x

Trendy w deserach lodowych: co będziemy jeść tego lata?

Kategoria: Karta - dania    16.07.2021

Proste albo niezwykle złożone, słodkie albo orzeźwiające, mleczne lub owocowe - desery lodowe mogą mieć tysiące wariantów. Część z nich chętnie spróbowalibyśmy jeszcze tego lata.

Freak shake /Zdjęcie: Shutterstock.com
Freak shake /Zdjęcie: Shutterstock.com
Niektóre z nich robi się niezwykle prosto, inne wymagają specjalistycznego sprzętu i rzadkich dodatków. Część z nich znana jest od wieków, część zadebiutowała w restauracjach i kawiarniach całkiem niedawno. To, co łączy wszystkie te lodowe desery, to ich rosnąca popularność, która sprawia, że będziemy spotykać je coraz częściej w menu kawiarni, lodziarni, restauracji i lokali na terenie całego kraju. Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Lodów przypominamy najciekawsze trendy w lodowych deserach.

Lodowe mashupy
Słownik polsko-angielski tłumaczy słowo mashup jako mieszkankę lub kombinacje. Nie oddaje to jednak w pełni sensu tego terminu. Mamy tu bowiem do czynienia z wariackimi połączeniami składników, które normalnie by do siebie nie pasowały. Takie kulinarne mezaliansy mogą dotyczyć wszelkich możliwych dań: pizzy w roli bułki do burgera, połączenia amerykańskich donutów z francuskim croissantem, albo właśnie lodowych deserów. Kilka lat temu taki mashup gofrów i lodów wziął szturmem serca Polaków, ale to nie jedyne, nietypowe połączenie.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com

Deser jak folia bąbelkowa
Bąbel wafle czy to gofry przypominające strukturą folię bąbelkową do pakowania wrażliwych na stłuczenie przedmiotów. Było więc jedynie kwestią czasu, by ktoś uznał, że w ową folię można zawinąć coś tak cennego, jak lody. I tak powstał jeden z pierwszych, jeśli nie liczyć szarlotki z lodami, deserowy mezalians, który doskonale uwypukla kontrast między gorącym ciastem, a zamrożonymi lodami. Idealnym połączeniem dla słodkiego gofrowego ciasta są także wyraziste, kwaskowe sorbety, czy lody owocowe, które przełamują delikatnie mdławy smak ciasta. Bąblowe gofry można formować w stożki, rożki, czy rulony, dzięki czemu mogą one pełnić rolę wafelka do lodów.

Mleczne dziwadło
Freakshake (ang. shake dziwadło, shake wybryk) to gra słów, powstała z przekształcenia słowa milkshake. To właśnie mleczno lodowy napój jest podstawą dlatego deseru, w którym może znaleźć się absolutnie wszystko, byle tylko zmieściło się do charakterystycznej wysokiej szklanki. Bazą deseru jest zawsze połączenie lodów i słodkiej śmietanki lub mleka z dodatkami smakowymi lub syropami. Reszta składników zależy od kreatywności osoby, która taki shake przygotuje. Może więc znaleźć się w nim pączek, popcorn, słone precelki, wafelki, rurki z kremem, ciastka, no i oczywiście bita śmietana oraz owoce. Każdy składnik będzie tak samo dobry, o ile tylko zmieści się w układanej piętrowo w szklance kompozycji.

Freakshake to przesada, która doskonale sprawdza się w dobie tzw. “jedzenia na Instagram”. Choć lodowe napoje pojawiły się w Polsce już kilka lat temu to trend na układanie piętrowych deserów dopiero się zadomawia. Nie wszystkie jednak deserowe trendy są równie popularne.

Lód, syrop i dodatki
Znane w Japonii, Korei, na Filipinach oraz Hawajach desery na bazie kruszonego lodu nasączonego dodatkami cieszą się ogromną popularnością w Azji i USA, ale na ich ekspansję w Europie wciąż nie możemy się doczekać. Mimo, iż w Polsce coraz więcej miejsc serwuje chociażby japońskie Kakigōri, wciąż nie jest to deser, który mógłby dorównać popularnością chociażby włoskiej granicie.

Shaved ice / Zdjęcie: Shutterstock.com
Shaved ice / Zdjęcie: Shutterstock.com

To nie jest granita!
Kakigōri to japoński deser lodowy na bazie kruszonego lodu z dodatkiem syropów i opcjonalnie skondensowanego słodkiego mleka. Zależnie od kreatywności osoby, która Kakigōri przyrządza, w deserze może znaleźć się kilka owoców na szczycie, lub na przykład listek mięty, jednak podstawą jest świeży lód oraz syropy smakowe, łączone na chwilę przed podaniem – między innymi to odróżnia japoński specjał od znanych nam deserów na bazie lodu.

Choć wygląda podobnie, Kakigōri to nie granita, którą znamy z leniwie kręcących się maszyn, ustawianych w smażalniach ryb w nadmorskich kurortach. Japońska wersja tego przysmaku jest bogatsza, a jeśli przygotowana zostanie właściwie, oparta będzie o naturalne składniki i dodatki. Do przygotowania lodu wykorzystuje się duże bloki zamarzniętej wody, które skrawane są specjalnym urządzeniem. Lód jest następnie nasączony gęstym syropem. Deser ma delikatną puszystą konsystencję przypominającą świeżo ubity śnieg. To głównie konsystencja odróżnia go od innych, podobnych łakoci.

Golone lody
Młodszym bratem Kakigōri, który opuścił rodzinny dom by wyjechać na zachód jest hawajski Shaved Ice (dosłownie: golony lód) od japońskiego rodzeństwa odróżnia go głównie krzykliwy, często wyglądający niezbyt naturalnie kolor. Również paleta możliwych smaków rozciąga się znacznie poza standardowe warianty syropów owocowych, a uliczne budki, cukiernie i bary proponują często swoim gościom desery o smaku gumy balonowej, tęczy albo gumijagód – choć nie jest to regułą. Co do zasady jednak, Shaved ice wydaje się być nieco uproszczoną wersją japońskiego słodkiego lodu, dostosowaną do palety przeciętnego mieszkańca zachodniej półkuli. Tego samego nie można jednak powiedzieć o Bingsu.

Bingsu / Zdjęcie: Shutterstock.com
Bingsu / Zdjęcie: Shutterstock.com

Barok z fasoli
Choć znacznie starszy niż jego japońskie rodzeństwo, koreański deser na bazie lodu nie przebił się tak mocno do świadomości foodies na całym świecie. A szkoda, bo Bingsu to nic innego jak bardziej barokowa wersja Kakigōri. Podobnie, jak sztuka europejska wieku XVII, to kulinarne dzieło sztuki w cudowny sposób łączy nadmiar elementów z wysmakowaną estetyką.

W dobrze zrobionym Bingsu, niemal jak w barokowej świątyni, nie ma przypadkowych elementów. Jest za to gra kontrastujących ze sobą elementów. Przykład? Puszyste, efemeryczne śnieżne kulki uzupełnia gęstą, ciężką “polewa” z fasoli adżuki (pat bingsu), delikatny lodowy szron może być zatopiony pod warstwą owocowego syropu, albo ukrywać się pod skorupą sojowej “kruszonki”, a której leży jeszcze gałka tradycyjnych lodów. To najważniejsze, wszystko to nadal tworzyć może przemyślaną i spójną lodową całość.

Trend, na który wciąż czekamy
O ile Kakigōri możemy znaleźć niekiedy poza japońskimi i azjatyckimi restauracjami, o tyle Bingsu jest deserem serwowanym w Polsce niemal wyłącznie w lokalach z kuchnią koreańską. Niestety, wpływa to na wciąż niewielką popularność tego deseru w Polsce. Przykład wielu miast USA, w których koreański deser zdominował menu cukierni może jednak dawać nadzieje na to, że wkrótce trend ten się odwróci.

Kto wie, czy Jeśli tak się stanie, do grona Bingsu nie dołączą także inne azjatyckie desery na bazie lodu? Malezyjskie Ais kacang, indonezyjskie Es campur, tajskie Namkhaeng sai czy peruwiańskie Shikashika dopiero czekają na swoje odkrycie. A to zaledwie wierzchołek deserowej góry lodowej.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Kiełbasa z kaczki

Justyna Słupska-Kartaczowska/Jadka

Domowe burgery jak z burgerowni - porady szefów kuchni

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Hamburgera. Z tej okazji podpowiadamy jak samodzielnie przyrządzić klasycznego burgera z wołowiny, fishburgera i wersję roślinną. Radzą znani szefowie kuchni: Andrzej Andrzejczak, Rafał Niewiarowski i Lucas Pollier.

Czarniak norweski - zdrowy sposób na smaczne menu

Soczysty i chudy czarniak norweski świetnie komponuje się z mocniejszymi ziołami i przyprawami. Dzięki temu można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa w kuchni przy przyprawianiu tej ryby.

Szparagi: trzy sposoby na to, by poczuć wiosnę

Jak i z czym najlepiej podawać szparagi? Dlaczego azjatycki sos sojowy pasuje do nich niemal tak dobrze jak gęsty sos holenderski? Dzięki nauce poznaliśmy odpowiedzi na te pytania oraz najlepsze połączenia smaków, które ożywią wiosenno-letnie szparagowe menu.

Personalizowane receptury sosów dużą siłą Fanex

Fanex - polski producent sosów dla branży HoReCa, kolejny rok z rzędu zakończył ze wzrostem sprzedaży. Największy wpływ na utrzymanie dynamiki wzrostu, miało elastyczne podejście do Klientów oraz produkcja oparta na procedurach personalizowania receptur.

Z chleba, ciasta albo... ziemniaków? Ewolucja pączka

Można go nadziewać praktycznie wszystkim, od słoniny i mięsa po czekoladę, konfiturę czy orzechy. Bywał już wyrabiany z ziemniaków i ciasta chlebowego. Od czasów starożytnych przeszedł sporą metamorfozę i wygląda na to, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa...

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej