x

Nowe, bardziej estetyczne banderole na alkoholach. Jak wyglądają?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    13.07.2021

Od 1 lipca 2021 roku zmienił się wzór znaku akcyzowego. Producenci i importerzy alkoholu do końca roku mogą jednak naklejać na swoje wyroby banderole zarówno o starym, jak i o nowym wzorze. Ta zmiana ułatwia im pracę.

Zdjęcie: Polska Rada Winiarstwa / Materiały prasowe
Zdjęcie: Polska Rada Winiarstwa / Materiały prasowe
Znaki akcyzowe obowiązujące od początku lipca 2021 roku są znacznie mniejsze, a ich wymiary to 50 mm na 16 mm. Dla porównania, wymiary poprzednich znaków akcyzowych to 160 mm x 16 mm dla butelek powyżej 0,5 l i 110 mm x 14 mm dla butelek małych tj. do 0,5 l włącznie.

Co ważne, nowych banderol nie trzeba naklejać jak do tej pory na szyjkę butelki w kształcie litery U. Mogą znaleźć się także na korpusie butelki w okolicy kontretykiety. Banderole dostępne są także w wersji samoprzylepnej.

Wygodnie i estetycznie
W zamyśle nowe wzory banderol mają ułatwić producentom pracę przy naklejaniu ich na butelki. – Do tej pory była to wielka komplikacja z racji ręcznej pracy, wręcz manufakturowej. Zdarzają się butelki, na których banderola nie do końca się trzyma z powodu za małej ilości kleju. Mam nadzieję, że ta zmiana pozwoli wyeliminować butelki zabrudzone klejem lub takie z krzywo naklejonymi znakami akcyzy, co często niszczy efekt misternie zaprojektowanych opakowań – mówi Bartosz Piasecki z Mazurskich Miodów.

Dla producentów nie bez znaczenia jest także estetyczny wygląd znaków akcyzowych.
– Nowe banderole będą wyglądały zdecydowanie bardziej subtelnie, co znacznie podniesie estetykę opakowań produktów. Butelki zaprezentują się zdecydowanie lepiej na półkach sklepowych, na stolach w restauracjach i domach, za barem w barach czy podarowane w formie prezentu – mówiła jeszcze przed wprowadzeniem nowych banderol Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.  

Ważna data
Stare banderole stracą ważność ostatniego dnia bieżącego roku. Po 31 grudnia producenci i dystrybutorzy będą musieli wykupić banderole legalizacyjne dla produktów ze starym znakiem akcyzy.
Dzięki kodowi 2D na każdej z nowych banderol, kupujący może samodzielnie zweryfikować legalność zakupionego produktu. Służy do tego strona www.banderolaakcyzowa.pl.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Bezpłatne konsultacje dla restauratorów z ekspertami HoReCa startują już 21.03

Prawo, podatki, marketing, dostawy - wybierz eksperta, zarejestruj się i skorzystaj z dawki fachowej, rzetelnej wiedzy! A wszystko zupełnie za darmo.

NAJCZĘŚCIEJ POMIJANE CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA FOOD COST

W każdym przedsiębiorstwie gastronomicznym najistotniejszym czynnikiem determinującym to, czy osiągniemy sukces, czy nie, jest rzetelna wiedza. Brak aktualnych danych nt. poszczególnych obszarów naszej działalności może wpływać negatywnie na osiągany wynik finansowy i sferę zarządzania personelem.

Gala Gault&Millau

Premiera Żółtego Przewodnika na 2018 rok już w najbliższy poniedziałek.

Powiedz "nie" plastikowi

Głośnym echem odbija się międzynarodowa akcja "#ditchthestraw" w kręgach gastronomicznych i związanych ze środowiskiem.

Producent łososia MOWI na czele najbardziej zrównoważonych producentów białka

Norweskie przedsiębiorstwa z sektora akwakultury znajdują się obecnie na 4 miejscu rankingu Coller FAIRR Protein Index 2019 r. Zajmują też 60. pozycję na liście największych światowych producentów białek, notowanych na giełdzie pod względem wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jak Covid-19 zmienia podejście Polaków do jedzenia?

Drugą młodość przeżywają czosnek i cebula, czyli stare, dobre metody budowania odporności. Przegrywamy jednak z czymś, na co pracowaliśmy latami i co jest silniejsze niż wirus - ze złymi nawykami żywieniowymi. Sprawdź szczegóły.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej