x

Krzysztof Konieczny nowym szefem kuchni Neon streetfood baru

Kategoria: Ludzie    23.06.2021

Po burzliwym okresie lockdownów przyszedł czas na zmianę kapitana w gdyńskim Neon streetfood bar. Odchodzącego szefa Jana Kiliańskiego i nowego Krzysztofa Koniecznego łączy więcej niż wspólne miejsce pracy.

Szef kuchni Krzysztof Konieczny. Zdjęcie: Facebook.com
Szef kuchni Krzysztof Konieczny. Zdjęcie: Facebook.com
– Dziękujemy za Twój trud, czas, poświęcenie, pomysłowość i zaangażowanie w rozwój Neonu. To dzięki Tobie wciąż utrzymujemy wysoki poziom. Przetrwaliśmy rebranding z Głównej Osobowej, całkowite zamknięcie gastro z powodu lockdownu, ograniczenie działalności do wynosów i dowozów, a mimo to wciąż jesteśmy i wciąż dajemy z siebie wszystko! Janku, pamiętaj że Neonowe progi są zawsze dla Ciebie otwarte – takimi słowami ekipa Neonu pożegnała na Facebookowym profilu restauracji swojego dotychczasowego szefa kuchni Jana Kiliańskiego.

Stery w lokalu przejmie po nim Krzysztof Konieczny. Obaj kucharze znają się między innymi z występu w programie Top Chef, w którym mieli okazję ze sobą rywalizować. Konieczny jest szefem kuchni znanym szerszej publiczności z występu w 7. edycji programu. Pracował w Katowicach i Bytomiu, następnie był związany z sopockim Sztuczka Bistro, gdzie pełnił rolę sous chefa, później zaś szefa kuchni. Jako jeden z dwóch Polaków doszedł do finału konkursu S.Pellegrino Young Chef 2020. Od czerwca zeszłego roku obaj szefowie pracowali razem w Neonie.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Małgorzata Paw - menedżer generalny restauracji Szara Gęś w Krakowie

O tym, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, o systemach motywacyjnych dla pracowników oraz o tym, co to znaczy być dobrym liderem w gastronomii, rozmawiamy z Małgorzatą Paw, menedżerem generalnym restauracji: Szara Gęś w Krakowie i Main Square Hospitality Group.

Sebastian Olma szefem kuchni Hotelu Pałac Mała Wieś

Sebastian Olma kieruje kuchnią Pałacu Mała Wieś od września, tworząc nowe menu oparte na historycznych, pałacowych recepturach oraz lokalnych i regionalnych składnikach.

AMBASADOR DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Był kelnerem, sommelierem, menedżerem oraz właścicielem restauracji. Dziś prowadzi globalną agencję bon vivant communications, specjalizującą się w obsłudze pr-owej gwiazdkowych szefów kuchni, produkcji filmowej i organizacji ekskluzywnych przyjęć w najlepszych restauracjach na świecie.

Michał Gniadek nowym szefem kuchni restauracji Zoni

Zwolnione przez Aleksandra Barona stanowisko szefa kuchni w restauracji Zoni obejmuje Michał Gniadek, utalentowany i utytułowany kucharz młodego pokolenia.

Maciej Nowaczyk: Wrocławiowi należy się fine dining

Maciej Nowaczyk prowadzi wrocławską La Maddalenę od 11 lat. Jego druga restauracja, Mama Manousch, zostanie prawdopodobnie sprzedana. W czasie trwającej pandemii odważnie komentował aktualną sytuację branży gastronomicznej. Dziś w rozmowie podsumowuje czas od pierwszego lockdownu.

ODESZŁA LEGENDA

Z ogromnym bólem informujemy o śmierci Paula Bocuse'a. 20 stycznia br. w wieku 91 lat zmarł Paul Bocuse, wybitny francuski szef kuchni, zaliczany do pionierów nowej kuchni francuskiej (nouvelle cuisine).

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej