x

Nowe, bardziej estetyczne banderole na alkoholach. Jak wyglądają?

Kategoria: Twój biznes - wiedza    13.07.2021

Od 1 lipca 2021 roku zmienił się wzór znaku akcyzowego. Producenci i importerzy alkoholu do końca roku mogą jednak naklejać na swoje wyroby banderole zarówno o starym, jak i o nowym wzorze. Ta zmiana ułatwia im pracę.

Zdjęcie: Polska Rada Winiarstwa / Materiały prasowe
Zdjęcie: Polska Rada Winiarstwa / Materiały prasowe
Znaki akcyzowe obowiązujące od początku lipca 2021 roku są znacznie mniejsze, a ich wymiary to 50 mm na 16 mm. Dla porównania, wymiary poprzednich znaków akcyzowych to 160 mm x 16 mm dla butelek powyżej 0,5 l i 110 mm x 14 mm dla butelek małych tj. do 0,5 l włącznie.

Co ważne, nowych banderol nie trzeba naklejać jak do tej pory na szyjkę butelki w kształcie litery U. Mogą znaleźć się także na korpusie butelki w okolicy kontretykiety. Banderole dostępne są także w wersji samoprzylepnej.

Wygodnie i estetycznie
W zamyśle nowe wzory banderol mają ułatwić producentom pracę przy naklejaniu ich na butelki. – Do tej pory była to wielka komplikacja z racji ręcznej pracy, wręcz manufakturowej. Zdarzają się butelki, na których banderola nie do końca się trzyma z powodu za małej ilości kleju. Mam nadzieję, że ta zmiana pozwoli wyeliminować butelki zabrudzone klejem lub takie z krzywo naklejonymi znakami akcyzy, co często niszczy efekt misternie zaprojektowanych opakowań – mówi Bartosz Piasecki z Mazurskich Miodów.

Dla producentów nie bez znaczenia jest także estetyczny wygląd znaków akcyzowych.
– Nowe banderole będą wyglądały zdecydowanie bardziej subtelnie, co znacznie podniesie estetykę opakowań produktów. Butelki zaprezentują się zdecydowanie lepiej na półkach sklepowych, na stolach w restauracjach i domach, za barem w barach czy podarowane w formie prezentu – mówiła jeszcze przed wprowadzeniem nowych banderol Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.  

Ważna data
Stare banderole stracą ważność ostatniego dnia bieżącego roku. Po 31 grudnia producenci i dystrybutorzy będą musieli wykupić banderole legalizacyjne dla produktów ze starym znakiem akcyzy.
Dzięki kodowi 2D na każdej z nowych banderol, kupujący może samodzielnie zweryfikować legalność zakupionego produktu. Służy do tego strona www.banderolaakcyzowa.pl.


Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Od kwietnia cukiernie i piekarnie zapłacą mniej za gaz. Ulga nie obejmie jednak wszystkich

Od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie oraz cukiernie będą mogły korzystać z obniżonych cen gazu. Stawka jest prawie trzykrotnie niższa od ceny rynkowej. Decyzję w tej sprawie podjął właśnie rząd.

Eksperci: Fine dining musi otworzyć się na nowy typ klienta, by przetrwać kryzys

Nie wszystkie segmenty gastronomii inflacja dotyka w takim samym stopniu. Rynek dóbr luksusowych zdaje się wychodzić z kryzysu obronną ręką, co nie znaczy, że nie stoją przed nim istotne wyzwania - uważają uczestnicy debaty zorganizowanej przez Food and Design.

Co drugi Polak nie chce rozmawiać z kelnerem podczas składania zamówienia

Klienci restauracji coraz częściej chcieliby składać zamówienia w restauracjach z użyciem technologii i aplikacji bezprzewodowych. Chętnie ograniczyliby także kontakt z kelnerem - wynika raportu Retail od Adyen, dotyczącego sektora gastronomii w Polsce.

Subway rozważa sprzedaż i podbija swoją cenę

Franczyzowa sieć barów szybkiej obsługi z kanapkami, sałatkami i wrapami szuka nowego właściciela. Pertraktacje są wciąż na wczesnym etapie, ale mówi się, że sieć warta jest ponad 10 mld dol. Cenę sieć podbija dzięki transformacji lokali.

Trzy hot dogi na sekundę. Największa sieć punktów gastronomicznych w Polsce? Żabka!

Sprzedaje średnio trzy hot dogi na sekundę. Rekordy sprzedaży notują też panini oraz kawa, od niedawna dostępna w kawonamencie. Plany Żabki są jeszcze szersze!

W 2023 roku pustki w restauracjach? Polacy mocno ograniczą wydatki na gastronomię [BADANIE]

Obserwacje i obawy lokali potwierdzają liczby. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej oszczędności gospodarstw domowych najbardziej odbiją się na wydatkach na rozrywkę i jedzenie na mieście - wynika z badania firmy doradczej Bain & Company.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej