x

This is Us: największa impreza branżowa poświęcona winom Kalifornii powraca do Polski

Kategoria: Wino    07.09.2021

California Wines po kilkuletniej przerwie wraca z największym w Polsce wydarzeniem poświęconym winom z Kalifornii.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Festiwal Win Kalifornijskich "This is Us" odbędzie się 21 września 2021 r. w Warszawie w Elektrowni Powiśle. Organizatorzy spodziewają się ponad 30 wystawców, w tym producentów poszukujących importera dla swoich win z cenionych AVA's: Napa Valley, Sonoma County, Santa Barbara, Lodi, Paso Robles and Monterey, a także dystrybutorów obecnych już na polskim rynku. Odbędzie się także interesujące seminarium degustacyjne dla przedstawicieli branży winiarskiej poświęcone winom z Doliny Napa, które poprowadzi Master of Wine Konstantin Baum, ambasador win kalifornijskich w Europie we współpracy z przedstawicielem organizacji producentów Napa Vintners.

Festiwal zorganizowany zostanie zgodnie z odpowiednimi wymogami sanitarnymi i przeciwepidemicznymi. Do wyboru jest jedna z dwóch proponowanych godzin udziału w degustacji "walk around". Ze względów bezpieczeństwa antycovidowego wprowadzony zostanie podział uczestników na limitowane liczebnie grupy.

Wydarzenie przeznaczone jest wyłącznie dla przedstawicieli branży winiarskiej. Więcej informacji na stronie: https://californiawines.events/event/this-is-us-degustacja-i-seminaria-warszawa/
 
Magazyn "Food Service" i portal OuiChef.pl są patronami medialnymi wydarzenia. 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Pawłowski: austriackie wulkany

Jeszcze do niedawna Styria pozostawała dla mnie miejscem nieodkrytym. Do tej pory znałem ją jedynie z książek i degustacji win. Im więcej degustowałem, tym bardziej chciałem odwiedzić to fascynujące miejsce na mapie winiarskiej Austrii. Przyszło mi na to czekać aż do czerwca tego roku.

Kwestionariusz sommeliera: Marcin Soćko

Winem zainteresowany od ponad 10 lat, od 2008 r. zajmuje się nim zawodowo. W 2010 r. ukończył z wyróżnieniem WSET Advanced w Londynie. Od prawie 4 lat pracuje jako head sommelier w restauracji Nolita.

Adam Pawłowski: Sake

Ryż, woda, drożdże i koji. Te cztery składniki są niezbędne do produkcji sake. Każdy z tych elementów ma niebagatelny wpływ na styl i jakość finalnego produktu. Do tego dochodzi tzw. ręka producenta sake zwanego Toji oraz element dojrzewania, ale zacznijmy od początku.

Adam Pawłowski: rocznik 2020

Za nami rok 2020. Mieliśmy już okazję skosztować młodego wina w listopadzie i grudniu, a za chwilę zaczną do nas docierać pierwsze transporty z południowej części Nowego Świata. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej trunków zacznie trafiać na stoły i będziemy mogli wyrabiać sobie opinię na ich temat.

Adam Pawłowski: Odkrycie Teneryfy

Do tej pory moje skojarzenia dotyczące Teneryfy były zestawem stereotypowych klisz, które zawierały słońce, plaże i wulkany. Po wizycie na największej z siedmiu Wysp Kanaryjskich to jednak wina najbardziej utkwiły mi w pamięci.

Pierwszy Festiwal Polski Cydr Online

O trudnej miłości rodaków do cydru, o tym dlaczego wytwarzamy go tak niewiele oraz o tym, czym różni się ten trunek od wina i piwa opowiedzą właściciele 14 najlepszych krajowych wytwórni rzemieślniczych podczas Festiwalu Polski Cydr Online, który odbędzie się w dniach 21-23 maja.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej