x

Znamy najlepsze trunki VIII Konkursu Polskich Win

Kategoria: Wino    10.08.2021

Podczas VIII Konkursu Polskich Win, który odbył się 5 i 6 sierpnia, jury oceniło 191 etykiet zgłoszonych przez 53 producentów. Wina testowano w ciemno, w siedmiu kategoriach: białe wytrawne, białe półwytrawne i półsłodkie, musujące, różowe, czerwone, słodkie oraz specjalne.

Przyznano 61 medali: 4 złote, 22 srebrne i 35 brązowych. Otrzymało je 31 producentów z całej Polski.
– Tegoroczny konkurs, tak jak poprzednie, przyniósł niespodzianki. Zarówno w ocenie poszczególnych kategorii, jak i pojawieniu się nowych winnic wśród laureatów. Ci, którzy byli nimi już w przeszłości, w większości potwierdzili swoje umiejętności. Zaskakująco słabo zaprezentowały się wina białe, różowe, słodkie i specjalne. Można to zrzucić na trudny w wielu regionach kraju rocznik 2020, który dominował w tych kategoriach, choć wina musujące obroniły się wspaniale. Pozytywnie zaskoczyły wina czerwone, niejako potwierdzając wrażenia o innych kategoriach, jako że znakomita część pochodziła z roczników 2019 i 2018, zgoła odmiennych od ubiegłego – podsumowuje przewodniczący jury Tomasz Kolecki.

Oto najlepsze wina, z tytułem Championa
Polskie wina białe, wytrawne – Winnica Ingrid - Pinot Blanc
Polskie wina białe półwytrawne i półsłodkie – Winnica Milsko - Solaris 2019
Polskie wina różowe – Winnica Jantoń - Dom Jantoń Cabernet Cortis
Polskie wina czerwone – Winnica Zawadka - Ramor 2018
GRAND PRIX VIII Konkursu Polskich Win – Winnica Zagardle - Cane Nero 2019
Polskie wina słodkie – Winnica Jantoń Dom Jantoń - Solaris Późny Zbiór 2019
Polskie wina musujące – Winnica Od Nowa - Cuvee Wytrawne 2020

Konkurs Polskich Win to profesjonalny konkurs winiarski odbywający się nieprzerwanie od ośmiu lat. Medale przyznawane przez Jury złożone z członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich są nie tylko wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórców wina, ale również gwarancją jakości oraz rekomendacją dla konsumentów i branży winiarskiej.
Pełna lista medalistów znajduje się na stronie organizatora – winiarzejaslo.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Pawłowski: Obalamy mity

Mity winiarskie są jak plotki, które wędrując od adresata do adresata, nabierają coraz nowszych wątków i przeinaczają pierwotną informację. Przyjrzyjmy się tym najpowszechniejszym i jednocześnie sprawdźmy, czy jest w nich chociaż ziarnko prawdy.

Trudny rok dla Kalifornii

Na początku października br. pożary ponownie zaatakowały Kalifornię. Na szybkie rozprzestrzenianie się ognia wpłynęła susza i silny wiatr. Z żywiołem walczyło prawie 8 tysięcy strażaków. Straty szacuje się na wiele miliardów dolarów.

Partner Center: Jesteśmy partnerami nie tylko na czas prosperity

- Najważniejszą wartością jest dla nas partnerstwo. Zanim pojawiły się założenia tzw. "tarczy antykryzysowej" opracowaliśmy plan pomocy dla naszych odbiorców - hoteli i restauracji - polegający na rozłożeniu na dogodne raty ich zobowiązań finansowych - mówi Adam Drozdowski z zarządu Partner Center.

Adam Pawłowski: Powtórka z obsługi

Na prowadzonych przeze mnie szkoleniach winiarskich i sommelierskich często padają pytania dotyczące poszczególnych elementów serwisu wina. Jak to zwykle bywa, ile osób, tyle różnych, często sprzecznych ze sobą, interpretacji.

13 marca - urodziny rieslinga

Najważniejsza odmiana winogron w Niemczech, riesling, obchodzi 13 marca swoje 586. urodziny. W tym dniu w 1435 roku po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie wzmianka o tej odmianie winogron.

Kilka pytań do Jakuba Filipka

Z Jakubem Filipkiem, sommelierem krakowskiej restauracji Szara Gęś i finalistą Mistrzostw Polski Sommelierów, rozmawiamy o wrażeniach z konkursu oraz codziennej pracy na sali.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej