x

Połowa Polaków zauważa podwyżki cen w gastronomii. Powód? “Chęć przedsiębiorców do odrobienia strat"

Kategoria: Koronawirus - Aktualności    06.07.2021

Ponad połowa osób przebadanych przez ARC Rynek Opinia zauważa wzrost cen usług gastronomicznych, a 41% respondentów dostrzegło także podwyżki cen noclegów w hotelach. Zdaniem badanych powodem jest chęć przedsiębiorców do odrobienia strat - wynika z badań ośrodka.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
91% Polaków uważa, że ceny, m.in. żywności skoczyły w górę. Zdaniem ponad połowy badanych zauważalnie podróżały też usługi gastronomiczne. Za główne przyczyny tego wzrostu respondenci uważają chęć przedsiębiorców do odrobienia strat po pandemii, politykę gospodarczą rządu oraz niestabilną sytuację gospodarczą po pandemii - wynika z badania ARC Rynek Opinia.

Niemal wszyscy (91% badanych) zauważamy wzrost cen żywności, paliwa, czy materiałów budowlanych. 63% z nas uważa, że ceny znacząco wzrosły, a 81% badanych spodziewa się, że produkty i usługi w najbliższym czasie jeszcze zdrożeją. Różnimy się w ocenie przyczyn tego zjawiska. 61% z nas twierdzi, że podwyżki cen spowodwane są działaniem przedsiębiorców, którzy chcą odrobić straty po pandemii. Pogląd ten podzielają głównie osoby po 35. roku życia. Dla osób w wieku 18-24 lat, przyczyną podwyżek jest polityka gospodarcza rządu.
Grafika: ARC Rynek Opinie
Grafika: ARC Rynek Opinie

Ponad połowa osób przebadanych przez ARC Rynek Opinia zauważa także wzrost cen usług gastronomicznych, a 41% z nas dostrzegło także podwyżki cen w hotelach i miejscach oferujących noclegi.

Konsumować mniej czy prosić o podwyżkę?
Jak radzimy sobie z nagłym wzrostem cen? Ponad połowa badanych przyznaje, że wybiera tańsze produkty i usługi. 39% zamierza ograniczyć konsumpcje, 16% znaleźć lepiej płatną pracę, a 7% negocjować podwyżkę z obecnym pracodawcą.

Badanie zostały zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI. Ankiety online zrealizowane zostały na grupie ponad tysiąca osób w wieku 18 - 65 lat.

Grafika: ARC Rynek Opinie
Grafika: ARC Rynek Opinie

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Whisky - kolejna ofiara koronawirusa

Branża whisky też odczuwa skutki pandemii. Sprzedaż drastycznie spada, destylarnie wstrzymują działalność, a wkrótce może zabraknąć trunków na sklepowych półkach. Czy to już moment na panikę wśród producentów i sprzedawców?

Służby interweniują w lokalach otwartych przez zdesperowanych restauratorów

W Łodzi ukarano dwóch restauratorów przyjmujących klientów wbrew obowiązującym pandemicznym obostrzeniom. Ważą się losy restauracji Smaczne Jadło w wielkopolskim Nowym Tomyślu - tam też interweniował sanepid.

Gastronomiczna odwilż w Warszawie

Pandemia zmieniła gastronomiczną rzeczywistość. Walka o przetrwanie na kulinarnej mapie stolicy nie obyła się bez ofiar. Kto po "rozmrożeniu" branży restauracyjnej, na półmetku tej szczególnej wiosny, rozkwita na nowo, a kto płynie?

W Green Caffè Nero bezpłatna kawa lub herbata dla personelu medycznego

Green Caffè Nero uruchamia akcję #KawaDlaMedyka - sieć kawiarni postanowiła wspomóc pracowników służb medycznych w trudnym czasie pandemii, oferując im bezpłatną kawę lub herbatę. Akcja potrwa od 18 do 24 listopada 2020 roku.

Czy polska branża cateringów dietetycznych przetrwa COVID-19?

Diety pudełkowe dostarczane są codziennie do ponad 2,5 tys. miejscowości w Polsce. Prężnie rozwijający się rynek cateringów dietetycznych rósł dotychczas rokrocznie w tempie 20 proc. a jego wartość na początku roku 2020 szacowano na ponad miliard złotych. Jak wpłynęła na niego pandemia koronawirusa?

Od 18 maja mogą ruszyć restauracje! Nie tylko te z ogródkami!

Dozwolone będzie obsługiwanie gości nie tylko przy stolikach na zewnątrz, jak wcześniej spekulowano, ale także w środku wszystkich lokali gastronomicznych. Warunek - zachowanie limitu jednego klienta na 4 m kw powierzchni.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej