x

Taste Film Festival - filmy i kolacje

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    19.07.2021

Taste Film Festival potrwa do 26 sierpnia - planowane są jeszcze dwa pokazy filmowe! W programie wartościowe artystycznie i trudne do obejrzenia gdzie indziej produkcje, dyskusje z twórcami i bohaterami fabuł oraz inspirowane nimi kolacje degustacyjne.

Taste Film Festival odbywa się dzięki połączeniu działań restauracji Bistro Taste z Concordią Design, Fundacją Vox Artis oraz miastem Poznań. Każda odsłona zakłada dwa warianty:
SEANS I: biletowany, dla około 80 osób odbywać będzie się we wnętrzach Concordia Design około 18:30. Po nim szefowie kuchni oraz sommelierzy przygotują w Concordia Taste degustacyjną kolację wraz pairingiem win.
SEANS II: w ramach otwartego kina plenerowego odbywać będzie się na Przystani przed Concordia Taste około 21.30. Po nim nastąpią dyskusje i rozmowy.

CO NAS JESZCZE CZEKA NA FESTIWALU?
29 lipca | Królewska Uczta
„Kucharz Pałacowy”, reż. Bartosz Dziamski
Odkrywanie kulinarnej tożsamości Polski dzięki głównemu bohaterowi, szefowi kuchni Willa Intrata w warszawskim Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

„Alain Ducasse – kuchenne wyzwania”, reż. Gilles de Maistre
Próba zgłębienia fenomenu Alaina Ducasse’a – niezwykle pozytywnego człowieka, który buduje szkoły kulinarne i przesuwa granice własnego rzemiosła ku nowym, nieznanym horyzontom.
Eksperci: Maciej Nowicki, Jarosław Dumanowski, Adam Adamczak. Prowadzący: Jakub Gutek. Pairing: Artur Marcula.

26 sierpnia | Historyczne Co Nieco
„Powrót Do Korzeni I-III” – pokaz trzech filmów
Cykl rozgrywający się w Ojcowskim Parku Narodowym w Jaskini Łabajowej, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Pozwala odkryć dawne smaki i podstawowe kulinarne techniki i narzędzia.
Eksperci: Rafał Niewiarowski, Adam Chrząstowski, Tomasz Deker, Adam Adamczak, Ernest Jagodziński, Patryk Dziamski, Sergiusz Hieronimczak, Rafał Bernatowicz. Prowadzący: Maciej Nowak. Pairing: Piotr Pietras.

Informacje i bilety na stronie: sklep.concordiataste.pl

Magazyn „Food Service” i portal OuiChef.pl są patronami medialnymi festiwalu.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

WARZYWNIAK PREMIUM - JEM ZE SMAKIEM

3 października 2017 o godz. 10:00 na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach odbyła się konferencja prasowa pod hasłem: WARZYWNIAK PREMIUM - JEM ZE SMAKIEM

Parlament Europejski: roślinny burger jest OK, a roślinny "nabiał" - nie

Parlament Europejski nie przychylił się do postulatów branży mięsnej i odrzucił projekt zakazu używania określeń "burger" czy "kiełbaski" w odniesieniu do produktów roślinnych. Zaostrzył jednak kurs wobec nabiału.

AMBASADA AUSTRALII ZAPRASZA NA DEGUSTACJĘ WIN

Już niebawem pojawi się okazja, by lepiej poznać wina australijskie. Degustacja tych trunków odbędzie się 30 maja w restauracji Concept 13 przy ul. Brackiej 9 w Warszawie.

Rekordowa edycja Fine Dining Week

W dniach 29 sierpnia-9 września odbyła się piąta edycja Fine Dining Week, w której uczestniczyły 64 restauracje z sześciu miast: Krakowa, Łódzi, Poznania, Trójmiasta, Warszawy oraz Wrocławia. Letnia odsłona Fine Dining Week spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony gości oraz restauratorów.

Warszawska Pyza 2019" - znamy 10 finalistów plebiscytu

Trwa siódma edycja plebiscytu "Warszawska Pyza" na najlepszy lokal z ulicznym jedzeniem z Warszawy oraz okolic, organizowanego przez "Gazetę Stołeczną" oraz serwis Warszawa.Wyborcza.pl. Spośród nadesłanych propozycji jury wybrało 10 finalistów, z których jeden otrzyma tytuł "Warszawskiej Pyzy 2019".

II EDYCJA AKCJI "KUKBUK POLECA" Z DWIEMA NOWYMI KATEGORIAMI

"Kukbuk poleca" to certyfikat jakości przyznawany przez magazyn kulturalno-kulinarny "Kukbuk". Zgłoszenia można przesyłać do 7 maja pocztą tradycyjną lub online. Ubiegłoroczna, I edycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony lokalnych producentów oraz rzemieślników.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak łączyć napoje i alkohole z jedzeniem?

Jako restaurator pewnie wiele razy myślałeś o zasadach łączenia potraw i napojów. Jak sprawić, aby odpowiednia selekcja napojów pasowała do menu? Co zrobić, by obsługa umiała zarekomendować odpowiedni napój 
do serwowanego posiłku?
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej