x

Przedsiębiorcy: rząd skazuje nas na wegetację

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    20.05.2021

Przedstawiciele małych i średnich firm tworzą ruch społeczny. Jak twierdzą, mają dość pustych obietnic i chcą realnych zmian. Wśród nich są także restauratorzy i przedstawiciele gastronomii. Czego się domagają?

facebook.com/DariuszMaciejGrabowski.eu
facebook.com/DariuszMaciejGrabowski.eu
Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej połączyła siły z Ruchem Społecznym Powszechnego Samorządu Gospodarczego. Razem chcą walczyć o interesy polskich przedsiębiorców oraz restauratorów. Zdaniem Jacka Czauderny prezesa zarządu i założyciela IGGP pomoc rządu dla sektora gastronomii była dalece niewystarczająca i przyznawana w sposób wybiórczy, a wielu przedsiębiorców nie otrzymała pomocy w ogóle. W efekcie, wedle danych BIG Monitor, zadłużenie sektora gastronomii w Polsce sięgnęło w okresie między marcem 2020 r. a marcem 2021 roku prawie 730 milionów złotych.

– Mówi się, że branża gastronomiczna otrzymała wiele miliardów złotych pomocy, ale pomoc ta była bardzo „dziurawa”. Drugi lockdown został całkowicie zmanipulowany przez rząd. Przedsiębiorcy, którzy źle wpisali kod statystyczny działalności gospodarczej nie otrzymali pomocy. Mamy też rzesze przedsiębiorców wykluczonych z jakiejkolwiek pomocy. Otworzyli oni swoje biznesy tuż przed pierwszym lockdownem albo zaraz po nim i nie było możliwości stwierdzenia spadku sprzedaży. Są oni najbardziej skazani na bankructwo, na zamknięcie swoich biznesów – mówił prezes IGGP podczas spotkania online, 13 maja tego roku.

Z gastronomii do parlamentu
Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej kilka miesięcy temu rozpoczęła przygotowania do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko skarbowi państwa w imieniu polskich restauratorów dotkniętych skutkami lockdownu. Następnie, z początkiem maja IGGP przedstawiła memoriał przedsiębiorców skierowany do prezydenta RP, a 20 maja wraz z przedstawicielami środowisk małego i średniego biznesu, organizacja zainaugurowała powstanie ruchu społecznego, który walczyć ma o powszechny samorząd gospodarczy. Jego celem ma być między innymi zapewnienie udziału przedsiębiorców w  rozdysponowywaniu funduszy, które w najbliższym czasie mają trafić do Polski z Unii Europejskiej.

– Przedstawiciele Powszechnego Samorządu Gospodarczego powinni mieć przedstawicieli w parlamencie, którzy to przedstawiciele będą kontrolowali wydatkowanie tych właśnie funduszy unijnych – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Czauderna.

„Mamy dość”
Pieniądze, o których mowa zostaną przekazane polsce w związku z tzw. funduszem odbudowy. 770 miliardów złotych ma posłużyć do stymulacji gospodarki dotkniętej skutkami pandemii Covid – 19. Jak twierdzą przedstawiciele Ruchu Społecznego, polscy przedsiębiorcy zostali pominięci w rozmowach na temat wydatkowania tych środków.
– My przedsiębiorcy jesteśmy skazani na kombinowanie, na umowy śmieciowe. Nasi pracownicy mają tego dość, a my pracodawcy mamy dość drakońskich składek ZUS. Chcemy powiedzieć wyraźnie: politykom stop! – mówił w swoim wystąpieniu prezes IGGP.

Zrzeszeni w ramach ruchu wystosowali już pismo do polskich przedsiębiorców.
– Polskim samozatrudnionym, małym i średnim przedsiębiorcom rządowy program nazwany Polskim Ładem nie pozostawia złudzeń. W imię walki o władzę za wszelką cenę, rząd przedstawia iluzoryczne obietnice zwiększenia dochodów dla najniżej zarabiających. Skazuje nas małych i średnich przedsiębiorców, a przede wszystkim samozatrudnionych na wegetację – piszą przedstawiciele PSG w odezwie skierowanej do osób samozatrudnionych.

– Będziemy organizować czarne procesje w Polsce. Będziemy organizować spotkania. Chcemy być wśród obywateli. To nie o nas chodzi. To chodzi także o was, żebyście mieli godziwą płacę. Złączmy siły, wygrajmy tą walkę – mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Grabowski, współzałożyciel Ruchu.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Jak przetrwać kryzys? Sprawdźcie, jak to się udaje sieci KOKU Sushi

Potrzebujemy teraz pozytywnych przykładów - oto on! Po dwóch miesiącach od zamrożenia gospodarki licząca 25 lokali polska sieć franczyzowa barów KOKU Sushi jest na plusie. Receptą na utrzymanie pozycji na rynku było szybkie reagowanie na zachodzące zmiany i postawienie na dowozy.

Pustostany po barach i restauracjach na ulicach handlowych

Jak pandemia zmienia krajobraz ulic handlowych? W centralnych lokalizacjach najwięcej pustostanów stanowią miejsca po lokalach gastronomicznych. O tym jak wygląda sytuacja na ulicach handlowych opowiada Beata Kokeli, partner, head of retail agency, Cushman & Wakefield.

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przeciwko ustawie weryfikacji covidowej

Sejm skierował do drugiego czytania ustawę, która upoważnia pracodawcę do sprawdzania, czy podlegający mu pracownicy są zaszczepieni. Dotyczy to także restauratorów. - To dyskryminacja - uważa Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej.

Gastronomia: reaktywacja

15 maja rozpoczął się długi i trudny proces powrotu gastronomii do normalności. Jego początkiem było otwarcie ogródków restauracyjnych w reżimie sanitarnym. Od 28 maja działalność wznowić będzie można także w zamkniętych pomieszczeniach. Jak przygotować się do uruchomienia lokalu?

Moxobakery - jak działa piekarnia w czasach pandemii

- Na szczęście pieczywo ludzie jedzą i będą jedli zawsze, więc radzimy sobie, wystarcza nam pieniędzy na utrzymanie funkcjonowania. Trudno powiedzieć, co będzie dalej, bo rośnie cena mąki. Martwimy się o przyszłość - mówi Roksana Wiśniewska, współwłaścicielka Moxobakery.

"Dziadkowie biznesu" w social mediach. Dzięki pomocy studentów zarządzania

85-letni pan Stanisław od 27 lat prowadzi restaurację w centrum Warszawy. Aby ją ratować sprzedał własne mieszkanie! Ta i inne historie ujrzały światło dzienne dzięki inicjatywie studentów zarządzania "Dziadkowie biznesu". Pomagają oni m.in. cukierniom, restauracjom i lodziarniom.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej