x

Za nami Piknik Ogrody Wina 2021

Kategoria: Wino    28.07.2021

Wina z kilkudziesięciu regionów świata, a w tle dwór, park i malownicze wzgórza Beskidu Wyspowego - tak w skrócie można opisać Piknik Ogrody Wina. Tegoroczna edycja zgromadziła w Dworze Sieraków koło Krakowa blisko 200 osób - producentów, dziennikarzy, blogerów, ekspertów i amatorów wina.

Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Już po raz dziewiąty miłośnicy dobrego wina spotkali się w parku Dworu Sieraków koło Krakowa na otwartym salonie degustacyjnym. Impreza „Piknik - Ogrody Wina” to wydarzenie w stylu eleganckiego garden party. Co roku, na zaproszenie organizatora – Klubu Domu Wina, spotykają się na niej entuzjaści wina. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną ilość miejsc była limitowana. O stronę kulinarną i zaopatrzenie bufetów zadbała restauracja Dworu Sieraków szczycąca się certyfikatem wydanym przez Slow Food Polska oraz wysokimi notami przewodnika Gault & Millau. Serwowała m.in. zupę rydzową z imponującego kotła oraz mięsiwa i pstrąga z grilla.

Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Głównym wydarzeniem Pikniku była otwarta degustacja. Do skosztowania było prawie 100 win i alkoholi mocnych z 22 krajów Starego i Nowego Świata. O każdym z nich można było porozmawiać ze specjalistami Grupy Dom Wina. W powszechnym głosowaniu wybrano najlepsze produkty wystawy.
W kategorii „wina białe” wygrało: Seyval Blanc, Winnica Turnau, Województwo Zachodniopomorskie, Polska.
W kategorii „wina czerwone”: Edizione Cinque Autoctoni, Abruzja, Włochy.
W Kategorii „alkohole mocne”: Palona Pułkownika Boruty, Dwór Sieraków, Polska.

Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Tradycją sierakowskich imprez jest noszenie kapeluszy zarówno przez panie, jak i panów. Do właścicieli najbardziej pomysłowych nakryć głowy trafiły nagrody ufundowane przez sponsorów. Po zmroku goście bawili się na parkiecie przy muzyce w ogrodowym pawilonie.

Prace nad formułą kolejnej, jubileuszowej edycji imprezy w roku 2022 już się rozpoczęły:
- To będą 10. Ogrody Wina. Jubileusz zobowiązuje. Chciałbym jeszcze mocniej związać to wydarzenie z modą, bo nasi goście bawią się nie tylko degustując wino, ale również kreując swoje stroje. Ta impreza wszystkich nas inspiruje. Uważam, że w każdym tkwi potrzeba przeżywania piękna, doświadczania elegancji, oderwania się na chwilę od pośpiechu i codzienności. Ogrody Wina stwarzają właśnie taką okazję. Zapraszamy za rok! – mówi Paweł Gąsiorek, Prezes Domu Wina.Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Kalifornia zawitała do Łodzi

23 kwietnia 2018 r. w przestrzeniach Art Inkubatora w Łodzi podczas konferencji Food Service Summit. Odbyła się degustacja win kalifornijskich oraz warsztaty upsellingowe z AdamemPpawłowskim pod egidą California Wine Institute.

10 pytań do Pawła Parmy

Paweł Parma, sommelier w restauracji Tamka 43, opowiada o rozwoju zawodowym i ulubionych aspektach swojej pracy.

Jantoń przejmuje działalność operacyjną marek Roberta i Mikołaja Makłowiczów

W dniu 11 października 2018 została podpisana wieloletnia umowa współpracy pomiędzy firmą Jantoń - jednym z największych na polskim rynku producentów i dystrybutorów wina, a Robertem Makłowiczem - znanym podróżnikiem i krytykiem kulinarnym i jego synem Mikołajem Makłowiczem, sommelierem.

Internetowy Festiwal Polskiego Wina

Największa ma 33 ha, najstarsza skończyła w tym roku 40 lat, a ta najwyżej położona znajduje się 563 m n. p. m. - na mapie Polski znajduje się aż kilkaset winnic. Dzięki Festiwalowi Polskie Wino Online bez wychodzenia z domu będzie można poznać polskie wino. Wydarzenie startuje 23 kwietnia.

Adam Pawłowski: Wina alkoholu

Żeby zrozumieć, czym dla wina jest alkohol, spróbujmy wina bezalkoholowego.

Z winiarskich piwnic: 2020 to doskonały rocznik w Niemczech

Tegoroczny sezon na winobranie zaowocował w Niemczech znakomitą jakością winogron i plonem lekko poniżej przeciętnego, szacowanym na 8,6 mln hektolitrów w skali ogólnokrajowej. Winiarze wiążą spore nadzieje na uzyskanie wybitnie szlachetnych i wykwintnych win deserowych.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej