x

Nowe, bardziej estetyczne banderole na alkoholach. Jak wyglądają?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    13.07.2021

Od 1 lipca 2021 roku zmienił się wzór znaku akcyzowego. Producenci i importerzy alkoholu do końca roku mogą jednak naklejać na swoje wyroby banderole zarówno o starym, jak i o nowym wzorze. Ta zmiana ułatwia im pracę.

Zdjęcie: Polska Rada Winiarstwa / Materiały prasowe
Zdjęcie: Polska Rada Winiarstwa / Materiały prasowe
Znaki akcyzowe obowiązujące od początku lipca 2021 roku są znacznie mniejsze, a ich wymiary to 50 mm na 16 mm. Dla porównania, wymiary poprzednich znaków akcyzowych to 160 mm x 16 mm dla butelek powyżej 0,5 l i 110 mm x 14 mm dla butelek małych tj. do 0,5 l włącznie.

Co ważne, nowych banderol nie trzeba naklejać jak do tej pory na szyjkę butelki w kształcie litery U. Mogą znaleźć się także na korpusie butelki w okolicy kontretykiety. Banderole dostępne są także w wersji samoprzylepnej.

Wygodnie i estetycznie
W zamyśle nowe wzory banderol mają ułatwić producentom pracę przy naklejaniu ich na butelki. – Do tej pory była to wielka komplikacja z racji ręcznej pracy, wręcz manufakturowej. Zdarzają się butelki, na których banderola nie do końca się trzyma z powodu za małej ilości kleju. Mam nadzieję, że ta zmiana pozwoli wyeliminować butelki zabrudzone klejem lub takie z krzywo naklejonymi znakami akcyzy, co często niszczy efekt misternie zaprojektowanych opakowań – mówi Bartosz Piasecki z Mazurskich Miodów.

Dla producentów nie bez znaczenia jest także estetyczny wygląd znaków akcyzowych.
– Nowe banderole będą wyglądały zdecydowanie bardziej subtelnie, co znacznie podniesie estetykę opakowań produktów. Butelki zaprezentują się zdecydowanie lepiej na półkach sklepowych, na stolach w restauracjach i domach, za barem w barach czy podarowane w formie prezentu – mówiła jeszcze przed wprowadzeniem nowych banderol Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.  

Ważna data
Stare banderole stracą ważność ostatniego dnia bieżącego roku. Po 31 grudnia producenci i dystrybutorzy będą musieli wykupić banderole legalizacyjne dla produktów ze starym znakiem akcyzy.
Dzięki kodowi 2D na każdej z nowych banderol, kupujący może samodzielnie zweryfikować legalność zakupionego produktu. Służy do tego strona www.banderolaakcyzowa.pl.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Opakowania na wynos

Rynek delivery w Polsce i na świecie ciągle rośnie, w dodatku znacznie szybciej niż wartość całego rynku gastronomicznego. Wraz z tym wzrostem oraz nieustannym poszerzaniem oferty posiłków z dostawą pojawia się coraz więcej pytań o to, w co najlepiej pakować dania na wynos i w dowozach.

Jak sieciowe burgerownie reagują w Polsce na trend roślinny?

Bezmięsny fast food staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Eksperci kampanii RoślinnieJemy sprawdzili dostępność opcji roślinnych w 8 sieciach burgerowni w Polsce. Triumfują rodzimy 7th Street Bar & Grill oraz Max Burgers.

Powiedz "nie" plastikowi

Głośnym echem odbija się międzynarodowa akcja "#ditchthestraw" w kręgach gastronomicznych i związanych ze środowiskiem.

Cyberprzestępcy z apetytem na dane klientów restauracji?

Eksperci ESET zidentyfikowali nowe zagrożenie dla branży gastronomicznej. To ModPipe, modułowy backdoor umożliwiający dostęp do poufnych informacji z popularnego oprogramowania dla branży hotelarsko-gastronomicznej. Pozwalał on na dotarcie do niektórych danych związanych z transakcjami płatniczymi.

Warszawa: Costa Coffee w dostawie przez Uber Eats

Na start: bezpłatna dostawa zamówień w ramach Uber Eats z 10 lokalizacji w Warszawie.

Karta napojów w ogródkach restauracyjnych - postaw na różnorodność

Różnorodność to słowo klucz przy wyborze napojów do menu restauracyjnego ogródka. Co powinno się w nim znaleźć? Odpowiedź na to pytanie zależy nie tylko od tego, jaki typ restauracji prowadzimy.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej