x

Pavilion - nowy koktajl bar w ogrodzie hotelu Raffles Europejski Warsaw

Kategoria: Miejsca    29.06.2021

Już 2 lipca Raffles Europejski Warsaw powita gości w Pavilionie, letnim pop-up barze zlokalizowanym na otoczonym roślinnością hotelowym patio.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Bar na dziedzińcu hotelu Pavilion od zgiełku miasta oddzielony jest historyczną fasadą budynku. Przypomina ukrytą oazę, dlatego może być świetnym miejscem odpoczynku podczas długich letnich wieczorów. Wszechobecna roślinność Pavilionu ma swoje przełożenie również w karcie, królują tu bowiem autorskie koktajle inspirowane ziołami i kwiatami z letniego ogrodu. Goście będą mogli skosztować również wyselekcjonowanych win, szampana oraz lekkich przekąsek.

W każdą niedzielę planowane są wyrafinowane podwieczorki Afternoon Tea z bogato zastawionym bufetem deserowym z przepysznymi ciastkami, tortami, puddingami oraz makaronikami – wszystko do skosztowania w towarzystwie dobrze schłodzonego szampana oraz przy akompaniamencie dyskretnej muzyki.

Bar w Pavilionie będzie dostępny w sezonie letnim, w każdy piątek i sobotę w godzinach od 18:00 do 22:00. W każdą niedzielę Afternoon Tea bufet deserowy serwowany będzie od 15:00 do 18:00 po uprzedniej rezerwacji miejsc.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

RESTAURACJA KOBALTOWA

Gdy wybieramy się na wakacje nad polskie morze, Mierzeja Wiślana nie jawi się jako oczywisty wybór. Ale być może czas pomyśleć o zmianie destynacji. Sytuacja na Mierzei zmieniła się na korzyść świadomych smakoszy w 2015 r., kiedy to w nowo wybudowanym hotelu Tristan powstała restauracja Kobaltowa.

Włoska restauracja Semolino w warszawskim Atrium Centrum

Stołeczna sieć włoskich restauracji Semolino wkracza do biurowca Atrium Centrum w Alei Jana Pawła II. Otwarcie planowane jest na lato tego roku. Lokal zajmie powierzchnię 400 m kw, a latem uruchomiony zostanie przy nim ogródek.

KOREA TOWN

Właściciele koreańskiego baru Miss Kimchi - Paweł Łapiński i Aneta Łapińska - otworzyli w marcu restaurację Korea Town na warszawskim Mokotowie. Restauracja jest niewielka, przeznaczona na 22 miejsca siedzące i ok. 15 w ogródku. Szefową kuchni jest właścicielka Aneta Łapińska.

Kufle i Widelce

Kufle i Widelce to lokal w Krakowie, którego motto brzmi: "Gotujemy do piwa, pijemy do jedzenia." Jest pierwszym miejscem w Krakowie, które łączy piwa rzemieślnicze z jedzeniem.

WARSZAWSKI SZNYT

Warszawski Sznyt to nowa restauracja przy placu Zamkowym w Warszawie. Na dwóch poziomach ugości ona ponad 160 osób, a w ogródku dodatkowo 40. Inwestorem jest Józef Krawczyk, szefem kuchni - Rafał Zaręba, a jego zastępcą - Michał Węcławek.

Co Andrea Camastra serwuje w restauracji Nuta? Lokal szefa z gwiazdkami Michelin już otwarty!

Ta wiadomość ucieszy miłośników fine diningu - po prawie dwóch latach przerwy Andrea Camastra powrócił na gastronomiczną scenę z nowymi pomysłami, inspiracjami i daniami. Jego autorska restauracja Nuta wystartowała już w Warszawie przy Placu Trzech Krzyży 10/14.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej