x

Michał Piosik: Opakowania przyszłości

Kategoria: Lifestyle - ekologia    09.06.2021

Jesteśmy świadomi, że jednorazowe tworzywa sztuczne nie są najlepszym sposobem na pakowanie jedzenia, a jednocześnie kupujemy coraz więcej jedzenia w marketach i dyskontach. Gdzie w tym wszystkim troska o nasze zdrowie i środowisko?

Michał Piosik. Fot. materiały prasowe
Michał Piosik. Fot. materiały prasowe
OD DŁUŻSZEGO CZASU WIEMY, ŻE TWORZYWA SZTUCZNE JEDNORAZOWEGO UŻYTKU NIE NADAJĄ SIĘ DO PAKOWANIA JEDZENIA 

• Dzieje się tak z kilku powodów: 

1. Polski system ponownego przetwarzania odpadów jest niewydolny, więc większość z nich ląduje na wysypisku, w oceanie lub spalona trafia do atmosfery.

2. Mikroplastik im towarzyszący spożywany jest przez człowieka bezpośrednio lub pośrednio – trafiając do ziemi uprawnej i wód gruntowych, a następnie do płodów rolnych. 

3. Do produkcji plastiku zużywa się wielu chemikaliów, takich jak poliwęglany wyzwalające bisfenol A, które negatywnie wpływają na zdrowie. 

Jednocześnie rośnie sprzedaż jedzenia w marketach i dyskontach. Zamawiamy także coraz więcej posiłków na wynos z restauracji. Jak zatem będą wyglądać opakowania w przyszłości? Czy jesteśmy w stanie dbać o nasze zdrowie i środowisko, utrzymując obecną ekonomikę opakowań? Wraz z postępującymi regulacjami parlamentu UE, mającymi na celu wyeliminowanie jednorazowego plastiku z obiegu, przedsiębiorstwa i naukowcy przyspieszyli prace nad rozwiązaniem problemu. Obecnie najbardziej obiecującymi trendami są: 

• W obszarze odpadów: Bułgarski Zero Wave wykorzystuje słód pozostały po produkcji piwa, osusza go i wytłacza zeń biodegradowalne talerze oraz opakowania do dań na wynos. Ten sposób wytwarzania jest najbardziej ekologiczny, ale wciąż musi osiągnąć odpowiednią skalę, żeby obniżyć średni koszt wytworzenia. Nie można też w nim przechowywać płynów dłużej niż kilka godzin. 

• W obszarze biopolimerów: PLA jest „plastikiem” wytwarzanym np. z mączki kukurydzianej. Ten rodzaj tworzywa nadaje się do kompostowania, ale tylko w określonych warunkach. W związku z brakiem edukacji i odpowiednich procedur w naszym kraju PLA rozkłada się prawie tak długo jak zwykły plastik. 

• A jeśli chodzi o papier: Papierowe butelki zaprojektowała firma Pabaco. Całkiem niedługo ma być w nich sprzedawana m.in. Coca-Cola. Rozwiązanie nie jest idealne, butelki papierowe są bowiem wyściełane plastikową folią. Niemniej jednak taka technologia pochłania dużo mniej plastiku niż tradycyjne opakowania. 

Jak więc można zauważyć, ekologiczne i rozsądne ekonomicznie rozwiązanie jest w zasięgu ręki, ale wymaga dopracowania i zwiększenia skali. W foodtech.ac stale szukamy technologii, które mogą zastąpić lub usprawnić istniejące środki. Wydaje się, że jesteśmy w przededniu przełomu; żeby jednak nastąpił, potrzebne jest zaangażowanie polityków, naukowców i przedsiębiorców. Na szczęście istnieje droga, którą może pójść każdy z nas w oczekiwaniu na technologię jutra: redukować możliwie dużo plastiku w codziennym życiu. 

Autor: Michał Piosik

Felieton ukazał się w „Food Service" 5/2021 nr 205.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Dzień Kawy: Starbucks przypomina o zasadach zrównoważonego rozwoju

Starbucks wierzy, że wyjątkowa kawa powstaje wyłącznie z wyjątkowych ziaren, dlatego 99% swoich ziaren pozyskuje z etycznych upraw. Z okazji Dnia Kawy, marka przypomina, jak istotne jest odpowiedzialne prowadzenie biznesu i kierowanie się zasadą zrównoważonego rozwoju.

Co dalej z papierowym kubkiem? Krzysztof Rzyman: wszyscy zdają sobie sprawę z problemu, a zmiany są powolne

O tym, czy da się sprzedać kawę na wynos bez papierowych kubków i czy ekologię można pogodzić z wygodą rozmawiamy z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie, współautorem książki "Less Waste Polska".

Lavazza i Microsoft dla zrównoważonego rozwoju

Fundację Giuseppe i Pericle Lavazza oraz kolumbijski oddział Microsoftu podpisały porozumienie dotyczące wspólnego projektu transformacji technologicznej (Technology Transformation Model), realizowanego pod hasłem odpowiedzialności społecznej.

Halloweenowe dynie? Zjedzmy je po święcie!

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy zachęca do przemyślanych zakupów dyni, a także do jej maksymalnego wykorzystywania po Halloweenowym święcie. Jak pokazują badania, podczas Halloween w samej tylko Wielkiej Brytanii marnowanych jest ok. 8 milionów dyń.

Bioodpady - co wrzucać do brązowego pojemnika?

Do żółtego kontenera wrzucamy plastik i metale, do zielonego - szkło, do niebieskiego - papier. A co do pojemnika brązowego? Na czym polega selektywna zbiórka bioodpadów? Oto ściąga dla tych, którzy dopiero oswajają się z nowym sposobem segregacji śmieci. Nie tylko dla restauratorów!

Otto Pompieri wycofuje plastikowe słomki i opakowania

Warszawska restauracja Otto Pompieri przyłączyła się do globalnego trendu ograniczenia plastikowych odpadów. Nie podaje już do napojów plastikowych słomek, a dania na wynos są wysyłane w innowacyjnych, ekologicznych opakowaniach.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej