x

Noma i Maaemo z trzema gwiazdkami! Przewodnik Michelin docenił najlepsze restauracje Skandynawii

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    14.09.2021

Inspektorzy Michelin przyznali prestiżowe gwiazdki najlepszym lokalom w Skandynawii. Najwyższe wyróżnienie w tegorocznej edycji przewodnika "Michelin Nordic Countries 2021" otrzymały m.in. kopenhaska Noma oraz Maaemo z Oslo.

Szef kuchni Nomy René Redzepi cieszy się z trzech gwizadek Michelin. Zdjęcie: Instagram/Michelin Guide
Szef kuchni Nomy René Redzepi cieszy się z trzech gwizadek Michelin. Zdjęcie: Instagram/Michelin Guide
Przewodnik „Michelin Nordic Countries 2020-2021” obejmujący Danię, Finlandię, Islandię, Norwegię i Szwecję został zaprezentowany 13 września podczas gali w Stavanger w Norwegii. Tegoroczne wydanie odnotowuje dwie nowe trzygwiazdkowe restauracje, jedną nową dwugwiazdkową i dziewięć nowych jednogwiazdkowych.
Do niewątpliwie największych zwycięzców tego rozdania należą kopenhaska Noma oraz Maaemo z Oslo. Oba lokale zostały wyróżnione 3 gwiazdkami.

Szperałem z Rene Redzepim
13 września oczy gastronomicznego świata zwrócone były przede wszystkim w kierunku szefa kuchni Nomy René Redzepiego i jego dorosłego już dziecka. Noma bowiem zadebiutowała 18 lat temu i od wielu lat uważana jest za jeden z najbardziej innowacyjnych lokali na świecie.

– Wydarzyło się pozornie niemożliwe. Noma dostała dziś wiadomość, że Przewodnik Michelin przyznał nam najwyższą notę trzech gwiazdek. Dziękujemy! – tak brzmiała treść krótkiego komunikatu opublikowanego w poniedziałek na twitterowym koncie restauracji.

Bez wątpienia, za sukces Nomy w dużej mierze odpowiada jej twórca. Przez ostatnie lata Redzepi, za sprawą kreatywnego podejścia do klasycznej skandynawskiej kuchni zaskarbił sobie sympatię krytyków, mediów oraz przede wszystkim samych klientów. Jego „miejska oaza”, jak określa Nomę francuski przewodnik, stała się prekursorem wielu dobrze dziś znanych trendów, jak wykorzystanie warzyw od korzeni po liście, gotowanie z poszanowaniem lokalnej przyrody i jej cykli, czy korzystanie z samodzielnie zebranych składników.

Rene od lat zabiera pielgrzymujących do niego dziennikarzy na poszukiwanie jadalnych roślin w lesie czy na… parkingu. Złośliwi mówią, że kopenhaski szef kuchni zapoczątkował nawet nowy medialny trend nazwany na łamach magazynu Eater „Szperałem z Rene Redzepim”.

Szczęśliwa trzynastka
Szef kuchni Nomy od lat cieszył się więc uznaniem prasy, ale niekoniecznie inspektorów przewodnika Michelin.
– Wczoraj wieczorem przewodnik Michelin kontynuował to, co stało się swoistą coroczną tradycją. Biblia gastronomiczna zapowiadała, które restauracje w skandynawskim wydaniu otrzymają gwiazdki i po raz kolejny nie przyznano Nomie trzech gwiazdek. W rzeczywistości żadna inna restauracja nie awansowała na najwyższe pozycje Michelin w pięciu krajach, które obejmuje skandynawski przewodnik – pisał w 2019 roku magazyn „Robb Report” o rzekomej alergii, jaką Michelin przejawia, gdy mowa o Nomie i jej kuchni.

Trzynaście lat – dokładnie tyle restauracja Redzepiego musiała czekać na przyznanie najwyższego wyróżnienia francuskiego przewodnika. W tym czasie Noma  była czterokrotnie wyróżniona m.in. tytułem najlepszej restauracji na świecie w zestawieniu The World's 50 Best Restaurants.

Zrównoważone Maaemo
W tegorocznej edycji przewodnika 3 gwiazdki otrzymała również restauracja Maaemo. Restauracja, której szefem kuchni jest Esben Holmboe Bang, została odznaczona najwyższym wyróżnieniem już w 2016 r. W 2019 r. zmieniła jed-nak lokalizację, tracąc gwiazdki. Teraz dołączyła do przewodnika ponownie, odzyskując komplet gwiazdek.

Lokalowi przyznano także zieloną gwiazdkę Michelin w uznaniu wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Dwoma gwiazdkami przewodnik wyróżnił natomiast  Kong Hans Kælder w Kopenhadze. W przewodniku znalazło się także miejsce dla dziewięciu restauracji nagrodzonych po raz pierwszy jedną gwiazdką: Aira ze Sztokholmu, Project z Goteborga, ÄNG z Tvååker (restauracja otrzymała także zieloną gwiazdkę), oraz Hotell Borgholm z wyspy Öland.
Do kulinarnego gwiazdozbioru trafiły pierwszy raz także Finnjävel Salonki z Helsinek oraz  duńskie restauracje The Samuel (Kopenhaga), Substans (Aarhus), LYST (Vejle) i Syttende (Sonderborg).

Łączna liczba skandynawskich restauracji z gwiazdkami to 65 (49 jedno-gwiazdkowych, 12 dwugwiazdkowych i 4 trzygwiazdkowe). Dziewięć nowych restauracji zostało wyróżnionych Zieloną Gwiazdą Michelin za ich wkład w zrównoważony rozwój, co zwiększa całkowitą liczbę „zielonych” restauracji w krajach skandynawskich do 34.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Letnia odsłona Fine Dining Week

Od 6 do 31 lipca odbędzie się festiwal sztuki restauracyjnej Fine Dining Week. Szefowie kuchni z ponad 100 restauracji przygotowali dla festiwalowych gości popisowe, autorskie menu spoza karty oraz niespodzianki smakowe, dzieląc się swoją filozofią kuchni.

Bocuse d’Or Poland on Tour - kolacje dla szerokiej publiczności

Bocuse d’Or Poland On Tour to projekt Akademii Bocuse d’Or Polska skierowany do szerszej publiczności. Podczas cyklu kolacji będzie można spróbować dań uczestników krajowych selekcji i szefów z Akademii oraz spotkać autorytety polskiej sceny kulinarnej. Najbliższa kolacja 24 czerwca w Sopocie.

Glovo dostarczy zamówienia na festiwal muzyczny Kortowiada. Koniec z kolejkami po jedzenie!

To pierwsze tego typu rozwiązanie oferowane przez platformę delivery na imprezie masowej - na terenie 61. Juwenaliów Olsztyńskich Glovo uruchomi punkt odbioru zamówień złożonych za pomocą aplikacji. Nie zabraknie konkursów, zniżek i promocji.

Robot-kelner w Pizza Hut. Sieć stawia na innowacje

Pizza Hut prowadzi od maja test robotów BellaBot w dwóch lokalizacjach w Polsce. Obsłużeni przez roboty-kelnerów mogą zostać goście warszawskiego Zodiaka przy ul. Widok 26 oraz lokalu Wrocław Rynek. Roboty z sympatycznymi buziami kotów wspierają pracę zespołu, wywołując uśmiechy konsumentów.

Za nami Whisky Day Cracow

Czwarty raz z rzędu Kraków stał się polską stolicą obchodów międzynarodowego dnia whisky, nieoficjalnego święta, które dało początek festiwalowi Whisky Day Cracow.

Ginweek - rusza nowy festiwal poświęcony ginowi

Moda na gin rozkwita w polskich barach! Od 1 do 19 czerwca w pięciu największych polskich miastach odbędzie się premierowa edycja festiwalu promocji kultury ginu - GinWeek. W ponad 60 topowych barach można skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 39 zł.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej