x

Przedsiębiorcy: rząd skazuje nas na wegetację

Kategoria: Koronawirus - Głos branży    20.05.2021

Przedstawiciele małych i średnich firm tworzą ruch społeczny. Jak twierdzą, mają dość pustych obietnic i chcą realnych zmian. Wśród nich są także restauratorzy i przedstawiciele gastronomii. Czego się domagają?

facebook.com/DariuszMaciejGrabowski.eu
facebook.com/DariuszMaciejGrabowski.eu
Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej połączyła siły z Ruchem Społecznym Powszechnego Samorządu Gospodarczego. Razem chcą walczyć o interesy polskich przedsiębiorców oraz restauratorów. Zdaniem Jacka Czauderny prezesa zarządu i założyciela IGGP pomoc rządu dla sektora gastronomii była dalece niewystarczająca i przyznawana w sposób wybiórczy, a wielu przedsiębiorców nie otrzymała pomocy w ogóle. W efekcie, wedle danych BIG Monitor, zadłużenie sektora gastronomii w Polsce sięgnęło w okresie między marcem 2020 r. a marcem 2021 roku prawie 730 milionów złotych.

– Mówi się, że branża gastronomiczna otrzymała wiele miliardów złotych pomocy, ale pomoc ta była bardzo „dziurawa”. Drugi lockdown został całkowicie zmanipulowany przez rząd. Przedsiębiorcy, którzy źle wpisali kod statystyczny działalności gospodarczej nie otrzymali pomocy. Mamy też rzesze przedsiębiorców wykluczonych z jakiejkolwiek pomocy. Otworzyli oni swoje biznesy tuż przed pierwszym lockdownem albo zaraz po nim i nie było możliwości stwierdzenia spadku sprzedaży. Są oni najbardziej skazani na bankructwo, na zamknięcie swoich biznesów – mówił prezes IGGP podczas spotkania online, 13 maja tego roku.

Z gastronomii do parlamentu
Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej kilka miesięcy temu rozpoczęła przygotowania do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko skarbowi państwa w imieniu polskich restauratorów dotkniętych skutkami lockdownu. Następnie, z początkiem maja IGGP przedstawiła memoriał przedsiębiorców skierowany do prezydenta RP, a 20 maja wraz z przedstawicielami środowisk małego i średniego biznesu, organizacja zainaugurowała powstanie ruchu społecznego, który walczyć ma o powszechny samorząd gospodarczy. Jego celem ma być między innymi zapewnienie udziału przedsiębiorców w  rozdysponowywaniu funduszy, które w najbliższym czasie mają trafić do Polski z Unii Europejskiej.

– Przedstawiciele Powszechnego Samorządu Gospodarczego powinni mieć przedstawicieli w parlamencie, którzy to przedstawiciele będą kontrolowali wydatkowanie tych właśnie funduszy unijnych – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Czauderna.

„Mamy dość”
Pieniądze, o których mowa zostaną przekazane polsce w związku z tzw. funduszem odbudowy. 770 miliardów złotych ma posłużyć do stymulacji gospodarki dotkniętej skutkami pandemii Covid – 19. Jak twierdzą przedstawiciele Ruchu Społecznego, polscy przedsiębiorcy zostali pominięci w rozmowach na temat wydatkowania tych środków.
– My przedsiębiorcy jesteśmy skazani na kombinowanie, na umowy śmieciowe. Nasi pracownicy mają tego dość, a my pracodawcy mamy dość drakońskich składek ZUS. Chcemy powiedzieć wyraźnie: politykom stop! – mówił w swoim wystąpieniu prezes IGGP.

Zrzeszeni w ramach ruchu wystosowali już pismo do polskich przedsiębiorców.
– Polskim samozatrudnionym, małym i średnim przedsiębiorcom rządowy program nazwany Polskim Ładem nie pozostawia złudzeń. W imię walki o władzę za wszelką cenę, rząd przedstawia iluzoryczne obietnice zwiększenia dochodów dla najniżej zarabiających. Skazuje nas małych i średnich przedsiębiorców, a przede wszystkim samozatrudnionych na wegetację – piszą przedstawiciele PSG w odezwie skierowanej do osób samozatrudnionych.

– Będziemy organizować czarne procesje w Polsce. Będziemy organizować spotkania. Chcemy być wśród obywateli. To nie o nas chodzi. To chodzi także o was, żebyście mieli godziwą płacę. Złączmy siły, wygrajmy tą walkę – mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Grabowski, współzałożyciel Ruchu.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Właścicielka Charlotte: "Każdy krok ku normalności nas cieszy"

- Gdy usłyszałam nowe wytyczne dotyczące odmrożenia gastronomii, zareagowałam ogromną radością. Nie ukrywam, że popłynęły łzy wzruszenia - mówi Justyna Kosmala, właścicielka sieci kawiarnio-piekarni Charlotte i baru Wozownia. Jak jej lokale przygotowują się do otwarcia?

Restauracje otwarte w reżimie. Jak wyglądał pierwszy weekend “nowej normalności"?

Po siedmiu miesiącach zamknięcia, restauracje mogły otworzyć się na nowo. Najpierw jedynie na ogródkach, a od zeszłego weekendu także pod dachem. Restauratorzy w całej Polsce nie mogli narzekać na brak pracy. Jednak koniec lockdownu nie rozwiązał wszystkich problemów gastronomii.

Góralski Browar na Krupówkach: sezon nie zając, a uciekł

Na Krupówkach tysiące turystów, a lokale gastronomiczne zamknięte. Dlatego jedna z restauracji - Góralski Browar - zlokalizowana w Centrum Handlowym Krupówki w Zakopanem zdecydowała się na nietypową kampanię.

Jak odnaleźć się w postpandemicznym gastroświecie?

Jeszcze wiosną, tak jak inni, zastanawiałem się, jak będzie wyglądał powrót do pracy po otwarciu lokali gastronomicznych. Obawiałem się, że rzeczywistość branży może okazać się mało kolorowa. Czy słusznie i czy w ogóle cokolwiek się zmieniło w barowym uniwersum?

Kultowa poznańska piekarnia Zakwas zamyka się na dobre

Działający na poznańskich Jeżycach Zakwas zamyka się po pięciu latach działalności. Lokal przegrał z pandemią i biurokracją. - Najważniejszy powód to potworne zmęczenie tym krajem. Mam mili państwo, k**** dość - oświadczyła właścicielka piekarni.

Restauracje ORZO w ogniu hejtu za koktajl dla zaszczepionych

ORZO jako pierwsze zaproponowało zaszczepionym gościom prezent - autorski koktajl Marcina Kruka. Akcja spolaryzowała gości, którzy swoje poparcie lub dezaprobatę wyrażali w mediach społecznościowych, mailach i telefonach do restauracji.

Inne kategorie

Akademia Horeca

SYSTEMY MOTYWACYJNE A WZROSTY SPRZEDAŻOWE W KATEGORII NAPOJÓW

W poprzednich artykułach omawiane były tematy istotne dla wzrostu sprzedaży i zysków kategorii napojów. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego kwestią fundamentalną jest inwestowanie w szkolenia dla zespołu, jak dopasować napoje do potraw, jak wyceniać napoje, omawialiśmy nadchodzące trendy.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej