x

Michał Piosik: Opakowania przyszłości

Kategoria: Lifestyle - ekologia    09.06.2021

Jesteśmy świadomi, że jednorazowe tworzywa sztuczne nie są najlepszym sposobem na pakowanie jedzenia, a jednocześnie kupujemy coraz więcej jedzenia w marketach i dyskontach. Gdzie w tym wszystkim troska o nasze zdrowie i środowisko?

Michał Piosik. Fot. materiały prasowe
Michał Piosik. Fot. materiały prasowe
OD DŁUŻSZEGO CZASU WIEMY, ŻE TWORZYWA SZTUCZNE JEDNORAZOWEGO UŻYTKU NIE NADAJĄ SIĘ DO PAKOWANIA JEDZENIA 

• Dzieje się tak z kilku powodów: 

1. Polski system ponownego przetwarzania odpadów jest niewydolny, więc większość z nich ląduje na wysypisku, w oceanie lub spalona trafia do atmosfery.

2. Mikroplastik im towarzyszący spożywany jest przez człowieka bezpośrednio lub pośrednio – trafiając do ziemi uprawnej i wód gruntowych, a następnie do płodów rolnych. 

3. Do produkcji plastiku zużywa się wielu chemikaliów, takich jak poliwęglany wyzwalające bisfenol A, które negatywnie wpływają na zdrowie. 

Jednocześnie rośnie sprzedaż jedzenia w marketach i dyskontach. Zamawiamy także coraz więcej posiłków na wynos z restauracji. Jak zatem będą wyglądać opakowania w przyszłości? Czy jesteśmy w stanie dbać o nasze zdrowie i środowisko, utrzymując obecną ekonomikę opakowań? Wraz z postępującymi regulacjami parlamentu UE, mającymi na celu wyeliminowanie jednorazowego plastiku z obiegu, przedsiębiorstwa i naukowcy przyspieszyli prace nad rozwiązaniem problemu. Obecnie najbardziej obiecującymi trendami są: 

• W obszarze odpadów: Bułgarski Zero Wave wykorzystuje słód pozostały po produkcji piwa, osusza go i wytłacza zeń biodegradowalne talerze oraz opakowania do dań na wynos. Ten sposób wytwarzania jest najbardziej ekologiczny, ale wciąż musi osiągnąć odpowiednią skalę, żeby obniżyć średni koszt wytworzenia. Nie można też w nim przechowywać płynów dłużej niż kilka godzin. 

• W obszarze biopolimerów: PLA jest „plastikiem” wytwarzanym np. z mączki kukurydzianej. Ten rodzaj tworzywa nadaje się do kompostowania, ale tylko w określonych warunkach. W związku z brakiem edukacji i odpowiednich procedur w naszym kraju PLA rozkłada się prawie tak długo jak zwykły plastik. 

• A jeśli chodzi o papier: Papierowe butelki zaprojektowała firma Pabaco. Całkiem niedługo ma być w nich sprzedawana m.in. Coca-Cola. Rozwiązanie nie jest idealne, butelki papierowe są bowiem wyściełane plastikową folią. Niemniej jednak taka technologia pochłania dużo mniej plastiku niż tradycyjne opakowania. 

Jak więc można zauważyć, ekologiczne i rozsądne ekonomicznie rozwiązanie jest w zasięgu ręki, ale wymaga dopracowania i zwiększenia skali. W foodtech.ac stale szukamy technologii, które mogą zastąpić lub usprawnić istniejące środki. Wydaje się, że jesteśmy w przededniu przełomu; żeby jednak nastąpił, potrzebne jest zaangażowanie polityków, naukowców i przedsiębiorców. Na szczęście istnieje droga, którą może pójść każdy z nas w oczekiwaniu na technologię jutra: redukować możliwie dużo plastiku w codziennym życiu. 

Autor: Michał Piosik

Felieton ukazał się w „Food Service" 5/2021 nr 205.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Tork zmierza w stronę neutralności klimatycznej

- W ostatnich latach zauważyliśmy znaczący wzrost zainteresowania firm kwestiami ochrony środowiska we wszystkich segmentach rynku. Przy wyborze produktów klienci zwracają uwagę na ich wydajność i skład - mówi Wojciech Nizio, regional brand activation manager w Tork.

Jak zadbać o neutralność klimatyczną lokalu gastronomicznego? [PORADNIK]

Gastronomia sprzedaje nie tylko dania, ale także restauracyjne doświadczenie. A jego jakość w dużej mierze opiera się na wizerunku lokalu. Dlatego w dobie postępujących zmian klimatycznych warto zadbać o neutralność swojego miejsca i odpowiednio ją uzasadnić.

Rośnie zapotrzebowanie na środki czystości przyjazne środowisku

Rosnące wymagania w kwestii higieny i kryzys klimatyczny spowodowały wzrost zainteresowania "zielonymi" środkami czystości dla branży HoReCa. Ciągła presja cenowa powoduje, że na rynku coraz bardziej liczą się innowacyjne rozwiązania, przynoszące wymierne oszczędności dla środowiska i dla portfela.

IKEA: koniec z frytkami w restauracji?

Operator lokalnej restauracji IKEA za naszą zachodnią granicą postanowił, że z jego menu znikną... frytki. Uzasadnienie? Przygotowanie jednej ich porcji powoduje wytworzenie ponad czterokrotnie więcej CO2 niż proces gotowania ziemniaków.

Pyszne.pl wprowadza biodegradowalne opakowania bez syntetycznych dodatków

Restauracje współpracujące z Pyszne.pl otrzymają możliwość zaoferowania swoim klientom nowego rodzaju opakowań. Pudełka te nie zawierają syntetycznych dodatków, są odporne na tłuszcz, a także w pełni biodegradowalne.

Biura nieprzyjazne środowisku są źródłem frustracji i rozczarowania pracowników

Wraz z powrotem pracowników do biur, widoczna jest zmiana ich oczekiwań dotyczących zrównoważonego rozwoju - 43% pracowników uważa, że biura są nieprzyjazne dla środowiska, a prawie połowa ankietowanych jest zawiedziona, że pracodawca nie poprawił niczego w tej kwestii w czasie trwania pandemii.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej