x

"Havel od kuchni" Michaela Žantovskiego

Kategoria: Lifestyle - książki    13.09.2021

"Havel od kuchni" to kolejny przykład książki, która szerzej pokazuje kulinarną kulturę i historię. Mało kto wie, że czeski prezydent, polityk, działacz antyreżimowy, dramaturg i pisarz był także doskonałym kucharzem, a gotowanie i przyjmowanie gości było jego wielką pasją.

Książka \"Havel od kuchni" Michael Žantovski. Fot. materiały prasowe
Książka \"Havel od kuchni" Michael Žantovski. Fot. materiały prasowe
Autor publikacji Michael Žantovski – przyjaciel Havla i jego rzecznik prasowy – przytacza mnóstwo zabawnych historii i anegdot. Dzięki temu nie tylko bliżej poznajemy postać byłego prezydenta Czech i jego otoczenie, ale także realia epoki, historyczne wydarzenia i zwyczaje. Opowieści te przeplatane są przepisami na potrawy lubiane i gotowane przez bohatera. To tradycyjna czeska kuchnia: smażony ser, polędwica w śmietanie czy rogaliki waniliowe, które naprawdę warto wypróbować. Pojawia się tu także kilka dań egzotycznych, których przygotowanie w latach 70. wcale nie było proste. Zanurzcie się w historii, opowieściach, a momentami w teatrze absurdu. I odkryjcie wiele nowych smaków! 

„HAVEL OD KUCHNI”, MICHAEL ŽANTOVSKI, WYD. AFERA, 2020 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 7–8/2021 nr 207.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej