x

Strajk kurierów w Glovo

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    17.05.2021

Pochodząca z Barcelony spółka Glovo zmieniła kurierom zasady rozliczenia za pokonaną trasę. Nie wszystkim się to podoba. Odbyły się pierwsze polskie protesty i już zapowiadane są następne.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
10 maja została wprowadzona zmiana sposobu naliczania wynagrodzenia kurierów przez Glovo, poinformowali kurierzy na FB. Okazuje się, że Glovo przestało naliczać stawki za trasę, którą kurier pokonuje do punktu odbioru własnym środkiem transportu i za własne pieniądze. Jak tłumaczą, często jest tak, że trasa ta wynosi nawet kilkanaście kilometrów, podczas gdy dystans od punktu odbioru do punktu dostawy zaledwie kilka kilometrów.

– Nasze zarobki znacznie spadły – alarmują kurierzy. (...) Nie jesteśmy w stanie dalej pracować na takich warunkach. (...) Wprowadzenie nowych struktur zmusiło nas do przeprowadzenia dwudniowego strajku podczas weekendu [chodzi o miniony weekend 15-16 maja - przyp. red]. Chcieliśmy dać tym do zrozumienia, że nie będziemy godzić się na niekorzystne dla nas zmiany. Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, zmuszeni będziemy do przeprowadzenia kolejnego strajku. Tym razem na jeszcze większą skalę – zapowiadają kurierzy.

W miniony weekend strajk odbył się m.in. w Trójmieście. Kurierzy nie zgłaszali się po odbiór zamówień, ale firma wysyłała wówczas innych. Póki co nie doszło do żadnych bezpośrednich rozmów między kurierami a przedstawicielami firmy Glovo.

Kurierzy dodają, że nie zamierzają rezygnować z pracy w Glovo, ale podjąć „wszelkie możliwe działania mające na celu poprawę traktowania pracownika, jego czasu, pieniędzy, a przede wszystkim zaangażowania".
I na koniec podkreślają: – Firmy takie jak Uber, Bolt, Wolt, Pyszne.pl, Stava czy Deligoo dają klarowny obraz tego, jak powinien funkcjonować system w tej branży. Na odpowiedź czekamy najpóźniej do wtorku.
My również czekamy, ale na stanowisko Glovo w tej sprawie.

Glovo to aplikacja branży delivery obsługująca wiele kategorii, jedna z wiodących platform dostawczych na świecie. Została założona w Barcelonie w 2015 r., działa na rynkach w Europie Południowej i EEMEA. Aplikacja łączy użytkowników z restauracjami, sieciami spożywczymi (w Polsce m.in. z Biedronką), aptekami i sklepami detalicznymi, a także zawiera kategorię „cokolwiek”, która umożliwia użytkownikom zamawianie wszystkiego, co czego potrzebują w danym momencie.
 

Autor tekstu: Ilona Mrozowska

Zobacz także

RAN VAN ONGEVALLE ZWYCIĘZCĄ BACARDI LEGACY

W Berlinie 18-24 maja odbyły się eliminacje, warsztaty i szkolenia, a w końcu wielki finał Bacardí Legacy Global Cocktail Competition, który wyłonił zwycięzcę 9. edycji tego prestiżowego konkursu barmańskiego. Wygrał pochodzący z Belgii Ran van Ongevall, prezentując swój autorski koktajl "Clarita".

Weindich na Targach Polagra

Naszą działalnością łączymy różne branże. Z takim hasłem przewodnim firma wystąpiła podczas Międzynarodowych Targów Technologii Spożywczych POLAGRA-TECH 2017.

Co w menu Kulinarnego Pucharu Polski 2018?

Już za trzy miesiące, w dniach 2-3 października, odbędzie się już 18. edycja Kulinarnego Pucharu Polski. Co zaserwują najlepsi kucharze w Polsce?

Gala Finałowa MONIN Cup Poland 2018

MONIN Cup to prestiżowy konkurs dla młodych profesjonalnych barmanów. Oto lista 24 zakwalifikowanych uczestników do finału MONIN Cup Poland 2018. Już 8 października dowiemy się kto zdobędzie najwięcej punktów i wyjedzie do Paryża na Globalny Finał MONIN Cup.

Mikser Kulinarny w Olsztynie

W zorganizowanym przez MAKRO Polska Mikserze Kulinarnym w Olsztynie wzięło udział aż 150 młodych adeptów sztuki kulinarnej. Pokaz poprowadzili Cezary Powała i Michał Grzywacz, szefowie kuchni pokazowej MAKRO, z pomocą Junior Ambasadora programu - Pawła Kosiorka.

Konkurs barmański World Class powraca po roku przerwy

Organizator konkursu oficjalnie ogłasza: koniec czekania! Po roku przerwy spowodowanej pandemią, polscy barmani znów będą mogli się zmierzyć się w turnieju umiejętności i kreatywności. Właśnie wystartowały krajowe kwalifikacje do World Class Competition 2021. Finał odbędzie się w Madrycie.

Inne kategorie

Akademia Horeca

Skuteczna ekspozycja i zatowarowanie restauracji

Dbanie o odpowiedni kontakt wizualny, zagwarantowanie priorytetu produktom najważniejszym z punktu widzenia klienta, dyskretne oznakowanie jakości oferty to droga, która doprowadzi do zwiększenia sprzedaży i zysków.
więcej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej