x

"Food Service" i Ouichef.pl na Instagramie!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    06.09.2021

Rusza nasze konto na Insta! Od teraz serwujemy wam najciekawsze informacje ze świata gastronomii nie tylko na portalu Ouichef.pl i w magazynie "Food Service", ale także w trzech mediach społecznościowych. Do Facebooka i Linkedina dołączył właśnie Instagram.

Zdjęcie: Monika Szałek. Grafika: Lena Szczęsna
Zdjęcie: Monika Szałek. Grafika: Lena Szczęsna
Od kilku lat obserwujemy w Polsce renesans kultury kulinarnej. Restauracje stały się miejscami nie tylko na specjalne okazje, ale przede wszystkim na codzienne spędzanie czasu z przyjaciółmi, weekendowe biesiadowanie z rodziną czy spotkania biznesowe. Jemy chętnie i... jemy oczami! Piękne, estetyczne dania oraz wnętrza lokali walczą o uwagę gości, a ci chętnie je fotografują. A potem dzielą się relacjami w mediach społecznościowych.

Magazyn „Food Service” oraz siostrzany portal Ouichef.pl od lat wspierające i obserwujące polską gastronomię nie mogły pozostać obojętne na ten trend. Z przyjemnością ogłaszamy, że w końcu jesteśmy na Instagramie! Dobre zdjęcia to od lat nasza mocna strona, a teraz mamy okazję dzielić się nimi z szerszą publicznością.

Śledźcie nas na Instagramie, a obiecujemy, że znajdziecie tam jeszcze więcej niż w magazynie i na naszej stronie www. Będziemy:
– Prezentować osobowości gastronomii – nie tylko znanych szefów kuchni czy restauratorów, ale także tych mniej znanych pracowników kuchennego zaplecza lub sali, z których warto brać przykład. Szukajcie hasztagu #LudzieGastro.
– Wskazywać interesujące gastronomiczne koncepty, które można odwiedzić i które mogą was zainspirować. Śledźcie #GastroMiejsce.
– Dzielić się recepturami na najsmaczniejsze dania z polskich lokali – w cyklu #PrzepisTygodnia.
– Publikować relacje z gastronomicznych wydarzeń i pracy redakcji od kuchni.

Zapraszamy na naszego Instagrama – @foodservicePL!

Agata Godlewska, redaktor naczelna magazynu „Food Service”
Monika Jankowska-Kapica, redaktor naczelna portalu Ouichef.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Święto niemieckiego Króla Win

7-27 maja w całej Polsce odbyła się czwarta edycja Riesling Weeks. Akcja Niemieckiego Instytutu Wina promowała niemieckiego rieslinga.

MIĘDZYNARODOWY SUKCES POLSKIEJ RESTAURACJI

Stołeczna restauracja Atelier Amaro znalazła się na niedawno ogłoszonej liście The Diners Club 50 Best Discovery Series. Obecność w tym prestiżowym zestawieniu to pierwszy krok do listy głównej The World’s 50 Best Restaurants.

XIV edycja konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej

Finał zostanie rozegrany 21 listopada w Poznaniu, a laureat konkursu otrzyma w nagrodę staż w restauracji z gwiazdką Michelina. Tematem tegorocznej edycji jest danie główne z indyka z podrobami drobiowymi i dowolnym produktem Knorr Professional (redukcja, marynaty, primerby, esencje bulionów).

"J*bię to wszystko" Marii Peszek - hymn LGBT. Co ma do tego Janusz Palikot?

O teledysku i słowach piosenki "J*bię to wszystko" Marii Peszek już jest głośno, a pewnie będzie jeszcze głośniej. Opowiada o miłości dwóch kobiet w świecie, w którym homoseksualne relacje są nieformalnie zakazane. W finale pojawia się zmysłowa marakuja. Co ma z tym wspólnego Janusz Palikot?

Rosną zbiory Muzeum Prawdziwej Czekolady. Otwarcie coraz bliżej!

Powstające w Warszawie Muzeum Prawdziwej Czekolady współtworzą pasjonaci, przekazując swoje pamiątki i zbiory. Organizatorzy do końca grudnia przedłużyli termin akcji mającej na celu pozyskiwanie eksponatów. Na jej uczestników czekają zestawy czekolad i nagrody pieniężne do nawet 1000 złotych!

Bezgłodni w Wigilię: Nice To Fit You i Fundacja Kapucyńska nakarmią potrzebujących

Nice To Fit You wraz z Fundacją Kapucyńską zaprasza osoby bezdomne do wigilijnego stołu. 24 grudnia firma cateringowa przekaże potrzebującym 700 całodziennych posiłków, składających się ze śniadania, obiadu i kolacji. Akcja "Bezgłodni w Wigilię" będzie trwała od rana do godzin popołudniowych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej