x

"The Food of Oaxaca: Recipes and Stories from Mexico's Culinary Capital" Alejandro Ruiz

Kategoria: Lifestyle - książki    09.08.2021

"The Food of Oaxaca" napisał meksykański szef kuchni Alejandro Ruiz. Jako 12-latek stracił matkę i wyjechał z rodzinnego miasta, a gdy po ponad dziesięciu latach do niego powrócił, miał potrzebę odbudowania korzeni, o czym pisze we wstępie.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Ruiz podkreśla, że nie zawsze wszystko opiera się wyłącznie na aptekarskich proporcjach i sztywnych zasadach, ale także na obserwacji, intuicji oraz doświadczeniu (i własnych błędach). Kolejne rozdziały pokazują jego kulinarną drogę na szczyt – od dzieciństwa i pierwszych kroków w kuchni do najlepszych restauracji. La Raya de Zimatlánot to miejsce, w którym spędził najmłodsze lata i stąd pochodzi przepis na królika gotowanego z oregano, limonką i czosnkiem. W kolejnej części gromadzi przepisy z czasów, gdy mieszkał na wybrzeżu, np. krewetki w maśle z mojo de ajo. Ostatni rozdział skupia się na powrocie do Oaxaca i przepisach z jego restauracji (m.in. słynne kwiaty dyni nadziewane ricottą). Smakowita podróż do miasta uważanego za kulinarną stolicę Meksyku! 

„THE FOOD OF OAXACA: RECIPES AND STORIES FROM MEXICO’S CULINARY CAPITAL”, ALEJANDRO RUIZ, KNOPF PUBLISHING GROUP, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 6/2021 nr 206.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

PROCES TWORZENIA

To trzecia po "Kuchni polskiej XXI wieku" oraz "Naturze kuchni polskiej" książka pierwszego Polaka, który zdobył gwiazdkę Michelin. Co ciekawe, to pierwsza pozycja wydana od momentu otwarcia restauracji i stanowi niejako zapis jej 7-letniej historii.

SIŁA ŻYWIOŁÓW

Wśród opisywanych tutaj książek wcale nieczęsto pojawiają się pozycje kultowe czy wręcz klasyki - dominują nowości. Do grupy klasyków zdecydowanie można zaliczyć "Magię gotowania" sprzed kilku lat, której polskie (niestety, niedoskonałe) tłumaczenie ukazało się właśnie na polskim rynku.

MAKRO Polska i Fundacja Klubu Szefów Kuchni wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Sieć hurtowni MAKRO Polska wspólnie z Fundacją Klubu Szefów Kuchni wspierają 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 14 stycznia w Warszawie najlepsi szefowie kuchni ugotują dla uczestników 4500 litrów zupy, powstanie również specjalna Restauracja WOŚP.

KULINARNE ZJEDNOCZENIE

"Sto receptur na sto lat niepodległości" to zbiór oryginalnych receptur z różnych regionów Polski z XIX i XX w., a także ich interpretacje w wykonaniu współczesnych szefów kuchni.

Smakowa układanka

Niki Segnit, "Leksykon smaków", wyd. Buchmann/GW Foksal 2017

"Roślinne cukiernictwo" bez kompromisów

Przygotuj perfekcyjny deser bez masła, jajek i śmietany!To nie kolejne karkołomne zadanie z telewizyjnego programu kulinarnego, ale temat "Roślinnego przewodnika cukierniczego", czyli nowej publikacji pod znakiem Chefs for Change. Sprawdź, jak przystępnie można zaprezentować tajniki cukiernictwa.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej