x

Strajk kurierów w Glovo

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    17.05.2021

Pochodząca z Barcelony spółka Glovo zmieniła kurierom zasady rozliczenia za pokonaną trasę. Nie wszystkim się to podoba. Odbyły się pierwsze polskie protesty i już zapowiadane są następne.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
10 maja została wprowadzona zmiana sposobu naliczania wynagrodzenia kurierów przez Glovo, poinformowali kurierzy na FB. Okazuje się, że Glovo przestało naliczać stawki za trasę, którą kurier pokonuje do punktu odbioru własnym środkiem transportu i za własne pieniądze. Jak tłumaczą, często jest tak, że trasa ta wynosi nawet kilkanaście kilometrów, podczas gdy dystans od punktu odbioru do punktu dostawy zaledwie kilka kilometrów.

– Nasze zarobki znacznie spadły – alarmują kurierzy. (...) Nie jesteśmy w stanie dalej pracować na takich warunkach. (...) Wprowadzenie nowych struktur zmusiło nas do przeprowadzenia dwudniowego strajku podczas weekendu [chodzi o miniony weekend 15-16 maja - przyp. red]. Chcieliśmy dać tym do zrozumienia, że nie będziemy godzić się na niekorzystne dla nas zmiany. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, zmuszeni będziemy do przeprowadzenia kolejnego strajku. Tym razem na jeszcze większą skalę – zapowiadają kurierzy.

W miniony weekend strajk odbył się m.in. w Trójmieście. Kurierzy nie zgłaszali się po odbiór zamówień, ale firma wysyłała wówczas innych. Póki co nie doszło do żadnych bezpośrednich rozmów między kurierami a przedstawicielami firmy Glovo.

Kurierzy dodają, że nie zamierzają rezygnować z pracy w Glovo, ale podjąć „wszelkie możliwe działania mające na celu poprawę traktowania pracownika, jego czasu, pieniędzy, a przede wszystkim zaangażowania".
I na koniec podkreślają: – Firmy takie jak Uber, Bolt, Wolt, Pyszne.pl, Stava czy Deligoo dają klarowny obraz tego, jak powinien funkcjonować system w tej branży. Na odpowiedź czekamy najpóźniej do wtorku.
My również czekamy, ale na stanowisko Glovo w tej sprawie.

Glovo to aplikacja branży delivery obsługująca wiele kategorii, jedna z wiodących platform dostawczych na świecie. Została założona w Barcelonie w 2015 r., działa na rynkach w Europie Południowej i EEMEA. Aplikacja łączy użytkowników z restauracjami, sieciami spożywczymi (w Polsce m.in. z Biedronką), aptekami i sklepami detalicznymi, a także zawiera kategorię „cokolwiek”, która umożliwia użytkownikom zamawianie wszystkiego, co czego potrzebują w danym momencie.
 

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

Przewodnik Michelin wkracza do Moskwy. Pierwsze rekomendacje poznamy w 2021 roku

Michelin Guide, najbardziej prestiżowy kulinarny przewodnik po światowych restauracjach zadebiutuje w Rosji. Pierwszym miastem, którego lokale inspektorzy Michelin wezmą pod lupę będzie Moskwa.

Next Day Summit 2020

Zwiększaliśmy konsumpcję, a potem nastąpiło wielkie zatrzymanie… Kim będzie konsument po pandemii i jak się zmieni przez kolejne lata? Na co wyda pieniądze? Gdzie i jak będzie robić zakupy?

Mistrzostwa osiągnęły pełnoletność

Nowym Mistrzem Polski Sommelierów został Kamil Wojtasiak z warszawskiej restauracji Butchery & Wine. 28-letni Wojtasiak pokonał w finale ubiegłorocznego wicemistrza Macieja Sokołowskiego z Poznania oraz Łukasza Głowackiego z restauracji Muga.

Ameryka od kuchni

To nazwa nowego projektu promującego produkty spożywcze z USA. Jego prezentacja nastąpi 9 października br. na trzecim Kongresie Szefów Kuchni w warszawskim centrum Expo XXI.

Bocuse D’or Europe 2018 za nami

11-12 czerwca dwadzieścia najlepszych europejskich duetów kucharskich walczyło podczas Bocuse d’Or Europe 2018 w Oval Lingotto Fiere Torino o awans do Wielkiego Finału w Lyonie 2019.

Ostatni Gault&Millau Tour w 2017

Poznajcie najlepszych szefów kuchni z Północnej Polski! Na ostatnim Gault&Millau Tour tego roku, który odbył się 18 września br. przyznano pięć regionalnych nagród dla najlepszych szefów kuchni z Pomorza, Kujaw, Mazur, Warmii, Suwalszczyzny i Podlasia.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Jak budować kartę napojów w restauracji typu fine dining?

Fine dining, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczeniu gościom restauracji doświadczenia gastronomicznego na bardzo wysokim poziomie.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej