x

Jakimi kawoszami są Polacy? Kawowe liczby i rekordy

Kategoria: Twój biznes - wiedza    29.09.2021

Jaką kawę najchętniej wybierają Polacy? W jakich porach dnia zamawiamy ją najczęściej? Jakimi kawoszami jesteśmy na tle innych państw europejskich? Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy, który obchodzony jest 29 września, publikujemy dane Glovo.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kubka kawy. To swego rodzaju rytuał rozpoczynający poranek lub dodający energii popołudniowy przysmak. Kawa dostępna jest niemal na każdym rogu, dzięki czemu stała się elementem codzienności większości ludzi na świecie. Coraz częściej decydujemy się także na kawę w dostawie wprost z ulubionej kawiarni.

Przez ostatni miesiąc globalnie w Glovo kawa została zamówiona przez aplikację ponad 77 000 razy, co czyni napój jedną z najchętniej wybieranych pozycji. Miejscy kurierzy najczęściej dostarczają ją w Barcelonie, drugie miejsce na podium zajmuje Warszawa, a czołową trójkę zamyka Mediolan. Największymi kawoszami w 2019 roku byli Gwatemalczycy, w zeszłym roku tytuł ten należał do Hiszpanów i Włochów.  

Polacy uwielbiają kawę, zarówno w domowym zaciszu, jak przy stoliku ulubionej kawiarni. Coraz częściej kubek aromatycznego naparu trafia w nasze ręce właśnie wprost od miejskiego kuriera. Jak pokazują dane Glovo, Polacy także pokochali kawę w dostawie. W Polsce miesięcznie zamawiamy w ten sposób około 18 000 kubków, a z roku na rok ta liczba rośnie. W porównaniu do zeszłego roku, platforma odnotowała już 30 proc. wzrost zainteresowania tym napojem, a mamy dopiero wrzesień.

Rodacy uwielbiają poranne rytuały z aromatem palonych ziaren kawy w tle, dlatego kawę najchętniej zamawiają mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Gdańska i Wrocławia pomiędzy 8:00 a 10:00 rano, później z godziny na godzinę zainteresowanie nią maleje. Rekord kawowego zamówienia w Glovo padł w Warszawie. Jej fan zamówił bowiem łącznie 22 kawy - 12 z mlekiem i 10 zwykłych czarnych.

Najchętniej wybieramy kawę latte, ice latte, a dopiero potem kawę z mlekiem lub klasyczną czarną.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Foodsi pozyskało 6 mln zł na rozwój. Dzięki temu uratuje jeszcze więcej jedzenia przed marnotrawstwem

Polski startup Foodsi, który rozwija platformę umożliwiającą zakup nadwyżek jedzenia z restauracji, piekarni i sklepów, pozyskał 6 mln zł w rundzie seed. Finansowanie zapewniły m.in. fundusze CofounderZone i Satus Starter oraz doświadczeni inwestorzy prywatni, m.in. założyciele Pyszne.pl.

Kawa - branżowe trendy i zmiany w preferencjach Polaków

Polska jest dla kawowej branży rynkiem z ogromnymi perspektywami rozwoju. Zmiany nawyków kawowych rodaków w czasie pandemii oraz międzynarodowe sukcesy polskich baristów przekładają się na wzrost kultury spożycia tego napoju - uważa Marcin Rusnarczyk, Mistrz Polski Baristów.

Kawiarnia to najlepsze miejsce na pierwszą randkę - uważa ponad połowa Polaków

Polacy uważają, że spotkania przy kawie to wciąż najlepszy sposób na randkę - wynika z nowego badania aplikacji randkowej Badoo. To miejsce wskazało aż 57% polskich singli, obalając tym samym przekonanie, że rozmowy przy małej czarnej lub dużej białej są już staromodne.

Pascal Brodnicki uruchamia restauracyjny codzienny catering PascalBox w eko-pudełkach

Na PascalBox.pl można już zarezerwować pięć posiłków dziennie z dostawą. To pierwszy z zaplanowanych formatów konceptu gastronomicznego PASCAL Franchise uruchamianego na podstawie umowy między Pascalem Brodnickim a spółką Food & Friends Polska S.A., której założycielami są Jan i Marek Rogala.

Wyposażenie kuchenne - ABC eksploatacji

Lodówki, zamrażarki, piece, kuchenki, płyty, zmywarki... Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z wyposażenia kuchennego, aby nie doprowadzić do kosztownych w naprawie usterek.

Poza domem, z mlekiem, na pobudzenie. Jaką kawę pijemy najchętniej?

Polacy coraz częściej piją kawę poza domem, lubią dodawać do niej mleko, ale głównie krowie. Dużo rzadziej do swojego latte wybierają napój owsiany, sojowy czy migdałowy - wynika z raportu ARC Rynek i Opinia.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej