– Tradycyjne cukiernictwo zbudowane na maśle, śmietanie i jajkach, to język, który jest zrozumiały dla profesjonalistów i domowych cukierników. Aby zasady przygotowywania roślinnych deserów były przystępne dla wszystkich, ważne jest by odnosić się do kultury kulinarnej, w której jesteśmy osadzeni. Ale także pamiętać, że za wspaniałymi deserami stoją reakcje chemiczne, które dają pożądany efekt i można go osiągać także bez składników odzwierzęcych – mówiła podczas spotkania prasowego Dominika Targosz, ambasadorka Chefs for Change i współautorka Przewodnika.
Wtórował jej Tadeusz Muller. – Odnoszenie się do tradycji to przygotowywanie deserów które wyglądają znajomo, także dla osób w średnim czy starszym wieku, należy więc zmienić myślenie o składnikach, ale nie o wrażeniach, których oczekujemy od najpyszniejszych deserów jakie tylko można sobie wyobrazić – mówił szef kuchni.
Roślinny Przewodnik Cukierniczy został przygotowany we współpracy z profesjonalistami – ambasadorami projektu Chefs for Change. Swoimi przepisami podzielili się: Tadeusz Muller, Patryk Szczepański, Ernest Jagodziński, Natalia Stachowska, Karolina Kowalczyk, Wojciech Starowicz, Jakub Mołda z zespołem, Laura Monti, Agnieszka Sierac, Dariusz Jatczak, Karolina Nej. Jakie przepisy można znaleźć w środku? M.in.: Czekoladowy biszkopt nasączony likierem pomarańczowym, tatar ze śliwek z pomarańczowym “żółtkiem”, 2 rodzaje bez, Irlandzkie ciasto piernikowe,mus rocher czy v-melbę z lodami.
- Tatar ze śliwek z pomarańczowym żółtkiem według przepisu Natalii Stachowskiej / Zdjęcie: materiały prasowe
Poza przepisami w środku znajdują się kierunki rozwoju, przykłady lokali, które z powodzeniem wprowadziły wegańskie wypieki i desery, tipy i triki.Przewodnik dostępny jest w dwóch formach: za darmo w formie cyfrowej na stronie RoślinnieJemy – https://bit.ly/398MyDZ oraz odpłatnie w wersji drukowanej w sklepie Otwarte Klatki – https://bit.ly/3EwagZs
Partnerem Roślinnego Przewodnika Cukierniczego jest firma Upfield Professional.