x

Michał Piosik: Opakowania przyszłości

Kategoria: Lifestyle - ekologia    09.06.2021

Jesteśmy świadomi, że jednorazowe tworzywa sztuczne nie są najlepszym sposobem na pakowanie jedzenia, a jednocześnie kupujemy coraz więcej jedzenia w marketach i dyskontach. Gdzie w tym wszystkim troska o nasze zdrowie i środowisko?

Michał Piosik. Fot. materiały prasowe
Michał Piosik. Fot. materiały prasowe
OD DŁUŻSZEGO CZASU WIEMY, ŻE TWORZYWA SZTUCZNE JEDNORAZOWEGO UŻYTKU NIE NADAJĄ SIĘ DO PAKOWANIA JEDZENIA 

• Dzieje się tak z kilku powodów: 

1. Polski system ponownego przetwarzania odpadów jest niewydolny, więc większość z nich ląduje na wysypisku, w oceanie lub spalona trafia do atmosfery.

2. Mikroplastik im towarzyszący spożywany jest przez człowieka bezpośrednio lub pośrednio – trafiając do ziemi uprawnej i wód gruntowych, a następnie do płodów rolnych. 

3. Do produkcji plastiku zużywa się wielu chemikaliów, takich jak poliwęglany wyzwalające bisfenol A, które negatywnie wpływają na zdrowie. 

Jednocześnie rośnie sprzedaż jedzenia w marketach i dyskontach. Zamawiamy także coraz więcej posiłków na wynos z restauracji. Jak zatem będą wyglądać opakowania w przyszłości? Czy jesteśmy w stanie dbać o nasze zdrowie i środowisko, utrzymując obecną ekonomikę opakowań? Wraz z postępującymi regulacjami parlamentu UE, mającymi na celu wyeliminowanie jednorazowego plastiku z obiegu, przedsiębiorstwa i naukowcy przyspieszyli prace nad rozwiązaniem problemu. Obecnie najbardziej obiecującymi trendami są: 

• W obszarze odpadów: Bułgarski Zero Wave wykorzystuje słód pozostały po produkcji piwa, osusza go i wytłacza zeń biodegradowalne talerze oraz opakowania do dań na wynos. Ten sposób wytwarzania jest najbardziej ekologiczny, ale wciąż musi osiągnąć odpowiednią skalę, żeby obniżyć średni koszt wytworzenia. Nie można też w nim przechowywać płynów dłużej niż kilka godzin. 

• W obszarze biopolimerów: PLA jest „plastikiem” wytwarzanym np. z mączki kukurydzianej. Ten rodzaj tworzywa nadaje się do kompostowania, ale tylko w określonych warunkach. W związku z brakiem edukacji i odpowiednich procedur w naszym kraju PLA rozkłada się prawie tak długo jak zwykły plastik. 

• A jeśli chodzi o papier: Papierowe butelki zaprojektowała firma Pabaco. Całkiem niedługo ma być w nich sprzedawana m.in. Coca-Cola. Rozwiązanie nie jest idealne, butelki papierowe są bowiem wyściełane plastikową folią. Niemniej jednak taka technologia pochłania dużo mniej plastiku niż tradycyjne opakowania. 

Jak więc można zauważyć, ekologiczne i rozsądne ekonomicznie rozwiązanie jest w zasięgu ręki, ale wymaga dopracowania i zwiększenia skali. W foodtech.ac stale szukamy technologii, które mogą zastąpić lub usprawnić istniejące środki. Wydaje się, że jesteśmy w przededniu przełomu; żeby jednak nastąpił, potrzebne jest zaangażowanie polityków, naukowców i przedsiębiorców. Na szczęście istnieje droga, którą może pójść każdy z nas w oczekiwaniu na technologię jutra: redukować możliwie dużo plastiku w codziennym życiu. 

Autor: Michał Piosik

Felieton ukazał się w „Food Service" 5/2021 nr 205.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

W Szczecinie startuje aplikacja do walki z marnowaniem żywności

Aplikacja Too Good To Go, dzięki której na świecie uratowano już 33 miliony posiłków, właśnie startuje w Szczecinie. Dostępne są na niej pyszne paczki-niespodzianki z niesprzedanym danego dnia jedzeniem z restauracji, kawiarni, sklepów i cukierni, które w innym przypadku musiałyby wylądować w koszu.

Ekologiczne kozie sery - szefowie kuchni to lubią

Ekologia i dbałość o dziedzictwo kulinarne to w przypadku Gospodarstwa Ekologicznego Figa na Podkarpaciu nie są puste słowa. Wytwarzane przez nich kozie sery doceniają znani szefowie kuchni, m. in. Agata Wojda, Adam Chrząstowski i Robert Makłowicz. Co z nich można przyrządzić?

Nespresso - nowe życie kawowej kapsułki

Czy po porannym cappuccino albo popołudniowym espresso powinny pozostawać jakiekolwiek odpadki? Nespresso od lat inwestuje w system recyklingu kawowych kapsułek. Aby był efektywny, potrzebne jest także zaangażowanie konsumentów. O tym, jak to działa, rozmawiamy z Anną Oleksak, Coffee Ambasadorem mar

Ketchup i koncentrat z "krzywych" buraków, czyli druga szansa dla nieidealnych warzyw

"Krzywych" buraków wyhodowanych przez rolnika spod Łęczycy nie dopuszczono do sprzedaży, ale dostały drugą szansę. Marki Kotlin i Krakus we współpracy z siecią Lidl odkupiły od hodowcy ponad 200 ton surowca i stworzyły z niego ketchup warzywny oraz koncentrat barszczu.

Warszawskie kawiarnie we współpracy z Take!Cup wprowadzają kubki na kaucję

Koniec z jednorazówkami! System kubków na kaucję to rozwiązanie znane z Berlina, Hamburga czy Wiednia. Właśnie zadebiutowało w Warszawie za sprawą krakowskiego start-upu Take!Cup. Jednym z pierwszych lokali, w którym pojawiły się kubki jest kawiarnia STOR na Powiślu.

Ekologiczna kawiarnia? To proste!

Rozmowa o ekologii w gastronomii najczęściej sprowadza się do kilku banałów o rezygnacji z plastikowych słomek i mieszadełek. Ekologia to jednak nie przykry obowiązek wynikający z mody czy przepisów prawa, ale dobry sposób na zaoszczędzenie na niepotrzebnych wydatkach i przyciągnięcie klientów.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej