x

"Tartine bread. Chleb z najlepszej piekarni świata" Chada Robertsona

Kategoria: Lifestyle - książki    11.06.2021

Jeśli możemy mówić o jakichkolwiek pozytywnych zjawiskach ostatniego roku, to jest nim moda na pieczenie chleba, zwłaszcza tego na zakwasie.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Świetnym źródłem wiedzy na ten temat jest książka „Tartine bread”, która po 11 latach od premiery ukazała się właśnie po polsku. Tytułowa piekarnia Tartine w San Francisco wywołała przed laty rewolucję w świecie piekarniczym i wśród zwykłych – nomen omen – zjadaczy chleba. Chad Robertson, właściciel lokalu, opracował rewelacyjną autorską recepturę wypiekania pieczywa w stylu francuskim, głównie pszennego na żytnim zakwasie. W publikacji znajdziecie ten słynny przepis, a oprócz tego porady, m.in. jak obchodzić się z zakwasem, ciastem i jak wypiekać chleb. Są tu też receptury na bagietki, pizze, focaccię, croissanty i inne słodkie wypieki. Sprawdźcie sami, jak smakuje amerykańska rewolucja w wypieku francuskiego pieczywa. 

„TARTINE BREAD. CHLEB Z NAJLEPSZEJ PIEKARNI ŚWIATA”, CHAD ROBERTSON, WYD. ZNAK, 2021

Recenzja ukazała się w „Food Service" 5/2021 nr 205.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Latin America" Virgilio Martinez

"Latin America" bierze na warsztat złożony geograficznie, kulturowo i kulinarnie region. Na kartach książki zagościł wybitny szef kuchni Virgilio Martinez, peruwiański mistrz znany głównie z restauracji Central w Limie.

"The Turkish Cookbook" Musy Daǧdevirena

Kuchnia turecka kojarzy wam się głównie z kebabem? Ma tymczasem znacznie więcej do zaoferowania - w Turcji będącej kolebką jednej z najstarszych kultur kulinarnych świata pracuje mnóstwo młodych kucharzy, którzy w ciekawy sposób podchodzą do tradycji.

KURACJA KULINARNA

Jak zbalansować swoją codzienną dietę? Co zrobić, by czuć się lepiej? Prawie każdy z nas zadaje sobie takie pytania. To, że odżywianie ma ścisły związek z naszym stanem zdrowia, wydaje się oczywiste.

KULINARNE KRAJOBRAZY

To pięknie wydany album napisany przez słynnego szefa kuchni dla innych szefów kuchni. Przeglądając książkę, możecie poznać produkty, dzikie rośliny, egzotyczne owoce, dowiedzieć się, jak wyglądały tradycyjne chilijskie potrawy, ich klasyczne źródła i nowe interpretacje.

"Rice: a Savor the South Cookbook" Michaela Twitty'ego

Książka historyka jedzenia Michaela Twitty’ego przedstawia ryż w kuchniach wielu krajów i drogę, jaką ten produkt przemierzał na przestrzeni lat, a wszystko to z punktu widzenia historii i kulturowych kontekstów.

"Lumi: Island Cooking" Blaine'a Wetzela

Blaine Wetzel, szef kuchni finediningowej restauracji The Willows Inn na wyspie Lummi w Stanach Zjednoczonych proponuje konsekwentne podejście do lokalności.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej