x

"Gościnność od kuchni" z nagrodą Gourmand World Cookbook Awards 2021

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    07.06.2021

"Gościnność od kuchni" Adama Chrząstowskiego, Patrycji Siwiec i Adama Pawłowskiego zdobyła pierwsze miejsce Gourmand World Cookbook Awards 2021 w kategorii "Najlepsza książka o tematyce gastronomicznej w regionie Europy Środkowo Wschodniej".

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Gourmand World Cookbook Awards to jeden z najważniejszych konkursów książki kulinarnej organizowany od 1994 roku. Co roku w bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy książek z całego świata.
„Gościnność od kuchni” jest świetnym przewodnikiem dla każdego szefa kuchni, kucharza, restauratora czy kierownika lokalu w tworzeniu przepisu na długofalowy sukces w biznesie restauracyjnym. Inicjatorem publika­cji i trzecim jej autorem jest szef kuchni Adam Chrząstowski.

Autorzy wspólnie pokazują, że w gastronomii – czy to jest śniadaniownia, czy fine dining – najważniejsze są komunikacja i gra do jednej bramki. Piszą m.in. o przygo­towaniu do zawodu szefa kuchni, budowaniu zespołu, standardach w kuchni, sytuacjach kry­zysowych czy świadomej gastronomii. Całość uzupełniają wywiady z szefami kuchni: Agatą Wojdą, Eleną Arzak, Dariuszem Barańskim, Robertem Trzópkiem i Thomassem Kellerem oraz z trenerką biznesu Małgorzatą Jarmoc­-Hecht.

Książka w wersji papierowej oraz jako e-book jest dostępna przez internet: www.goscinnosc.pl

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Pięciu najlepszych szefów kuchni Polski Północnej i ich pięć wyjątkowych dań - finał Gault&Millau Tour 2017

Podczas finałowego Gault&Millau Tour w Sopocie przyznano nagrody dla najlepszych szefów kuchni z Pomorza, Kujaw, Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Podlasia. Oto przepisy na popisowe dania Szefa Roku, Kobiety Szefa, Szefa Jutra, Szefa Kuchni Tradycyjnej i Młodego Talentu.

Konkursy nominowane do Kulinarnego Pucharu Polski 2020

Przygotowania do 20. jubileuszowej edycji Kulinarnego Pucharu Polski ruszyły pełną parą. Znamy już listę konkursów, których zwycięzcy mogą być nominowani do udziału w tej prestiżowej rywalizacji.

Transgourmet i Selgros Cash&Carry wspierają młodych kucharzy

26 września odbył się drugi półfinał konkursu kulinarnego dla szkół gastronomicznych organizowanego przez Transgourmet i Selgros Cash&Carry. Uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno-hotelarskich w Gdańsku przygotowywali konkursowe danie z kaczki, dyni piżmowej oraz suszonych śliwek.

Właściciel Werner & Mertz liderem zrównoważonego rozwoju

Reinhard Schneider, właściciel firmy Werner & Mertz produkującej ekologiczne środki czystości (marki Frosch i Green Care Professional) został laureatem Niemieckiej Nagrody Środowiskowej.

Zwycięzcy 19. edycji Kulinarnego Pucharu Polski

Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski z restauracji Nifty no.20 poznańskiego Hotel Puro to laureaci pierwszego miejsca Kulinarnego Pucharu Polski. Tegoroczne zmagania konkursowe odbyły się 1-2 października w Poznaniu.

Szkolenia dla gastronomii na targach Polagra 2020 w Poznaniu

Już 28 września rozpoczynają się targi Polagra 2020 z ekspozycją żywności, rozwiązań dla przemysłu spożywczego i sektora HoReCa. Podczas imprezy nie zabraknie interesujących szkoleń dla przedstawicieli gastronomii.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej