x

Jak było na XV Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle? Podsumowanie

Kategoria: Wino    02.09.2021

Jubileuszowe, XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle odbyły się tradycyjnie w ostatni weekend wakacji. W tegorocznym festiwalu wzięło udział 45 wystawców, w tym 24 polskie winnice. Obecna była również solidna reprezentacja win zagranicznych.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W festiwalowy nastrój część enoturystów odwiedzających w tym roku Jasło wprowadziła wycieczka zorganizowana w ramach Dnia Otwartych Winnic. Odwiedzili: Winnicę Vanellus, Winnicę Dwie Granice, Winnicę Wiarus oraz Podkarpacką Manufakturę Win. Były degustacje, zwiedzanie winnic i przetwórni, lokalne sery, wędliny i wypieki, a na koniec biesiada przy ognisku, kociołku pysznego gulaszu i swojskiej wędzonce.

Główna część XV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbyła się w sobotę i w niedzielę. Były to prezentacja winiarska i kiermasz produktów regionalnych na Rynku. Ze względów bezpieczeństwa, w związku z pandemią COVID zrezygnowano z bogatej oprawy artystycznej, a występy folklorystyczne zastąpiła mała scena i kameralna oprawa muzyczna.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W sobotę odbył się jedyny w swoim rodzaju kurs enoturystycznego pociągu „Koleją winne  KLIMATY” z Krakowa do Jasła i z powrotem. Specjalny pociąg z degustacją wina i dobranych do niego przekąsek już po raz trzeci przywiózł pasażerów na jasielski festiwal. Na dworcu zostali powitani porcją pysznego żurku, a potem mieli możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Jaśle. Po całym dniu winiarskim na jasielskim Rynku eno-pasażerowie bezpiecznie wrócili do Krakowa. W tym dniu kursował również specjalny autobus wożący enoturystów do „Winnicy miejskiej Jasło”, gdzie nie tylko można było obejrzeć z bliska winne krzewy, ale także podziwiać spektakularną panoramę Beskidów.

W sobotę i niedzielę odbyły się także dodatkowe spotkania z winem. Andrzej Strzelczyk poprowadził tradycyjny już, budzący wiele emocji pojedynek win Polska vs. reszta świata – nasza reprezentacja zwyciężyła 4:0, a Magdalena Śleziak na wyselekcjonowanych polskich przykładach zaprezentowała potencjał starzenia win. Na degustacyjną wycieczkę z kieliszkiem dookoła Polski oraz na sensoryczną przygodę z winami oraz serami i wędlinami z Podkarpacia zaprosił EnoPortal i Winnicomania.

Przy każdej edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbywa się konkurs fotograficzny organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle. W tym roku tematem była „Flora i fauna winnic”. Zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w konkursie można było oglądać na zorganizowanej na Rynku wystawie.

Warto jeszcze dodać, że Jasielskie Stowarzyszeni Winiarzy przy wsparciu Miasta Jasła przygotowało we współpracy z EnoPortalem multimedialny e-przewodnik enoturystyczny po jasielskim mikroregionie winiarskim. Jest to nie tylko poręczny niezbędnik winiarskiego turysty, ale również bardzo ciekawa wizytówka promująca Jasło i okolice. Przewodnik jest dostępny na stronie JSW.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Regionalne zawody sommelierskie

Sommelierzy z całej Polski mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w regionalnych zawodach tematycznych. Jesienią Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zorganizuje konkursy Grand Prix w Katowicach (4 września), Gdańsku (18 września) i Szczecinie (4-5 listopada).

Piękna i pyszna Loara

Kiedy ostatnio otworzyłeś/-aś butelkę wina z Loary? Założę się, że zajmie ci dobrą chwilę, żeby przypomnieć sobie ten moment! Etykiety z Doliny Loary pozostają dla polskiego konsumenta nadal nieodkryte, a skoro nie ma na nie popytu, to i podaży brak.

Gruzińskie wino podbija Polskę. Rozmowa z sommelierem Szymonem Milonasem

Polska jest trzecim największym odbiorcą gruzińskiego wina. W 2021 r. trafiło do nas 7 mln butelek tego trunku, co oznacza wzrost eksportu o 34% w porównaniu z 2020 r. Trafiają głównie do sprzedaży detalicznej, ale przecierają także szlaki w gastronomii.

"Wine Folly" - książkowa wersja słynnego serwisu Winefolly.com

Jesteś miłośnikiem wina? Ten praktyczny poradnik na pewno ci się przyda! Polska edycja "Wine Folly" została uhonorowana prestiżową nagrodą Best in the World Gourmand/ World cookbook Award.

Konkurs Polskich Win - można się zgłaszać!

Rusza ósma edycja Konkursu Polskich Win organizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura" oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Konkurs odbędzie się 5 - 6 sierpnia w Winnicy Dwie Granice. Na zgłoszenia win do rywalizacji organizatorzy czekają do 23 lipca.

Zwycięzcy konkursu Polskie Korki 2022. Festiwal Polskie Wina za nami!

Poznańska restauracja SPOT. po raz dziewiąty gościła winiarzy, producentów i koneserów polskiego wina. na festiwalu Polskie Wina. Poznaliśmy tam zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej