x

Michał Piosik: Opakowania przyszłości

Kategoria: Lifestyle - ekologia    09.06.2021

Jesteśmy świadomi, że jednorazowe tworzywa sztuczne nie są najlepszym sposobem na pakowanie jedzenia, a jednocześnie kupujemy coraz więcej jedzenia w marketach i dyskontach. Gdzie w tym wszystkim troska o nasze zdrowie i środowisko?

Michał Piosik. Fot. materiały prasowe
Michał Piosik. Fot. materiały prasowe
OD DŁUŻSZEGO CZASU WIEMY, ŻE TWORZYWA SZTUCZNE JEDNORAZOWEGO UŻYTKU NIE NADAJĄ SIĘ DO PAKOWANIA JEDZENIA 

• Dzieje się tak z kilku powodów: 

1. Polski system ponownego przetwarzania odpadów jest niewydolny, więc większość z nich ląduje na wysypisku, w oceanie lub spalona trafia do atmosfery.

2. Mikroplastik im towarzyszący spożywany jest przez człowieka bezpośrednio lub pośrednio – trafiając do ziemi uprawnej i wód gruntowych, a następnie do płodów rolnych. 

3. Do produkcji plastiku zużywa się wielu chemikaliów, takich jak poliwęglany wyzwalające bisfenol A, które negatywnie wpływają na zdrowie. 

Jednocześnie rośnie sprzedaż jedzenia w marketach i dyskontach. Zamawiamy także coraz więcej posiłków na wynos z restauracji. Jak zatem będą wyglądać opakowania w przyszłości? Czy jesteśmy w stanie dbać o nasze zdrowie i środowisko, utrzymując obecną ekonomikę opakowań? Wraz z postępującymi regulacjami parlamentu UE, mającymi na celu wyeliminowanie jednorazowego plastiku z obiegu, przedsiębiorstwa i naukowcy przyspieszyli prace nad rozwiązaniem problemu. Obecnie najbardziej obiecującymi trendami są: 

• W obszarze odpadów: Bułgarski Zero Wave wykorzystuje słód pozostały po produkcji piwa, osusza go i wytłacza zeń biodegradowalne talerze oraz opakowania do dań na wynos. Ten sposób wytwarzania jest najbardziej ekologiczny, ale wciąż musi osiągnąć odpowiednią skalę, żeby obniżyć średni koszt wytworzenia. Nie można też w nim przechowywać płynów dłużej niż kilka godzin. 

• W obszarze biopolimerów: PLA jest „plastikiem” wytwarzanym np. z mączki kukurydzianej. Ten rodzaj tworzywa nadaje się do kompostowania, ale tylko w określonych warunkach. W związku z brakiem edukacji i odpowiednich procedur w naszym kraju PLA rozkłada się prawie tak długo jak zwykły plastik. 

• A jeśli chodzi o papier: Papierowe butelki zaprojektowała firma Pabaco. Całkiem niedługo ma być w nich sprzedawana m.in. Coca-Cola. Rozwiązanie nie jest idealne, butelki papierowe są bowiem wyściełane plastikową folią. Niemniej jednak taka technologia pochłania dużo mniej plastiku niż tradycyjne opakowania. 

Jak więc można zauważyć, ekologiczne i rozsądne ekonomicznie rozwiązanie jest w zasięgu ręki, ale wymaga dopracowania i zwiększenia skali. W foodtech.ac stale szukamy technologii, które mogą zastąpić lub usprawnić istniejące środki. Wydaje się, że jesteśmy w przededniu przełomu; żeby jednak nastąpił, potrzebne jest zaangażowanie polityków, naukowców i przedsiębiorców. Na szczęście istnieje droga, którą może pójść każdy z nas w oczekiwaniu na technologię jutra: redukować możliwie dużo plastiku w codziennym życiu. 

Autor: Michał Piosik

Felieton ukazał się w „Food Service" 5/2021 nr 205.

Autor tekstu: Redakcja Foodservice

Zobacz także

Biura nieprzyjazne środowisku są źródłem frustracji i rozczarowania pracowników

Wraz z powrotem pracowników do biur, widoczna jest zmiana ich oczekiwań dotyczących zrównoważonego rozwoju - 43% pracowników uważa, że biura są nieprzyjazne dla środowiska, a prawie połowa ankietowanych jest zawiedziona, że pracodawca nie poprawił niczego w tej kwestii w czasie trwania pandemii.

#makeitplant - globalna kampania Upfield Professional zachęca szefów kuchni do wprowadzania dań roślinnych

Globalna kampania Upfield Professional pod hasłem #makeitplant zachęca do wprowadzania do menu dań roślinnych. Akcję zapoczątkowano na przełomie maja i czerwca podczas Worldchefs Congress 2022 w Abu Dhabi, jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń dla branży gastronomicznej.

Polska fabryka McCain pod Wrocławiem w 100% zasilana zieloną energią

Kanadyjska firma rodzinna McCain otworzyła Farmę Solarną przy swojej fabryce w Chociwelu pod Wrocławiem. To punkt zwrotny w zrównoważonej transformacji firmy McCain i jej dążeniu do korzystania z odnawialnej energii elektrycznej.

Pstrąg z hodowli - ratunek dla ekosystemu. Odwiedzamy gospodarstwo Pustelnia na Lubelszczyźnie

W świecie idealnym żywilibyśmy się rybami pochodzącymi wyłącznie z naturalnych zbiorników wodnych. Niestety, niezrównoważone zarządzanie rybołówstwem zaburzyło ekosystem wodny. Dlatego warto kupować ryby, które pochodzą z akwakultur, takiej jak np. gospodarstwo Pstrąg Pustelnia na Lubelszczyźnie.

"Sprawiedliwa" czekolada, czyli słodko-gorzkie tajemnice branży kakao

Rolnicy z Południa uprawiający kakao zarabiają mniej niż 1 dolara dziennie. Eksperci rynku spożywczego podkreślają jednak, że konsumenci mają realny wpływ na ich warunki pracy. Fundacja Fairtrade Polska przypomina, jak możemy przyczynić się do zmian w branży czekoladowej.

Zero waste - triki szefów kuchni restauracji Plac Hallera, Art Sushi i Szklarnia

Jak gospodarnie gotować i planować pracę w kuchni, aby nie marnować jedzenia? Podpowiadają szefowie warszawskich restauracji Plac Hallera, Art Sushi i Szklarnia - biorą one udział w wiosennej edycji Restaurant Week, która odbywa się w formule #zerowaste.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej