x

Chef na Kołach: od fine diningu do food trucka

Kategoria: Miejsca    11.08.2021

Mateusz Sokołowski, szef kuchni z wieloletnim stażem, postanowił otworzyć food trucka 40 minut od Grudziądza. Wraz z narzeczoną smaży w Chefie na Kołach naprawdę nietypowe burgery.

Zdjęcie: archiwum prywatne
Zdjęcie: archiwum prywatne
Wychował się we Włoszech, pracował w Toruniu, Warszawie, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji oraz na Sycylii. Ma za sobą doświadczenie w restauracjach typu fine dining, także tych z najwyższej, „gwiazdkowej”  półki.
– Kocham to, co robię. Kocham gotować i będę to robił całe życie – mówi Mateusz Sokołowski.
Jak twierdzi, wolałby serowować jedzenie na talerzach niż do jednorazowych pojemników, ale „biznes to biznes”.
– Na koniec miesiąca nie liczy się liczba gwiazdek tylko pensja, która wpływa na konto – wyjaśnia.
Pewnego dnia ta pensja przestała być wypłacana. Jak wielu innych kucharzy, właściciel Chefa na Kołach stracił zatrudnienie w okresie pandemii. Zamiast czekać na pojawienie się oferty z pracą marzeń, wziął sprawy w swoje ręce.
– Pracowałem jako szef kuchni w hotelu w Toruniu. Dopracowywaliśmy wszystko powoli, dobrze szło, ale przyszła pandemia i niestety, trzeba się było pożegnać. Nie mogłem czekać, bo trzeba było za coś żyć. Wyjechać nie mogłem, bo wszystko było pozamykane – opowiada Sokołowski.

To mi płynie w żyłach
Szef kuchni z Torunia przyznaje, że marzył kiedyś o własnej przyczepie gastronomicznej, choć pandemia przyspieszyła nieco decyzję o otwarciu własnego biznesu. Czy zatem myśli on o powrocie do gastronomii pełnej elegancji i minimalizmu?
– Nie po to pracowałem w gwiazdkowych restauracjach, łamałem sobie kręgosłup, żeby siedzieć teraz w przyczepie gastronomicznej. Choć jest to bardzo fajny projekt, który dobrze się przyjął, a klienci są zadowoleni. Nie jest to jednak coś, co chciałbym robić całe życie. Moim marzeniem jest fajna restauracja fine diningowa. To mi płynie w żyłach – mówi właściciel Chefa na Kołach, ale jednocześnie zastrzega, że to nie oznacza, że food truck nie będzie się rozwijać.

Po co rozpłaszczać burgery?
Już dziś menu jadłowozu z Wąbrzeźna może robić wrażenie, mimo że fine dinningowych dań w nim nie znajdziemy. Są za to wołowe burgery w kilku wydaniach, burger z kurczaka oraz wegetariański, frytki, nachosy, chrupiące i ciągnące się ciastka, mleczne szejki, samodzielnie wypiekane bułki oraz lemoniada z czarnego bzu z dodatkiem truskawek i mięty.
Serwowane przez food truck kanapki to, zyskujące coraz większą popularność także w Polsce, tzw. smash burgery. Wyroznia je to, że kotlet rozbijany jest na grillu niemal całkowicie na płasko. „Rozpłaszczając” mięso sprawiamy, że większa jego powierzchnia styka się z grillem i dzięki temu burger przypieka się na większej powierzchni. Za smak tych podpieczonych fragmentów odpowiada reakcja Millarda, która zachodzi między białkami i cukrami. Odpowiednio wysmażony burger będzie soczysty w środku, nawet jeśli jego wierzchnia warstwa wyraźnie się przypiecze.

Zdjęcie: archiwum prywatne
Zdjęcie: archiwum prywatne


Będę mógł spać godzinę dłużej
Mateusz Sokołowski nie wyklucza, że ze swoim food truckiem pojawi się na zlotach czy festiwalach, ale narazie nie chce zostawić klientów, którzy odwiedzają go regularnie. W planach ma także serwowanie śniadań, o ile czas na to pozwoli, a także steków przygotowanych na japońskim grillu konro.
Gdy kończymy naszą rozmowę właściciel Chefa na Kołach ma już zaplanowaną wizytę w piekarni.
– Jadę piec bułki. Wczoraj wróciłem o wpół do trzeciej do domu. Zanim ciasto wyrosło, wyrobiłem, to trochę czasu minęło. Myślę, że jeszcze dwa tygodnie i mi to “wejdzie w ręce”, będzie szło szybciej. Wtedy będę mógł spać godzinę dłużej, mam nadzieję – śmieje się Sokołowski.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Jedyny taki McDonald's w Polsce. Lokal opakowany w wełniane ubranko

Restauracja McDonald's w Ustroniu została przyodziana... w wełniany kubrak. Oryginalne "opakowanie" budynku lokalu to część kampanii, która promuje zimową, sezonową ofertę Burger Drwala. Jej premiera rusza 23 listopada.

The Complex w Warszawie - miks smaków i rozrywki

The Complex to kulinarno-rozrywkowe serce multibrandowego obiektu Louvre Hotels Group w Warszawie. Przestrzeń pełną smaków i wydarzeń współtworzą trzy koncepty gastronomiczne.

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Pomysł na kryzys według Koko & Roy - delikatesy zamiast bistro

Pandemia, wojna, inflacja... Są restauratorzy, którzy się nie poddają kryzysom, a zamiast narzekać wymyślają kolejne sposoby na dywersyfikowanie lub zmianę swojego biznesu. Bistro Koko & Roy przekształciło się w delikatesy. O zmianie rozmawiamy z Anną Sytą, właścicielką biznesu.

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. O tym, czy pizza sprawdza się lepiej niż kawa i ciastko rozmawiamy z Efremem Brolem, właścicielem Tauzen Pizzy.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej