x

Kultowe bistro Charlotte świętuje 10. urodziny

Kategoria: Miejsca    22.07.2021

Pół miliona kaw, ponad 300 tysięcy croissantów i 400 tysięcy śniadań rocznie - tak w liczbach można podsumować sukces sieci Charlotte. Bistro działa już w 6 lokalach w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Wszystko zaczęło się 10 lat temu od Placu Zbawiciela.

Właściielka Charlotte Justyna Kosmala. Zdjęcie: materiały prasowe
Właściielka Charlotte Justyna Kosmala. Zdjęcie: materiały prasowe
To właśnie na Placu Zbawiciela, czyli popularnym Zbawiksie, powstała pierwsza Charlotte, w której stanął słynny wspólny stół, tzw. „common table” zaprojektowany przez Tomka Rygalika. Goście tłumnie się tam schodzili na serwowane przez cały dzień śniadania, wabieni zapachem świeżo wypieczonego chleba i paryskich bagietek. Fascynacja francuską kulturą, gastronomią, kawiarnianym życiem Paryża i szacunek do tradycji (z mocnym, współczesnym twistem) pozwoliły na stworzenie miejsca, które od 10 lat nieustannie się rozwija i współtworzy tkankę miejską Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

Pół miliona kaw, ponad 300 tysięcy croissantów i 400 tysięcy śniadań rocznie - tak w liczbach można podsumować sukces Charlotte. Bistro, działające w trzech miastach i 6 lokalach, już wkrótce będzie na wyciągnięcie ręki dla osób z całej Polski dzięki tworzącemu się właśnie sklepowi online, który umożliwi zakup markowych szlagierów Charlotte, takich jak czekolady, konfitury, miód z lawendą, słony karmel, domowa granola i zestawy z francuskim winem – wszystko z dostawą pod same drzwi.

Zbawiks – w dawnym sklepie rybnym

Pierwsza Charlotte przy Placu Zbawiciela w stolicy. Zdjęcie: materiały prasowe
Pierwsza Charlotte przy Placu Zbawiciela w stolicy. Zdjęcie: materiały prasowe
Historia każdego z lokali Charlotte to osobna, wyjątkowa opowieść. Charlotte na Placu Zbawiciela, którego architektura wzorowana jest na zabudowie paryskiej, powstała we wnętrzach dawnego sklepu rybnego. Do dziś na ścianach bistro można podziwiać oryginalne mozaiki stworzone przez Eugeniusza Gepperta.
To jedna z kluczowych cech Charlotte – powstają one z poszanowaniem historii każdego wnętrza, detale architektoniczne są zachowywane i eksponowane, a design miejsca jest dostosowywany do charakteru okolicy i budynku, w którym się znajduje.

Menora, Dom Partii i Wilanów
Najnowszy lokal Charlotte w Wilanowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Najnowszy lokal Charlotte w Wilanowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Charlotte Menora przy ul. Próżnej w Warszawie to ukłon w stronę kultury żydowskiej. Wzorowana na tradycyjnej, żydowskiej piekarni i delikatesach Menora oferuje menu oparte na chlebie i wypiekach, takich jak bajgle, precle czy chałki. Dwa najnowsze warszawskie lokale to Charlotte Bouillon, zlokalizowana w dawnym Domu Partii przy Nowym Świecie oraz pierwsza lokalna Charlotte powstała w Miasteczku Wilanów.

Bouillon to francuska odsłona polskiego baru mlecznego – wraz z Charlotte Bouillon na warszawskiej mapie gastronomicznej pojawił się więc zupełnie nowy rodzaj baru, klasyczny i przystępny cenowo, który wypełnia lukę między street foodem a fine diningiem. Oprócz typowego dla Charlotte menu, można tam spróbować najbardziej znanych, francuskich ciepłych dań takich jak ratatouille czy bœuf Bourguignon.

Charlotte na Wilanowie to z kolei idealne miejsce dla lokalnych mieszkańców. Nowoczesny, ale domowy design został dopełniony unikatowym wspólnym stołem, który powstał z materiałów z recyklingu – przetworzonych butelek PET oraz opakowań po jogurtach. Mimo różnic, oba lokale spełniają te same role co wszystkie Charlotte w Polsce – mają być bezpretensjonalnym, codziennym miejscem spotkań z przyjemną atmosferą i prostym, dostępnym menu. Mimo paryskości, którą widać i czuć na każdym kroku, nastrój Charlotte to mieszanka czegoś francuskiego i polskiego, co stanowi o wyjątkowości tego konceptu.

Wypieki z Charlotte. Zdjęcie: materiały prasowe
Wypieki z Charlotte. Zdjęcie: materiały prasowe
Podstawa wszystkich śniadań, z których słynie Charlotte, to właśnie chleby i bagietki, wypiekane każdego dnia, o trzech różnych porach, w piekarni na Bielanach, a następnie rozwożone do wszystkich lokali w Warszawie. Ciasto powstaje na zakwasie z dzikich drożdży, żyjących na skórkach winogron z upraw ekologicznych, a chleb ręcznie formują doświadczeni piekarze. Oprócz kultowych wypieków, w Charlotte można też kupić markowe czekolady, konfitury, świetnej jakości herbaty, a wkrótce również słony karmel w charakterystycznym dla bistro słoiczku.

Kraków – w teatralnej garderobie
Kolejna była Charlotte w Krakowie. W secesyjnej kamienicy przy Placu Szczepańskim mieścił się niegdyś jeden z pierwszych salonów samochodowych oraz garderoby Teatru Starego. Tak jak we wszystkich bistro inspirowanych pierwowzorem z Placu Zbawiciela i tutaj stanął „common” – wspólny stół, który łączy ludzi i zachęca do rozmów, nie tylko ze znajomymi.
Wieczorami światła w lokalach przygasają, a wspólny stół jest podnoszony, tak by dzienny, śniadaniowy klimat zamienić na barową atmosferę, idealną do kieliszka wina. Krakowska Charlotte, tak jak i Charlotte zlokalizowana we wrocławskiej Dzielnicy Czterech wyznań, mają jeden szczególny wyróżnik – każdego dnia wypieki przygotowywane są w lokalach na miejscu.

Atrakcje z okazji jubileuszu
Bistro przygotowało z okazji urodzin wiele niespodzianek i wyjątkowych atrakcji dla swoich gości i przyjaciół. Jedną z nich jest stworzony specjalnie na 10. urodziny QUIZ - to pigułka wiedzy o historii Charlotte, a także mnóstwo ciekawostek i anegdot z nią związanych.
W weekendy - piątek, sobota, niedziela - we wszystkich lokalach Charlotte dostępne jest specjalne menu urodzinowe. W karcie można znaleźć błękitne latte ze spiruliną, limitowane eklery oraz tort Charlotte z mascarpone, konfiturą malinową, konfiturą pomarańczową, otoczony macaronsami, sprzedawany także w zestawie z winem musującym.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Jedyny taki McDonald's w Polsce. Lokal opakowany w wełniane ubranko

Restauracja McDonald's w Ustroniu została przyodziana... w wełniany kubrak. Oryginalne "opakowanie" budynku lokalu to część kampanii, która promuje zimową, sezonową ofertę Burger Drwala. Jej premiera rusza 23 listopada.

The Complex w Warszawie - miks smaków i rozrywki

The Complex to kulinarno-rozrywkowe serce multibrandowego obiektu Louvre Hotels Group w Warszawie. Przestrzeń pełną smaków i wydarzeń współtworzą trzy koncepty gastronomiczne.

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Pomysł na kryzys według Koko & Roy - delikatesy zamiast bistro

Pandemia, wojna, inflacja... Są restauratorzy, którzy się nie poddają kryzysom, a zamiast narzekać wymyślają kolejne sposoby na dywersyfikowanie lub zmianę swojego biznesu. Bistro Koko & Roy przekształciło się w delikatesy. O zmianie rozmawiamy z Anną Sytą, właścicielką biznesu.

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. O tym, czy pizza sprawdza się lepiej niż kawa i ciastko rozmawiamy z Efremem Brolem, właścicielem Tauzen Pizzy.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej