x

II Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie: jak szefowie kuchni poradzą sobie z jeleniem?

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    07.09.2021

Sześć dwuosobowych zespołów profesjonalnych kucharzy już w czwartek 9 września zmierzy się ze sobą podczas drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego.

Uczestnicy drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie / zdjęcie: materiały prasowe
Uczestnicy drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie / zdjęcie: materiały prasowe
Wśród uczestników rywalizacji o tytuł Mistrza Polski w Dziczyźnie 2021 znajdą się aż dwie reprezentacje
Lubelszczyzny oraz po jednej drużynie z Lubuskiego, Dolnego Śląska, Wielkopolski, a także Małopolski
i Świętokrzyskiego (zespół mieszany). Zawodników wyłoniono po pierwszym etapie kwalifikacji, które
polegały na weryfikowaniu nadesłanych przepisów oraz zdjęć dań przyrządzonych z wykorzystaniem
określonych produktów.  

Swoje  umiejętności  pod  czujnym  okiem ośmioosobowego  jury  z  Kurtem  Schellerem  na  czele  zaprezentują: Michał Filipczuk i Marcin Klóska z restauracji Pocztowa 13 w Gorzowie Wielkopolskim,  Mateusz Cheda i Patryk Szymankiewicz – przedstawiciele odpowiednio Katsu Sushi w Krakowie i Irish Pub Shoemaker w Kielcach, Łukasz Boreczek i Angelika Klimek z hotelu i restauracji Piano w Lublinie, Andrzej Stasiak i Mateusz Gidelski – reprezentanci kolejno hotelu i restauracji Esperanto w Świdnicy oraz Chleboteki we Wrocławiu, Waldemar Kaniewski i Bartosz Zajdel z restauracji Loft w Gostyniu oraz Andrzej Harla i Daniel Czaja z restauracji Fratelli w Mielcu.
 
– Podczas oceny zgłoszeń zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na optymalny  dobór  technik  do narzuconych w regulaminie produktów. Bardzo ważne dla mnie jest świadome podkreślenie walorów mięsa. Sama tuszka królika składa się z kilku całkowicie różniących się od siebie elementów i należy je  odpowiednio potraktować – wyjaśnia Adam Chrząstowski, ambasador marki HoReCa Las-Kalisz, który przewodniczył komitetowi oceniającemu zgłoszenia i dodaje:

–  Z  kolei  łopatkę jelenia bardzo łatwo zepsuć przez zbyt mocną marynatę lub za długą obróbkę termiczną czy zmielenie. Jest to element tuszy, który ma dużo smaku. Ten  trzeba  jednak  umiejętnie wydobyć. Na pewno błędem jest bejcowanie czy dodanie  mocnych  przypraw  tłumiących  smak. Dziczyzna to delikatne mięśnie i silne powięzi, co wyraźnie widać właśnie w łopatce. Mocna marynata zdąży zniszczyć strukturę mięśni. To samo dotyczy zastosowania techniki sous-vide.

Jakimi potrawami uczestnicy  postarają się  zdobyć uznanie jurorów?  – Dużym zaskoczeniem jest różnorodność podejścia do królika jako bazy do przyrządzenia zupy. Kucharze połączyli klasykę z nowymi technikami. Nawet rosół ma dużo fajnych dodatków, co poniekąd wynika z wymogu wykorzystania całej tuszki. Na stole jurorskim okaże się, czy kucharze wykorzystają składniki z dbałością o smak  i fakturę potrawy oraz odpowiednio połączą dodatki – zdradza ambasador marki HoReCa Las-Kalisz.

Zainteresowani będą się mogli o tym przekonać podczas transmisji na żywo, 9 września od godz. 8.30 na fanpage’u @mistrzostwadziczyzna oraz @HoReCaLasKalisz na Facebooku.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich dziś rozpoczynają się targi POLAGRA GASTRO i INVEST HOTEL

Wydarzenie od lat dostarcza inspiracji restauratorom, kucharzom oraz menedżerom i właścicielom obiektów noclegowych. Targi POLAGRA GASTRO i INVEST HOTEL to wydarzenie z dobrze wypracowaną formułą. Pozwala przedstawicielom sektora HoReCa zaczerpnąć wiedzy o nowych i naprawdę nietuzinkowych rozwiązan

Bocuse d’Or 2021: znamy nazwiska kandydatów

4 listopada podczas 28. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA w Krakowie pięciu szefów kuchni wystąpi przed szeroką publicznością, by zmierzyć się w największej kulinarnej rozgrywce.

Wojciech Amaro jednym ze 100 najlepszych szefów kuchni na świecie!

23-24 września odbył się w Barcelonie finał The Best Chef Awards 2019. Na liście 100 najlepszych znalazł się również przedstawiciel Polski.

Kuchnia Pomorza - tradycja w nowoczesnej odsłonie

Za nami czwarte spotkanie z cyklu Historyczny Stół Kulinarny organizowane przez sieć hurtowni MAKRO Polska, w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne. 22 października w hotelu Sofitel Grand Sopot goście spróbowali ośmiu dań nawiązujących do dawnej, pomorskiej kuchni.

Transgourmet i Selgros Cash & Carry ze Złotymi Laurami Klienta i Gwiazdą Jakości Obsługi

Szeroki asortyment świeżych produktów najwyższej jakości, stabilność, zaufanie oraz wysoki poziom obsługi - to aspekty, które docenili klienci Transgourmet i Selgros Cash & Carry w prestiżowych plebiscytach Laur Klienta oraz Gwiazda Jakości Obsługi.

Gęsina w Restauracji - 4. edycja konkursu

9 kwietnia 2019 roku, w halach targowych Expo Mazury S. A. w Ostródzie, podczas targów Mazury HoReCa odbędzie się kolejna, już 4. edycja konkursu kulinarnego Gęsina w Restauracji. Organizatorem konkursu jest Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej