x

II Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie: jak szefowie kuchni poradzą sobie z jeleniem?

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    07.09.2021

Sześć dwuosobowych zespołów profesjonalnych kucharzy już w czwartek 9 września zmierzy się ze sobą podczas drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego.

Uczestnicy drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie / zdjęcie: materiały prasowe
Uczestnicy drugiej edycji Mistrzostw Polski w Dziczyźnie / zdjęcie: materiały prasowe
Wśród uczestników rywalizacji o tytuł Mistrza Polski w Dziczyźnie 2021 znajdą się aż dwie reprezentacje
Lubelszczyzny oraz po jednej drużynie z Lubuskiego, Dolnego Śląska, Wielkopolski, a także Małopolski
i Świętokrzyskiego (zespół mieszany). Zawodników wyłoniono po pierwszym etapie kwalifikacji, które
polegały na weryfikowaniu nadesłanych przepisów oraz zdjęć dań przyrządzonych z wykorzystaniem
określonych produktów.  

Swoje  umiejętności  pod  czujnym  okiem ośmioosobowego  jury  z  Kurtem  Schellerem  na  czele  zaprezentują: Michał Filipczuk i Marcin Klóska z restauracji Pocztowa 13 w Gorzowie Wielkopolskim,  Mateusz Cheda i Patryk Szymankiewicz – przedstawiciele odpowiednio Katsu Sushi w Krakowie i Irish Pub Shoemaker w Kielcach, Łukasz Boreczek i Angelika Klimek z hotelu i restauracji Piano w Lublinie, Andrzej Stasiak i Mateusz Gidelski – reprezentanci kolejno hotelu i restauracji Esperanto w Świdnicy oraz Chleboteki we Wrocławiu, Waldemar Kaniewski i Bartosz Zajdel z restauracji Loft w Gostyniu oraz Andrzej Harla i Daniel Czaja z restauracji Fratelli w Mielcu.
 
– Podczas oceny zgłoszeń zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na optymalny  dobór  technik  do narzuconych w regulaminie produktów. Bardzo ważne dla mnie jest świadome podkreślenie walorów mięsa. Sama tuszka królika składa się z kilku całkowicie różniących się od siebie elementów i należy je  odpowiednio potraktować – wyjaśnia Adam Chrząstowski, ambasador marki HoReCa Las-Kalisz, który przewodniczył komitetowi oceniającemu zgłoszenia i dodaje:

–  Z  kolei  łopatkę jelenia bardzo łatwo zepsuć przez zbyt mocną marynatę lub za długą obróbkę termiczną czy zmielenie. Jest to element tuszy, który ma dużo smaku. Ten  trzeba  jednak  umiejętnie wydobyć. Na pewno błędem jest bejcowanie czy dodanie  mocnych  przypraw  tłumiących  smak. Dziczyzna to delikatne mięśnie i silne powięzi, co wyraźnie widać właśnie w łopatce. Mocna marynata zdąży zniszczyć strukturę mięśni. To samo dotyczy zastosowania techniki sous-vide.

Jakimi potrawami uczestnicy  postarają się  zdobyć uznanie jurorów?  – Dużym zaskoczeniem jest różnorodność podejścia do królika jako bazy do przyrządzenia zupy. Kucharze połączyli klasykę z nowymi technikami. Nawet rosół ma dużo fajnych dodatków, co poniekąd wynika z wymogu wykorzystania całej tuszki. Na stole jurorskim okaże się, czy kucharze wykorzystają składniki z dbałością o smak  i fakturę potrawy oraz odpowiednio połączą dodatki – zdradza ambasador marki HoReCa Las-Kalisz.

Zainteresowani będą się mogli o tym przekonać podczas transmisji na żywo, 9 września od godz. 8.30 na fanpage’u @mistrzostwadziczyzna oraz @HoReCaLasKalisz na Facebooku.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Yannick Lohou i Tomasz Łagowski prowadzącymi 8 warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Ósme warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere odbyły się 6 marca w restauracji Belvedere. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli tym razem możliwość pracy z dwoma wybitnymi szefami kuchni oraz wzięcia udziału w kolejnym wykładzie eksperckim w budynku XVIII - wiecznej Nowej Oranżerii.

MAKRO Polska z nowym cyklem edukacyjnym "Kulinarna podróż po Polsce"

"Kulinarna podróż po Polsce" to nowy cykl skierowany do przedstawicieli branży HoReCa. Podczas tych spotkań uczestnicy zostaną zabrani w podróż po owocowych sadach centralnej Polski oraz mazurskich i warmińskich lasach. Odwiedzą również pogranicze Małopolski i Górnego Śląska oraz Kaszuby.

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej