x

Strajk kurierów w Glovo

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    17.05.2021

Pochodząca z Barcelony spółka Glovo zmieniła kurierom zasady rozliczenia za pokonaną trasę. Nie wszystkim się to podoba. Odbyły się pierwsze polskie protesty i już zapowiadane są następne.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
10 maja została wprowadzona zmiana sposobu naliczania wynagrodzenia kurierów przez Glovo, poinformowali kurierzy na FB. Okazuje się, że Glovo przestało naliczać stawki za trasę, którą kurier pokonuje do punktu odbioru własnym środkiem transportu i za własne pieniądze. Jak tłumaczą, często jest tak, że trasa ta wynosi nawet kilkanaście kilometrów, podczas gdy dystans od punktu odbioru do punktu dostawy zaledwie kilka kilometrów.

– Nasze zarobki znacznie spadły – alarmują kurierzy. (...) Nie jesteśmy w stanie dalej pracować na takich warunkach. (...) Wprowadzenie nowych struktur zmusiło nas do przeprowadzenia dwudniowego strajku podczas weekendu [chodzi o miniony weekend 15-16 maja - przyp. red]. Chcieliśmy dać tym do zrozumienia, że nie będziemy godzić się na niekorzystne dla nas zmiany. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, zmuszeni będziemy do przeprowadzenia kolejnego strajku. Tym razem na jeszcze większą skalę – zapowiadają kurierzy.

W miniony weekend strajk odbył się m.in. w Trójmieście. Kurierzy nie zgłaszali się po odbiór zamówień, ale firma wysyłała wówczas innych. Póki co nie doszło do żadnych bezpośrednich rozmów między kurierami a przedstawicielami firmy Glovo.

Kurierzy dodają, że nie zamierzają rezygnować z pracy w Glovo, ale podjąć „wszelkie możliwe działania mające na celu poprawę traktowania pracownika, jego czasu, pieniędzy, a przede wszystkim zaangażowania".
I na koniec podkreślają: – Firmy takie jak Uber, Bolt, Wolt, Pyszne.pl, Stava czy Deligoo dają klarowny obraz tego, jak powinien funkcjonować system w tej branży. Na odpowiedź czekamy najpóźniej do wtorku.
My również czekamy, ale na stanowisko Glovo w tej sprawie.

Glovo to aplikacja branży delivery obsługująca wiele kategorii, jedna z wiodących platform dostawczych na świecie. Została założona w Barcelonie w 2015 r., działa na rynkach w Europie Południowej i EEMEA. Aplikacja łączy użytkowników z restauracjami, sieciami spożywczymi (w Polsce m.in. z Biedronką), aptekami i sklepami detalicznymi, a także zawiera kategorię „cokolwiek”, która umożliwia użytkownikom zamawianie wszystkiego, co czego potrzebują w danym momencie.
 

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

KULINARNA DYPLOMACJA

W maju na zaproszenie Ambasady i Konsulatu Polski przedstawiciele OSSiC & Poland National Culinary Team zorganizowali wiele wydarzeń promujących polską kuchnię w Singapurze.

Rozstrzygnięcie The World’s 50 Best Restaurants 2020 przełożone!

Nie odbędzie się planowana na 2 czerwca w Antwerpii uroczystość ogłoszenia wyników prestiżowego rankingu. Nie zostanie on także nigdzie opublikowany. Marka The World’s 50 Best chce się teraz skoncentrować na wspieraniu globalnej gastronomii. Finał plebiscytu przesunięto na 2021 r.

Polscy cukiernicy awansowali do Wielkiego Finału Coupe du Monde de la Patisserie 2019

Miesiące przygotowań, nerwów i niezliczone ilości godzin treningowych przyniosły chwałę polskiej drużynie cukierników w Turynie podczas europejskich finałów Coupe du Monde de la Patisserie 2018.

XI EDYCJA PRESTIŻOWEGO KONKURSU WINE & FOOD NOBLE NIGHT

Trwa rekrutacja do pierwszego etapu konkursu. Uroczysty finał już 13 października br. w Warszawie. Iwański, Filipkiewicz, Budzik, Stężalski - to finaliści poprzednich edycji konkursu. Profesjonalne losy uczestników konkursu wskazują, że to trampolina dla najlepszych szefów kuchni w Polsce.

Warsztaty California Wine & Food - praktyka i teoria

23-24 kwietnia w Art_inkubator w Łodzi odbędzie się kolejna edycja konferencji branżowej Food Service Summit.

Za nami POLAGRA 2020 - podsumowanie

Tegoroczna edycja targów POLAGRA 2020, choć przygotowywana w trudnych warunkach, była pełna smaku i interesujących spotkań. Nie zabrakło także ciekawych szkoleń i warsztatów.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej