x

Jak było na XV Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle? Podsumowanie

Kategoria: Wino    02.09.2021

Jubileuszowe, XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle odbyły się tradycyjnie w ostatni weekend wakacji. W tegorocznym festiwalu wzięło udział 45 wystawców, w tym 24 polskie winnice. Obecna była również solidna reprezentacja win zagranicznych.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W festiwalowy nastrój część enoturystów odwiedzających w tym roku Jasło wprowadziła wycieczka zorganizowana w ramach Dnia Otwartych Winnic. Odwiedzili: Winnicę Vanellus, Winnicę Dwie Granice, Winnicę Wiarus oraz Podkarpacką Manufakturę Win. Były degustacje, zwiedzanie winnic i przetwórni, lokalne sery, wędliny i wypieki, a na koniec biesiada przy ognisku, kociołku pysznego gulaszu i swojskiej wędzonce.

Główna część XV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbyła się w sobotę i w niedzielę. Były to prezentacja winiarska i kiermasz produktów regionalnych na Rynku. Ze względów bezpieczeństwa, w związku z pandemią COVID zrezygnowano z bogatej oprawy artystycznej, a występy folklorystyczne zastąpiła mała scena i kameralna oprawa muzyczna.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W sobotę odbył się jedyny w swoim rodzaju kurs enoturystycznego pociągu „Koleją winne  KLIMATY” z Krakowa do Jasła i z powrotem. Specjalny pociąg z degustacją wina i dobranych do niego przekąsek już po raz trzeci przywiózł pasażerów na jasielski festiwal. Na dworcu zostali powitani porcją pysznego żurku, a potem mieli możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Jaśle. Po całym dniu winiarskim na jasielskim Rynku eno-pasażerowie bezpiecznie wrócili do Krakowa. W tym dniu kursował również specjalny autobus wożący enoturystów do „Winnicy miejskiej Jasło”, gdzie nie tylko można było obejrzeć z bliska winne krzewy, ale także podziwiać spektakularną panoramę Beskidów.

W sobotę i niedzielę odbyły się także dodatkowe spotkania z winem. Andrzej Strzelczyk poprowadził tradycyjny już, budzący wiele emocji pojedynek win Polska vs. reszta świata – nasza reprezentacja zwyciężyła 4:0, a Magdalena Śleziak na wyselekcjonowanych polskich przykładach zaprezentowała potencjał starzenia win. Na degustacyjną wycieczkę z kieliszkiem dookoła Polski oraz na sensoryczną przygodę z winami oraz serami i wędlinami z Podkarpacia zaprosił EnoPortal i Winnicomania.

Przy każdej edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbywa się konkurs fotograficzny organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle. W tym roku tematem była „Flora i fauna winnic”. Zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w konkursie można było oglądać na zorganizowanej na Rynku wystawie.

Warto jeszcze dodać, że Jasielskie Stowarzyszeni Winiarzy przy wsparciu Miasta Jasła przygotowało we współpracy z EnoPortalem multimedialny e-przewodnik enoturystyczny po jasielskim mikroregionie winiarskim. Jest to nie tylko poręczny niezbędnik winiarskiego turysty, ale również bardzo ciekawa wizytówka promująca Jasło i okolice. Przewodnik jest dostępny na stronie JSW.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Najlepsze polskie wina ponownie w Poznaniu!

Już po raz siódmy najlepsi winiarze z całej Polski przyjadą do poznańskiego SPOT. 19-20 czerwca podczas Festiwalu Polskich Win kilkunastu producentów zaprezentuje tam kilkadziesiąt etykiet. Będzie można je poznać, zdegustować oraz - co najważniejsze - kupić w cenie producenta.

PIWNICE PÓŁTORAK WINE & SPIRITS

Do Witryłowa prowadzą kręte drogi z górzystymi krajobrazami pofałdowanymi przez wędrujący lodowiec. Mocne nachylenia stoków na razie w większości porośnięte są trawą i drzewami. Niektórzy winiarze widzą jednak w tych pagórkach idealne siedliska pod nowe nasadzenia winorośli.

Adam Pawłowski: Biała Argentyna

Argentyna nieodłącznie kojarzy się z czerwonym malbeckiem. Mało kto wie, że w latach 80. konsumpcja wina w tym kraju sięgnęła rekordowego i nadal niedoścignionego poziomu 100 l na osobę rocznie. Zaskakujące, że piło się wówczas głównie białe odmiany.

Pierwszy Festiwal Polski Cydr Online

O trudnej miłości rodaków do cydru, o tym dlaczego wytwarzamy go tak niewiele oraz o tym, czym różni się ten trunek od wina i piwa opowiedzą właściciele 14 najlepszych krajowych wytwórni rzemieślniczych podczas Festiwalu Polski Cydr Online, który odbędzie się w dniach 21-23 maja.

Sommelier Norbert Dudziński wrócił do Polski

Norbert Dudziński, do niedawna head sommelier w 3-gwiazdkowej restauracji Geranium w Kopenhadze, wrócił do Polski i objął stanowisko general managera oraz head sommeliera w warszawskim wine barze Dyletanci.

KWESTIONARIUSZ SOMMELIERA: MICHAŁ DROZDOWSKI

Michał Drozdowski związany jest z branżą winiarską od 10 lat. Obecnie obejmuje stanowisko Head Sommeliera w restauracji Farina w Krakowie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej