x

II Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie: jak szefowie kuchni poradzą sobie z jeleniem?

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    07.09.2021

Sześć dwuosobowych zespołów profesjonalnych kucharzy już w czwartek 9 września zmierzy się ze sobą podczas drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego.

Uczestnicy drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie / zdjęcie: materiały prasowe
Uczestnicy drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie / zdjęcie: materiały prasowe
Wśród uczestników rywalizacji o tytuł Mistrza Polski w Dziczyźnie 2021 znajdą się aż dwie reprezentacje
Lubelszczyzny oraz po jednej drużynie z Lubuskiego, Dolnego Śląska, Wielkopolski, a także Małopolski
i Świętokrzyskiego (zespół mieszany). Zawodników wyłoniono po pierwszym etapie kwalifikacji, które
polegały na weryfikowaniu nadesłanych przepisów oraz zdjęć dań przyrządzonych z wykorzystaniem
określonych produktów.  

Swoje  umiejętności  pod  czujnym  okiem ośmioosobowego  jury  z  Kurtem  Schellerem  na  czele  zaprezentują: Michał Filipczuk i Marcin Klóska z restauracji Pocztowa 13 w Gorzowie Wielkopolskim,  Mateusz Cheda i Patryk Szymankiewicz – przedstawiciele odpowiednio Katsu Sushi w Krakowie i Irish Pub Shoemaker w Kielcach, Łukasz Boreczek i Angelika Klimek z hotelu i restauracji Piano w Lublinie, Andrzej Stasiak i Mateusz Gidelski – reprezentanci kolejno hotelu i restauracji Esperanto w Świdnicy oraz Chleboteki we Wrocławiu, Waldemar Kaniewski i Bartosz Zajdel z restauracji Loft w Gostyniu oraz Andrzej Harla i Daniel Czaja z restauracji Fratelli w Mielcu.
 
– Podczas oceny zgłoszeń zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na optymalny  dobór  technik  do narzuconych w regulaminie produktów. Bardzo ważne dla mnie jest świadome podkreślenie walorów mięsa. Sama tuszka królika składa się z kilku całkowicie różniących się od siebie elementów i należy je  odpowiednio potraktować – wyjaśnia Adam Chrząstowski, ambasador marki HoReCa Las-Kalisz, który przewodniczył komitetowi oceniającemu zgłoszenia i dodaje:

–  Z  kolei  łopatkę jelenia bardzo łatwo zepsuć przez zbyt mocną marynatę lub za długą obróbkę termiczną czy zmielenie. Jest to element tuszy, który ma dużo smaku. Ten  trzeba  jednak  umiejętnie wydobyć. Na pewno błędem jest bejcowanie czy dodanie  mocnych  przypraw  tłumiących  smak. Dziczyzna to delikatne mięśnie i silne powięzi, co wyraźnie widać właśnie w łopatce. Mocna marynata zdąży zniszczyć strukturę mięśni. To samo dotyczy zastosowania techniki sous-vide.

Jakimi potrawami uczestnicy  postarają się  zdobyć uznanie jurorów?  – Dużym zaskoczeniem jest różnorodność podejścia do królika jako bazy do przyrządzenia zupy. Kucharze połączyli klasykę z nowymi technikami. Nawet rosół ma dużo fajnych dodatków, co poniekąd wynika z wymogu wykorzystania całej tuszki. Na stole jurorskim okaże się, czy kucharze wykorzystają składniki z dbałością o smak  i fakturę potrawy oraz odpowiednio połączą dodatki – zdradza ambasador marki HoReCa Las-Kalisz.

Zainteresowani będą się mogli o tym przekonać podczas transmisji na żywo, 9 września od godz. 8.30 na fanpage’u @mistrzostwadziczyzna oraz @HoReCaLasKalisz na Facebooku.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, twórca sieci hoteli Gołębiewski

Nie żyje Tadeusz Gołębiewski, założyciel sieci hoteli Gołębiewski oraz fabryki cukierniczej Tago. Zmarł 21 czerwca - poinformowała Agnieszka Gawińska, odpowiedzialna za kontakty z mediami w firmie Tago.

Start Akademii Mistrzów Smaku By Belvedere. Znani szefowie kuchni w ekipie trenerów

Najlepsi szefowie kuchni z całej Polski będą szkolić młodych kucharzy kształcących się na kierunkach gastronomicznych. Wśród trenerów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere znaleźli się m.in. Adam Chrząstowski, Michał Iwaniuk, Ernest Jagodziński czy Tomasz Łagowski.

Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club - laureatami nagród AIG PRIX 2022

Podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Raffles Europejski wręczono nagrody AIG PRIX przyznawane przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną na wniosek Akademii Gastronomicznej w Polsce. Tegoroczni laureaci to Tadeusz Müller, Arkadiusz Kurowski, Witold Szabłowski i Restaurant Club.

Konkurs "Czas na rybę!" - jest o co walczyć!

Laureaci trzech pierwszych miejsc ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" pojadą na wycieczkę do Włoch, do fabryki pieców UNOX w Padwie. Natomiast trzy najlepsze drużyny w rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych wezmą udział w warsztatach kulinarnych z wykorzystaniem pieców UNOX.

Bartosz Peter i Sebastian Plasota zajęli 4. miejsce na Global Chefs Challenge

Bartosz Peter, ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet oraz Sebastian Plasota zajęli czwarte miejsce w finale Global Chefs Challenge na Worldchefs Congress & Expo w Abu Dhabi. Zespół otrzymał też wyróżnienie za najlepsze danie główne - halibuta z przegrzebkami z palonym masłem i tymiankiem.

Zwycięzcy I Mistrzostw Polski Barmanów SPB OPEN - Classic oraz Flair

Znamy zwycięzców I Mistrzostw Polski Barmanów. W kategorii klasycznej I miejsce zdobył Artur Wawrzyszczak, a w kategorii flair Kacper Smarz. Uczestnicy zawodów walczyli o wyjazd na Kubę, gdzie w listopadzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej