x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Co piją użytkownicy TikToka? Oto 10 najpopularniejszych koktajli

Kategoria: Karta - napoje    15.06.2021

Koktajlowe preferencje użytkowników Tik Toka sprawdził serwis Brewsmartly.com. Najczęściej wspominany na Tik Toku drink doczekał się aż 395 milionów hashtagów. W trójce najpopularniejszych mieszanych napojów są najbardziej znane barowe klasyki.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Po jakie koktajle najczęściej sięgają użytkownicy Tik Toka? Autorzy zestawienia z serwisu Brewsmartly.com wyłonili 10 drinków z największą liczbą hashtagów. Na miejscu 10. z wynikiem 12,2 milionów hashtagów uplasowało się tropikalne Mai Tai, na 9. – Daiquiri (21,9 milionów hasztagów), na 8 – Moscow Mule (22,7 mln hasztagów), na 7 – Tequila Sunrise (31,3 mln), na 6. – Sangria (jedyny napój nie będący typowym koktajlem w tym zestawieniu – 71,9 mln), na 5. – Pina Colada (78,6 mln), a na 4. – Martini (145,5 mln).

Mimoza, Mojito i królowa Małgorzata
Pierwszą trójkę najpopularniejszych koktajli zamyka Mimoza z wynikiem aż 232,8 miliona hasztagów, tuż za nią uplasowało się Mojito (252,5 miliona hasztagów), a najpopularniejszą pozycją okazała się Margarita – połączenie tequili, likieru triple sec i soku z limonki. Małgorzata wyraźnie zdeklasowała pozostałych rywali, zbierając łącznie 395,5 milionów wzmianek w postaci hashtagów.

Twórcy rankingu wzięli pod uwagę jedynie wybrane najpopularniejsze koktajle. Dlatego też w pierwszej dziesiątce zabrakło na przykład koktajlu Kinder Bueno (265,7 miliona hasztagów), czyli mieszanki na bazie likierów Baileys i Kahlua z dodatkiem mleka, syropu karmelowego i batonika, od którego nazwę wzięła cała kompozycja.
Poza rankingiem znalazł się także Jungle Juice, będący połączeniem wielu różnych alkoholi, soków owocowych i słodkich żelek.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Alkoholowe menu na imprezach zamkniętych

Na dobrze przygotowanej uroczystości okolicznościowej czy imprezie zamkniętej nie powinno zabraknąć szerokiego, ale przemyślanego wyboru alkoholi, dostosowanego do charakteru wydarzenia i oczekiwań klientów. W jaki sposób przygotować napojowe menu, by było ono atrakcyjne dla naszych gości?

Jak ozdabiać koktajle? Radzą czołowi polscy barmani

Ozdabiane owocowymi szpatułkami, skórkami cytrusów, liśćmi ziół, pudrem czy jadalną farbą. Choć to smak gra główne skrzypce, to niebanalne podanie koktajli również jest bardzo istotne

Matcha - od japońskiego rytuału do globalnej gastronomii

Niegdyś niszowa japońska zielona herbata matcha stała się modnym towarem w gastronomii. Kto by przypuszczał, że produkt od wieków stosowany głównie podczas uduchowionych elitarnych ceremonii herbacianych trafi pod strzechy - do sieciowych kawiarni czy rzemieślniczych lodziarni.

Koktajlowe menu na trudne czasy

Ostatni kwartał 2022 r. może być dla barmanów i właścicieli barów w Polsce trudny. Projektując jesienną kartę koktajli, trzeba będzie uwzględniać rosnące ceny produktów oraz niedostępność do tej pory łatwo osiągalnych składników. To jednak - wbrew pozorom - może być całkiem dobra wiadomość.

Bawarka wraca do łask

Połączenie herbaty i mleka wzbudza różne emocje. Bawarkę albo się kocha, albo nienawidzi.Tak jak połączenie kawy z mlekiem wydaje się w stu procentach naturalne, to dodawanie do herbaty czegoś innego niż cukru i cytryny może wydawać się nieco oryginalne.

Piwo Roberta Makłowicza podbija rynek

Piwo Miłosław & Makłowicz ArcyIPA - opracowane przez krytyka kulinarnego Roberta Makłowicza oraz wielkopolski Browar Fortuna - pojawiło się na rynku w kwietniu i od tego czasu podbija serca konsumentów. Choć do podsumowania sezonu daleko, to już wiadomo, że sprzedaż trunku będzie rekordowa.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej