x

Kolacja według Marcina Przybysza i food designera Marca Bretillota

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    27.09.2021

Francuski food designer Marc Bretillot przygotowuje niepowtarzalną kolację wraz z szefem kuchni warszawskiej restauracji Epoka Marcinem Przybyszem. Będzie ona serwowana przez miesiąc w ramach międzynarodowego projektu IDE (International Design Expeditions).

Francuski food designer Marc Bretillot przygotowuje kolację wraz z szefem kuchni warszawskiej restauracji Epoka Marcinem Przybyszem. Zdjęcie: materiały prasowe
Francuski food designer Marc Bretillot przygotowuje kolację wraz z szefem kuchni warszawskiej restauracji Epoka Marcinem Przybyszem. Zdjęcie: materiały prasowe
IDE to Poland, Ceramic & Food Route to sześciotygodniowy projekt kreatywny, w ramach którego do Polski przyjechał międzynarodowy zespół projektantów i ekspertów, aby we współpracy z miejscowymi rzemieślnikami, kucharzami, architektami i artystami stworzyć przedmioty nawiązujące do lokalnego dziedzictwa artystycznego i kulinarnego.

Restauracja Epoka w Hotelu Europejskim w Warszawie specjalizująca się w fine food experience jest partnerem edycji IDE to Poland. Jej executive chef Marcin Przybysz we współpracy z francuskim food designerem Marc Brettilot przygotował kolację, która dostępna będzie jedynie od 29 września do listopada 2021 roku. Do 2 października dodatkową atrakcją podczas kolacji w restauracji Epoka będzie gra w „Gęś i Jabłko” zaprojektowana przez Brettilota wraz z ekspertem projektu IDE Laurentem Denize D’estréesem.

Główną misją IDE Poland jest opracowanie nowego języka projektowania inspirowanego dziedzictwem kulturowym Polski. Na przykładzie restauracji Epoka goście poznają polskie wydanie fine food experience, bazujące na recepturach z dawnych, zapomnianych ksiąg kulinarnych. Na podstawie doświadczeń zdobytych podczas pobytu w Polsce powstaną prototypy kolekcji ceramicznych, które będą zaprezentowane między 30 września a 1 października na prywatnym pokazie w Pavilonie w Hotelu Raffles Europejski Warsaw.

Marc Bretillot
Jest food designerem. Pracuje nad praktykami kulinarnymi, tworzeniem nowych produktów, doradza w sprawach innowacji w przemyśle spożywczym i organizuje międzynarodowe wydarzenia oraz występy w galeriach i muzeach.

Jest twórcą studiów podyplomowych z zakresu wzornictwa kulinarnego na Wyższej Szkole Sztuki i Wzornictwa w Reims (ESAD). To na tej uczelni zaczęła się jego przygoda, kiedy stworzył pierwszą pracownię naukową zajmującą się food design w 1999 roku. Wykłada także w prestiżowej szkole gastronomicznej Ecole Superieure de Cuisine Française Ferrandi w Paryżu.

Jest autorem książki „Culinaire Design” opublikowanej przez wydawnictwo Alternatives. Inspiruje go sztuka współczesna, a jego pasją jest nasycanie food designu innymi kreatywnymi działaniami z zakresu sztuki, literatury czy muzyki.

Marcin Przybysz
Executive chef restauracji Epoka doświadczenie zdobywał u boku najlepszych szefów kuchni świata. Inspiracje czerpał z pracy w kuchniach kultury skandynawskiej, śródziemnomorskiej i anglosaskiej. Gotował w otoczeniu czołówki światowej gastronomii, współpracując z takimi szefami jak Massimo Bottura (Osteria Francescana), Rasmus Kofoed (Geranium), René Redzepi (Noma), czy Franck Giovannini (Restaurant de l’Hôtel de Ville de Crissier).

W Epoce tworzy własne menu, studiując stare księgi, czerpiąc z polskich tradycji kulinarnych oraz rozmawiając z gośćmi. Marcin zbiera wszystkie te elementy i rozpisuje je na serwowane w restauracji przepisy.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Foodsi, Restaurant Week i Free Now we wspólnej kampanii

Tej wiosny Foodsi kontynuuje przekaz "Tu się nie marnuje", zwracający uwagę na problem marnotrawienia jedzenia, a dodatkowo zachęca do dbania nie tylko o planetę, ale również o własne samopoczucie. Aby lepiej realizować te misję Foodsi łączy siły z Free Now i Restaurant Week.

Poznańskie restauracje dołączają do przewodnika Michelin

Poznań dołączy do miast, których restauracje opisane są w słynnym przewodniku Michelin. Znajdzie się w nim obok Warszawy i Krakowa.

Festiwal Syryjski w gdańskiej Stacji Food Hall

W dniach 23-26 marca w Stacji Food Hall trwać będzie Festiwal Syryjski. Podczas imprezy spróbować będzie można dań oraz koktajli inspirowanych kulinarnym dziedzictwem Bliskiego Wschodu.

Fundacja Taka Akcja zakupi mobilne KTG dla ukraińskich kobiet w ciąży

Wskaźnik przyrostu naturalnego w Ukrainie spada, a warunki wojenne spowodowały, że wskaźnik ciąż patologicznych przewyższa 30 proc. Problem ten schodzi na dalszy plan, kiedy kraj działa w stanie wyższej konieczności. Fundacja Taka Akcja chce to zmienić i rusza ze zbiórką charytatywną NEW HOPE.

Trzecia odsłona kolacji Grand Dinners już w maju

Kolejne kolacje z cyklu Grand Dinners odbędą się 15 i 16 maja w Restauracji Belvedere położonej w samym sercu Łazienek Królewskich. Swoje popisowe dania zaserwują tym razem Jean-Philippe Blondet, Arnaud Bignon i gospodarz wieczoru Tomasz Łagowski.

Body Chief startuje ze szkołą gotowania. Na poczatek - warsztaty z Magdą Gessler

Marka cateringu dietetycznego Body Chief wraz z otwarciem nowej siedziby pod Poznaniem uruchamia autorską szkołę gotowania. Warsztaty kulinarne będą w niej prowadzić doświadczeni kucharze i znani blogerzy kulinarni. Pierwszy cykl zajęć poprowadzi restauratorka Magda Gessler.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej