x

Tomasz Wygnański: McVeggie, McVegan, Veggie Burger czy McPlant?

Kategoria: Lifestyle - blog    09.08.2021

Burgery roślinne można kupić dziś już prawie wszędzie, tymczasem w ofercie McDonald's znajduje się tylko jeden burger odpowiedni dla wegetarian, chociaż już nie dla wegan. Jakie są przyczyny tak opóźnionych prac sieci nad wegetariańskimi produktami?

Tomasz Wygnański
Tomasz Wygnański
Jakieś 15 lat temu McDonald’s w Polsce zaczął informować o wartościach odżywczych swoich produktów. Dane te pojawiły się na tzw. tray linerach, czyli papierowych nakładkach na tacę. Na odwrocie można było przeczytać napisane drobnym drukiem informacje o kaloryczności burgerów, shake’ów i coli. Na samym dole kartki wnikliwi znaleźli jeszcze jedno ważne zdanie: żaden z produktów nie jest deklarowany jako wegetariański. 
Mijały lata, a w menu zmieniało się niewiele i dopiero w kwietniu tego roku w Polsce pojawił się Veggie Burger – roślinny burger odpowiedni dla wegetarian, chociaż nie dla wegan. McDonald’s od kilku lat testuje na różnych rynkach roślinne burgery, sprzedawane są one m.in. pod nazwą McVeggie – to jednak działania na zasadzie in-out, a nie stała oferta. Wyjątkiem są Indie, gdzie McVegan jest niezmiennie w ofercie. 
Wciąż czekamy w Polsce na globalny produkt roślinny sieci, który na dobre wejdzie do menu, a ten dopiero jest rozwijany. W listopadzie McDonald’s zapowiedział partnerstwo z Beyond Meat i opracowanie globalnej “platformy” McPlant. Czyli produktu, który będzie służył do tworzenia burgerów, wrapów i kanapek śniadaniowych, zapewne pod różnymi nazwami. Stało się to po udanym teście kanapki PLT (Plant Lettuce Tomato, to oczywiście nawiązanie do kanapki BLT) w 28 lokalach sieci w Kanadzie. 
Efekty prac nad “platformą” mają trafić na stoły w McDonald’s w tym roku w USA. Kiedy będzie się tym zajadać reszta świata – wciąż nie wiadomo.
Warto zapytać, dlaczego McDonald’s tak późno zaczął pracę nad produktami wege. Dziś burgery roślinne można kupić u nas nawet w Żabce czy Rossmanie (w postaci miksu składników). Uważam, że są trzy przyczyny. 
Z rozmów z przedstawicielami sieci wywnioskowałem, że McDonald’s bardzo dba o to, aby nie stracić swojego DNA marki. Złote łuki mają być postrzegane jako specjalista od wołowych burgerów, frytek, coli. I kropka. W historii firmy pojawiały się różne pomysły, np. oferowania pizzy, ale szybko je zarzucono. Nie należy tego mylić z produktami typu in-out, które mają być ciekawostką, przykuwać uwagę, przyciągnąć nowych gości – tu mogą się znaleźć różne różności, np. krewetki. Zatem McDonald’s chętnie wprowadza innowacje w systemie pracy, toaletach, placach zabaw, instaluje panele słoneczne na dachach restauracji, ale wprowadzać duże zmiany w bazowym menu – już niekoniecznie. To sprawa pierwsza. 
Druga kwestia to sam produkt i jego logistyka. Sieć posiada prawie 40 tys. lokali na całym świecie. Globalny launch produktu to nie lada wyzwanie. Musi on smakować na wielu kontynentach, być sprawnie wyprodukowany i dostarczony do tych tysięcy lokali. Myślę, że w przypadku “zaawansowanych” burgerów wege to zadanie nawet trudniejsze niż w przypadku wołowiny, którą hoduje się i przetwarza w wielu miejscach na świecie. 
I trzecia sprawa – franczyzobiorcy. Można myśleć, że McDonald’s to globalna, centralnie zarządzana organizacja, w której sprawy dzieją się po jednym kliknięciu w biurze w Chicago, ale firma musi się liczyć ze zdaniem osób i firm prowadzących restauracje. Sytuacja wygląda różnie na wielu rynkach, ale są i takie, gdzie lobby franczyzobiorców jest silne. A prowadzący restauracje niekoniecznie muszą być zainteresowani “zmianą świata na lepsze” i chcą spokojnie prowadzić swój biznes według sprawdzonych metod. 
Czy McPlant będzie u nas hitem? Raczej tak, ale czy zmieni sceptyczne nastawienie wielu wegetarian do marki – raczej nie. Dla sieci bardziej istotne jest, aby nie stracić obecnych wiernych fanów burgerów. McPlant musi być na tyle dobry, aby miłośnicy McDonald’s przymknęli oko na roślinne pochodzenie burgera.

Felieton ukazał się w „Food Service" 6/2021 nr 206.

Autor tekstu: Tomasz Wygnański

Zobacz także

Karolina Kosno: Na zwykłym czy pistacjowym?

Coraz szersza grupa klientów wybiera mleka roślinne. Kawiarnie starają się dopasować do panującego trendu odchodzenia od mleka krowiego i prezentują swym gościom atrakcyjne oferty, by zadowolić jak największą liczbę osób. Czy koszt napojów roślinnych jest w polskich kawiarniach zadowalający?

Tomasz Źródłowski: Nie znam się na kawie

To będzie interesujący felieton traktujący o tym, że kawa to w ofercie gastronomicznej dziwny produkt spełniający wielorakie zadania.

Adam Chrząstowski: Bocuse'owy Budapeszt

Budapeszt po raz kolejny gościł europejską selekcję konkursu Bocuse d’Or, tym razem edycję 2022-23. Węgrzy świetnie wykorzystali organizację imprezy tej rangi w 2016 r. dla promocji rodzimej gastronomii i postanowili to powtórzyć. Udało im się bardzo dobrze.

Michalina Szczepańska: Sklepy i kawiarnie. Kooperacja czy konkurencja?

Czy istnieje możliwość, by sklepy i kawiarnie bez zakłóceń funkcjonowały razem na rynku kawiarnianym? Coraz większa ilość sklepów zapewnia nam przestrzeń na wypicie dobrej kawy, tym samym stając się konkurencją dla kawiarni.

Przedwojennych kawiarni czar - kawowy rynek 20-lecia międzywojennego

Wsiadamy do wehikułu czasu i przenosimy się w czasy 20-lecia międzywojennego, by sprawdzić, czy ówczesny rynek kawy i kawiarni w stolicy odbiegał znacznie od tego, który znamy obecnie. Kawową historię zbadał Bartosz Paluszkiewicz, barman i autor piszący o przedwojennej gastronomii.

Tomasz Źródłowski: Back to the future. Czyli krótko o tym, że zawsze będzie coś nie tak

Trudno w wojennych realiach tryskać optymizmem. Jest co najmniej kilka polskich powiedzeń, które doskonale nadają się do opisania otaczającej nas rzeczywistości.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej