x

"Food Service" i Ouichef.pl na Instagramie!

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    06.09.2021

Rusza nasze konto na Insta! Od teraz serwujemy wam najciekawsze informacje ze świata gastronomii nie tylko na portalu Ouichef.pl i w magazynie "Food Service", ale także w trzech mediach społecznościowych. Do Facebooka i Linkedina dołączył właśnie Instagram.

Zdjęcie: Monika Szałek. Grafika: Lena Szczęsna
Zdjęcie: Monika Szałek. Grafika: Lena Szczęsna
Od kilku lat obserwujemy w Polsce renesans kultury kulinarnej. Restauracje stały się miejscami nie tylko na specjalne okazje, ale przede wszystkim na codzienne spędzanie czasu z przyjaciółmi, weekendowe biesiadowanie z rodziną czy spotkania biznesowe. Jemy chętnie i... jemy oczami! Piękne, estetyczne dania oraz wnętrza lokali walczą o uwagę gości, a ci chętnie je fotografują. A potem dzielą się relacjami w mediach społecznościowych.

Magazyn „Food Service” oraz siostrzany portal Ouichef.pl od lat wspierające i obserwujące polską gastronomię nie mogły pozostać obojętne na ten trend. Z przyjemnością ogłaszamy, że w końcu jesteśmy na Instagramie! Dobre zdjęcia to od lat nasza mocna strona, a teraz mamy okazję dzielić się nimi z szerszą publicznością.

Śledźcie nas na Instagramie, a obiecujemy, że znajdziecie tam jeszcze więcej niż w magazynie i na naszej stronie www. Będziemy:
– Prezentować osobowości gastronomii – nie tylko znanych szefów kuchni czy restauratorów, ale także tych mniej znanych pracowników kuchennego zaplecza lub sali, z których warto brać przykład. Szukajcie hasztagu #LudzieGastro.
– Wskazywać interesujące gastronomiczne koncepty, które można odwiedzić i które mogą was zainspirować. Śledźcie #GastroMiejsce.
– Dzielić się recepturami na najsmaczniejsze dania z polskich lokali – w cyklu #PrzepisTygodnia.
– Publikować relacje z gastronomicznych wydarzeń i pracy redakcji od kuchni.

Zapraszamy na naszego Instagrama – @foodservicePL!

Agata Godlewska, redaktor naczelna magazynu „Food Service”
Monika Jankowska-Kapica, redaktor naczelna portalu Ouichef.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej