x

Strajk kurierów w Glovo

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    17.05.2021

Pochodząca z Barcelony spółka Glovo zmieniła kurierom zasady rozliczenia za pokonaną trasę. Nie wszystkim się to podoba. Odbyły się pierwsze polskie protesty i już zapowiadane są następne.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
10 maja została wprowadzona zmiana sposobu naliczania wynagrodzenia kurierów przez Glovo, poinformowali kurierzy na FB. Okazuje się, że Glovo przestało naliczać stawki za trasę, którą kurier pokonuje do punktu odbioru własnym środkiem transportu i za własne pieniądze. Jak tłumaczą, często jest tak, że trasa ta wynosi nawet kilkanaście kilometrów, podczas gdy dystans od punktu odbioru do punktu dostawy zaledwie kilka kilometrów.

– Nasze zarobki znacznie spadły – alarmują kurierzy. (...) Nie jesteśmy w stanie dalej pracować na takich warunkach. (...) Wprowadzenie nowych struktur zmusiło nas do przeprowadzenia dwudniowego strajku podczas weekendu [chodzi o miniony weekend 15-16 maja - przyp. red]. Chcieliśmy dać tym do zrozumienia, że nie będziemy godzić się na niekorzystne dla nas zmiany. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, zmuszeni będziemy do przeprowadzenia kolejnego strajku. Tym razem na jeszcze większą skalę – zapowiadają kurierzy.

W miniony weekend strajk odbył się m.in. w Trójmieście. Kurierzy nie zgłaszali się po odbiór zamówień, ale firma wysyłała wówczas innych. Póki co nie doszło do żadnych bezpośrednich rozmów między kurierami a przedstawicielami firmy Glovo.

Kurierzy dodają, że nie zamierzają rezygnować z pracy w Glovo, ale podjąć „wszelkie możliwe działania mające na celu poprawę traktowania pracownika, jego czasu, pieniędzy, a przede wszystkim zaangażowania".
I na koniec podkreślają: – Firmy takie jak Uber, Bolt, Wolt, Pyszne.pl, Stava czy Deligoo dają klarowny obraz tego, jak powinien funkcjonować system w tej branży. Na odpowiedź czekamy najpóźniej do wtorku.
My również czekamy, ale na stanowisko Glovo w tej sprawie.

Glovo to aplikacja branży delivery obsługująca wiele kategorii, jedna z wiodących platform dostawczych na świecie. Została założona w Barcelonie w 2015 r., działa na rynkach w Europie Południowej i EEMEA. Aplikacja łączy użytkowników z restauracjami, sieciami spożywczymi (w Polsce m.in. z Biedronką), aptekami i sklepami detalicznymi, a także zawiera kategorię „cokolwiek”, która umożliwia użytkownikom zamawianie wszystkiego, co czego potrzebują w danym momencie.
 

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Piąta edycja konferencji Plant-Powered Perspectives

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Jak zwykle zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Pierwsze spotkanie rady programowej Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

18 lipca 2022 r. w Restauracji Belvedere odbyła się pierwsza Rada Programowa Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się zarówno trenerzy kulinarni, eksperci Akademii jak i przedstawiciele Organizatora oraz marki Chefs Culinar - Mecenasa Akademii.

Monin Cup Poland 2022: rusza piąta edycja barmańskiego konkursu

Ruszają eliminacje do 5 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Barmańskiego Monin Cup Poland 2022. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni barmani jak i osoby dopiero szkolące się w barowym fachu.

Geranium najlepszą restauracją na świecie. Poznaliśmy listę The World’s 50 Best 2022

Kopenhaskie Geranium zostało uznane za najlepszą restaurację świata w corocznym rankingu The World’s 50 Best. Lokal otrzymał także tytuł najlepszego w Europie. W zestawieniu 50 gastronomicznych gigantów zabrakło miejsca z Polski.

Carlo Petrini nie jest już prezesem Slow Food. Na czele organizacji stanął Edward Mukiibi

Podczas ósmego międzynarodowego kongresu Slow Food Edward Mukiibi został wybrany nowym prezesem organizacji. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego prezesa i twórcę ruchu, Carlo Petriniego.

Polacy z trzema medalami na Olimpiadzie Vera Pizza Napoletana

Przemysław Szkudlarek i Tomasz Wolski zdobyli odpowiednio srebrny oraz brązowy medal podczas Olimpiady Vera Pizza Napoletana. Wśród amatorów najlepszym okazał się także Polak, Kamil Błaszczyk. Odbywające się w Neapolu zawody ściągają do Włoch profesjonalnych pizzaiolo z całego świata.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej