x

Jak było na XV Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle? Podsumowanie

Kategoria: Wino    02.09.2021

Jubileuszowe, XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle odbyły się tradycyjnie w ostatni weekend wakacji. W tegorocznym festiwalu wzięło udział 45 wystawców, w tym 24 polskie winnice. Obecna była również solidna reprezentacja win zagranicznych.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W festiwalowy nastrój część enoturystów odwiedzających w tym roku Jasło wprowadziła wycieczka zorganizowana w ramach Dnia Otwartych Winnic. Odwiedzili: Winnicę Vanellus, Winnicę Dwie Granice, Winnicę Wiarus oraz Podkarpacką Manufakturę Win. Były degustacje, zwiedzanie winnic i przetwórni, lokalne sery, wędliny i wypieki, a na koniec biesiada przy ognisku, kociołku pysznego gulaszu i swojskiej wędzonce.

Główna część XV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbyła się w sobotę i w niedzielę. Były to prezentacja winiarska i kiermasz produktów regionalnych na Rynku. Ze względów bezpieczeństwa, w związku z pandemią COVID zrezygnowano z bogatej oprawy artystycznej, a występy folklorystyczne zastąpiła mała scena i kameralna oprawa muzyczna.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W sobotę odbył się jedyny w swoim rodzaju kurs enoturystycznego pociągu „Koleją winne  KLIMATY” z Krakowa do Jasła i z powrotem. Specjalny pociąg z degustacją wina i dobranych do niego przekąsek już po raz trzeci przywiózł pasażerów na jasielski festiwal. Na dworcu zostali powitani porcją pysznego żurku, a potem mieli możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Jaśle. Po całym dniu winiarskim na jasielskim Rynku eno-pasażerowie bezpiecznie wrócili do Krakowa. W tym dniu kursował również specjalny autobus wożący enoturystów do „Winnicy miejskiej Jasło”, gdzie nie tylko można było obejrzeć z bliska winne krzewy, ale także podziwiać spektakularną panoramę Beskidów.

W sobotę i niedzielę odbyły się także dodatkowe spotkania z winem. Andrzej Strzelczyk poprowadził tradycyjny już, budzący wiele emocji pojedynek win Polska vs. reszta świata – nasza reprezentacja zwyciężyła 4:0, a Magdalena Śleziak na wyselekcjonowanych polskich przykładach zaprezentowała potencjał starzenia win. Na degustacyjną wycieczkę z kieliszkiem dookoła Polski oraz na sensoryczną przygodę z winami oraz serami i wędlinami z Podkarpacia zaprosił EnoPortal i Winnicomania.

Przy każdej edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbywa się konkurs fotograficzny organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle. W tym roku tematem była „Flora i fauna winnic”. Zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w konkursie można było oglądać na zorganizowanej na Rynku wystawie.

Warto jeszcze dodać, że Jasielskie Stowarzyszeni Winiarzy przy wsparciu Miasta Jasła przygotowało we współpracy z EnoPortalem multimedialny e-przewodnik enoturystyczny po jasielskim mikroregionie winiarskim. Jest to nie tylko poręczny niezbędnik winiarskiego turysty, ale również bardzo ciekawa wizytówka promująca Jasło i okolice. Przewodnik jest dostępny na stronie JSW.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

NA LISTOPAD CHIANTI

14 listopada w restauracji Mąka i Woda odbyła się degustacja "Beyond Chianti" zorganizowana przez Gambero Rosso i Consorzio Chianti Classico. Wina z roczników Chianti 2016 i Chianti Riserva 2015 omówił Marco Sabellico.

WINNE POLA IMPORTEREM ROKU 2018

Magazyn Wino po raz kolejny chciałby uhonorować tych wszystkich, którzy tworzą rynek winny w Polsce. Już po raz trzynasty przyznano statuetki Grand Prix Magazynu Wino ludziom, miejscom i winom, których wyróżnia charyzma, charakter i nieprzeciętność.

Piotr Kamecki wiceprezydentem ASI - Association de la Sommellerie Internationale

Pierwszy w historii Polak w zarządzie międzynarodowego stowarzyszenia sommelierów! Na wiceszefa ASI - Association de la Sommellerie Internationale został wybrany Piotr Kamecki, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Adam Pawłowski: Sędziowanie Polskich Korków

Już powoli staje się tradycją, że w letniej edycji magazynu "Food Service" raportuję przebieg konkursu Polskie Korki. W tym roku ponownie miałem przyjemność znaleźć się w szacownym gronie sędziów tej rywalizacji i zdegustować ponad 100 polskich win.

Rośnie popularność win różowych

Trzeba przyznać - wina różowe do niedawna nie były traktowane poważnie, ale to się zmienia. Cieszą się coraz większym uznaniem konsumentów i specjalistów. Na świecie spożycie wina różowego wzrosło aż o 40%, Polska jako kraj o rozwijającej się kulturze wina podąża za światowymi trendami.

Gala Magazynu Wino już wkrótce

4-6 listopada br. winiarska Polska będzie świętować XI Grand Prix "Magazynu Wino". Już po raz 11. "Magazyn Wino" wyróżni doskonałe wina, promotorów kultury winiarskiej, restauracje i sommelierów, których wkład w rozwój kultury wina w Polsce zostanie uhonorowany nagrodami Grand Prix 2016.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej