x

Tematyczne festiwale kulinarne w Nadbużańskim Domu

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    24.06.2021

Najbliższe wydarzenie to II Nadbużański Festiwal Truskawek, który odbędzie się 26 czerwca. Ucztę przygotuje Anna Klajmon, szefowa kuchni w Kulturalna Cafe, uczestniczka 5. edycji TOP CHEF Polska.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Tematyczne imprezy kulinarne w Nadbużańskim Domu odbywają się od 2019 roku, kiedy zorganizowany został pierwszy Festiwal Szparagów na Bugiem. Sąsiedztwo dzikiej, podlaskiej przyrody i klimatyczne wnętrze starej szkoły sprzyjają poznawaniu nowych, oryginalnych smaków. Do kreowania dań zapraszani są szefowie kuchni, którym bliska jest idea slow food i korzystanie z sezonowych polskich produktów najwyższej jakości.

Każdy festiwal poświęcony jest innemu produktowi, który stanowi punkt wyjścia do stworzenia okolicznościowego menu. Gospodarze stawiają na dania wegetariańskie i wegańskie oraz kreatywność szefów kuchni. Warzywa, owoce, sery kupione na lokalnym targu, pozwalają stworzyć wyjątkowe dania, które są serwowane w nowoczesnym stylu.

Każdy festiwal to także doświadczenie w wielu wymiarach. Poznawanie polskich produktów, odwiedzanie lokalnych producentów ekologicznej żywności, uczty w dzikim ogrodzie pod chmurką, spotkania z szefami kuchni i kulinarnymi ekspertami, wernisaże, festiwalowe kino pod chmurką, spacery w naturze – to tylko niektóre atrakcje festiwali w Nadbużańskim Domu.

Najbliższe wydarzenie to II  Nadbużański Festiwal Truskawek, który odbędzie się 26 czerwca. Ucztę przygotuje Anna Klajmon, wielbicielka polskich produktów i smaków, miłośniczka kuchni prostej, uczestniczka 5. edycji TOP CHEF Polska, aktualnie szefowa kuchni w Kulturalna Cafe.


Kolejne sezonowe festiwale kulinarne w Nadbużańskim Domu wyglądają następująco:
Nadbużański Festiwal Ogórków – 17 lipca, Pan Tasak
Nadbużański Festiwal Pomidorów – 7 sierpnia, Ewelina Gracz; 21 sierpnia, Maria Przybyszewska
III Nadbużański Festiwal Grzybów – 25 września, Michał Gniłka; 2 października, 9 października
Nadbużański Festiwal Jabłek – 23 października
II Nadbużański Festiwal Ziemniaków – 6 listopada, 13 listopada, 20 listopada

Więcej informacji na www.facebook.com/nadbuzanski.dom/ 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Mr.Pancake chce pobić rekord Guinnessa na najwyższą wieżę z pankejków

W ramach obchodów 10. urodzin restauracja Mr.Pancake podejmie próbę pobicia rekordu Guinnessa na najwyższą wieżę z pankejków, ułożonych jeden na drugim. Dotychczasowy rekord ustanowiony w Wielkiej Brytanii to 101,8 cm, a więc wieża ułożona przed ekipę Mr.Pancake musi mierzyć min. 102 cm!

Whisky Live Warsaw wraca po przerwie

Warszawa po raz kolejny stanie się światową stolicą whisky. Wszystko za sprawą 8. edycji festiwalu Whisky Live Warsaw, który odbędzie się 1-2 października (piątek-sobota) w Praskim Centrum Koneser.

Najlepszy Roślinny Produkt 2020. Znamy wyniki

Znamy laureatów plebiscytu RoślinnieJemy na Najlepszy Roślinny Produkt 2020 r. Wyniki konkursu pokazują, jak dynamicznie rozwija się roślinny rynek w Polsce.

Polska - największy sad w Europie!

Trzy czwarte Polaków słyszało, że nasz kraj jest największym producentem jabłek w Europie. Ale tylko co piąty z nas wie, że produkujemy aż 3 miliony ton jabłek rocznie - ilość, którą można wypełnić 240 tysięcy TIR-ów! Dlatego jabłko będzie motywem przewodnim kampanii promującej Polskę.

Święto whisky ponownie w Warszawie

Whisky Live Warsaw odbędzie się w 13-14 października w Sangate Hotel Airport. Festiwal to okazja poznania szerokiego spektrum kolorów, bukietów i smaków whisky. Dla fanów dobrego jedzenia nie zabraknie licznych atrakcji kulinarnych.

Warszawskie restauracje świętują #Jabłonki. Co i gdzie zjemy?

Kampania Fundacji State of Poland #Jabłonki zachęca do kulinarnej celebracji rodzimych jabłek. Do świętowania #Jabłonek we wrześniu, gdy nasze jabłka są najsmaczniejsze, dołączyły warszawskie lokale, przygotowując specjalne jabłkowe potrawy w menu. Będą serwowane od 15 września do 4 października.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej