x

Slow Chef Festival na Targu Pietruszkowym

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    26.05.2021

Już 5 czerwca odbędzie się pierwsza odsłona Slow Chef Festival na Targu Pietruszkowym w Krakowie. Od czerwca do października czołowi krakowscy (i nie tylko) szefowie kuchni będą gotować z sezonowych i lokalnych produktów oraz promować to, co w kuchni "dobre, czyste i sprawiedliwe".

Targ Pietruszkowy w Krakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Targ Pietruszkowy w Krakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
W sześć wybranych sobót na Targu Pietruszkowym spotka się para szefów, których zadaniem będzie przygotowanie w formule live cooking degustacji (każdy szef po kilkadziesiąt porcji) dań, do których wykorzystane zostaną wyłącznie produkty z „Pietruszki”.

Pomysłodawcą i organizatorem Slow Chef Festivalu na Targu Pietruszkowym w Krakowie jest Szymon Gatlik, lider convivium Slow Food Kraków. Zaproszenie do gotowania podczas Slow Chef Festival przyjęli: Paulina Gulajska, szefowa kuchni szczawnickiego Dworku Gościnnego, Marcin Filipkiewicz (restauracja Hotelu Copernicus), Grzegorz Fic (Albertina Restaurant&Wine), Marcin Sołtys (Filipa18 Food Wine Art), Miłosz Kowalski (Halicka Eatery&Bar), Łukasz Cichy (Biała Róża), Michał Cienki (Pracownia Cukiernicza Assiette), Wiktor Kowalski (Solna 1). Niebawem dołączą do nich kolejne nazwiska.

Szef kuchni Łukasz Cichy (Biała Róża), Zdjęcie: materiały prasowe
Szef kuchni Łukasz Cichy (Biała Róża), Zdjęcie: materiały prasowe
– Praca z produktem najwyższej próby, którego pochodzenie znamy, a w przypadku produktów z Targu Pietruszkowego znamy też z imienia i nazwiska ich wytwórców, to dla szefa kuchni czysta przyjemność – mówi Łukasz Cichy, szef kuchni restauracji Biała Róża. – To gwarancja jakości, ale też pozytywne emocje związane z przygotowaniem dania dla moich gości. Nie jest tajemnicą, że do żywności trzeba serca: od uprawy, poprzez gotowanie aż do podania. Dla mnie osobiście ważne jest też, że dzięki festiwalowi pokażemy się miłośnikom dobrej kuchni w nieco innej niż zwykle, bardziej otwartej formule, co po długich miesiącach lockdownu gastronomii jest super istotne.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Targ Pietruszkowy jako jedyny w Polsce został zaproszony przez Slow Food do sieci Earth Markets (Targów Ziemi), których na świecie jest obecnie zaledwie 74.
– Zgodnie z hasłem Slow Foodu „dobre, czyste, sprawiedliwe”, jednym z celów działań Fundacji Targ Pietruszkowy jest zapewnienie konsumentom jakościowej i sezonowej, produkowanej w zrównoważony sposób żywności, a sprzedającym u nas rolnikom uczciwego wynagrodzenia za ich wysiłek przy uprawie, hodowli i produkcji – podkreśla Karolina Jarmołowska, wiceprezeska Fundacji. – Chcemy też wzajemnie edukować i sieciować naszych wystawców oraz przedstawicieli gastronomii, aby produkty z „Pietruszki” szerzej znalazły się w sezonowych kartach dań. Zatem dla nas to świetna wiadomość, że tylu znakomitych szefów kuchni będzie miało okazję jeszcze lepiej poznać
„pietruszkowe” przysmaki od podszewki i przygotować z nich własne kreacje.

Pierwsza edycja Slow Chef Festival odbędzie się 5 czerwca, kiedy przy stacjach do gotowania spotkają się Grzegorz Fic i Michał Cienki. Kolejne, bardzo specjalne wydarzenie przypadnie 3 lipca, jako część obchodów 8. urodzin Targu Pietruszkowego, a następne terminy przewidziano na sierpień, wrzesień i październik.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Debiut przewodnika Michelin dla Słowenii

Ukazał się przewodnik Michelin w całości poświęcony Słowenii. To mały kraj z zaledwie 2 milionami mieszkańców, ale już w pierwszej edycji przewodnika wyróżniono 52 restauracje, w tym jedną dwugwiazdkową i pięć jednogwiazdkowych.

AGENDA INSPIRACJI

Zagraniczne kongresy gastronomiczne są doskonałą okazją do nawiązywania nowych ciekawych kontaktów oraz do poszukiwania inspiracji. Podsuwamy kilka wskazówek na przyszłoroczne wyjazdy.

World Class Cocktail Festival w Warszawie. Które miejsca odwiedzić?

Wybrane bary z największych miast w Polsce proponują ponad 300 koktajli przygotowanych przez mistrzów sztuki barmańskiej. W Warszawie w Festiwalu bierze udział aż 46 koktajlbarów. Gdzie warto pójść? Podpowiadamy!

Warszawski Festiwal Kulinarny "Królewski Stół" już wkrótce

15-16 września po raz drugi odbędzie się Warszawski Festiwal Kulinarny, tym razem pod hasłem "Królewski Stół". Zespół Muzeum Pałacu Króla Jana III pokaże, jak przez warsztaty uczyć historii kulinarnej.

Ruszyły rezerwacje na jesienną edycję Restaurant Week

Jesienna odsłona festiwalu potrwa od 28 października do 15 listopada - szefowie kuchni przygotowują trzy dania w cenie 49 zł. W menu na pierwszym miejscu pojawią się potrawy jarskie i rybne, promowane będą składniki zero-waste, a zakazane - plastikowe słomki i opakowania na wynos.

Kawowe poniedziałki McCafé

Nowy tydzień najlepiej zacząć od dobrej kawy, dlatego w każdy poniedziałek w McDonald’s będzie można ją kupić jedynie za 2 zł w ramach "Kawowych Poniedziałków McCafé".

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej