x

Będzie rekord Guinnessa? Mr. Pancake świętuje 10. urodziny

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    05.08.2021

Mr.Pancake to gastronomiczny koncept, który dekadę temu zapoczątkował trend na jedzenie w stylu food porn. Świętowanie 10. urodzin rozpocznie się w weekend 6-7 sierpnia nad Wisłą i potrwa miesiąc. Na koniec - bicie rekordu Guinnessa w układaniu wieży z naleśników.

Mr.Pancake świętuje 10. urodziny. Grafika: materiały prasowe
Mr.Pancake świętuje 10. urodziny. Grafika: materiały prasowe
Mr.Pancake to miejsce, które dekadę temu pojawiło się na gastronomicznej mapie Polski i rozkręciło modę na food porn. Lokal na warszawskim Solcu dał początek sieci FoodX, w której obecnie działają cztery różne koncepty gastronomiczne w pięciu miastach kraju.

Mr.Pancake zaplanował świętowanie swoich okrągłych urodzin w jedynym znanym sobie  stylu – na bogato! W najbliższy weekend odbędzie się dwudniowy mini festiwal w WIR nad Wisłą. Na przycumowanej specjalnie na tę okazję barce odbędą się koncerty artystów sceny hip-hopowej i gwiazd muzycznych, między innymi Margaret, Gverilla, Miły ATZ i wielu innych. Na deser – sekretni goście. Koncertów można będzie słuchać przy Wirze i na schodkach, a transmisje z tego, co dzieje się na barce oglądać na telebimie. Impreza potrwa do rana.
– Podczas weekendu urodzinowego nad Wisłą będziemy serwować nasze pancakes i slajsy pizzy za darmo! – zapowiadają organizatorzy.

Przez cały sierpień potrwa konkurs, w którym goście będą zachęcani do składania życzeń Mr.Pancake za pośrednictwem swoich kanałów social media – najlepsze z nich zostaną nagrodzone, między innymi rocznym jedzeniem pancakes za darmo czy lotem samolotem.

Mr.Pancake świętuje 10. urodziny. Fantzacja na temat tortu :) Grafika: materiały prasowe
Mr.Pancake świętuje 10. urodziny. Fantzacja na temat tortu :) Grafika: materiały prasowe
Od soboty 7 sierpnia klienci restauracji w całej Polsce mogą zamówić urodzinową fantazję na temat tortu – puszyste pancakes przekładane różowym i turkusowym serkiem z malinami, Rafaello, kolorowymi posypkami, kremem malinowym z mascarpone i świeczką „fontanną”. Urodzinowy miesiąc zakończy się biciem rekordu Guinness’a na najwyższą wieżę z pancakes, ułożonych jeden na drugim. Dotychczasowy rekord to 101,8 cm.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw wraca po przerwie

Warszawa po raz kolejny stanie się światową stolicą whisky. Wszystko za sprawą 8. edycji festiwalu Whisky Live Warsaw, który odbędzie się 1-2 października (piątek-sobota) w Praskim Centrum Koneser.

Transatlantyk Festival po raz kolejny zaprasza na Kino Kulinarne

Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotują w tym roku jedni z najwybitniejszych w Polsce szefów kuchni. To niecodzienne wydarzenie, łączące sztukę filmową i kulinarną, podobnie jak w latach ubiegłych przygotowywane jest we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Berlinale.

26 lat polskiej gastronomii w 200 numerach "Food Service"

Zobaczcie, jak zmieniała się polska gastronomia od 1994 roku. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i trendy, które wpłynęły na to, jak dziś wygląda polska scena gastronomiczna.

Fundacja Samodzielność od Kuchni i Galeria Mokotów pomagają wychowankom domów dziecka oraz ośrodków wychowaczych

Co roku domy dziecka i ośrodki opiekuńczo wychowawcze opuszcza około 2500 pełnoletnich wychowanków, często nieprzygotowanych do życia na własny rachunek. Fundacją Samodzielność od Kuchni i Galeria Mokotów pokazały, że można to zmienić.

Gęsina (i rogale) na Świętego Marcina w Browarach Warszawskich

Od 11 do 21 listopada restauracje w Browarach Warszawskich serwować będą dania z gęsiną w roli głównej. Choćby udka z gęsi confit z glazurowanymi burakami czy gnocchi z szarpaną gęsiną w sosie z pora. Podpowiadamy, które miejsca przygotowały menu z tej okazji.

World Class Cocktail Festival w Warszawie. Które miejsca odwiedzić?

Wybrane bary z największych miast w Polsce proponują ponad 300 koktajli przygotowanych przez mistrzów sztuki barmańskiej. W Warszawie w Festiwalu bierze udział aż 46 koktajlbarów. Gdzie warto pójść? Podpowiadamy!

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej