x

Slow Chef Festival na Targu Pietruszkowym

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    26.05.2021

Już 5 czerwca odbędzie się pierwsza odsłona Slow Chef Festival na Targu Pietruszkowym w Krakowie. Od czerwca do października czołowi krakowscy (i nie tylko) szefowie kuchni będą gotować z sezonowych i lokalnych produktów oraz promować to, co w kuchni "dobre, czyste i sprawiedliwe".

Targ Pietruszkowy w Krakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
Targ Pietruszkowy w Krakowie. Zdjęcie: materiały prasowe
W sześć wybranych sobót na Targu Pietruszkowym spotka się para szefów, których zadaniem będzie przygotowanie w formule live cooking degustacji (każdy szef po kilkadziesiąt porcji) dań, do których wykorzystane zostaną wyłącznie produkty z „Pietruszki”.

Pomysłodawcą i organizatorem Slow Chef Festivalu na Targu Pietruszkowym w Krakowie jest Szymon Gatlik, lider convivium Slow Food Kraków. Zaproszenie do gotowania podczas Slow Chef Festival przyjęli: Paulina Gulajska, szefowa kuchni szczawnickiego Dworku Gościnnego, Marcin Filipkiewicz (restauracja Hotelu Copernicus), Grzegorz Fic (Albertina Restaurant&Wine), Marcin Sołtys (Filipa18 Food Wine Art), Miłosz Kowalski (Halicka Eatery&Bar), Łukasz Cichy (Biała Róża), Michał Cienki (Pracownia Cukiernicza Assiette), Wiktor Kowalski (Solna 1). Niebawem dołączą do nich kolejne nazwiska.

Szef kuchni Łukasz Cichy (Biała Róża), Zdjęcie: materiały prasowe
Szef kuchni Łukasz Cichy (Biała Róża), Zdjęcie: materiały prasowe
– Praca z produktem najwyższej próby, którego pochodzenie znamy, a w przypadku produktów z Targu Pietruszkowego znamy też z imienia i nazwiska ich wytwórców, to dla szefa kuchni czysta przyjemność – mówi Łukasz Cichy, szef kuchni restauracji Biała Róża. – To gwarancja jakości, ale też pozytywne emocje związane z przygotowaniem dania dla moich gości. Nie jest tajemnicą, że do żywności trzeba serca: od uprawy, poprzez gotowanie aż do podania. Dla mnie osobiście ważne jest też, że dzięki festiwalowi pokażemy się miłośnikom dobrej kuchni w nieco innej niż zwykle, bardziej otwartej formule, co po długich miesiącach lockdownu gastronomii jest super istotne.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Targ Pietruszkowy jako jedyny w Polsce został zaproszony przez Slow Food do sieci Earth Markets (Targów Ziemi), których na świecie jest obecnie zaledwie 74.
– Zgodnie z hasłem Slow Foodu „dobre, czyste, sprawiedliwe”, jednym z celów działań Fundacji Targ Pietruszkowy jest zapewnienie konsumentom jakościowej i sezonowej, produkowanej w zrównoważony sposób żywności, a sprzedającym u nas rolnikom uczciwego wynagrodzenia za ich wysiłek przy uprawie, hodowli i produkcji – podkreśla Karolina Jarmołowska, wiceprezeska Fundacji. – Chcemy też wzajemnie edukować i sieciować naszych wystawców oraz przedstawicieli gastronomii, aby produkty z „Pietruszki” szerzej znalazły się w sezonowych kartach dań. Zatem dla nas to świetna wiadomość, że tylu znakomitych szefów kuchni będzie miało okazję jeszcze lepiej poznać
„pietruszkowe” przysmaki od podszewki i przygotować z nich własne kreacje.

Pierwsza edycja Slow Chef Festival odbędzie się 5 czerwca, kiedy przy stacjach do gotowania spotkają się Grzegorz Fic i Michał Cienki. Kolejne, bardzo specjalne wydarzenie przypadnie 3 lipca, jako część obchodów 8. urodzin Targu Pietruszkowego, a następne terminy przewidziano na sierpień, wrzesień i październik.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej