x

Warszawski The Cool Cat łączy siły z poznańskim Happa to Mame

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    25.08.2021

The Cool Cat TR łączy siły z poznańskim konceptem Happa to Mame. Na zakończenie sezonu wakacyjnego - 31 sierpnia - szef kuchni The Cool Cat i eksperci od japońskich słodkości przygotują kilka klasyków kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni, po które w Poznaniu ustawiają się kolejki.

Happa to Mame, czyli polsko-japoński duet z Poznania – Shota Nakayama i Marcin Cieśluk. Zdjęcie: materiały prasowe
Happa to Mame, czyli polsko-japoński duet z Poznania – Shota Nakayama i Marcin Cieśluk. Zdjęcie: materiały prasowe
Tych dwóch konceptów na pewno nie trzeba przedstawiać prawdziwym foodies. Warszawski The Cool Cat to miejsce serwujące autorską kuchnię z mocnym azjatyckim twistem. Happa to Mame jest z kolei cenioną nie tylko przez poznaniaków kawiarnią specjalizującą się w najlepszych japońskich słodyczach, takich jak daifuku, dango czy dorayaki (rodzaj pancakes). Co poza azjatycką kuchnią łączy The Cool Cat i Happa to Mame?
– Na pewno nie nuda – kwituje Jakub Kaftański, szef kuchni i współwłaściciel The Cool Cat.

Wspólny mianownik
Pomysł na współpracę narodził się spontanicznie, mimo iż sympatia zespołów obu miejsc trwa od kilku lat. Długo nie trzeba było czekać, żeby polsko-japoński duet z Poznania – Shota Nakayama i Marcin Cieśluk – przyjechał do Warszawy do lokalu przy Marszałkowskiej 8. Jak przyznaje Jakub Kaftański, ekipa uwielbia takie współprace.

– Z Happa to Mame bardzo się lubimy i cenimy. Shota i Marcin doskonale prowadzą ten lokal w Poznaniu. Japońska kuchnia jest bardzo inspirująca, ciekawa, idzie za nią jakość, autentyczność, prostota w wykonaniu, dbałość o każdy element. To wszystko znalazłem w Happa. My w naszym menu inspirujemy się z kolei różnymi regionami Azji, np. robimy pesto, które jest włoskim produktem, ale my podajemy je z koreańskimi kopytkami ryżowymi. Łączymy potrawy i smaki w nieoczywisty sposób. Jesteśmy bardzo otwarci na odkrywanie różnych kompozycji oraz na każdego rodzaju kolaborację. Myślę, że dla nas, tak samo jak dla chłopaków z Happa to Mame, wspólna praca będzie ciekawym doświadczeniem – opowiada Kaftański.

Co zjemy?

Dango - japońskie słodycze z Happa to Mame. Zdjęcie: materiały prasowe
Dango - japońskie słodycze z Happa to Mame. Zdjęcie: materiały prasowe
W menu wtorkowego wydarzenia oczywiście znajdą się słodycze od Happa.
– Wspólnie przygotujemy oyako don, w dosłownym tłumaczeniu „rodzice i dziecko w misce”, czyli w tym przypadku jest to jajko i kurczak. Podamy także bukkake udon w wersji wegetariańskiej oraz deser, którym zaskoczymy gości – zapowiada  współwłaściciel The Cool Cat.

– My pójdziemy w mocną klasykę, bo taka jest Happa, z kolei The Cool Cat jest szaleństwem. Shota zmodyfikuje menu na potrzeby wydarzenia. Można śmiało powiedzieć, że będą to japońskie dania inspirowane Kul Kotami, stąd nazwy dań kojarzące się Europejczykom z czymś zupełnie innym, niż Japończykom – dodaje Marcin Cieśluk z Happa to Mame.

Nikumaki mitarashi dango jest fuzją jednej ze słodkości, którą na co dzień można zjeść w Happa, jednak zostanie ona zmodyfikowana w danie główne. – Do inspiracji wykorzystaliśmy najczęściej występujące komentarze naszych gości, gdzie nazywają je „japońskimi kluskami śląskimi”. Dlatego ryżowe kluski oblane słodkim sosem sojowym owiniemy dodatkowo bekonem, by fantazja stała się rzeczywistością – zdradza Marcin Cieśluk.

Oprócz dań głównych będzie również deser.
– Daifuku w tempurze i tamagoyaki na słodko. Daifuku to nasze popisowe słodycze, wersję standardową będzie można zakupić na miejscu, ale specjalnie na wydarzenie Shota będzie je smażył na gorącym oleju w tempurze. Sztos! Z kolei tamagoyaki bywa często kojarzone z japońskim śniadaniem (moje ukochane), a niewielu wie, że Japończycy jedzą je również na słodko. Dlatego Shota zrobi wersję o smaku matcha z dodatkiem anko, czyli pasty ze słodkich fasoli azuki – wyjaśnia Cieśluk.

Jedzenie to nie wszystko
Organizatorzy wydarzenia nie zapomnieli o atrakcjach barowych. Do współpracy zaprosili Norihiko Sakamoto, założyciela Hiko Sake, japońskiego eksperta od alkoholu. Przygotuje i osobiście zaserwuje trzy koktajle na bazie wyselekcjonowanych japońskich trunków: Aoi, Bloody Mariko oraz Akatsuki.

Autor tekstu: ( red. )

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej