x

Finał Bocuse d’Or 2021: znamy zwycięzców!

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    28.09.2021

Główna nagroda Bocuse d’Or 2021 trafiła do Francuzów! Kto jeszcze zdobył statuetki w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów gastronomicznych świata odbywającym się w Lyonie?

Finał Bocuse d'Or 2021. Zdjęcie: Facebook.com
Finał Bocuse d'Or 2021. Zdjęcie: Facebook.com
Statuetka Bocuse d'Or trafiła do drużyny francuskiej, na czele której stanął Davy Tissot. Nagrodę Bocuse d'Argent (srebrną statuetkę) zdobył duński zespół kierowany przez Ronniego Vexøe Mortensena, a Bocuse de Bronze przypadła w udziale zespołowi norweskiemu, którym kierował Christian Andre Pettersen.

Mistrzostwa szefów kuchni Bocuse d’Or odbywają się co dwa lata w ciągu dwóch dni w Lyonie we Francji. Są określane mianem igrzysk olimpijskich gastronomii. Nazwa wydarzenia upamiętnia słynnego francuskiego szefa kuchni Paula Bocuse’a.

Pozostałe nagrody
The Best Take Away Prize przyznano Szwedom, zaś Social Commitment Award – wyróżnienie przyznawane za zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności, środowiska i społeczeństwa – trafiło do drużyny kolumbijskiej.  

The Best Platter Award – nagrodę za kompozycję dania na półmisku – zdobył zespół z Islandii, a laury dla najlepszego commis szefa kuchni otrzymał Manuel Hofer ze Szwajcarii.

Zadanie na wynos
Uczestniczące w finale drużyny musiały przygotować trzy dania w maksimum 5 godzin i 30 minut. Jednym z wyzwań z jakim przyszło się zmierzyć zawodnikom było przyrządzenie trzech dań na wynos – przystawki, dania głównego i deseru. Obowiązkowo trzeba było w nich wykorzystać pomidorki cherry i miały one stanowić dominujący smak we wszystkich potrawach. Całość należało zapakować na wynos w ekologiczne i biodegradowalne opakowania.

Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale także kreatywnością, szybkością i wyczuciem estetyki, a także dobrą organizacją pracy w zespole.
– Chciałbym, aby moi asystenci, wszyscy młodzi ludzie wokół mnie, mogli chociaż na jeden dzień zająć moje miejsce. To byłoby moje największe zwycięstwo – mówił Davy Tissot dziesięć dni przed finałem konkursu.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

PINK LOBSTER PONOWNIE ZWYCIĘŻA!

Za nami 17. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej L’art de la cuisine Martell, która była pod wieloma względami wyjątkowa. Tegoroczny konkurs odbył się w weekend, 1-3 marca na Zamku w Rynie. Do udziału zgłosiło się 55 drużyn, z których jury wybrało 15 finalistów.

Szkolenie Tork VR Clean Hands otrzymuje nagrodę Interclean Innovation 2020

Interaktywne szkolenie z zakresu higieny rąk, dostępne w aplikacji Tork VR Clean Hands Training, zostało nagrodzone w kategorii "Produkty powiązane/Usługi" w tegorocznej edycji konkursu Interclean Innovation.

Co wspólnego z gastronomią ma premiera musicalu "Waitress" w Teatrze Muzycznym ROMA?

Akcja najnowszego musicalu "Waitress" w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie rozgrywa się w przydrożnym barze serwującym kawę oraz tarty. Aktorów szkolili bariści z Green Caffè Nero. Kawiarniana sieć stworzyła też specjalne "ciastko musicalowe".

RUSZA GAULT & MILLAU TOUR 2017

150 doskonałych szefów kuchni z każdego regionu i 5 regionalnych nagród - przed nami kolejna edycja Gault & Millau Tour. Coroczny cykl spotkań dla regionalnych szefów kuchni rozpocznie się 12 czerwca 2017 r. w Warszawie.

Next Day Week 2021 - już 15-19 listopada

W ramach projektu Next Day Week "Nowy konsument, nowe wartości" analizujemy wartości pokolenia Z. W tekstach i podcastach redakcji Ouichef.pl i "Food Service" oraz zaprzyjaźnionych magazynów "Handel" i "Media Marketing Polska" przyjrzymy się trendom kreowanym przez młodych konsumentów.

Madrid Fusion powraca - na żywo i wirtuanie

Tegoroczny Madrid Fusion, jeden z największych światowych kongresów gastronomicznych, po raz pierwszy w historii odbędzie się nie tylko stacjonarnie, ale będzie także w całości transmitowany przez internet.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej