x

Robert Kuc, CEO marki Zdrowa Krowa: Przyszłość to restauracje hybrydowe

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    27.05.2021

- Bez względu na to, jak rozwijać się będzie pandemia, przyszłość gastronomii upatrujemy w działaniach hybrydowych, czyli łączących spożywanie posiłków w lokalach oraz zamawianych na wynos. Niezależnie od wybranej formuły, gość musi czuć się wyjątkowo - uważa Robert Kuc, CEO marki Zdrowa Krowa.

Robert Kuc, Zdrowa Krowa. Zdjęcie: materiały prasowe
Robert Kuc, Zdrowa Krowa. Zdjęcie: materiały prasowe
Zdrowa Krowa to sieć restauracji działających w modelu franczyzowym, która w swojej ofercie ma najwyższej jakości wołowinę, ręcznie robione sosy i domowego wypieku bułki. Marka serwuje także dania wegetariańskie i wegańskie. Jej punkty można znaleźć w kilku miastach w woj. śląskim, Krakowie, Wrocławiu, Opolu oraz Warszawie. Wkrótce dołączą do nich kolejne.
– Obecnie mamy trzy własne restauracje oraz dziewięć punktów franczyzowych, negocjujemy kilka kolejnych otwarć. W efekcie rok 2021 chcemy zamknąć z 20 działającymi punktami – mówi Robert Kuc, CEO Zdrowa Krowa.

#WspieramZamawiam
To niejedyna aktywność. Zdrowa Krowa w trakcie lockdownu postanowiła zmienić swoje lokale w biura co-workingowe oraz uruchomiła akcję #WspieramZamawiam, promującą kanały własne zamówień niezależnych restauracji.
– Akcja #WspieramZamawiam miała na celu szerzenie świadomości o tym, że warto zamawiać bezpośrednio od restauracji, a nie przez portale czy aplikacje pośredniczące, którym gastronomia płaci ogromne prowizje. Zaangażowaliśmy w nią influencerów z gastro świata. Nasz hasztag #WspieramZamawiam ma już ponad 1 100 użyć na Instagramie. #WspieramZamawiam osiągnęło ponad 1,5 mln zasięgu w social mediach oraz 29 054 zasięgu poza social mediami, według danych z Brand24.  Udało nam się zrzeszyć ponad 135 restauracji, których adresy zostały umieszczone na naszej stronie internetowej www.wspieramzamawiam.pl oraz publikowane w naszych social mediach – wylicza Kuc.

Cel: edukacja
Celem akcji było nie tylko stworzenie bazy miejsc, które świadczą usługi dowozu i wynosu, ale także niezbędnych informacji dotyczących składania zamówień w tych miejscach. Najważniejszym jednak celem kampanii był aspekt edukacyjny.
– W ramach akcji przygotowaliśmy serię relacji live, w których odpowiadaliśmy na wszystkie pytania restauratorów, nurtujące ich kwestie, czy przedstawiliśmy wskazówki na temat funkcjonowania gastronomii w tym trudnym czasie. Najczęściej pojawiające się pytania dotyczyły przede wszystkim obszaru związanego z komunikacją i marketingiem, tworzenia oferty, która sprawdzi się w dowozie, optymalizacji kosztów, czy standardów obsługi gości w nowej rzeczywistości. Mimo ponownego otwarcia jesteśmy cały czas dostępni dla restauratorów. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą z branżą. Postaramy się odpowiedzieć na każdy telefon, wiadomość e-mail, czy wysłaną za pomocą mediów społecznościowych – zapewnia CEO Zdrowej Krowy.

Know how
Marka może pochwalić się sporym know how. Jeszcze przed pandemią Zdrowa Krowa świadczyła usługi dowozu, większość lokalizacji posiada własną flotę samochodową, miała opracowany także system dostaw i logistykę, a jej produkt nadawały się i nadają do dowozu.
– Pierwszy lockdown nie był dla nas, aż tak trudny, bo nie musieliśmy wszystkiego wprowadzać od nowa. Mogliśmy wszystkie nasze siły skumulować na doskonalenie tego, co już zbudowaliśmy i zainteresować gości naszą ofertą, dlatego mocno postawiliśmy na działania kreatywne i marketingowe, co miało bardzo pozytywny skutek. M.in. tworzyliśmy najróżniejsze zestawy i propozycje tak, aby regularnie zaskakiwać naszych gości. Tak powstały między innymi BOXY składające się z mini burgerów, zestawy DIY do własnoręcznego przygotowania steka w domu i wiele innych – wylicza Robert Kuc.

Działania hybrydowe
Zdaniem CEO Zdrowej Krowa przyszłość gastronomii to działania hybrydowe, czyli łączących spożywanie posiłków przez gości w lokalu oraz zamawianie ich na wynos. Oba będą równie ważne, dlatego niezależnie od wybranej formuły, ważne jest, aby gość czuł się wyjątkowo. Trzem zasadom komunikacji z klientem w restauracji hybrydowej poświęcony będzie webinar, który odbędzie się na kanałach w mediach społecznościowych Zdrowej Krowy już 31 maja.

– Jestem przekonany, że rynek dowozów będzie rósł niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Bardzo wyraźnie obserwujemy to na przykładzie naszych 10 restauracji, które funkcjonują w dowozie [dwie kolejne otwarte są w sezonie - przyp. red.]. Aby jeszcze mocniej wyjść naprzeciw oczekiwaniom gości, a tym samym proces zakupowy był jeszcze szybszy i bardziej intuicyjny, rozbudowujemy własny e-commerce. Bardzo zależy nam na tym, aby w jeszcze większym stopniu uniezależnić się od pośredników w dostarczaniu jedzenia, a których marże są wysokie. Już teraz widzimy, że zwiększa się liczba osób, które wcześniej była mniej skłonna do zamawiania jedzenia na wynos, przekonała się, że jego jakość wcale nie jest gorsza od tego serwowanego na miejscu – mówi CEO Zdrowej Krowy. – Uważam, że restauracje, które do tej pory nie miały dowozu, powinny wziąć pod uwagę, że ten element jest ważną częścią strategii biznesowej. Jestem pewien, że coraz częściej będziemy zamawiać jedzenie do domów i biur, restauracje będą natomiast miejscem spotkań towarzyskich i biznesowych – prognozuje Robert Kuc.

Wyzwania dla obsługi restauracji
– Ważne jest to, aby niezależnie od tego, czy obsługujemy klienta dowozowego, czy tego w restauracji, standard obsługi zawsze powinien być na takim samym, wysokim poziomie. Przywiązujemy do tego dużą wagę, dlatego ważne było dla nas, aby przez cały czas lockdownu restauracje, mimo że bez gości, wyglądały tak, jakby funkcjonowały normalnie. Dowożąc jedzenie, dbaliśmy o opakowanie, napisanie na nim kilku zdań, by nawiązać z nim jakiś rodzaj komunikacji, zachowanie dress codu przez pracowników, czystość samochodów, a przede wszystkim jakość dostarczanych produktów. Wszystko po to, aby gość, który konsumował nasze posiłki w domu, mógł poczuć się choć trochę, jak w restauracji – podsumuje CEO Zdrowej Krowy.Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Gastronomia muśnięta czy zmiażdżona pandemią? Ocenia Linh Ziółkowska z restauracji Wi-Taj

Choć obecnie można swobodnie korzystać z oferty restauracji, barów i kawiarni, to jeszcze niedawno rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. O ocenę zmian, które zaszły w czasie dwóch lat pandemii, trendów oraz rosnących cen żywności poprosiliśmy Linh Ziółkowską, menedżerkę restauracji Wi-Taj.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przeciwko ustawie weryfikacji covidowej

Sejm skierował do drugiego czytania ustawę, która upoważnia pracodawcę do sprawdzania, czy podlegający mu pracownicy są zaszczepieni. Dotyczy to także restauratorów. - To dyskryminacja - uważa Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

Coraz więcej restauratorów żąda od gości okazania tzw. paszportu covidowego

Nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19, nie jesteś ozdrowieńcem i nie masz ważnego przez 48 godzin testu z negatywnym wynikiem? Bez tzw. paszportu covidowego możesz nie wejść do wielu lokali gastronomicznych. Restauratorzy biorą sprawy w swoje ręce i chcą weryfikować klientów.

Maciej Nowaczyk, restaurator z Wrocławia: Czekając na nieuchronne

Jakie nastroje panują w gastronomii w obliczu czwartej fali pandemii? - Kolejny to już raz rząd bierze nas na przeczekanie. Mechanizmy uruchomi w ostatniej chwili. Z dnia na dzień. Pewnie znów z piątku na sobotę. Który to już raz - pisze wrocławski restaurator Maciej Nowaczyk.

Gastronomia tylko z paszportem covidowym? Restauratorzy podzieleni w tej kwestii

Polacy nie chcą kolejnego lockdownu gastronomii, ale są przeciwni szczepieniom i wprowadzeniu obostrzeń dla niezaszczepionych. Restauratorzy znaleźli się między młotem a kowadłem. Z jednej strony muszą chronić swoich gości i personel, z drugiej - starają się nie zrażać do siebie klientów.

Jak odnaleźć się w postpandemicznym gastroświecie?

Jeszcze wiosną, tak jak inni, zastanawiałem się, jak będzie wyglądał powrót do pracy po otwarciu lokali gastronomicznych. Obawiałem się, że rzeczywistość branży może okazać się mało kolorowa. Czy słusznie i czy w ogóle cokolwiek się zmieniło w barowym uniwersum?

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej