x

Michalina Szczepańska: O mięsnej rewolucji w dyskontach

Kategoria: Lifestyle - blog    09.08.2021

W handlowym światku bacznie obserwujemy ruchy na półkach sklepów w Niemczech - to stamtąd nierzadko przychodzą do nas trendy/zjawiska/mody. Pierwszy przykład z brzegu - tak było z roślinnymi odpowiednikami mięsa.

Michalina Szczepańska
Michalina Szczepańska
Cóż zaś widać teraz za Odrą? Aldi (to dwie siostrzane sieci, ta z północy działa także w Polsce) zdecydował, że będzie oferował mięso wyłącznie z hodowli na świeżym powietrzu oraz bio. Na półki Aldiego Nord i Süd do 2030 r. trafi świeży asortyment wołowy, wieprzowy i drobiowy jedynie z chowu typu 3 i 4 (nie dotyczy to więc produktów mrożonych, wyłączone są także międzynarodowe specjały). Ruch to, choć z odległym terminem wykonalności, doprawdy rewolucyjny z co najmniej trzech powodów. 
Po pierwsze Aldi to... dyskont, czy w zasadzie pradyskont, bo twórcy sieci – bracia Albrecht – uznawani są za tych, którzy wymyślili ten koncept sklepu. A zatem format kojarzony z kuszeniem najniższymi cenami chce dokonać w mięsnym asortymencie tak znaczących [czytaj: i kosztownych] zmian. 
Co mówi sama sieć? – Rosnące obroty związane z towarami produkowanymi w sposób zrównoważony pokazują, że nasi klienci są gotowi na zmianę świadomości – podkreśla Tobias Heinbockel, dyrektor zarządzający ds. zakupów w Aldi Nord. Sieć przekonuje, że „dobry stosunek ceny do wydajności i zrównoważony rozwój w żaden sposób się nie wykluczają”. 
I to drugie zaskoczenie – a więc dyskonterzy nabrali przekonania, że ich klienci są naprawdę gotowi zapłacić więcej za takie produkty. „Naprawdę” jest tu słowem kluczowym, bowiem – jak z pewnością państwo wiedzą – z wszelkich badań wynika, że większość konsumentów chce jeść zdrowo, dobrze, lokalnie itd. Te deklaracje mają jednak niewielkie przełożenie na zawartość sklepowych koszyków. Aldi jest najwyraźniej pewne, że do 2030 r. się to zmieni. Trzeci powód, czy w zasadzie pytanie, z którym państwa chcę zostawić, to: czy taki dobór asortymentu sprawi, że to dany sklep (ale i bardzo łatwo przełożyć to na restaurację) wybierze konsument? Ja niestety wciąż uważam, że nie. Że w dużej mierze to nie ten element decyduje o wejściu do danej placówki handlowej czy restauracji. Natomiast jeśli już tam jesteśmy, to – chcąc nie chcąc – wybieramy ten właśnie produkt. Czy do 2030 r. się to zmieni? Sprawdzimy już za 9 lat...

Felieton ukazał się w „Food Service" 6/2021 nr 206.

Autor tekstu: Michalina Szczepańska

Zobacz także

Karolina Kosno: Na zwykłym czy pistacjowym?

Coraz szersza grupa klientów wybiera mleka roślinne. Kawiarnie starają się dopasować do panującego trendu odchodzenia od mleka krowiego i prezentują swym gościom atrakcyjne oferty, by zadowolić jak największą liczbę osób. Czy koszt napojów roślinnych jest w polskich kawiarniach zadowalający?

Tomasz Źródłowski: Nie znam się na kawie

To będzie interesujący felieton traktujący o tym, że kawa to w ofercie gastronomicznej dziwny produkt spełniający wielorakie zadania.

Adam Chrząstowski: Bocuse'owy Budapeszt

Budapeszt po raz kolejny gościł europejską selekcję konkursu Bocuse d’Or, tym razem edycję 2022-23. Węgrzy świetnie wykorzystali organizację imprezy tej rangi w 2016 r. dla promocji rodzimej gastronomii i postanowili to powtórzyć. Udało im się bardzo dobrze.

Michalina Szczepańska: Sklepy i kawiarnie. Kooperacja czy konkurencja?

Czy istnieje możliwość, by sklepy i kawiarnie bez zakłóceń funkcjonowały razem na rynku kawiarnianym? Coraz większa ilość sklepów zapewnia nam przestrzeń na wypicie dobrej kawy, tym samym stając się konkurencją dla kawiarni.

Przedwojennych kawiarni czar - kawowy rynek 20-lecia międzywojennego

Wsiadamy do wehikułu czasu i przenosimy się w czasy 20-lecia międzywojennego, by sprawdzić, czy ówczesny rynek kawy i kawiarni w stolicy odbiegał znacznie od tego, który znamy obecnie. Kawową historię zbadał Bartosz Paluszkiewicz, barman i autor piszący o przedwojennej gastronomii.

Tomasz Źródłowski: Back to the future. Czyli krótko o tym, że zawsze będzie coś nie tak

Trudno w wojennych realiach tryskać optymizmem. Jest co najmniej kilka polskich powiedzeń, które doskonale nadają się do opisania otaczającej nas rzeczywistości.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej