x

"The Food of Oaxaca: Recipes and Stories from Mexico's Culinary Capital" Alejandro Ruiz

Kategoria: Lifestyle - książki    09.08.2021

"The Food of Oaxaca" napisał meksykański szef kuchni Alejandro Ruiz. Jako 12-latek stracił matkę i wyjechał z rodzinnego miasta, a gdy po ponad dziesięciu latach do niego powrócił, miał potrzebę odbudowania korzeni, o czym pisze we wstępie.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Ruiz podkreśla, że nie zawsze wszystko opiera się wyłącznie na aptekarskich proporcjach i sztywnych zasadach, ale także na obserwacji, intuicji oraz doświadczeniu (i własnych błędach). Kolejne rozdziały pokazują jego kulinarną drogę na szczyt – od dzieciństwa i pierwszych kroków w kuchni do najlepszych restauracji. La Raya de Zimatlánot to miejsce, w którym spędził najmłodsze lata i stąd pochodzi przepis na królika gotowanego z oregano, limonką i czosnkiem. W kolejnej części gromadzi przepisy z czasów, gdy mieszkał na wybrzeżu, np. krewetki w maśle z mojo de ajo. Ostatni rozdział skupia się na powrocie do Oaxaca i przepisach z jego restauracji (m.in. słynne kwiaty dyni nadziewane ricottą). Smakowita podróż do miasta uważanego za kulinarną stolicę Meksyku! 

„THE FOOD OF OAXACA: RECIPES AND STORIES FROM MEXICO’S CULINARY CAPITAL”, ALEJANDRO RUIZ, KNOPF PUBLISHING GROUP, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 6/2021 nr 206.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej