x

Van Houten Ruby!

Kategoria: Produkty    24.05.2021

Firma Barry Callebaut Polska wprowadza na rynek nową odsłonę czwartego rodzaju czekolady. Tym razem w postaci proszku do sporządzania czekolady Ruby na zimno oraz na gorąco. Czekolada jest dostępna w marce Van Houten, która specjalizuje się w produkcji proszków kakaowych i czekoladowych.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Produkt zawiera 94% czekolady wyprodukowanej z wyjątkowych, rubinowych ziaren kakaowca, łatwo rozpuszcza się w mleku (także roślinnym) i idealnie dopełni ofertę napojów czekoladowych. Smak Ruby to intensywność owoców i orzeźwiających, kwaskowych nut.

Teraz czekolada Ruby jest gotowa, aby ożywić branżę napojów czekoladowych inspirując baristów do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Pozwala im stać się pionierami nowych doświadczeń sensorycznych.
Zachwyć klientów nieziemskim smakiem pierwszej na świecie naturalnie różowej czekolady do picia Ruby w proszku.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

INNOWACYJNY EKSPRES WE2 TERAZ W OFERCIE SEGAFREDO

Gastronomiczna jakość, sprawne przygotowanie, wygoda i łatwość konserwacji - parzenie espresso i napojów kawowych w profesjonalnym wydaniu nigdy jeszcze nie było tak proste. Nowy ekspres kapsułkowy WE2, który wzbogacił ofertę Segafredo Zanetti Poland, zapewnia najwyższą jakość kawy.

Smartcap - to be superior. Sufity wentylacyjne Komat z systemem odzysku energii

Sufity SMARTCAP to kompleksowo działające okapy wentylacyjne i klimatyzujące, które idealnie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i zapachów.

BEZBŁĘDNA OFERTA ŚNIADANIOWA

Śniadanie to zdaniem dietetyków najważniejszy posiłek całego dnia. Organizm w trakcie snu działa w zwolnionym tempie, ale jednak działa. A to oznacza, że budzi się z deficytem energii, dlatego tak ważne jest zjedzenie śniadania, którego główna funkcja to dostarczenie organizmowi paliwa na rozruch.

Latte z Vege Kremem na bazie roślinnej śmietanki Flory Plant w Costa Coffee

Kawa z napojem sojowym czy kokosowym? Proszę bardzo! Sieciowe kawiarnie mają w swojej ofercie propozycje dla osób unikających nabiału. Przykładem jest latte z Vege Kremem na bazie roślinnej śmietanki Flory Plant dostępna w wybranych lokalach Costa Coffee.

NEGRONI RUBINO OD MARTINI

Martini Riserva Speciale Bitter powstał na bazie oryginalnego przepisu z 1872 r. ze składników w 100 proc. naturalnych. Do jego produkcji zastosowano ponad 20 rodzajów ziół i korzeni.

Wegańskie słodkości od Erlenbacher

Wegański trend jest po prostu modny. Szczególnie młode pokolenie przywiązuje coraz większą wagę do zdrowia, środowiska i dobrostanu zwierząt.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna strategia wyceny napojów

Odpowiednia wycena napojów to jedna z najważniejszych decyzji komercyjnych w sektorze HoReCa. Jeśli poziom cen jest właściwy, sprzedaż, a nią także zyski ze sprzedaży napojów wzrosną. W przypadku gdy ceny są zbyt niskie, tracimy zysk. Jeżeli natomiast ceny są zbyt wysokie, ryzykujemy utratę klienta.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej