x

Noma i Maaemo z trzema gwiazdkami! Przewodnik Michelin docenił najlepsze restauracje Skandynawii

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    14.09.2021

Inspektorzy Michelin przyznali prestiżowe gwiazdki najlepszym lokalom w Skandynawii. Najwyższe wyróżnienie w tegorocznej edycji przewodnika "Michelin Nordic Countries 2021" otrzymały m.in. kopenhaska Noma oraz Maaemo z Oslo.

Szef kuchni Nomy René Redzepi cieszy się z trzech gwizadek Michelin. Zdjęcie: Instagram/Michelin Guide
Szef kuchni Nomy René Redzepi cieszy się z trzech gwizadek Michelin. Zdjęcie: Instagram/Michelin Guide
Przewodnik „Michelin Nordic Countries 2020-2021” obejmujący Danię, Finlandię, Islandię, Norwegię i Szwecję został zaprezentowany 13 września podczas gali w Stavanger w Norwegii. Tegoroczne wydanie odnotowuje dwie nowe trzygwiazdkowe restauracje, jedną nową dwugwiazdkową i dziewięć nowych jednogwiazdkowych.
Do niewątpliwie największych zwycięzców tego rozdania należą kopenhaska Noma oraz Maaemo z Oslo. Oba lokale zostały wyróżnione 3 gwiazdkami.

Szperałem z Rene Redzepim
13 września oczy gastronomicznego świata zwrócone były przede wszystkim w kierunku szefa kuchni Nomy René Redzepiego i jego dorosłego już dziecka. Noma bowiem zadebiutowała 18 lat temu i od wielu lat uważana jest za jeden z najbardziej innowacyjnych lokali na świecie.

– Wydarzyło się pozornie niemożliwe. Noma dostała dziś wiadomość, że Przewodnik Michelin przyznał nam najwyższą notę trzech gwiazdek. Dziękujemy! – tak brzmiała treść krótkiego komunikatu opublikowanego w poniedziałek na twitterowym koncie restauracji.

Bez wątpienia, za sukces Nomy w dużej mierze odpowiada jej twórca. Przez ostatnie lata Redzepi, za sprawą kreatywnego podejścia do klasycznej skandynawskiej kuchni zaskarbił sobie sympatię krytyków, mediów oraz przede wszystkim samych klientów. Jego „miejska oaza”, jak określa Nomę francuski przewodnik, stała się prekursorem wielu dobrze dziś znanych trendów, jak wykorzystanie warzyw od korzeni po liście, gotowanie z poszanowaniem lokalnej przyrody i jej cykli, czy korzystanie z samodzielnie zebranych składników.

Rene od lat zabiera pielgrzymujących do niego dziennikarzy na poszukiwanie jadalnych roślin w lesie czy na… parkingu. Złośliwi mówią, że kopenhaski szef kuchni zapoczątkował nawet nowy medialny trend nazwany na łamach magazynu Eater „Szperałem z Rene Redzepim”.

Szczęśliwa trzynastka
Szef kuchni Nomy od lat cieszył się więc uznaniem prasy, ale niekoniecznie inspektorów przewodnika Michelin.
– Wczoraj wieczorem przewodnik Michelin kontynuował to, co stało się swoistą coroczną tradycją. Biblia gastronomiczna zapowiadała, które restauracje w skandynawskim wydaniu otrzymają gwiazdki i po raz kolejny nie przyznano Nomie trzech gwiazdek. W rzeczywistości żadna inna restauracja nie awansowała na najwyższe pozycje Michelin w pięciu krajach, które obejmuje skandynawski przewodnik – pisał w 2019 roku magazyn „Robb Report” o rzekomej alergii, jaką Michelin przejawia, gdy mowa o Nomie i jej kuchni.

Trzynaście lat – dokładnie tyle restauracja Redzepiego musiała czekać na przyznanie najwyższego wyróżnienia francuskiego przewodnika. W tym czasie Noma  była czterokrotnie wyróżniona m.in. tytułem najlepszej restauracji na świecie w zestawieniu The World's 50 Best Restaurants.

Zrównoważone Maaemo
W tegorocznej edycji przewodnika 3 gwiazdki otrzymała również restauracja Maaemo. Restauracja, której szefem kuchni jest Esben Holmboe Bang, została odznaczona najwyższym wyróżnieniem już w 2016 r. W 2019 r. zmieniła jed-nak lokalizację, tracąc gwiazdki. Teraz dołączyła do przewodnika ponownie, odzyskując komplet gwiazdek.

Lokalowi przyznano także zieloną gwiazdkę Michelin w uznaniu wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Dwoma gwiazdkami przewodnik wyróżnił natomiast  Kong Hans Kælder w Kopenhadze. W przewodniku znalazło się także miejsce dla dziewięciu restauracji nagrodzonych po raz pierwszy jedną gwiazdką: Aira ze Sztokholmu, Project z Goteborga, ÄNG z Tvååker (restauracja otrzymała także zieloną gwiazdkę), oraz Hotell Borgholm z wyspy Öland.
Do kulinarnego gwiazdozbioru trafiły pierwszy raz także Finnjävel Salonki z Helsinek oraz  duńskie restauracje The Samuel (Kopenhaga), Substans (Aarhus), LYST (Vejle) i Syttende (Sonderborg).

Łączna liczba skandynawskich restauracji z gwiazdkami to 65 (49 jedno-gwiazdkowych, 12 dwugwiazdkowych i 4 trzygwiazdkowe). Dziewięć nowych restauracji zostało wyróżnionych Zieloną Gwiazdą Michelin za ich wkład w zrównoważony rozwój, co zwiększa całkowitą liczbę „zielonych” restauracji w krajach skandynawskich do 34.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

KUKBUK POLECA PO RAZ TRZECI

"Kukbuk Poleca" to certyfikat jakości przyznawany przez magazyn kulturalno-kulinarny Kukbuk godnym zaufania producentom za rzetelność, zaangażowanie i pasję, dzięki którym powstają wyjątkowe produkty i miejsca.

Świąteczny catering fundacji Kuroniówka

Wystarczy zamówić świąteczny catering w Kuroniowie Diety, by ufundować obiad podopiecznemu Fundacji Kuroniówka. To już kolejna akcja charytatywna, w której organizacje te łączą siły na rzecz pomagania innym w potrzebie.

Akcja #ramięWramię - Kukbuk wspiera lokalnych producentów

Wydawnictwo Kukbuk zainicjowało akcję #ramięWramię promującą lokalnych producentów i zachęcającą czytelników do robienia zakupów w miejscach dystrybucji lokalnych produktów.

Warszawski Festiwal Piwa Bez Granic

Organizatorzy Warszawskiego Festiwalu Piwa - we współpracy z Ambasadą USA - przygotowali specjalną, zdalną edycję festiwalu. Sceną WFP Bez Granic jest transmisja on-line, zestaw piw i amerykańskiej wołowiny można zamówić do domu lub spróbować w jednym z wybranych lokali.

Dzień Babci i Dzień Dziadka inaczej. Kup lunch i pomóż seniorom

Stołeczne lokale proponują nietypowe obchody dnia babci i dziadka. Kupując lunch możemy przekazać go potrzebującym seniorom w całej Polsce. Dodatkowo, restauracje podwoją ilość sprzedanych posiłków.

Transatlantyk Festival po raz kolejny zaprasza na Kino Kulinarne

Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotują w tym roku jedni z najwybitniejszych w Polsce szefów kuchni. To niecodzienne wydarzenie, łączące sztukę filmową i kulinarną, podobnie jak w latach ubiegłych przygotowywane jest we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Berlinale.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej