x

Finał Bocuse d’Or 2021: znamy zwycięzców!

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    28.09.2021

Główna nagroda Bocuse d’Or 2021 trafiła do Francuzów! Kto jeszcze zdobył statuetki w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów gastronomicznych świata odbywającym się w Lyonie?

Finał Bocuse d'Or 2021. Zdjęcie: Facebook.com
Finał Bocuse d'Or 2021. Zdjęcie: Facebook.com
Statuetka Bocuse d'Or trafiła do drużyny francuskiej, na czele której stanął Davy Tissot. Nagrodę Bocuse d'Argent (srebrną statuetkę) zdobył duński zespół kierowany przez Ronniego Vexøe Mortensena, a Bocuse de Bronze przypadła w udziale zespołowi norweskiemu, którym kierował Christian Andre Pettersen.

Mistrzostwa szefów kuchni Bocuse d’Or odbywają się co dwa lata w ciągu dwóch dni w Lyonie we Francji. Są określane mianem igrzysk olimpijskich gastronomii. Nazwa wydarzenia upamiętnia słynnego francuskiego szefa kuchni Paula Bocuse’a.

Pozostałe nagrody
The Best Take Away Prize przyznano Szwedom, zaś Social Commitment Award – wyróżnienie przyznawane za zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności, środowiska i społeczeństwa – trafiło do drużyny kolumbijskiej.  

The Best Platter Award – nagrodę za kompozycję dania na półmisku – zdobył zespół z Islandii, a laury dla najlepszego commis szefa kuchni otrzymał Manuel Hofer ze Szwajcarii.

Zadanie na wynos
Uczestniczące w finale drużyny musiały przygotować trzy dania w maksimum 5 godzin i 30 minut. Jednym z wyzwań z jakim przyszło się zmierzyć zawodnikom było przyrządzenie trzech dań na wynos – przystawki, dania głównego i deseru. Obowiązkowo trzeba było w nich wykorzystać pomidorki cherry i miały one stanowić dominujący smak we wszystkich potrawach. Całość należało zapakować na wynos w ekologiczne i biodegradowalne opakowania.

Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale także kreatywnością, szybkością i wyczuciem estetyki, a także dobrą organizacją pracy w zespole.
– Chciałbym, aby moi asystenci, wszyscy młodzi ludzie wokół mnie, mogli chociaż na jeden dzień zająć moje miejsce. To byłoby moje największe zwycięstwo – mówił Davy Tissot dziesięć dni przed finałem konkursu.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Pierwsze spotkanie rady programowej Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar - Mecenasa Akademii.

MONIN CUP POLAND 2022: rusza piąta edycja barmańskiego konkursu

Ruszają eliminacje do 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego MONIN Cup Poland 2022. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni barmani jak i osoby dopiero szkolące się w barowym fachu.

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Targi World of Coffee 2022 [RELACJA]

Gwatemalska kawa, wsparcie dla Ukrainy, studnie dla Afryki i Mistrzostwa Świata Baristów z polskim akcentem - oto czym żyły targi World of Coffee, które odbyły się pod koniec czerwca w Mediolanie. Najważniejsze wydarzenie branży kawowej odwiedziła rekordowa liczba ponad 11000 osób z całego świata.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej