x

"Przewodnik polskie wina 2021" Macieja Nowickiego, Tomasza Prange-Barczyńskiego i Wojciecha Bońkowskiego

Kategoria: Lifestyle - książki    09.08.2021

Oto pierwszy przewodnik po polskich winnicach! W ostatnich latach nasz rynek win przeżywa rozkwit, a nowe krajowe winnice wyrastają jak grzyby po deszczu.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Książka autorstwa winiarskich dziennikarzy i specjalistów – Macieja Nowickiego, Tomasza Prange-Barczyńskiego i Wojciecha Bońkowskiego – to nie tylko spis adresów około 320 winnic. To także niezależne oceny win i komentarze autorów, którzy od lat degustują polskie wina. Chcecie się dowiedzieć więcej o szczepach uprawianych w Polsce czy o samych regionach winiarskich? Eksperci omawiają te kwestie. Jest tu też sporo praktycznych wskazówek, które przydadzą się podczas podróżowania po winnicach. Jeśli zamierzacie się wybrać na winiarski festiwal czy konferencję, tutaj znajdziecie ich kalendarz. Wstęp napisał Marek Kondrat. Ostrzegamy: po takiej lekturze jest ogromna szansa, że następny urlop spędzicie, jeżdżąc po kraju z książką w ręku, odwiedzając winnice i degustując rodzime wina. 

„PRZEWODNIK POLSKIE WINA 2021”, MACIEJ NOWICKI, TOMASZ PRANGE-BARCZYŃSKI, WOJCIECH BOŃKOWSKI, WYD. FERMENT, 2021 R.

Recenzja ukazała się w „Food Service" 6/2021 nr 206.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

Cukierniczy hit - książka "Kreacje - Iwaniuk, Rosiński, Wiśniewski"

Starannie wydana książka znanych cukierników Michała Iwaniuka, Macieja Rosińskiego i Macieja Wiśniewskiego adresowana jest głównie do profesjonalistów - cukierników i kucharzy oraz osób, które są pasjonatami nowoczesnego cukiernictwa.

WARZYWNA SIŁA

Marta Dymek przygotowuje potrawy z całego świata z użyciem polskich, sezonowych warzyw - pokazuje, że drogie egzotyczne dodatki wcale nie są potrzebne. Chłodnik z kalafiora, krem z pietruszek z tahiną, koreańska mizeria czy węgierski gulasz z boczniaków i papryki to tylko kilka ciekawych przepisów.

"Gelato. Włoskie lody, sorbety i inne słodkości" Jacoba Kenedy'ego

Lody i sorbety to produkty sezonowe, idealne na lato. Od zawsze były popularne, ale w ostatnich latach lodowy biznes przeżywa prawdziwy boom.

Roślinny Przewodnik Cukierniczy: najlepsi szefowie kuchni podzielili się swoimi przepisami

Perfekcyjny deser bez masła, jajek i śmietany - to nie tylko możliwe, ale dzięki tej publikacji - jeszcze łatwiejsze. Roślinny Przewodnik Cukierniczy to nowa publikacji autorstwa zespołu i ambasadorów projektu Chefs for Change.

NATURALNY FERMENT

Czy rzeczywiście jemy statystycznie mniej produktów kiszonych i fermentowanych niż kiedyś? Czy obawiamy się ich? Sandor Katz, amerykański aktywista kulinarny i niestrudzony propagator fermentacji, skutecznie oswaja ludzi z jedną z najstarszych metod obróbki i konserwacji żywności.

"Winorośl i wino. Wiedza i praktyka"

W tym roku mija dziesięć lat, od kiedy oficjalnie wprowadzono polskie wina do sprzedaży. Przez ostatnią dekadę obserwujemy profesjonalizację rodzimych winnic, a głównym napędem tych przemian są sami winiarze oraz ich głód wiedzy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej