x

Finał Bocuse d’Or 2021: znamy zwycięzców!

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    28.09.2021

Główna nagroda Bocuse d’Or 2021 trafiła do Francuzów! Kto jeszcze zdobył statuetki w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów gastronomicznych świata odbywającym się w Lyonie?

Finał Bocuse d'Or 2021. Zdjęcie: Facebook.com
Finał Bocuse d'Or 2021. Zdjęcie: Facebook.com
Statuetka Bocuse d'Or trafiła do drużyny francuskiej, na czele której stanął Davy Tissot. Nagrodę Bocuse d'Argent (srebrną statuetkę) zdobył duński zespół kierowany przez Ronniego Vexøe Mortensena, a Bocuse de Bronze przypadła w udziale zespołowi norweskiemu, którym kierował Christian Andre Pettersen.

Mistrzostwa szefów kuchni Bocuse d’Or odbywają się co dwa lata w ciągu dwóch dni w Lyonie we Francji. Są określane mianem igrzysk olimpijskich gastronomii. Nazwa wydarzenia upamiętnia słynnego francuskiego szefa kuchni Paula Bocuse’a.

Pozostałe nagrody
The Best Take Away Prize przyznano Szwedom, zaś Social Commitment Award – wyróżnienie przyznawane za zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności, środowiska i społeczeństwa – trafiło do drużyny kolumbijskiej.  

The Best Platter Award – nagrodę za kompozycję dania na półmisku – zdobył zespół z Islandii, a laury dla najlepszego commis szefa kuchni otrzymał Manuel Hofer ze Szwajcarii.

Zadanie na wynos
Uczestniczące w finale drużyny musiały przygotować trzy dania w maksimum 5 godzin i 30 minut. Jednym z wyzwań z jakim przyszło się zmierzyć zawodnikom było przyrządzenie trzech dań na wynos – przystawki, dania głównego i deseru. Obowiązkowo trzeba było w nich wykorzystać pomidorki cherry i miały one stanowić dominujący smak we wszystkich potrawach. Całość należało zapakować na wynos w ekologiczne i biodegradowalne opakowania.

Zawodnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale także kreatywnością, szybkością i wyczuciem estetyki, a także dobrą organizacją pracy w zespole.
– Chciałbym, aby moi asystenci, wszyscy młodzi ludzie wokół mnie, mogli chociaż na jeden dzień zająć moje miejsce. To byłoby moje największe zwycięstwo – mówił Davy Tissot dziesięć dni przed finałem konkursu.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Jakub Żymelski i Bartosz Zajdel mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny

Tegorocznymi mistrzami Polski w przyrządzaniu dziczyzny są Jakub Żymelski, zastępca szefa kuchni hotelu i restauracji Antonińska w Lesznie oraz Bartosz Zajdel, szef kuchni restauracji Loft w Gostyniu.

Konkurs Les Chefs en Or - Polska Edycja rozstrzygnięty!

Weronika Gurynow z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie zwyciężyła w kolejnej edycji konkursu Les Chefs en Or organizowanego przez Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry.

Forum Lodowe 2022: Hochland zaprezentował gamę nietypowych lodów

W Częstochowie zakończyło się Forum Lodowe 2022 - impreza dla producentów i dostawców z branży. Wśród wystawców pojawił się także Hochland, który zaprezentował m.in. nietypowe smaki lodów serkowych.

Polski barman Kacper Smarz mistrzem świata w kategorii flair

Reprezentujący Stowarzyszenie Polskich Barmanów Kacper Smarz zdobył złoto na World Cocktail Competiton Varadero 2022. Okazał się najlepszy w kategorii flair.

Walencja gospodarzem The World's 50 Best 2023

Ceremonia kolejnej edycji The World’s 50 Best Restaurants odbędzie się w hiszpańskiej Walencji, w czerwcu 2023 roku. Gali wręczenia nagród najlepszym lokalom gastronomicznym na świecie towarzyszyć będą jak zwykle liczne wydarzenia poboczne.

Daniel Craig w kampanii polskiej wódki

Belvedere - znana polska wódka żytnia klasy super premium - pozyskała ambasadora z hollywoodzkiego topu. To ceniony aktor Daniel Craig, który zasłynął rolą agenta 007 w słynnej bondowskiej serii.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej