x

Za nami Piknik Ogrody Wina 2021

Kategoria: Wino    28.07.2021

Wina z kilkudziesięciu regionów świata, a w tle dwór, park i malownicze wzgórza Beskidu Wyspowego - tak w skrócie można opisać Piknik Ogrody Wina. Tegoroczna edycja zgromadziła w Dworze Sieraków koło Krakowa blisko 200 osób - producentów, dziennikarzy, blogerów, ekspertów i amatorów wina.

Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Już po raz dziewiąty miłośnicy dobrego wina spotkali się w parku Dworu Sieraków koło Krakowa na otwartym salonie degustacyjnym. Impreza „Piknik - Ogrody Wina” to wydarzenie w stylu eleganckiego garden party. Co roku, na zaproszenie organizatora – Klubu Domu Wina, spotykają się na niej entuzjaści wina. W tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną ilość miejsc była limitowana. O stronę kulinarną i zaopatrzenie bufetów zadbała restauracja Dworu Sieraków szczycąca się certyfikatem wydanym przez Slow Food Polska oraz wysokimi notami przewodnika Gault & Millau. Serwowała m.in. zupę rydzową z imponującego kotła oraz mięsiwa i pstrąga z grilla.

Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Głównym wydarzeniem Pikniku była otwarta degustacja. Do skosztowania było prawie 100 win i alkoholi mocnych z 22 krajów Starego i Nowego Świata. O każdym z nich można było porozmawiać ze specjalistami Grupy Dom Wina. W powszechnym głosowaniu wybrano najlepsze produkty wystawy.
W kategorii „wina białe” wygrało: Seyval Blanc, Winnica Turnau, Województwo Zachodniopomorskie, Polska.
W kategorii „wina czerwone”: Edizione Cinque Autoctoni, Abruzja, Włochy.
W Kategorii „alkohole mocne”: Palona Pułkownika Boruty, Dwór Sieraków, Polska.

Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Piknik Ogrody Wina 2021 w Sierakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Tradycją sierakowskich imprez jest noszenie kapeluszy zarówno przez panie, jak i panów. Do właścicieli najbardziej pomysłowych nakryć głowy trafiły nagrody ufundowane przez sponsorów. Po zmroku goście bawili się na parkiecie przy muzyce w ogrodowym pawilonie.

Prace nad formułą kolejnej, jubileuszowej edycji imprezy w roku 2022 już się rozpoczęły:
- To będą 10. Ogrody Wina. Jubileusz zobowiązuje. Chciałbym jeszcze mocniej związać to wydarzenie z modą, bo nasi goście bawią się nie tylko degustując wino, ale również kreując swoje stroje. Ta impreza wszystkich nas inspiruje. Uważam, że w każdym tkwi potrzeba przeżywania piękna, doświadczania elegancji, oderwania się na chwilę od pośpiechu i codzienności. Ogrody Wina stwarzają właśnie taką okazję. Zapraszamy za rok! – mówi Paweł Gąsiorek, Prezes Domu Wina.Autor tekstu: Monika Jankowska-Kapica
O AUTORZE
Monika-Jankowska-Kapica
Od ponad 10 lat pisze i redaguje teksty o jedzeniu - najpierw w magazynie "Kuchnia", teraz w "Food Service" i na stronie Ouichef.pl. Z wykształcenia polonistka. Karierę zawodową zaczynała jako reporterka i prezenterka Polskiego Radia Szczecin. Była redaktorką "Gazety Wyborczej" w Szczecinie, "Gazety Stołecznej" i "Co jest Grane". Pasjonatka tanga argentyńskiego i jogi.

Zobacz także

Regionalne zawody sommelierskie

Sommelierzy z całej Polski mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w regionalnych zawodach tematycznych. Jesienią Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zorganizuje konkursy Grand Prix w Katowicach (4 września), Gdańsku (18 września) i Szczecinie (4-5 listopada).

Piękna i pyszna Loara

Kiedy ostatnio otworzyłeś/-aś butelkę wina z Loary? Założę się, że zajmie ci dobrą chwilę, żeby przypomnieć sobie ten moment! Etykiety z Doliny Loary pozostają dla polskiego konsumenta nadal nieodkryte, a skoro nie ma na nie popytu, to i podaży brak.

Gruzińskie wino podbija Polskę. Rozmowa z sommelierem Szymonem Milonasem

Polska jest trzecim największym odbiorcą gruzińskiego wina. W 2021 r. trafiło do nas 7 mln butelek tego trunku, co oznacza wzrost eksportu o 34% w porównaniu z 2020 r. Trafiają głównie do sprzedaży detalicznej, ale przecierają także szlaki w gastronomii.

"Wine Folly" - książkowa wersja słynnego serwisu Winefolly.com

Jesteś miłośnikiem wina? Ten praktyczny poradnik na pewno ci się przyda! Polska edycja "Wine Folly" została uhonorowana prestiżową nagrodą Best in the World Gourmand/ World cookbook Award.

Konkurs Polskich Win - można się zgłaszać!

Rusza ósma edycja Konkursu Polskich Win organizowanego przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy "Vinum pro Cultura" oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Konkurs odbędzie się 5 - 6 sierpnia w Winnicy Dwie Granice. Na zgłoszenia win do rywalizacji organizatorzy czekają do 23 lipca.

Zwycięzcy konkursu Polskie Korki 2022. Festiwal Polskie Wina za nami!

Poznańska restauracja SPOT. po raz dziewiąty gościła winiarzy, producentów i koneserów polskiego wina. na festiwalu Polskie Wina. Poznaliśmy tam zwycięzców konkursu Polskie Korki 2022.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej