x

Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356).
Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Co piją użytkownicy TikToka? Oto 10 najpopularniejszych koktajli

Kategoria: Karta - napoje    15.06.2021

Koktajlowe preferencje użytkowników Tik Toka sprawdził serwis Brewsmartly.com. Najczęściej wspominany na Tik Toku drink doczekał się aż 395 milionów hashtagów. W trójce najpopularniejszych mieszanych napojów są najbardziej znane barowe klasyki.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Po jakie koktajle najczęściej sięgają użytkownicy Tik Toka? Autorzy zestawienia z serwisu Brewsmartly.com wyłonili 10 drinków z największą liczbą hashtagów. Na miejscu 10. z wynikiem 12,2 milionów hashtagów uplasowało się tropikalne Mai Tai, na 9. – Daiquiri (21,9 milionów hasztagów), na 8 – Moscow Mule (22,7 mln hasztagów), na 7 – Tequila Sunrise (31,3 mln), na 6. – Sangria (jedyny napój nie będący typowym koktajlem w tym zestawieniu – 71,9 mln), na 5. – Pina Colada (78,6 mln), a na 4. – Martini (145,5 mln).

Mimoza, Mojito i królowa Małgorzata
Pierwszą trójkę najpopularniejszych koktajli zamyka Mimoza z wynikiem aż 232,8 miliona hasztagów, tuż za nią uplasowało się Mojito (252,5 miliona hasztagów), a najpopularniejszą pozycją okazała się Margarita – połączenie tequili, likieru triple sec i soku z limonki. Małgorzata wyraźnie zdeklasowała pozostałych rywali, zbierając łącznie 395,5 milionów wzmianek w postaci hashtagów.

Twórcy rankingu wzięli pod uwagę jedynie wybrane najpopularniejsze koktajle. Dlatego też w pierwszej dziesiątce zabrakło na przykład koktajlu Kinder Bueno (265,7 miliona hasztagów), czyli mieszanki na bazie likierów Baileys i Kahlua z dodatkiem mleka, syropu karmelowego i batonika, od którego nazwę wzięła cała kompozycja.
Poza rankingiem znalazł się także Jungle Juice, będący połączeniem wielu różnych alkoholi, soków owocowych i słodkich żelek.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Perfekcyjna symfonia: Lavazza Qualità Oro w nowej odsłonie

Wprowadzenie do polskich sklepów nowej odsłony Qualità Oro wspiera start wyjątkowej kampanii - opartej na dźwiękach tworzących jedyną w swoim rodzaju symfonię tej najsłynniejszej z marek turyńskiego producenta kawy.

Nitro kawa, czyli o co tyle piany?

Kremowa i lekko słodka kawa bez dodatku mleka i cukru? To możliwe. Choć jej produkcja wymaga sporo czasu i zachodu, efekt wizualno-smakowy wynagradza wszystkie trudy. Sprawdźcie, jak to się robi w warszawskim Deseo.

Bar bez procentów? To możliwe!

Konsumenci coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, co przejawia się w wielu aspektach - również w coraz rozsądniejszym podejściu do spożywania alkoholu. W takiej sytuacji wielu właścicieli barów mogłoby zacząć się martwić o swój biznes, jednak spieszę z uspokojeniem.

Harmonia ziemi i ziarna w kolekcji kaw Nespresso Origins

Nespresso Professional to 13 starannie skomponowanych mieszanek kaw, wśród których trzy zasługują na szczególne wyróżnienie - podczas degustacji przeniosą nas do źródeł swojego pochodzenia: Indii, Brazylii i Gwatemali.

Jak smakuje kawa leżakowana w beczkach po piwie i bourbonie?

Związek kawy i alkoholu nie musi kończyć się na Irish coffee. Coffeedesk wraz z palarnią HAYB Speciality Coffee i we współpracy z browarem Maltgarden stworzyli kawę Barrel Aged poddaną leżakowaniu w dębowej beczce. Na czym polega ten proces i co zyskuje kawowe ziarno dzięki takiej obróbce?

Bogactwo herbaty

Najwcześniejsze fizyczne dowody spożycia herbaty pochodzą z II w. p.n.e., choć jest bardzo prawdopodobne, że Chińczycy znali ją już dużo wcześniej. Do Europy dotarła dopiero w XVI w. Od tamtej pory cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, wciąż powstają nowe sposoby jej przygotowania oraz spożycia.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej