x

Taste Film Festival - filmy i kolacje

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    18.05.2021

Taste Film Festival potrwa od 10 czerwca do 26 sierpnia - w tym czasie planowane są cztery pokazy filmowe co 3-4 tygodnie. W programie wartościowe artystycznie i trudne do obejrzenia gdzie indziej produkcje, dyskusje z twórcami i bohaterami fabuł oraz inspirowane nimi kolacje degustacyjne.

Taste Film Festival odbędzie się dzięki połączeniu działań restauracji Bistro Taste z Concordią Design, Fundacją Vox Artis oraz miastem Poznań.
Każda odsłona zakłada dwa warianty:
SEANS I: biletowany, dla około 80 osób odbywać będzie się we wnętrzach Concordia Design około 18:30. Po nim szefowie kuchni oraz sommelierzy przygotują w Concordia Taste degustacyjną kolację wraz pairingiem win.
SEANS II: w ramach otwartego kina plenerowego odbywać będzie się na Przystani przed Concordia Taste około 21.30. Po nim nastąpią dyskusje i rozmowy.

MENU FESTIWALU:
10 czerwca | Lokalny Sekret
„Tasty Choppers on the road”, reż. Bartosz Dziamski
Kulinarna podróż dwóch szefów kuchni po Polsce, jakiej nie znamy, poprzez urokliwe miejsca, w których można odetchnąć, podziwiać przyrodę i przede wszystkim doskonale zjeść.
Eksperci: Jakub Kasprzak, Tomasz Grabski, Adam Adamczak. Prowadzący: Tomek Jakubiak. Pairing: Anna Gałęcka.

8 lipca | Kobieca Fuzja
„Fundamenty”, reż. Olga Badowska, Bartosz Dziamski
Film o smaku i pasji, o szukaniu sensu i formy. Architektura i kuchnia łączą się w sposób naturalny, dzięki bohaterce i narratorce – Katarzynie Daniłowicz.

„Natura, kobiety i wino”, reż. Gulia Graglia
Kobiety, które połączyła pasja tworzenia wina przebojem wdzierają się do świata biznesu zdominowanego dotąd przez mężczyzn. Ukazując cały proces tworzenia i sprzedaży wina, film dotyka szerszego zjawiska – zmiany tradycyjnego podziału ról.
Ekspertki: Katarzyna Daniłowicz, Oliwia Bernady. Prowadząca: Olga Badowska. Pairing: Anna Musialik.

29 lipca | Królewska Uczta
„Kucharz Pałacowy”, reż. Bartosz Dziamski
Odkrywanie kulinarnej tożsamości Polski dzięki głównemu bohaterowi, szefowi kuchni Willa Intrata w warszawskim Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

„Alain Ducasse – kuchenne wyzwania”, reż. Gilles de Maistre
Próba zgłębienia fenomenu Alaina Ducasse’a – niezwykle pozytywnego człowieka, który buduje szkoły kulinarne i przesuwa granice własnego rzemiosła ku nowym, nieznanym horyzontom.
Eksperci: Maciej Nowicki, Jarosław Dumanowski, Adam Adamczak. Prowadzący: Jakub Gutek. Pairing: Artur Marcula.

26 sierpnia | Historyczne Co Nieco
„Powrót Do Korzeni I-III” – pokaz trzech filmów
Cykl rozgrywający się w Ojcowskim Parku Narodowym w Jaskini Łabajowej, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Pozwala odkryć dawne smaki i podstawowe kulinarne techniki i narzędzia.
Eksperci: Rafał Niewiarowski, Adam Chrząstowski, Tomasz Deker, Adam Adamczak, Ernest Jagodziński, Patryk Dziamski, Sergiusz Hieronimczak, Rafał Bernatowicz. Prowadzący: Maciej Nowak. Pairing: Piotr Pietras.

Informacje i bilety na stronie: sklep.concordiataste.pl

Magazyn „Food Service” i portal OuiChef.pl są patronami medialnymi festiwalu.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Ajinomoto i kuchnia japońska w Polsce

W tym roku firma Ajinomoto obchodzi swoje 20-lecie działalności na rynku Polskim. Z tej okazji postanowiono również sprawdzić, co Polacy wiedzą o kuchni japońskiej i czy ją lubią.

WKRÓTCE WYPŁYWA TRANSATLANTYK

14-21 lipca br. w Łodzi odbędzie się festiwal filmowy Transatlantyk. Organizatorzy jak co roku przygotowali bogaty program Kina Kulinarnego. Sekcja Kina Kulinarnego odbędzie się w dniach 15-19 lipca 2017.

Warszawski Festiwal Kawy - szósta edycja

Od piątku 5 lutego do niedzieli 7 lutego w Hali Gwardii potrwa Warszawski Festiwal Kawy. Wydarzenie skupi uwagę profesjonalistów oraz miłośników kawy. W programie m. in. pierwszy etap Mistrzostw Polski Baristów Coffee in Good Spirits.

Kolejna edycja festiwalu Smakuj Trójmiasto

Już 22 października aromaty orientalnej kuchni uniosą się nad gdańskim Garnizonem Kultury. W Starym Maneżu odbędzie się azjatycka edycja Smakuj Trójmiasto - jednego z najpopularniejszych trójmiejskich festiwali kulinarnych.

#ŚwiętujŚwięta. Rusza kolejna edycja Delivery Week

Rozpoczyna się kolejne Delivery Week. Tym razem, w ramach imprezy najlepsi szefowie kuchni zaprezentują swoje popisowe dania świąteczne. Będziemy mogli zamówić je najpierw w Warszawie, potem dołączą Kraków, Łódź czy Szczecin.

CHEF CULINARY CUP 2017 JUŻ ZA NAMI

Finał drugiej edycji konkursu odbył się 5 kwietnia 2017 r. podczas Targów Euro Gastro. Zwycięzcą został Bartosz Peter. Organizatorem konkursu jest Nestlé Professional, a Jerzy Pasikowski objął patronat nad imprezą. Uczestnicy konkursu musieli przygotować danie z użyciem dowolnego fondu marki Chef.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej