x

Połowa Polaków zauważa podwyżki cen w gastronomii. Powód? “Chęć przedsiębiorców do odrobienia strat"

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    06.07.2021

Ponad połowa osób przebadanych przez ARC Rynek Opinia zauważa wzrost cen usług gastronomicznych, a 41% respondentów dostrzegło także podwyżki cen noclegów w hotelach. Zdaniem badanych powodem jest chęć przedsiębiorców do odrobienia strat - wynika z badań ośrodka.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
91% Polaków uważa, że ceny, m.in. żywności skoczyły w górę. Zdaniem ponad połowy badanych zauważalnie podróżały też usługi gastronomiczne. Za główne przyczyny tego wzrostu respondenci uważają chęć przedsiębiorców do odrobienia strat po pandemii, politykę gospodarczą rządu oraz niestabilną sytuację gospodarczą po pandemii - wynika z badania ARC Rynek Opinia.

Niemal wszyscy (91% badanych) zauważamy wzrost cen żywności, paliwa, czy materiałów budowlanych. 63% z nas uważa, że ceny znacząco wzrosły, a 81% badanych spodziewa się, że produkty i usługi w najbliższym czasie jeszcze zdrożeją. Różnimy się w ocenie przyczyn tego zjawiska. 61% z nas twierdzi, że podwyżki cen spowodwane są działaniem przedsiębiorców, którzy chcą odrobić straty po pandemii. Pogląd ten podzielają głównie osoby po 35. roku życia. Dla osób w wieku 18-24 lat, przyczyną podwyżek jest polityka gospodarcza rządu.
Grafika: ARC Rynek Opinie
Grafika: ARC Rynek Opinie

Ponad połowa osób przebadanych przez ARC Rynek Opinia zauważa także wzrost cen usług gastronomicznych, a 41% z nas dostrzegło także podwyżki cen w hotelach i miejscach oferujących noclegi.

Konsumować mniej czy prosić o podwyżkę?
Jak radzimy sobie z nagłym wzrostem cen? Ponad połowa badanych przyznaje, że wybiera tańsze produkty i usługi. 39% zamierza ograniczyć konsumpcje, 16% znaleźć lepiej płatną pracę, a 7% negocjować podwyżkę z obecnym pracodawcą.

Badanie zostały zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI. Ankiety online zrealizowane zostały na grupie ponad tysiąca osób w wieku 18 - 65 lat.

Grafika: ARC Rynek Opinie
Grafika: ARC Rynek Opinie

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Co zamawiamy w dostawie podczas kwarantanny?

Uber Eats przeanalizował zamówienia swoich użytkowników w okresie społecznej izolacji. Jakie są najpopularniejsze wybory Polaków podczas przymusowej kwarantanny, czym różnimy się od innych nacji oraz po co najchętniej sięgamy na śniadanie?

Gastronomia pod przykrywką. Jak zarabiać, nie otwierając lokalu z naruszeniem prawa

Szkolenia kulinarne, wynajem stolików do celów służbowych, kuchnia polowa - restauratorzy, którzy nie chcą otwierać lokalu dla gości z naruszeniem prawa, szukają kreatywnych rozwiązań na jego obejście w legalny sposób.

Najlepsi kucharze zapraszają do gotowania online

Znani szefowie kuchni zmuszeni do zamknięcia swych restauracji z powodu pandemii, otworzyli wrota domowych kuchni i z pomocą social mediów dzielą się przepisami oraz tajnikami sztuki kulinarnej. Czego można się nauczyć od Marcina Przybysza, Massimo Bottury, Farrana Adrii czy Erica Riperta?

Gastronomia otwarta mimo obostrzeń - co o tym sądzą Polacy? [SONDAŻ]

Co Polacy sądzą o otwieraniu się lokali mimo zakazu prowadzenia działalności narzuconego przez epidemiczne obostrzenia? Prezentujemy wyniki badań sondażowych PMR.

Pół roku z koronawirusem w branży gastronomicznej i eventowej [BADANIE]

9 na 10 firm zanotowało spadki obrotów w porównaniu do okresu sprzed początku pandemii. Co dalej? Nastroje są podzielone. 40 proc. przedsiębiorców i managerów przewiduje, że będzie coraz gorzej, a co trzeci jest przekonany, że najgorsze za nimi i będzie coraz lepiej.

Lokale gastronomiczne przyjmą gości najwcześniej 4 maja

Wczoraj wieczorem (16.04.2020) Rząd RP ogłosił plany odmrożenia gospodarki i powrotu do normalnego funkcjonowania społecznego. Ponowne otwarcie restauracji dla gości będzie jednak możliwe najwcześniej za 3 tygodnie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej