x

Jak było na XV Międzynarodowych Dniach Wina w Jaśle? Podsumowanie

Kategoria: Wino    02.09.2021

Jubileuszowe, XV Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle odbyły się tradycyjnie w ostatni weekend wakacji. W tegorocznym festiwalu wzięło udział 45 wystawców, w tym 24 polskie winnice. Obecna była również solidna reprezentacja win zagranicznych.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W festiwalowy nastrój część enoturystów odwiedzających w tym roku Jasło wprowadziła wycieczka zorganizowana w ramach Dnia Otwartych Winnic. Odwiedzili: Winnicę Vanellus, Winnicę Dwie Granice, Winnicę Wiarus oraz Podkarpacką Manufakturę Win. Były degustacje, zwiedzanie winnic i przetwórni, lokalne sery, wędliny i wypieki, a na koniec biesiada przy ognisku, kociołku pysznego gulaszu i swojskiej wędzonce.

Główna część XV Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbyła się w sobotę i w niedzielę. Były to prezentacja winiarska i kiermasz produktów regionalnych na Rynku. Ze względów bezpieczeństwa, w związku z pandemią COVID zrezygnowano z bogatej oprawy artystycznej, a występy folklorystyczne zastąpiła mała scena i kameralna oprawa muzyczna.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
W sobotę odbył się jedyny w swoim rodzaju kurs enoturystycznego pociągu „Koleją winne  KLIMATY” z Krakowa do Jasła i z powrotem. Specjalny pociąg z degustacją wina i dobranych do niego przekąsek już po raz trzeci przywiózł pasażerów na jasielski festiwal. Na dworcu zostali powitani porcją pysznego żurku, a potem mieli możliwość zwiedzania miasta z przewodnikiem z Muzeum Regionalnego w Jaśle. Po całym dniu winiarskim na jasielskim Rynku eno-pasażerowie bezpiecznie wrócili do Krakowa. W tym dniu kursował również specjalny autobus wożący enoturystów do „Winnicy miejskiej Jasło”, gdzie nie tylko można było obejrzeć z bliska winne krzewy, ale także podziwiać spektakularną panoramę Beskidów.

W sobotę i niedzielę odbyły się także dodatkowe spotkania z winem. Andrzej Strzelczyk poprowadził tradycyjny już, budzący wiele emocji pojedynek win Polska vs. reszta świata – nasza reprezentacja zwyciężyła 4:0, a Magdalena Śleziak na wyselekcjonowanych polskich przykładach zaprezentowała potencjał starzenia win. Na degustacyjną wycieczkę z kieliszkiem dookoła Polski oraz na sensoryczną przygodę z winami oraz serami i wędlinami z Podkarpacia zaprosił EnoPortal i Winnicomania.

Przy każdej edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle odbywa się konkurs fotograficzny organizowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle. W tym roku tematem była „Flora i fauna winnic”. Zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w konkursie można było oglądać na zorganizowanej na Rynku wystawie.

Warto jeszcze dodać, że Jasielskie Stowarzyszeni Winiarzy przy wsparciu Miasta Jasła przygotowało we współpracy z EnoPortalem multimedialny e-przewodnik enoturystyczny po jasielskim mikroregionie winiarskim. Jest to nie tylko poręczny niezbędnik winiarskiego turysty, ale również bardzo ciekawa wizytówka promująca Jasło i okolice. Przewodnik jest dostępny na stronie JSW.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Lalou Wines - nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji

Lalou Wines ma się skupiać na imporcie win organicznych i biodynamicznych z niewielkich posiadłości winiarskich z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej