x

Tematyczne festiwale kulinarne w Nadbużańskim Domu

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    24.06.2021

Najbliższe wydarzenie to II Nadbużański Festiwal Truskawek, który odbędzie się 26 czerwca. Ucztę przygotuje Anna Klajmon, szefowa kuchni w Kulturalna Cafe, uczestniczka 5. edycji TOP CHEF Polska.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Tematyczne imprezy kulinarne w Nadbużańskim Domu odbywają się od 2019 roku, kiedy zorganizowany został pierwszy Festiwal Szparagów na Bugiem. Sąsiedztwo dzikiej, podlaskiej przyrody i klimatyczne wnętrze starej szkoły sprzyjają poznawaniu nowych, oryginalnych smaków. Do kreowania dań zapraszani są szefowie kuchni, którym bliska jest idea slow food i korzystanie z sezonowych polskich produktów najwyższej jakości.

Każdy festiwal poświęcony jest innemu produktowi, który stanowi punkt wyjścia do stworzenia okolicznościowego menu. Gospodarze stawiają na dania wegetariańskie i wegańskie oraz kreatywność szefów kuchni. Warzywa, owoce, sery kupione na lokalnym targu, pozwalają stworzyć wyjątkowe dania, które są serwowane w nowoczesnym stylu.

Każdy festiwal to także doświadczenie w wielu wymiarach. Poznawanie polskich produktów, odwiedzanie lokalnych producentów ekologicznej żywności, uczty w dzikim ogrodzie pod chmurką, spotkania z szefami kuchni i kulinarnymi ekspertami, wernisaże, festiwalowe kino pod chmurką, spacery w naturze – to tylko niektóre atrakcje festiwali w Nadbużańskim Domu.

Najbliższe wydarzenie to II  Nadbużański Festiwal Truskawek, który odbędzie się 26 czerwca. Ucztę przygotuje Anna Klajmon, wielbicielka polskich produktów i smaków, miłośniczka kuchni prostej, uczestniczka 5. edycji TOP CHEF Polska, aktualnie szefowa kuchni w Kulturalna Cafe.


Kolejne sezonowe festiwale kulinarne w Nadbużańskim Domu wyglądają następująco:
Nadbużański Festiwal Ogórków – 17 lipca, Pan Tasak
Nadbużański Festiwal Pomidorów – 7 sierpnia, Ewelina Gracz; 21 sierpnia, Maria Przybyszewska
III Nadbużański Festiwal Grzybów – 25 września, Michał Gniłka; 2 października, 9 października
Nadbużański Festiwal Jabłek – 23 października
II Nadbużański Festiwal Ziemniaków – 6 listopada, 13 listopada, 20 listopada

Więcej informacji na www.facebook.com/nadbuzanski.dom/ 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Rekordy Wiosennego Restaurant Week

Mimo pandemii, prawie 90 tys. gości wzięło udział w wiosennej edycji Restaurant Week - to tylko 2,5% mniej niż rok temu. Rzeszowskie Patio odwiedziło przez 2,5 tygodnia aż 2 781 festiwalowych klientów!

Pasibus włącza się w akcję #PosiłekDlaSeniora Grupy Warszawa

Sieć burgerowni Pasibus przygotuje posiłki dla wrocławskich seniorów. Pierwsze dostawy jedzenia trafią do nich w piątek, 24 kwietnia.

A to ciekawe! "Jedzenie dziś i jutro" - cykl filmowy w Arte po polsku

Czy potrawy wegańskie mogą szkodzić? Jak będą wyglądać restauracje jutra? Czy dania będą przyrządzać roboty? Co będziemy jeść w przyszłości? Oto niektóre pytania, jakie stawiają twórcy filmów dokumentalnych cyklu "Jedzenie dziś i jutro", pokazywanych bezpłatnie po polsku na platformie VOD ARTE.

Restaurant Week powraca 8 września

Jesienny festiwal najlepszych restauracji potrwa od 8 do 26 września. W tym czasie blisko 350 lokali z ponad 30 miast zaprasza gości na popisowe trzydaniowe menu swoich szefów kuchni w cenie 59 zł.

Zamojski festiwal "W poszukiwaniu prawdziwego smaku"

Już 5 września Zamość, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i serce Roztocza, za sprawą festiwalu win polskich oraz produktów regionalnych "W poszukiwaniu prawdziwego smaku", zamieni się w prawdziwą stolicę rodzimego winiarstwa.

Fine Dining w Plenerze

To nazwa cyklu kolacji organizowanych przez krakowską restaurację Albertina oraz zaproszonych do projektu szefów kuchni. Wśród nich byli między innymi Krzysztof Żurek z restauracji Trzy Rybki, Marcin Sołtys z restauracji Filipa 18 oraz Łukasz Cichy z Białej Róży.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej