x

Po lockdownie: Tomasz Janiczek z nowym menu w Opasłym Tomie

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    25.06.2021

Tomasz Janiczek stworzył nowe menu w warszawskiej Restauracji Opasły Tom, należącej do grupy Kręgliccy. Restauracje i Catering. Proponuje kuchnię polską w autorskiej interpretacji.

Szef kuchni Tomasz Janiczek. Zdjęcie: Maciej Niemojewski
Szef kuchni Tomasz Janiczek. Zdjęcie: Maciej Niemojewski
– Otwieramy restaurację przepełnieni radością i nadzieją. Doświadczenie lockdownu dotknęło każdego z nas, poszerzając obszary tego co nieznane i niepewne. Pragniemy otrząsnąć się z ograniczeń, znów cieszyć się spotkaniami z przyjaciółmi, gwarem ulic i powrotem do normalności w prawie niezmienionym składzie zespołu – cieszy się właścicielka Opasłego Tomu Agnieszka Kręglicka.

Nowe menu stworzył 29-letni Tomasz Janiczek, który wychował się w gospodarstwie ekologicznym swoich rodziców we wsi Szczepanowice w Tarnowskim, gdzie miał stały dostęp do sezonowych produktów, na których ćwiczył swoje umiejętności. Nauczył się tworzyć dania wyjątkowe i harmonijne. Ujmuje fantazją i precyzją.
– Byliśmy zachwyceni jego kreacjami w roku 2017 i ciekawiło nas, jak rozwinął swój kunszt po latach. Mamy nadzieję, że tak jak my, doświadczycie państwo szczególnych wzruszeń, smakując jego kuchni – mówi Kręglicka.

Szparagi w Opasłym Tomie, propozycja szefa kuchni Tomasza Janiczka. Zdjęcie: Maciej Niemojewski
Szparagi w Opasłym Tomie, propozycja szefa kuchni Tomasza Janiczka. Zdjęcie: Maciej Niemojewski
Janiczek postawił w menu na młodziutkie, sezonowe warzywa: zielony bób, szparagi, chrupiące kalarepki, miętę, groszek i szczypiorek.
– Korzystanie z produktów pochodzących z małych gospodarstw jest stałą praktyką w Opasłym Tomie, a szef Janiczek wzmacnia misję odpowiedzialnego gotowania,  proponując liczne dania roślinne oraz nadając wysoką rangę produktom drugiego planu – podkreśla drugi właściciel restauracji Marcin Kręglicki.

Nazwa Opasły Tom nawiązuje do dawnej księgarni, w  której  restauracja zaczynała działalność. Dziś, w lokalizacji przy Wierzbowej 9 w Warszawie, miejsce zaprasza do czytelni obok baru, na drinka i książki.
– Zapraszamy do współpracy szefów kuchni-rezydentów, którzy czerpiąc ze swojego doświadczenia i talentu, prezentują ją w niepowtarzalnej formie. To kuchnia szczera i  osobista. Menu bazuje na lokalnych, sezonowych produktach, które pochodzą z  prowadzonego przez nas Rolniczego Targu w  Fortecy – zaznaczają restauratorzy.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ewelina Łapińska: Nie martwię się o swoją przyszłość

- Widząc załamanych dostawców, pracowników pełnych obaw czy gości, którym brakuje normalnego życia, uświadomiłam sobie, że jest o co i dla kogo walczyć - tłumaczy Ewelina Łapińska, szefowa kuchni i właścicielka restauracji Świętojańska 21 w Białymstoku, którą prowadzi od 2017 r.

Gastronomia: reaktywacja

15 maja rozpoczął się długi i trudny proces powrotu gastronomii do normalności. Jego początkiem było otwarcie ogródków restauracyjnych w reżimie sanitarnym. Od 28 maja działalność wznowić będzie można także w zamkniętych pomieszczeniach. Jak przygotować się do uruchomienia lokalu?

Restauratorzy idą do sądu. Chcą odzyskać utracone pieniądze

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa. Zdaniem restauratorów, lockdown wprowadzono z naruszeniem prawa i wszystkim, którzy stracili w jego wyniku oszczędności powinna przysługiwać rekompensata.

Zamknięcie restauracji Shipudei Berek Artura Jarczyńskiego

Nie ma już restauracji Berek w Warszawie. Właściciel budynku przy Jasnej 24 wypowiedział restauratorowi umowę najmu i kazał mu się wyprowadzić w ciągu 3 dni. - Nie próbowano z nami rozmawiać, negocjować i porozumieć się w jakikolwiek sposób - mówi restaurator Artur Jarczyński.

Po lockdownie w Epoce. Ten sam zespół, nowe menu Marcina Przybysza

Niezmienny skład załogi restauracji po lockdownie to rzadkość w Warszawie. Tymczasem w Epoce, otwartej właśnie po przerwie w stacjonarnej działalności, o kulinarne doznania gości wciąż dba ten sam zespół pod wodzą Marcina Przybysza. Na ponowny start przygotował nowe menu.

Restauracje otwierają się mimo zakazu. "Boimy się, to akt desperacji"

Gastronomia ma już dość lockdownu. Kolejni przedsiębiorcy otwierają lub zapowiadają uruchomienie lokali pomimo zakazu. Jak twierdzą, wolności gospodarczej nie można ograniczyć rozporządzeniem czy ustawą, a obecne obostrzenia rządu są nielegalne.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej