x

Premiery w Browarach Warszawskich: nowe restauracje, foodcourt i piwo rzemieślnicze

Kategoria: Miejsca    21.09.2021

Odmieniony Browar Warszawski, Food Hall pod historycznymi kolebkami Leżakowni, 4-poziomowa restauracja i sports bar Roberta Lewandowskiego - NINE’s, starowarszawska Gastronomja oraz Japonka - sushi i japoński grill - to tylko niektóre z otwarć zaplanowanych na jesień w Browarach Warszawskich.

Restauracja Japonka / Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja Japonka / Zdjęcie: materiały prasowe
Jednym z najbardziej wyczekiwanych otwarć był Browar Warszawski, który po blisko dwóch dekadach, w tym samym miejscu, gdzie niegdyś sławni Haberbusch i Schiele, znów warzy piwo. Wszyscy koneserzy dobrego piwa mogą wybierać spośród 18 rodzajów piwa rzemieślniczego. W menu znajduje się wiele potraw z opalanego węglem drzewnym Josper Grilla, owoce morza, burgery oraz propozycje wegetariańskie. Pianką na kuflu jest piwny food pairing i zestawy przekąsek browarskich.

Piwny raj prężnie działa już od 10 września i znajduje się w piwnicach dawnej Leżakowni przy Grzybowskiej 56. To jednak nie wszystko. Browar Warszawski łączyć się będzie z włoskim konceptem Pizza Lecentano oraz whisky barem.

Food Hall Browary – podróż po smakach świata
Food Hall w historycznej Leżakowni Browaru Haberbuscha i Schielego - przestrzeni ze sklepieniami kolebkowymi i z oryginalną odrestaurowaną cegłą z XIX wieku - swoje drzwi otwiera  24 września przy Haberbuscha i Schielego 2. Autorem projektu hali jest Aleksander Likus wraz ze wspólnikami, przedstawiciel młodego pokolenia rodziny Likusów - znanych z licznych projektów hotelarskich i gastronomicznych.

Na powierzchni blisko 1,5 tys. mkw. we współpracy z cenionymi restauratorami Likusowie uruchomili kilkanaście różnorodnych restauracji i barów w kilku strefach i z bogatą ofertą.
– Już od samego początku oczywistym było, że nie można marnować potencjału efektownej przestrzeni piwnic więc zależało nam na stworzeniu przestrzeni, w której historia, kultura, artyzm i gastronomia wzajemnie się przenikają – mówi Aleksander Likus.

We wnętrzu znajduje się 300 miejsc siedzących z dużymi stołami idealnymi do grupowych spotkań lub mniejszymi dla bardziej kameralnych. Dużym atutem tego miejsca jest przestrzeń śniadaniowa. Konstrukcja witryn, przy których się znajduje, pozwala na ich całkowite zsunięcie i zatarcie przestrzeni między wnętrzem a strefą ogródków.
Kluczowym miejscem Food Hallu jest Bar Centralny, za który odpowiada Karim Bibars – znany Warszawiakom z koktajlbaru Charlie. Oferta barowa odwołuje się do piwnej historii Browarów i najnowszych światowych trendów.

Wszystkie restauracje zostały dobrane tak, aby każdy mógł znaleźć dla siebie odpowiedni rodzaj kuchni. Wśród nich: The Sushi Alona Thana, Dziurka Od Klucza z  OCTO Pasta Pizza i a’Panu occo?!, Silk & Spicy, The Seafood Bar, S'poke & śledzie, Falla, Jasna Sprawa, Boston Burgers, Okarima Ramen i Viet Nem.

Japonka - emocje, muzyka i smak bez kompromisów
Emocje, brak kompromisów, muzyka i oryginalny smak. To cechy charakterystyczne dla Japonki –  nowego projektu duetu Linh Nguyen i Dawida Uszyńskiego. Menu zostało skonstruowane tak, aby dzielić się najlepszymi kąskami, a posiłek stanowił przejście przez różne techniki kulinarne. Poza sashimi i sushi, można będzie spróbować dań z grilla robata czy prawdziwej tempury.

Wyróżnikiem jest dbałość o selekcję składników - ekstremalnie świeże owoce morza i ryby oraz japońska wołowina. O profesjonalizmie tej dwójki można było się już przekonać odwiedzając wcześniej Japonki Browary Warszawskie oraz Delikatesy Azjatka. Japonka swoje neoazjatyckie wnętrza otworzyła 17 września przy Grzybowskiej 56.

NINE’S Restaurant & Sports Bar
Długo wyczekiwane otwarcie to także restauracja połączona ze sports barem - NINE’s. Dla gości otworzą się 4 poziomy w zabytkowej XIX-wiecznej Warzelni - sercu Browarów Warszawskich. Każda strefa to inne doznania - zarówno kulinarne jak i te sportowe.

Robert Lewandowski oficjalnie zaprasza do drużyny i wspólnego tworzenia wyjątkowego miejsca pełnego zdrowych emocji – nie tylko na murawie. Warto zapamiętać adres Haberbuscha i Schielego 6 – to tam już na początku października będą rozgrywać się najgorętsze emocje sportowe.

 

Restauracja Gastronomja / Zdjęcie: materiały prasowe
Restauracja Gastronomja / Zdjęcie: materiały prasowe
Gastronomja – smak dawnej Warszawy
Mejsce skierowane jest do mięsożerców i posiada wybór wolno pieczonych żeber wołowych, wieprzowych i jagnięcych oraz steków z sezonowanej wołowiny. W karcie znajdą się również klasyczne polskie potrawy. Szefem kuchni jest Daniel Saczuk, który pracował wiele lat w znanych restauracjach jak „U kucharzy w hotelu Europejskim, następnie w „Soul Kitchen czy  „Żebra i Kości”. Otwarcie już 24 września przy Grzybowskiej 56.

Crazy Butcher – wolska ambasada mięsa
To dla wielu rzeźnik numer jeden w Warszawie. Ich dostawcy długo i uczciwie pracowali na zaufanie załogi, a to przełożyło się na zaufanie wiernych klientów. Oprócz wieprzowiny, najlepszej wołowiny, świeżych wędlin w Crazy Butcher dostępny jest również drób. Miejsce to jest więc prawdziwym rajem dla wszystkich mięsożerców. Lokal otworzy się przy Krochmalnej 61 jeszcze we wrześniu.

Oprócz nowych otwarć na gości czeka już mnóstwo otwartych miejsc, takich jak: Munja Browary Warszawskie, Olivos Cafe & Restaurant, Mykonos, piekarnia Bakery Browary Warszawskie, dobro&dobro cafe, delikatesy Azjatka, Piccola Italia and Mediterraneo, Japonki Browary Warszawskie, Le Paradox, DESEO Patisserie & Chocolaterie, Sobremesa Tapas Bar, Etno Cafe, Baila Show & Dining czy Vita Cafe.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Marokańska Dar Mounia w Warszawie

W miejscu, gdzie do niedawna mieściła się włoska restauracja Delizia, otworzył swe podwoje elegancki lokal oferujący autentyczną kuchnię marokańską. W maju tego roku, po 6 miesiącach przygotowań, wystartował pod szyldem Dar Mounia.

KANAPA

W grudniu w Warszawie otworzyła się Kanapa - restauracja prezentująca nowoczesną kuchnię ukraińską. Właścicielem jest Dymitr Borysow, który ma kilkanaście restauracji na Ukrainie. Historia miejsca sięga 2013 r., kiedy Borysow otworzył pierwszą Kanapę w Kijowie.

Fine dining w warszawskiej Epoce

Fine dining, który zachwyca, ale nie onieśmiela - taki kierunek obrała sobie powstała we wrześniu br. restauracja Epoka. To kolejna po Europejskim Grillu restauracja mieszcząca się w hotelu Raffles.

Open Kitchen - gdyńska restauracja, która stawia na otwartość

Open Kitchen to nowa restauracja w Gdyni przeznaczona na 47 miejsc siedzących. Właścicielami są Ryszard i Magdalena Piaseccy.

Pyszne.pl po raz piąty wyłoni najlepszą restaurację roku i najlepszą restaurację w Krakowie

Pyszne.pl ogłosiło listę ponad 600 nominowanych restauracji z 39 miast, które zawalczą w konkursie Best Restaurant Awards 2018. O wynikach dalszej rywalizacji zadecydują klienci, którzy mogą docenić swoje ulubione restauracje, wystawiając im oceny w serwisie.

Bistro Pod Sowami

Bistro pod Sowami na warszawskiej Pradze to nowa restauracja mieszcząca się w zabytkowej, niedawno odremontowanej secesyjnej Kamienicy pod Sowami.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej