x

Znamy najlepsze trunki VIII Konkursu Polskich Win

Kategoria: Wino    10.08.2021

Podczas VIII Konkursu Polskich Win, który odbył się 5 i 6 sierpnia, jury oceniło 191 etykiet zgłoszonych przez 53 producentów. Wina testowano w ciemno, w siedmiu kategoriach: białe wytrawne, białe półwytrawne i półsłodkie, musujące, różowe, czerwone, słodkie oraz specjalne.

Przyznano 61 medali: 4 złote, 22 srebrne i 35 brązowych. Otrzymało je 31 producentów z całej Polski.
– Tegoroczny konkurs, tak jak poprzednie, przyniósł niespodzianki. Zarówno w ocenie poszczególnych kategorii, jak i pojawieniu się nowych winnic wśród laureatów. Ci, którzy byli nimi już w przeszłości, w większości potwierdzili swoje umiejętności. Zaskakująco słabo zaprezentowały się wina białe, różowe, słodkie i specjalne. Można to zrzucić na trudny w wielu regionach kraju rocznik 2020, który dominował w tych kategoriach, choć wina musujące obroniły się wspaniale. Pozytywnie zaskoczyły wina czerwone, niejako potwierdzając wrażenia o innych kategoriach, jako że znakomita część pochodziła z roczników 2019 i 2018, zgoła odmiennych od ubiegłego – podsumowuje przewodniczący jury Tomasz Kolecki.

Oto najlepsze wina, z tytułem Championa
Polskie wina białe, wytrawne – Winnica Ingrid - Pinot Blanc
Polskie wina białe półwytrawne i półsłodkie – Winnica Milsko - Solaris 2019
Polskie wina różowe – Winnica Jantoń - Dom Jantoń Cabernet Cortis
Polskie wina czerwone – Winnica Zawadka - Ramor 2018
GRAND PRIX VIII Konkursu Polskich Win – Winnica Zagardle - Cane Nero 2019
Polskie wina słodkie – Winnica Jantoń Dom Jantoń - Solaris Późny Zbiór 2019
Polskie wina musujące – Winnica Od Nowa - Cuvee Wytrawne 2020

Konkurs Polskich Win to profesjonalny konkurs winiarski odbywający się nieprzerwanie od ośmiu lat. Medale przyznawane przez Jury złożone z członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich są nie tylko wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórców wina, ale również gwarancją jakości oraz rekomendacją dla konsumentów i branży winiarskiej.
Pełna lista medalistów znajduje się na stronie organizatora – winiarzejaslo.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kalifornia zawitała do Łodzi

23 kwietnia 2018 r. w przestrzeniach Art Inkubatora w Łodzi podczas konferencji Food Service Summit. Odbyła się degustacja win kalifornijskich oraz warsztaty upsellingowe z AdamemPpawłowskim pod egidą California Wine Institute.

Jak podawać wino? Praktyczne wskazówki nie tylko dla kelnerów

Wzorem krajów śródziemnomorskich coraz częściej pijemy wino na co dzień w domu czy zamawiamy je do posiłku w restauracji. Dobre wino nie musi być drogie, ale warto je odpowiednio podać i degustować, by w pełni cieszyć się jego aromatem i smakiem. Podrzucamy kilka rad.

BIAŁE CZERWONE Festiwal Wina Polskiego - w czerwcu w Warszawie

Druga edycja imprezy, na której pojawią się najciekawsi producenci reprezentujący wszystkie polskie regiony winiarskie odbędzie się 16-17 czerwca w stołecznej Fortecy u Kręglickich.

2020 - prognozy nieciekawe

W internecie krąży żart - liczby licytują się między sobą, która przynosi większego pecha. Jak się okazuje, to nie "13" czy "666" wzbudzają największy postrach. Wszyscy drżą przed "2020". Winiarze także - sytuacja nie wygląda optymistycznie.

ENOAGENDA

Rok 2018 obfituje w wiele winiarskich konferencji, targów czy spotkań. Poniżej prezentujemy listę wydarzeń takich jak np.: Vinisund, Food Service Summit czy Targi Winiarskie Prowein, na które warto zwrócić uwagę.

Wina wegańskie. Czym się różnią od pozostałych?

Choć wino jest wytwarzane jedynie z winogron i drożdży, to nie zawsze jest produktem, który możemy określić jako w 100% pochodzenia roślinnego. Co sprawia, że jeden trunek możemy nazwać wegańskim, a inne nie?

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej