x

Tomasz Łagowski serwuje kolację pod gwiazdami w Neo(n) Bistro

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    05.08.2021

Przed nami kolejny weekend z kulinarnymi doznaniami na dachu stołecznego Hotelu Novotel w Warszawie. 6 i 7 sierpnia na wyrafinowane menu zaprasza Tomasz Łagowski, szef restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich. Szykuje się uczta z widokiem na nocną Warszawę.

Tomasz Łagowski, szef kuchni restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich. Tym razem w Neo(n) Bistro. Zdjęcie: materiały prasowe
Tomasz Łagowski, szef kuchni restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich. Tym razem w Neo(n) Bistro. Zdjęcie: materiały prasowe
Neo(n) Bistro to pop up’owy projekt dinigowych uczt odbywających się na dachu parkingu stołecznego Hotelu Novotel, przygotowanych przez wiodących polskich szefów kuchni. Menu najbliższej kolacji przygotuje Tomasz Łagowski, executive szef restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich. Jest zwycięzcą wielu konkursów kulinarnych w Polsce i zagranicą, a także finalistą Bocuse d’Ore Poland 2015 i Chefs en Or Paris 2016.  Prywatnie – to miłośnik kulinarnych podróży oraz fine diningowej kuchni.

Na gości jego podniebnej kolacji czeka 5-daniowe degustacyjne menu do wyboru w dwóch opcjach: mięsnej i wegetariańskiej. Kurki z truflą, faszerowany kwiat cukinii ze słonecznikiem, limonką i szczypiorem, a może wołowina z foie gras? To tylko kilka z propozycji przygotowanych na najbliższy weekend przez Tomasza Łagowskiego.

Organizatorami wydarzenia są twórcy Nocnego Marketu oraz Festiwali Restaurant Week i Fine Dining Week. Kolacje zaplanowane są do września 2021 r.
Rezerwacje: http://neonbistro.club


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kolacja według Marcina Przybysza i food designera Marca Bretillota

Francuski food designer Marc Bretillot przygotowuje niepowtarzalną kolację wraz z szefem kuchni warszawskiej restauracji Epoka Marcinem Przybyszem. Będzie ona serwowana przez miesiąc w ramach międzynarodowego projektu IDE (International Design Expeditions).

Ogród w mieście


Za nami 1. edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego "Rośliny, Owady i miód".

ZAGRANICZNE WYSTĘPY

Poland National Culinary Team OSSKiC wystąpi na Expo Gast Culinary World Cup 2018 w Luksemburgu. Ogłoszenie składu reprezentacji odbyło się 2 grudnia podczas uroczystej Wigilii OSSiC w hotelu Double Tree by Hilton Warsaw.

"Królewski stół" zawładnął Wilanowem

II edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego pod hasłem "Królewski stół" odbyła się 15 i 16 września na warszawskim Wilanowie. Podczas dwóch dni uczestnicy wzięli udział w 40 wykładach i panelach dyskusyjnych oraz 60 warsztatach i pokazach kulinarnych.

Rosną zbiory Muzeum Prawdziwej Czekolady. Otwarcie coraz bliżej!

Powstające w Warszawie Muzeum Prawdziwej Czekolady współtworzą pasjonaci, przekazując swoje pamiątki i zbiory. Organizatorzy do końca grudnia przedłużyli termin akcji mającej na celu pozyskiwanie eksponatów. Na jej uczestników czekają zestawy czekolad i nagrody pieniężne do nawet 1000 złotych!

Makro wspiera restauratorów, zachęcając do zamawiania świątecznego cateringu

Daj odpocząć swojej kuchni i zamów świąteczne potrawy z ulubionej restauracji - zachęca w swojej najnowszej kampanii Makro. Sieć chce w ten sposób wspierać restauracje w czasie pandemii.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej