kawowe liczby i rekordy

Kategoria: Twój biznes - wiedza    29.09.2021

Jaką kawę najchętniej wybierają Polacy? W jakich porach dnia zamawiamy ją najczęściej? Jakimi kawoszami jesteśmy na tle innych państw europejskich? Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy, który obchodzony jest 29 września, publikujemy dane Glovo.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kubka kawy. To swego rodzaju rytuał rozpoczynający poranek lub dodający energii popołudniowy przysmak. Kawa dostępna jest niemal na każdym rogu, dzięki czemu stała się elementem codzienności większości ludzi na świecie. Coraz częściej decydujemy się także na kawę w dostawie wprost z ulubionej kawiarni.

Przez ostatni miesiąc globalnie w Glovo kawa została zamówiona przez aplikację ponad 77 000 razy, co czyni napój jedną z najchętniej wybieranych pozycji. Miejscy kurierzy najczęściej dostarczają ją w Barcelonie, drugie miejsce na podium zajmuje Warszawa, a czołową trójkę zamyka Mediolan. Największymi kawoszami w 2019 roku byli Gwatemalczycy, w zeszłym roku tytuł ten należał do Hiszpanów i Włochów.  

Polacy uwielbiają kawę, zarówno w domowym zaciszu, jak przy stoliku ulubionej kawiarni. Coraz częściej kubek aromatycznego naparu trafia w nasze ręce właśnie wprost od miejskiego kuriera. Jak pokazują dane Glovo, Polacy także pokochali kawę w dostawie. W Polsce miesięcznie zamawiamy w ten sposób około 18 000 kubków, a z roku na rok ta liczba rośnie. W porównaniu do zeszłego roku, platforma odnotowała już 30 proc. wzrost zainteresowania tym napojem, a mamy dopiero wrzesień.

Rodacy uwielbiają poranne rytuały z aromatem palonych ziaren kawy w tle, dlatego kawę najchętniej zamawiają mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia pomiędzy 8:00 a 10:00 rano, później z godziny na godzinę zainteresowanie nią maleje. Rekord kawowego zamówienia w Glovo padł w Warszawie. Jej fan zamówił bowiem łącznie 22 kawy - 12 z mlekiem i 10 zwykłych czarnych.

Najchętniej wybieramy kawę latte, ice latte, a dopiero potem kawę z mlekiem lub klasyczną czarną.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

MAX tworzy burgery z myślą o wynosach

W restauracjach MAX Premium Burgers pojawiły się burgery z nowej linii DeliVery Cheezy. Ich formuła została opracowana specjalnie z myślą o zakupach na wynos bądź z dostawą.

OBSŁUGA W KRYZYSIE

Tak jak po zimie przychodzi wiosna, a po nocy dzień, tak w każdej, nawet najlepszej restauracji pojawi się w końcu niezadowolony gość. W kolejnym odcinku "Sztuki obsługi" opisujemy, jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej. Z każdej można wybrnąć z korzyścią dla naszego biznesu. Podpowiadamy jak.

Action Plan, czyli do dzieła!

Aby osiągnąć sukces w branży gastronomicznej, należy wciąż rozwijać swój biznes i szukać nowych szans na zwiększenie konkurencyjności. Trzeba poprawnie definiować i planować cele, a także monitorować ich realizację. Pomoże w tym bardzo przydatne narzędzie - Action Plan.

UPADŁOŚĆ MAŁEGO PRZEDSIĘBIORCY

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której właściciel małego przedsiębiorstwa zmuszony jest zakończyć swoją działalność. Przyczyn podjęcia takiej decyzji może być wiele. Co zrobić w tej sytuacji? Czy ogłoszenie upadłości będzie dobrym wyjściem i jak to zrobić?

Piwo z owocami jagodowymi? To coraz częstszy mariaż!

Owoce jagodowe to najpopularniejsza grupa polskich owoców używanych przez rzemieślniczych piwowarów. Nieustanny wzrost ich udziału w grupie dodatków do piw rzemieślniczych to efekt dobrej dostępności towaru i współpracy browarów z plantatorami, a także rozpoznawalnego przez konsumentów smaku.

Odbiór dań z sieci Bobby Burger bez wysiadania z auta

Największa polska sieć burgerowni wprowadza usługę drive thru. Pilotażowo ruszyła w sześciu Bobby Burger w Warszawie: Woronicza, Żurawia, Kasprzaka, Solidarności, Plac Zbawiciela i Saska.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej